PDA

Zobacz pełną wersję : Dokładność wskazań prędkościomierza



Sagi80
29-01-09, 00:39
Ostatnio troche zaskoczyło mnie to, jak prędkościomierz zawyża faktyczną szybkość. Sprawdzałem jeżdżąc z GPS-em. Na zimówkach do ok 60 kmh zawyżenie wynosi ok 5 km/h - czyli w normie. Ale jak wg Hondy jade 110 kmh to GPS wskazuje 100, jak jade 140 to GPS pokazuje 129-130. Na letnich przekłamanie jest troche mniejsze - ok 8 km/h.

Sprawdzałem u kumpla w Volvo S40 - tam prędkościomierz zawyża ok 2-3 km/h w stosunku do prędkości GPS-owej.

A ja już myślałem, że moja honda na 2 biegu jest w stanie wyciągnąć 105 km/h :)

Yossarian
29-01-09, 00:45
To jeszcze i tak niewiele, kiedys widziałem na hamowni Cordobę 1.4-pokazywała ponad 130km/h a na hamowni było coś koło 105km/h.

O ile wiem to dużo zależy od rozmiaru opon i felg - predkosciomierz jest kalibrowyny pod konkretną średnicę kól. Czy twoje zimówki sa załozone na koła mniejsze od standardowych, lub mają inny profil?

Umberto
29-01-09, 01:05
to zależy od opon jakie są założone: różnica w wielkości felgi i profilu daje ok kilka % różnicy w rozmiarach, dodatkowo różnica bieżnika 7mm a np 4mm to już 1% różnicy, napompowane opony do maxa czy nie też na to wpływa i czy jedziesz sam, czy zabrałeś ze sobą kilka lachonów:)
wreszcie japoński metr pewnie jest trochę mniejszy od europeskiego:D

szoi
29-01-09, 09:35
moim zdaniem to jest celowe działanie producenta. To samo zauwazyłem w Focusie II Astrze II, LagunieII, Vectrze B,
Zawsze na liczniku było więcej niż na GPS.

mroziu
29-01-09, 10:03
To jest celowe działanie producentów aut. Chodzi o to żeby nikt nie mógł zrzucić roszczeń na producenta auta w przypadku kiedy samochodem przekroczona została prędkość. Jak licznik zawyża to jest zawsze bufor i dla kierowcy i dla producenta. U Ciebie na liczniku 55 a faktyczna 50. Gorzej by było odwrotnie gdyby faktycznie było by 55 przy wskazaniu 50 bo wtedy być nieświadomie popełniał wykroczenia - cały czas zakładając że jeździsz z maksymalną dozwoloną prędkością na danym odcinku.

A mój zawyża około 5-6 km/h na letnich zarówno przy 50km/h jak i 120km/h.

browocofil
29-01-09, 23:49
U mnie ok 10km/h - na oryginalnych letnich oponach. Przy niższych prędkościach (<120) nieco mniej

Maro2004
30-01-09, 01:03
Panowie, wszystko jest zgodne z prawem (oprócz tej Cordoby, o której pisał Yossarian). Pierwsza sprawa to prędkościomierz jest testowany na oponach takich jakie zaleca producent (rozmiar). Ciśnienie musi odpowiadac cisnieniu na gorąco (ciśnienie na gorąco” oznacza ciśnienie pompowania na zimno wskazane przez producenta, powiększone o
0,2 bara). Temperatura zewnętrzna 23 stopnie C +/- 0,5 stopnia. Pojazd musi byc obciążony zgodnie z jakimiś normami (nie chce mi się szukać). Pojazd jest poddawany badaniu przy trzech prędkościach: 40 km/godz., 80 km/godz. i 120 km/godz. lub 80 % prędkości maksymalnej określonej przez producenta, jeżeli ta ostatnia jest mniejsza niż
150 km/godz. I najważniejsze: Wskazana prędkość nigdy nie może być niższa od prędkości rzeczywistej. Dla wartości próbnych i dla wartości wskazanych pomiędzy nimi zachodzi następujący stosunek między
prędkością V1 wskazaną na tarczy prędkościomierza i prędkością rzeczywistą (V2):
0 ≤ V1-V2 ≤V2/10 + 4 km/godz.
Czyli jeżeli wskazuje 110 a faktycznie jest 100 to zalezność jest prawidlowa (0 ≤ 10 ≤ 14), a dla cytowanej Cordoby już nie, gdyż ta zależność jest nieprawidłowa 0 ≤ 25 ale to nie jest mniejsze lub równe od 14,5 (choć nie jest to prędkość testowa).

Adam79
30-01-09, 09:19
Sprawdźcie sobie prędkość z prędkością wyświetlaną przez wyświetlacz radia, na forum już o tym było( trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację przycisków sterujących radiem), u mnie prędkościomierz zawyża około 6km/h w stosunku do GPS, a radio pokazuje ok.

szoi
30-01-09, 10:10
że co?? pierwsze słyszę o prędkości na radiu...

jawi
30-01-09, 10:18
Sprawdźcie sobie prędkość z prędkością wyświetlaną przez wyświetlacz radia, na forum już o tym było
Zainteresowało mnie to . Ale nijak nie mogę znależć. Może ktoś pomoże? Proszę
Pozdrawiam

Adam79
30-01-09, 13:08
tu (http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?t=17129&highlight=radio) jest opisany test radia i bodajże pod klawiszem nr.5 radia kryje się prędkość rzeczywista