PDA

Zobacz pełną wersję : rodzaj benzyny



djhubertusss
17-01-09, 21:26
witam

ostatnio czytałem post na forum i wszyscy piszą że jeżdżą na benzynie 98 oktanowej a ja jeżdżę na 95. czy m to może grozić jeśli grozi??

skolopendra
17-01-09, 21:31
czy m to może grozić jeśli grozi??

niczym ,jeśli zbytnio nie katujesz auta a paliwo ma faktycznie nie mniej niż 95oct ;)

mozes
17-01-09, 21:31
D15B2 potrzebuje minimalnie 91 oktanów i PB 95 w zupełności wystarczające dla naszych silników a jazda na 98 oktachach w moim przekonaniu jest zupełnie niepotrzebna i nieopłacalna.


pozdr

havok
17-01-09, 21:59
Jak to, wszyscy? Ja nie (no, może czasem).

koberone
18-01-09, 00:05
teraz benzynka taka tania ze mozna sobie zalac 98 raz na jakis czas zeby troche kopa dolozyc:) ale ze podejzewam ze nikt z nas nie sra pieniędzmi to lepiej 95 bedzie z litr, dwa wiecej to i wiecej pojedziesz:) odradzam tankowanie na stacjach typu tesco, carrefour itd.. tam nikt nie zagwarantuje ze jest nawet 95 oktanów chociaz pisze ze paliwa są sprawdzane:/

pwl
18-01-09, 00:25
A ja cały czas leję 98 (kasą nie sram - student). Na baku mam 4zł różnicy, więc nie ma co przesadnie oszczędzać, niech ma coś od życia to moje 1.4 :P

Tomasz
18-01-09, 00:30
... niech ma coś od życia to moje 1.4 :P

:D

Też leje zawsze 98 .... a na okazje 99 z schela ;)

Marka stacji nie wpływa na paliwo ... owszem na nestee jest syf jak i na schelu .. to poprostu zależy od samej stacji :) Co prawda na nestee nie leje ... ale czasem gdy tankuje np na orlenie ( wcześniej na BP ) to zdecydowanie czuć róznice ... ale najwiekszego kopa silnik ma po 99 ;) Szkoda że żadna stacja nie sprzedaje naprawde wysoko oktanowego paliwka .. just like in Japan :D


A co do tematu ... mocno modyfikowane silniki poprostu MUSZA chodzić na 98 oktanowej bendzynie . Stopień sprężania jest tu chyba najważniejszy .. ale ja sie nie znam :) Nich np Pati czy !Markos sie wypowiedzą bo kumaja takie sprawy ;)

teg
18-01-09, 00:40
Eeee, a co ma oktanowość paliwa do "kopa"? To tylko kolejny mit :) Przy podwyższonym sprężaniu to fakt, zaczynamy się zbliżać do granicy spalania stukowego.

joniu88
18-01-09, 11:51
ja leje 95 i nie widzę potrzeby żeby lać droższą 98.. a po drugie to w książce serwisowej jest napisane że silnik katalogowo powinien przyjmować benke 95..

"jeśli nie widać różnicy to po co przepłącać?" :p

koberone
18-01-09, 12:36
"jeśli nie widać różnicy to po co przepłącać?" hehe samo sedno:)

pwl
18-01-09, 12:45
Na NESTE nie ma syfu! Co Wy ludzie chcecie od tej stacji ;O Moje EJ9 śmiga cały czas na paliwie z NESTE (nie licząc pierwszych 10l podczas powrotu z zakupu wlanych na BP) i nie ma problemów ;x A na NESTE 98 wiele razy było w cenie 95 z sąsiadującego z NESTE Shella :D

[H] Dylu [H]
18-01-09, 12:47
"jeśli nie widać różnicy to po co przepłącać?" :p

jeśli nie chce się widzieć różnicy to się jej nie zauważy ;)

leję wyłącznie 98, a dla czego, to już pisałem dokładnie w jednym temacie...i bynajmniej nie chodzi o osiągi, których różnica oczywiście jest niewyczuwalna między PB95 a PB98 przy paliwie tej samej klasy.

PeJot
18-01-09, 12:55
witam

ostatnio czytałem post na forum i wszyscy piszą że jeżdżą na benzynie 98 oktanowej a ja jeżdżę na 95. czy m to może grozić jeśli grozi??

Tobie niczym nie grozi, lej dobrą 95 i będzie OK (Civiki potrzebują min.91 oktanów ale 98 jest za dużo bez przestawienia zapłonu, inaczej silnik będzie więcej palić bo więcej oktanów spala się wolniej).

Co innego osoby które zmodyfikowały silniki i zwiększyły sprężanie - oni wręcz muszą lać 98+.

Są też auta seryjne, których silniki wymagają benzyny 98 a zalanie 95 grozi spalaniem stukowym co nie jest dobre dla silnika ...

joniu88
18-01-09, 13:05
Dylu [H];575469']jeśli nie chce się widzieć różnicy to się jej nie zauważy ;)

leję wyłącznie 98, a dla czego, to już pisałem dokładnie w jednym temacie...i bynajmniej nie chodzi o osiągi, których różnica oczywiście jest niewyczuwalna między PB95 a PB98 przy paliwie tej samej klasy.

no jak masz b18 to lej.. ;d mowa o seryjnym silniku 1,5..

neste (niewiem jak sie to wogóle pisze xD) to sam syf.. może teraz nie widać różnicy ale po 50k km wyjdzie to co ma wyjść..

[H] Dylu [H]
18-01-09, 13:08
no jak masz b18 to lej.. ;d mowa o seryjnym silniku 1,5..



jak miałem D14 też lałem 98 dokładnie z tych samych powodów co leję teraz do B18


Tobie niczym nie grozi, lej dobrą 95 i będzie OK (Civiki potrzebują min.91 oktanów ale 98 jest za dużo bez przestawienia zapłonu, inaczej silnik będzie więcej palić bo więcej oktanów spala się wolniej).

Co innego osoby które zmodyfikowały silniki i zwiększyły sprężanie - oni wręcz muszą lać 98+.

Są też auta seryjne, których silniki wymagają benzyny 98 a zalanie 95 grozi spalaniem stukowym co nie jest dobre dla silnika ...

fajne teorie...mijające się z praktyką...

pwl
18-01-09, 13:11
no jak masz b18 to lej.. ;d mowa o seryjnym silniku 1,5..

neste (niewiem jak sie to wogóle pisze xD) to sam syf.. może teraz nie widać różnicy ale po 50k km wyjdzie to co ma wyjść..

Yaris 1.0 mojej mamy przez około 60k km śmigał na pb98 z neste właśnie. Teraz po około 30k u następnego właściciela nic się nie dzieje... Jaki z tego wniosek? Twoja teoria sensu nie ma :P


edit: (odp do niżej:P)
Gdzieś była własnie afera z carrefour, że było 50/50 woda/benzyna bo im "zbiorniki zalało" xD

koberone
18-01-09, 13:12
Neste moze jeszcze nie taka zla, moi starzy tankuja do citroena i suzuki i smiga im juz lata:) omijajcie tesco, carrefoury i inne takie wynalazki.. ostatnio w KRK byla jazda ze wpadla kontrola na stacje Carrefour i wykryli duze ilosci WODY w paliwie :confused: tłumaczli sie ze deszczówka sie dostała do zbiorników hahaha taaa...

PeJot
18-01-09, 13:21
Neste moze jeszcze nie taka zla, moi starzy tankuja do citroena i suzuki i smiga im juz lata:) omijajcie tesco, carrefoury i inne takie wynalazki.. ostatnio w KRK byla jazda ze wpadla kontrola na stacje Carrefour i wykryli duze ilosci WODY w paliwie :confused: tłumaczli sie ze deszczówka sie dostała do zbiorników hahaha taaa...

To było 3 lata temu, krótko po otwarciu stacji przy Carrefour Czyżyny, po ulewie woda dostała się do zbiorników. Kilka aut wylądowało w warsztatach (najgorzej było z turbo dieslamii) a Carrefour szybko dogadywał się z właścicielami żeby nie psuć wizerunku ;)

Co do Tesco na Kapelance to w gazetkach piszą, że paliwo jest Orlenu a na początku tygodnia tankowałem za 3,24 zł i Hondzia śmiga :)

pp89
18-01-09, 13:23
Myśle że na neste jest paliwo dobrej jakości. Dlaczego? Stacja samoobsługowa i nie trzeba oszczędzać na paliwie, żeby mieć kase dla personelu.:) Prosta logika.


Civiki potrzebują min.91 oktanów ale 98 jest za dużo bez przestawienia zapłonu, inaczej silnik będzie więcej palić bo więcej oktanów spala się wolniej
W mojej byłej Felicji 1.3 silnik pracował kulturalniej na 98 niż na 95, w spalaniu różnicy niezauważyłem, tak samo w mocy, ale np. myśle, że właśnie tankowanie zawsze 98 sprawiło, że silnik dobił do 220tyś i jeździ dalej bez remontu.
Jedyne co czytałem to, że tylko wankel nie lubi wysokooktanowego paliwa.

koberone
18-01-09, 13:46
To było 3 lata temu, krótko po otwarciu stacji przy Carrefour Czyżyny

ostatnio kumpel lal u nich i auto skakalo i gaslo :( szok.. nie wiem czy byl to tylko taki wypadek jednostkowy

Misiekemeryt160
18-01-09, 14:25
benzyna 98 wcale nie podnois osiągów auta jak to niekórym się wydaje. Też kiedyś lałem 98dopuki mnie pewien kumaty gość nie uświadomił. Benzyna 98 z racji większej ilośći oktanów spala się dłuiżej. A to ze szell jakis tam racing ma 100 oktanów i faktycznie pomiary na hamowni jakieś tam minimalne przyrosty pokazują to tylko wynik uboczny.. ilośc oktanów jest efektem ubocznym a dynamika paliwa czerpie się z innych substancji. Faktem jest ze można zauważyć bardziej kulturalną prace silnika na paliwie 98 z racji dłuższego spalania benzyny. a te wszytskie dopiski na stacja nch typu vervwa turbo sport to ściema...

qba1983
18-01-09, 14:29
ja leje na Carrefour i nie mam zadnych niespodzianek, a za to na BP zawsze cos sie pie... (gasnie i spalanie rosnie.)

nie ma sensu lac 98 do aut ktore nie maja sterowania zaplonem, a mowienie ze 95, nie ma 95 a 98 ma akurat 95 jest bledem i mitem... i tak wszystkie stacje paliwo maja z tego samego zrodle i tej samej "beczki". ilosc oktanow nie wplywa tak na silnik jak sama skladowa paliwa i jego dodatki, dlatego lepsze paliwo znajdziesz za naasza zachodnia granica( mi autko w niemczech spalalo srednio o 1,5l mniej przy tych samych warunkach co w PL)

pare lat temu tylko shell importowal Vpowera i to byla roznica(nie tylko w cenie:D)


Dylu [H];575494']

Napisał PeJot
Tobie niczym nie grozi, lej dobrą 95 i będzie OK (Civiki potrzebują min.91 oktanów ale 98 jest za dużo bez przestawienia zapłonu, inaczej silnik będzie więcej palić bo więcej oktanów spala się wolniej).
Co innego osoby które zmodyfikowały silniki i zwiększyły sprężanie - oni wręcz muszą lać 98+.
Są też auta seryjne, których silniki wymagają benzyny 98 a zalanie 95 grozi spalaniem stukowym co nie jest dobre dla silnika ...

fajne teorie...mijające się z praktyką...
co wedlug ciebie jest w tym nie prawda? i co mija sie z praktyka?

PeJot
18-01-09, 16:05
fajne teorie...mijające się z praktyką...

To nie moje teorie, mądrzejsi tak twierdzą (technicy/inżynierzy) ...

teg
18-01-09, 16:21
Ja już napisałem - wyższa komprecha wymaga więcej "oktanów" :) Dlatego "wyścigowe" auta potrzebują benzyny np. 100-oktanowej. Proponuję poczytać o działaniu silnika spalinowego ;) Jeśli mamy autko, w którym komputer steruje i dobiera czasy zapłonu, to jeszcze jakiś sens tego jest (np. w Felicii 1.3 MPI :D Silnik technologicznie z lat 70, ale komputer to nadrabia ;) ).

dEboo
18-01-09, 16:27
pozdro dla tych którzy płacą więcej za za benzynę 98Oktanową obniżając przy tym moc swojego silnika :) co innego benzyna 99+ jak Shell v power Racing...... ale benzyna 98 oktanów obniża moc i elastyczność silnika. Jedynym plusem jest to iż wycisza silnik ponieważ mieszanka spalana jest w mniej gwałtowny sposób. Ważniejszym czynnikiem jest kaloryczność paliwa a nie liczba oktanowa..... chyba że ktoś ma silnik na prawdę ekstremalnie podkręcony i zmodowany tak jak auta WRC oni tam muszą lać benzynę o wyższej liczbie oktanowej.
Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.

koberone
18-01-09, 17:06
ja leje na Carrefour i nie mam zadnych niespodzianek

poszukaj sobie opinii ludzi na Google ktorzy lata tankowali na Carrefour i jak teraz chodza im auta... przewaznie jest zal i zgrzytanie zebów.. a ze zaoszczędzisz 10gr?? heh spoko...

joniu88
18-01-09, 17:07
łudźcie się dalej że 98 daje waszym furkom lepszego kopa :lol:

spychu
18-01-09, 17:14
łudźcie się dalej że 98 daje waszym furkom lepszego kopa :lol:
Proszę zacytuj gdzie ktokolwiek napisał, że 98 daje mu lepszego kopa ?

Ja do Civica leje tylko i wyłącznie V-Power 95 czyli odpowiednika 98 z innych stacji. Od początku jak kupiłem Civica lałem Ultimate 98 z BP. Później przesiadłem się na V-Power 95. Okazyjnie tankuje jeszcze Ultimate 98 jak mam nie po drodze na Shella.

I paliw tych nie tankuje ze względu na to, ze maja dać mojemu autu lepszego kopa. Nie lałem i nigdy nie będę lał zwykłej Eurosuper 95, ze względu na bezpieczeństwo silnika.

joniu88
18-01-09, 17:44
"teraz benzynka taka tania ze mozna sobie zalac 98 raz na jakis czas zeby troche kopa dolozyc:)"

proszę cytat który chciałeś..

donelvis
18-01-09, 18:05
I paliw tych nie tankuje ze względu na to, ze maja dać mojemu autu lepszego kopa. Nie lałem i nigdy nie będę lał zwykłej Eurosuper 95, ze względu na bezpieczeństwo silnika.

w jaki sposob podnosisz bezpieczenstwo silnika lejąc 98? co to ma wspolnego z bezpieczenstwem?
98 obniża moc silnika no chyba ze faktycznie silnik mocno dłubnięty albo potrafi przestawiać zapłon

joniu88
18-01-09, 18:54
jak widać wielu tu fachowców którzy wypowiadają się a nie mają zielonego pojęcia.. =/ ja jak czegoś nie wiem to zamykam jape i ok.. a niektórzy to tacy filozofowie że aż szkoda gadać..

pwl
18-01-09, 19:10
98 obniża moc? Dobre :rolleyes: Nie twierdzę, że podnosi moc, ale nie popadajmy w drugą skrajność xD

[H] Dylu [H]
18-01-09, 19:11
to może raz jeszcze napiszę to co sam zaobserwowałem a nie powtarzam czyjeś teorię, również gdzieś zasłyszane i powtarzane jak mantrę...

no więc czemu 98 a nie 95...

przede wszystkim!!! chodzi o zanieczyszczenia...inaczej zwane chrzczeniem paliwa. Benzyna PB95, jest głównym źródłem przychodów każdej stacji paliw, a tym samym sprzedaje się jej najwięcej, także jej chrzczenia opłaca się właścicielowi stacji najbardziej. Z wyników badań na jakoś paliw, tylko niewielki % paliw zanieczyszczonych stanowiły paliwa PB98 oraz wszelkie paliwa brandowe, czyli te z dopiskami, Verva, V-Power etc. Największy syf znajdował się w PB95 i zwykłym ON.

Lejąc do baku benzynę PB98, zarówno do silnika D14 jak i B18 zaobserwowałem wyższą kulturę pracy silnika, który pracuje równiej, ciszej i jest elastyczniejszy...

Następną rzeczą jaką zaobserwowałem było spalanie. Auto z paliwem PB98 zużywa go mniej! na tej samej ilości paliwa PB98 robię w trasie nawet nawet 50km więcej, niż na paliwie PB95. W cyklu mieszanym różnica spada do ok 20-30km.

Na koniec pragnę zauważyć, że oznaczenie 95 oraz 98 tylko w teorii oznacza ilość oktanów. W rzeczywistości, wykazano, że liczba oktanowa paliwa na stacjach o oznaczeniu PB95 wynosi 89-93 oktanów, natomiast dla PB98 jest to 93-97 oktanów.

I teraz biorąc pod uwagę różnicę w cenie na litrze paliwa między PB95 a PB98, która przy tankowaniu auta do pełna daje nam zawrotną kwotę na poziomie 5-7 pln to biorąc pod uwagę wszystko to co napisałem wyżej raczej nikt nie przekona mnie do tankowania PB95, która jest mniej wydajna, jest znacznie większe prawdopodobieństwo zatankowania szlamu, której rzeczywista liczba oktanowa nie spełnia wymogów silnika i która summa summarum wychodzi drożej od PB98 ze względu na umożliwienie pokonania mniejszej ilości km na jednym zbiorniku.

to było by na tyle.

koberone
18-01-09, 19:15
Cytat:
Napisał koberone Zobacz post
"teraz benzynka taka tania ze mozna sobie zalac 98 raz na jakis czas zeby troche kopa dolozyc"
proszę cytat który chciałeś..

heh ja z tym kopem od tak napisałem ale nie kłóce sie ze cos daje. Poprostu zawsze sie tak słyszalo ze cos tam daje ale nie sprawdzone to teorie i zasłyszane:) napewno nie bede sie o nie kłócił bo znam sie tak sobie i jesli ktos mnie poprawił to pewnie ma racje;p

spychu
18-01-09, 19:47
w jaki sposob podnosisz bezpieczenstwo silnika lejąc 98? co to ma wspolnego z bezpieczenstwem?
98 obniża moc silnika no chyba ze faktycznie silnik mocno dłubnięty albo potrafi przestawiać zapłon
Skąd kolego zaczerpnąłeś takie informacje, że PB98 obniża moc ? Jakieś konkretne pomiary na hamowni ? Wykresy ? Jeśli nie to nie pisz proszę takich bzdur.

Lanie PB98 ma taki wpływ na bezpieczeństwo, ze PB98 jest mniej podatne chociażby na spalanie stukowe. Zostawia dużo mniej syfu w silniku i dużo rzadziej trafia się chrzczone niż PB95,

I widzę w tym sens nawet do 1.4 gdzie mam 111KM dlatego, że jak by nie było moc została zwiększona o 23% i dość często kręcę do 7200.


jak widać wielu tu fachowców którzy wypowiadają się a nie mają zielonego pojęcia.. =/ ja jak czegoś nie wiem to zamykam jape i ok.. a niektórzy to tacy filozofowie że aż szkoda gadać..
Stosuj się do swoich zasad z zamykaniem japy bo mało wiesz.

Masz serie silnik ok. Lej sobie PB95 ale nie zmuszaj nikogo do lania tego samego i nie przekonuj na siłę ludzi, że lanie PB98 nie ma sensu.

Pewnie zmienianie oleju co 8kkm dla Ciebie to też bezsens :D I znowu zaraz napiszesz, bo gówno wiem, dlatego, że leje V-Powera do 1.4 i zmieniam olej co 8kkm :D

pp89
18-01-09, 19:55
pozdro dla tych którzy płacą więcej za za benzynę 98Oktanową obniżając przy tym moc swojego silnika :) (...) chyba że ktoś ma silnik na prawdę ekstremalnie podkręcony i zmodowany tak jak auta WRC oni tam muszą lać benzynę o wyższej liczbie oktanowej.
Po co dla WRC więcej oktanów? Przecież 98 obniża moc, będe mieli wolniejsze czasy...
Sam sobie zaprzeczasz człowieku :D

koberone
18-01-09, 20:04
hehe a ja myśle ze nie ma co przeżywać tak tego.. ci co bedą lali 98 i tak beda lali 98 a ci od 95 tez sie nie zmienią:) niech kazdy robi jak uwaza byleby nie naruszac jakichs mega waznych zasad.. po co sie kłocic czy 95 czy 98.. jebac tych co olej słonecznikowy leją hahah

qba1983
18-01-09, 20:32
tez czytalem kiedys w ktoryms z tygodnikow motoryzacyjnych (byly tez pomiary z hamowni) ze lanie 98 oktanowej zmniejsza moc w zwyklych silnikach(bez sterowania zaplonem, bo paliwo za wolno sie spala).
jesli chodzi o WRC i np focusa st200 moc przy 98 jest wieksza nawet o 20Km, tak samo jest z saabem ktory jezdzi na etanolu(ktory ma ponad 110oktanow) ale odbywa sie to na zasadzie wczesniejszego zapalenia mieszanki, jednym slowem komp jest przystosowany do lania 98. ( tak przy okazji w d16y8 i silnikach serii B sa czujniki spalania stukowego- komp po wykryciu takowego spalania cofa zaplon, wiec z tym bezpieczenstwem to tez przesadzacie- nie wliczajac D14:p)


pragne zaznaczyc ze tez kiedys lalem 98 ale obiektywnie podchodzac do sprawy stwierdzilem ze to zeczywiscie nic nie daje, za to roznica jest w samej jakosci paliwa. mysle ze koledzy ktorzy byli za granica zgodza sie ze mna ze tam paliwko jest o niebo lepsze - ja bylem pod ogromnym wrazeniem. (to w lasnie po powrocie z niemiec zaczolem lac 95, bo nie widzialem roznicy w porownaniu do 98, ale spoko nastepny bak zaleje 98 po takim czasie uzytkowania 95 powinienem zobaczyc roznice :D-zobaczymy)
przekonuje mnie argument o jakosci paliwa, ze 98 zadziej jest chszczone i to jestem w stanie zrozumiec.
Mowa o bezpieczenstwie to tez troche naciagane.(wydaje mi sie) dlaczego?
a no dlatego, ze wystrczy po modyfikacjach pojechac na pomiar mieszanki, jesli mieszanka bedzie uboga to tak, zgadzam sie lej 98(ja u siebie mam jak najbardziej poprawna- podejzewam ze u ciebie tez jest dobra)
po za tym przy poprawnie ustawionym zaplonie nie powinno wystapic spalanie stukowe. w koncu przy niskim nadcisnieniu w dolocie ECU hondy daje rade zalac cylindry paliwkiem. (tak wyczytalem na forum- nie daje glowy:p)

joniu88
19-01-09, 00:58
Skąd kolego zaczerpnąłeś takie informacje, że PB98 obniża moc ? Jakieś konkretne pomiary na hamowni ? Wykresy ? Jeśli nie to nie pisz proszę takich bzdur.

Lanie PB98 ma taki wpływ na bezpieczeństwo, ze PB98 jest mniej podatne chociażby na spalanie stukowe. Zostawia dużo mniej syfu w silniku i dużo rzadziej trafia się chrzczone niż PB95,

I widzę w tym sens nawet do 1.4 gdzie mam 111KM dlatego, że jak by nie było moc została zwiększona o 23% i dość często kręcę do 7200.


Stosuj się do swoich zasad z zamykaniem japy bo mało wiesz.

Masz serie silnik ok. Lej sobie PB95 ale nie zmuszaj nikogo do lania tego samego i nie przekonuj na siłę ludzi, że lanie PB98 nie ma sensu.

Pewnie zmienianie oleju co 8kkm dla Ciebie to też bezsens :D I znowu zaraz napiszesz, bo gówno wiem, dlatego, że leje V-Powera do 1.4 i zmieniam olej co 8kkm :D

widzę że Ciebie to najbardziej zabolało xD

spychu
19-01-09, 01:59
widzę że Ciebie to najbardziej zabolało xD
Nic mnie nie zabolało. Jedyne co rozśmieszył mnie Twój post poprzedni i obecny w których pokazujesz jaki z Ciebie FACHOWIEC, a tak obrzuciłeś błotem innych w poprzednim poście, że jacy to oni nie są fachowcy :)

Tyle z mojej strony. Nie masz nic sensownego do napisania, nie pisz. Oszczędzi to ludziom czytania steku bzdur.

Misiekemeryt160
19-01-09, 02:10
Po co dla WRC więcej oktanów? Przecież 98 obniża moc, będe mieli wolniejsze czasy...
Sam sobie zaprzeczasz człowieku :D

po to wiecej oktanów żeby nie wystepywało spalanie stukowe... bo silnik wrc poprostu by na 95 nie chodził...chodził dopuki się nie rozgrzał.

purol 1.3
19-01-09, 09:15
Naprwdę nie wiem po co ta cała awntura ( zaraz mnie sie dostanie hehe :) )
Moim zdaniem jeżeli istnieje pb95 i pb 98 to jakaś óznica musi być. skoro droższa jest 98 to musi ( powinna być leprza ) , a jeśli na całym baku róznica wynosi nawet te 10 zł to nie widze powodu dla jakieby trzeba by lac 95 . skoro jest nawet tylko tyle że mniej zabrudzona to już się opłaca , a co do mocy hm ... ja osobiście odczułem minimalną różnice na 98.
A jeśli chodzi o koszty , osiągi itd , to proponuje skombinować sobie paliwo lotnicze np do helikopterów , 1 litr kjosztuje jakieś 1,70 gr i ma koło 100 oktan ( albo więcej ) nie wim nie będe się kłóócił . osobiście mam kolege , który miał dostęop do takiego paliwa i mieszal pół na pół :)

[H] Dylu [H]
19-01-09, 09:30
A jeśli chodzi o koszty , osiągi itd , to proponuje skombinować sobie paliwo lotnicze np do helikopterów , 1 litr kjosztuje jakieś 1,70 gr i ma koło 100 oktan ( albo więcej ) nie wim nie będe się kłóócił . osobiście mam kolege , który miał dostęop do takiego paliwa i mieszal pół na pół :)
też miałem dostęp do takiego paliwa kiedyś...ale niestety wtedy jeździłem Simsonem ... HAHAHA :D

purol 1.3
19-01-09, 09:53
hehe jak byś zalał do simsona to hayabusa by sie nie umywała :)

dEboo
19-01-09, 14:13
pp89 sam sobie przecze ?? człowieczku mały poczytaj trochę a potem zacznij rozmowę a nie swój bełkot..... w autach WRC są zmuszenie lać benzynę o wyższej liczbie oktanowej ponieważ leją tam do baków o wiele bardziej kaloryczne paliwo. Im większa liczba oktanowa tym bardziej łagodnie zachodzi spalanie.....a co za tym idzie mniejsze zagrożenie uszkodzeniem silnika poprzez spalanie stukowe. Paliwo 98 ma tyle samo kalorii co 95 lub mniej robili badania takie w jakiejś gazecie nie pamiętam już..... liczba oktanowa jest efektem ubocznym kaloryczności Paliwa. Im więcej kalorii tym większe liczba oktanowa lecz akurat w paliwach 98 mają tyle samo.
Pozdro dla hondziarzy Hondy sa przystosowane do paliwa 91 oktanów(prócz silników na VTEC i VTI) a wy lejecie paliwo 98 o czymś to świadczy.... nie dość że paliwo 95 Już nie jest odpowiednie to wy lejecie jeszcze 98 jeszcze bardziej odbiegając od normy.

[H] Dylu [H]
19-01-09, 14:38
dEboo, nie najeżdżaj tak na ludzi bo sam masz informacje zdawkowe przekazywane piąte przez dziesiąte i ewidentnie nie zadałeś sobie nawet trudu przeczytania wszystkich postów w tym temacie.

dEboo
19-01-09, 15:02
nie najeżdżam tylko drażni mnie że ktoś kto nic nie wie w temacie jeszcze zarzuca mi że sam sobie przeczę........ wystarczy poczytać kilka gazet i innych szanujących się stron o motoryzacji na internecie by wszystko wiedzieć...chcę aby mit o zwiększaniu mocy silnika poprzez lanie benzyny 98PK runął.

qba1983
19-01-09, 17:02
Im większa liczba oktanowa tym bardziej łagodnie zachodzi spalanie.....a co za tym idzie mniejsze zagrożenie uszkodzeniem silnika poprzez spalanie stukowe. Paliwo 98 ma tyle samo kalorii co 95 lub mniej robili badania takie w jakiejś gazecie nie pamiętam już..... liczba oktanowa jest efektem ubocznym kaloryczności Paliwa.

Z tego co ja wiem , kalorycznosc nie jest zwiazana z liczba oktanowa kalorycznosc nie rosnie wraz z oktanami.

Lagodnosc spalania paliwa 98 to efekt uboczny innego zabiegu, i to nie jego szybkosc spalania prowadzi do uszkodzen silnika.
chodzi tu o to ze benzyna z mniejsza iloscia oktanowa ma wieksza zdolnosc do samozaplonu(czyli zapala sie samo bez iskry - czyli inaczej mowiac spalanie stukowe)
paliwo 98 istnieje tak naptrawde tylko po to zeby dac wieksza mozliwosc producentom silnikow(chodzi o sprezanie, czy to w NA czy turbo)
byl moment (i moze to nastapi), ze producenni silnikow proponowali wprowadzenie nowego rodzaju paliwa, o charakterystyce laczaca NO i PB, ale to troche inny temat...(chodzi o wieksza szybkosc spalania niz NO ale wlasnie zmniejszenie liczby oktanowej - w skrocie chodzi o to zeby silnik raz chodzil na z zaplonu iskrowego a raz z samoczynnego)

pragne zauwazyc ze LPG ma liczbe oktanowa 100, wiec zwolennicy paliwa do helikopterow powinni z automatu zalozyc instalacje LPG:D

to wszystko w ogole nie jest takie proste ze jedno przeklada sie na drugie, lpg oprocz liczby oktanowej ma tez wieksza kalorycznosc, mimo tego, jak wiemy nie przeklada sie to na moc:)

[H] Dylu [H]
19-01-09, 17:28
to wszystko w ogole nie jest takie proste ze jedno przeklada sie na drugie, lpg oprocz liczby oktanowej ma tez wieksza kalorycznosc, mimo tego, jak wiemy nie przeklada sie to na moc:)

zagalopowałeś się...DOBRZE zrobiona i wystrojona instalacja wtrysku bezpośredniego LPG może podnieść moc samochodu względem PB...potwierdzone na przykładzie znajomka, który takową założył do mocno podkręconego silnika w BMW serii 3. Na PB osiągnął moc 290 KM, po montażu instalacji LPG za którą słono zapłacił auto wypluło 325 KM

qba1983
19-01-09, 17:40
Dylu [H];576680']zagalopowałeś się...DOBRZE zrobiona i wystrojona instalacja wtrysku bezpośredniego LPG może podnieść moc samochodu względem PB...potwierdzone na przykładzie znajomka, który takową założył do mocno podkręconego silnika w BMW serii 3. Na PB osiągnął moc 290 KM, po montażu instalacji LPG za którą słono zapłacił auto wypluło 325 KM

zgadza sie, jest to zasluga wiekszej liczby opalowej, ale z jakichs powodow standardowo nie podnosi sie mocy w autach(wieksza temp spalania) - czyli tak jak mowie, to wszystko to nie takie proste... ( sklad weglowodorow itd.)

teg
19-01-09, 18:18
Dżizas, Wy tu się chyba na forum nie lubicie czy jak :/ W każdym bądź razie spora odmiana po forum Skody ;) Ahem, wracając do tematu.


po to wiecej oktanów żeby nie wystepywało spalanie stukowe...
Dziękuję, już druga osoba po mnie to wyjaśniła:)

Co do "oktanowości" 95 i 98 w Polsce to niestety prawda. 98 ma tyle ile powinna mieć 95, bo takie mamy dopuszczalne normy. Inny przykład. Kolega z innego forum zalał do pięknej, zabytkowej Skody 105 95 z Carrefoura. Pojechał do domu, zgasił silnik... Bach - silnik pracuje, samozapłon!!! A jego silnik wymaga zaledwie 80-kilku oktanów, żeby nie było takich jaj. Więc ile miała ta benzyna...?

PeJot
19-01-09, 19:06
Dylu, ja przy D14A4 zauważyłem wzrost spalania o ponad pół litra, może Twój potwór z czujnikiem spalania stukowego może skorzystać z lepszego paliwka - ja poza zmianą odgłosu silnika (wyciszenie) nie zauważyłem żadnych plusów.

pwl
19-01-09, 23:34
Taka różnica pół litra to żadna różnica. Może po prostu akurat wtedy więcej butowałeś/wyprzedzałes/silnik chodził na postoju? Jakby wzrosło o 2-3 litry, to rozumiem, ale pół litra/100km to żadna różnica.

karpik85
20-01-09, 01:39
ja leje na Carrefour i nie mam zadnych niespodzianek, a za to na BP zawsze cos sie pie... (gasnie i spalanie rosnie.)

nie ma sensu lac 98 do aut ktore nie maja sterowania zaplonem, a mowienie ze 95, nie ma 95 a 98 ma akurat 95 jest bledem i mitem... i tak wszystkie stacje paliwo maja z tego samego zrodle i tej samej "beczki". ilosc oktanow nie wplywa tak na silnik jak sama skladowa paliwa i jego dodatki, dlatego lepsze paliwo znajdziesz za naasza zachodnia granica( mi autko w niemczech spalalo srednio o 1,5l mniej przy tych samych warunkach co w PL)


Ja już trzy lata i drugie auto tankuje na Carrefour w Krakowie i nigdy żadnych problemów nie miałem i wszędzie mi mówią, że to paliwo jest marne i złe i w ogóle do dupy, a ja i tak je bede tankował :D bo zawsze byłem zadowolony. Leje też czasem na Neste i też całkiem OK. Potwierdzam za to to co napisał qba1983: za każdym razem jak zatankuje na BP to wychodzi mi większe spalanie przy takiej samej jeździe.
A paliwo leje PB95, kiedyś jak kupiłem Honde to lalem jej PB98, ale teraz nie widzie jakiejkolwiek różnicy w stosunku do PB95 i tu raczej nie chodzi o koszt paliwa, bo przy obecnych cenach to i tak tanio jest ta 98 ale o sam sens tankowania paliwa wysokooktanowego do silnika przystosowanego do benzyny 91.

teg
20-01-09, 02:03
Z BP nikt nie jest zadowolony. Ich stacje były w ostatnim rankingu "chrzczonego" paliwa.

spychu
20-01-09, 06:52
Ja jestem zadowolony z Ultimate 98. Mnustwo moich znajomych z turbo benzyn jest rowniez bardzo zadowlonych z ultimate 98.

Do Avensisa non stop tankuje na BP Ultimate ON albo na Shellu V-Power Diesel, nic innego i zarowno z jednego jak i z drugiego jestem rowniez bardzo zadowolony.

Tak wiec ile ludzi tyle opini na temat jakosci paliw na stacjach wielu koncernow.

[H] Dylu [H]
20-01-09, 09:27
PeJot, tak jak napisano niżej...


Taka różnica pół litra to żadna różnica. Może po prostu akurat wtedy więcej butowałeś/wyprzedzałes/silnik chodził na postoju? Jakby wzrosło o 2-3 litry, to rozumiem, ale pół litra/100km to żadna różnica.

do D14 też lałem PB98 (o czym już pisałem z resztą w tum temacie ze 2 razy :rolleyes:) i efekty były takie same jak przy B18.

dberk
20-01-09, 09:45
tu jest fajnie wyjasnione o 95, 98 i o tych lepszych
http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf

[H] Dylu [H]
20-01-09, 10:19
tu jest fajnie wyjasnione o 95, 98 i o tych lepszych
http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf

...i Cinquecento jako samochód testowy :rolleyes:

qba1983
20-01-09, 11:10
Dylu [H];577399']...i Cinquecento jako samochód testowy :rolleyes:

no tak, cibie to juz nic nie przekona:p;)
rownie dobrze mogl bys powiedziec ze te testy sie nie nadaja bo wynik nie jest zgodne z tym co ci sie wydaje, pachnie to ignorancja.(nie gniewaj sie:D, nic personalenego tylk tak to odebralem)
czy silnik w cinqecento dziala na innej zasadzie? niz d14?

powtorze po raz kolejny, moc silnika i jego mozliwosc uszkodzenia, nie jest zwiazana bezposrednio z liczba oktanowa!
zgadzam sie ze rozne paliwo moze dostrczac rozna ilosc mocy. ale jest to zwiazane ze skladem weglowodorow.
A poniewaz w polsce stacje paliw zaopatruja sie w tym samym zrodle, to efekt jest taki ze paliwo jest takie samo.
nie to co niemieckie paliwo.
problemem na polskivch stacjach nie jest chszcvzenie paliwa, czesto stacje malo odwiedzane przez dluzszy czas zuzywaja paliwo ze swoich zbiornikow, przez co z powietrz dostaje sie woda. dlatego najwazniejsze jest zeby lac na stacji ktora jest czesto uczesczana.

spychu
20-01-09, 11:37
Tak Kuba silnik w CC dziala na innej zasadzie niz np D14. Chociazby roznia sie iloscia zaworow w glowicy, wtryskiem paliwa, maja inna kompresje, iloscia RPM, itd :)

Jedyne co jest podobne to zaplon iskrowy. Nic wiecej.

[H] Dylu [H]
20-01-09, 12:05
Tak Kuba silnik w CC dziala na innej zasadzie niz np D14. Chociazby roznia sie iloscia zaworow w glowicy, wtryskiem paliwa, maja inna kompresje, iloscia RPM, itd :)

Jedyne co jest podobne to zaplon iskrowy. Nic wiecej.

ponad to, dla silników z CC optimum oktanowe jest za pewne znacznie niższe niż dla Hondy, także stąd taki a nie inny rezultat artykułu, który imo z zamierzenia został napisany po to, aby poruszał coś kontrowersyjnego i był czytany...dla lepszego efektu mogli do testów wziąć malucha...:rolleyes:

nic, z tego co jest w nim napisane nie potwierdziło się w przypadku mojej byłej i obecnej Hondy. Moc zmierzona w D14 u mnie na obu rodzajach paliwa była podobna +/- kuń :D, a spalanie i kultura pracy silnika przemawiały ZAWSZE na korzyść PB98...obecne hamowanie B18 również było na PB98...na 98 jeszcze B18 nie hamowałem...i chyba nie zamierzam...szkoda mi kasy na takie eksperymenty.

qba1983
20-01-09, 13:00
Tak Kuba silnik w CC dziala na innej zasadzie niz np D14. Chociazby roznia sie iloscia zaworow w glowicy, wtryskiem paliwa, maja inna kompresje, iloscia RPM, itd :)

Jedyne co jest podobne to zaplon iskrowy. Nic wiecej.

hahahah, toscie mnie teraz rozbawili.... i co to niby ma wplynac na fizyczny proces spalania mieszanki:D
silnik jest iskrowy i 4 suwowy, czy to nie wystarczy? nie wam nie bo wy macie racjie, mimo iz nie dajecie zadnych argumentow... bo wasze przemyslenia, argumentem nie sa.;)

taz666
20-01-09, 13:40
hahahah, toscie mnie teraz rozbawili.... i co to niby ma wplynac na fizyczny proces spalania mieszanki:D
silnik jest iskrowy i 4 suwowy, czy to nie wystarczy? nie wam nie bo wy macie racjie, mimo iz nie dajecie zadnych argumentow... bo wasze przemyslenia, argumentem nie sa.;)


Czyli Twoim zdaniem silnik przy 5krpm spala mieszankę identycznie jak przy 8krpm? W Fiacie 125p był też silnik iskrowy i 4-o suwowy i powiem więcej: także miał 4 cylindry! Tylko że subtelną różnicą jest tu zaawansowanie technologiczne; silnik FSO był oparty na technologii z lat 30 ubiegłego wieku. Co z tego że zasada działania jest taka sama? spalanie mieszanki fizycznie zawsze będzie spalaniem ale jest drobna różnica w elektronice, zapłonie wtrysku i innych wynalazkach które według tego co piszesz nie mają znaczenia bo spalanie mieszanki to spalanie mieszanki i tu się nic nie zmienia. Dlaczego w takim razie silnik 1,5 z FSO jeździł na ołowiowym 72 oktanowym paliwie a jakbys zalał takie do Hondy to silnik mógłbyś oddać na złom? dlaczego silnik 1,5 FSO miał +- 70KM a silnik 1,5 Hondy ma 90 i jeszcze przy tym wszystkim mniej pali?

Porównanie silnika Fiata CC do silnika Hondy jest moim zdaniem zbyt daleko idącym uproszczeniem.

[H] Dylu [H]
20-01-09, 13:58
hahahah, toscie mnie teraz rozbawili.... i co to niby ma wplynac na fizyczny proces spalania mieszanki:D
silnik jest iskrowy i 4 suwowy, czy to nie wystarczy? nie wam nie bo wy macie racjie, mimo iz nie dajecie zadnych argumentow... bo wasze przemyslenia, argumentem nie sa.;)

czy Ty czytasz w ogóle moje wypowiedzi ?? czy ja za mało argumentów podaje...argumentów, których uzasadnieniem są wnioski wyciągnięte z własnych prób i doświadczeń ??

spychu
20-01-09, 14:12
hahahah, toscie mnie teraz rozbawili.... i co to niby ma wplynac na fizyczny proces spalania mieszanki:D
silnik jest iskrowy i 4 suwowy, czy to nie wystarczy? nie wam nie bo wy macie racjie, mimo iz nie dajecie zadnych argumentow... bo wasze przemyslenia, argumentem nie sa.;)
Kuba z calym szacunkiem ale troche chyba sie zagalopowales w swoich porownaniach.

To ze CCS i D14 to silniki benzynowe o zaplonie iskrowym 4 suwowe to nie swiadczy o tym, ze jeden i drugi bedzie sie zachowywal tak samo na poszczegolnych rodzajach paliwa oraz ze tak samo bedzie spalal mieszanke paliwo-powietrze. Zastanowiles sie chociaz przez chwile jaki mogl byc AFR w tym CC podczas pomiaru na PB98 ? Czy silnik w testowym aucie zasysal na tyle duzo powietrza zeby w pelni spalic paliwo PB98 ? Ktore jak sam napisales spala sie ciezej niz PB95.

Nie porownuj 8zaworowego silnika na jednopunkcie (zakladam ze taki jest bo nie jestem pewien dokladnie) o pojemnosci 1.1litra, srajacego korbowodami przy 6k RPM, do silnika Hondy nawet D14.

Czy Ty na prawde nie widzisz roznicy w spalaniu sie mieszanki w silniku, ktory ma zupelnie inna kompresje, wielopunktowy wtrysk paliwa, 16 zaworow i kreci sie do ponad 7k RPM i zasysa duzo inne ilosci powietrza ?

qba1983
20-01-09, 15:44
roznice wiedze ale nie w temacie ktory poruszamy.
oba silniki dzilaja na tej samej zasadzie, oraz oba nie maja sterowania zaplonem(porownanie do FSO jest nie zbyt udane)
a jesli chodzi o obroty, to wlasnie sami pomyslecie, skoro 98 spala sie wolniej to (nie wiem tak mi sie wydaje) wieksza szanse na spalenie sie w calosci ma przy 4-5tys obr niz przy 8, zgadza sie??

Dylu juz mowilem ze B seria ma sterownie zaplonem i lanie tu 98 ma sens, ale do d14 nie!! to juz lepiej lac 98 do skody felicji na jednopunktoeym wtrysku, 2 zaworach na cylinder:D bo akurat ona ma sterowanie zaplonem(bynajmniej nie po to zeby podnosic moc)
rozumiecie o co mi chodzi?

p.s. poprzedniego posta pisalem dosc szybko i w nie odpowiedniej chwili, z barku czasu nie zdazylemnapisac ze chodzi mi o sterownaie zaplonem, oba silniki, i d14 i ten z CCS nie maja takowego.

a propo stopnia sprezania, w CCS jest 1:9,6
w d15z8 tez 1:9,6
a w d14np z4(gdzie ma jedna z wiekszych wartosci). jest 1: 9,2
co oznacze ze ccs bardziej potrzebuje 98 niz d14
zgadza sie czy znowu nie bo nie?

spychu
20-01-09, 16:30
Jesli mam sie zgodzic to powiedz jeszcze jaka ilosc paliwa dostarczaja wtryskiwacze w CC a w D14 i jaka ilosc powietrza zasysa CC i D14 np przy pelnym bucie, oraz jak wyglada AFR. I na podstawie tego bedziesz wiedzial gdzie paliwo to spali sie wydajniej i da lepsze efekty.

Przedstawione przez Ciebie dane odnosnie kompresji nic zupelnie nie mowia na temat potrzeby lania PB98. I jeszcze jedno gdzie napisalem ze do D14 trzeba lac PB98 ?

Chyba nigdzie z tego co mi sie wydaje i o ile mnie pamiec nie myli. Napisalem tylko ze ja leje do siebie V-Powera i bede lal nadal. A jesli sie to komus nie podoba to trudno nie bede plakal :) Roztrzasanie teraz czy lanie PB98 do D14 jest sluszne czy tez nie na podstawie testu CC jest dla mnie nieco smieszne :)

Bo jak dla mnie porownywanie CC do D14 to bledne kolo. Jak wczesniej pisalem sa to dwa zupelnie inne silniki.

qba1983
20-01-09, 16:43
lubie cie troche ;) wiec nie bede tego komentowal( moze po za tym ze sugerowal bym przeczytac temat raz jeszcze i dojsc kto tu mial najwieksze cisnienie zeby pokazac kto ma racje - we mnie cisnienie skoczylo dopiero jak zaczeliscie negowac ten test z CCS)


Jesli mam sie zgodzic to powiedz jeszcze jaka ilosc paliwa dostarczaja wtryskiwacze w CC a w D14 i jaka ilosc powietrza zasysa CC i D14 np przy pelnym bucie, oraz jak wyglada AFR. I na podstawie tego bedziesz wiedzial gdzie paliwo to spali sie wydajniej i da lepsze efekty.


po co ci to, skoro jesli mowa o standardowych silnikach, komp dazy do uzyskania mieszanki 14,5:1

spychu
20-01-09, 16:53
lubie cie troche ;) wiec nie bede tego komentowal( moze po za tym ze sugerowal bym przeczytac temat raz jeszcze i dojsc kto tu mial najwieksze cisnienie zeby pokazac kto ma racje - we mnie cisnienie skoczylo dopiero jak zaczeliscie negowac ten test z CCS)
Ja Ciebie tez lubie :cool:

Kuba zrozum, ze test na CC jest o kant dupy. Bo CC jest technologocznie milion lat za murzynami i tam test z PB98 musial tak wypasc. I teraz generalizowanie, ze w kazdym aucie PB98 jest z dupy i lanie jego nie ma najmniejszego sensu jest smiechem.


po co ci to, skoro jesli mowa o standardowych silnikach, komp dazy do uzyskania mieszanki 14,5:1
Jak to po co mi to ? Po to zeby wiedziec czy podczas pomiaru testowego CC na PB98 nie bylo np za ubogo.

qba1983
20-01-09, 17:08
Ja Ciebie tez lubie :cool:

Kuba zrozum, ze test na CC jest o kant dupy. Bo CC jest technologocznie milion lat za murzynami i tam test z PB98 musial tak wypasc. I teraz generalizowanie, ze w kazdym aucie PB98 jest z dupy i lanie jego nie ma najmniejszego sensu jest smiechem.


Jak to po co mi to ? Po to zeby wiedziec czy podczas pomiaru testowego CC na PB98 nie bylo np za ubogo.

jak jest z dupy... dobra nie przekonam was... poszukam w necie testu na hondzie:p

nie generalizowlaem, caly czas mowie ze zeby 98 miala przyniesc jakies efekty, samochod mosi byc na to przystosowany. czyli albo ma tak ustawiony zaplon, i z koniecznosci musi byc 98, lub do auta ze sterowaniem zaplonem.

ja rozumiem ze roznie auta reaguja na rozne paliwo, i przeciez nie twierdze ze paliwo 98 zmiejszy moc w d14, to ze CCS stracil to ok. ale mowa o tym ze dla d14 lepiej bedzie na 98 jest przegienciem w droga strone.
mi caly czas chodi o to ze to nie liczba oktanowa daje efekty, a bardziej skladowa weglowodorow. ktora nie jest lepsza w 98.
kiedys byl Vpower na shelu, byl importowanym paliwem i tam bylo czuc ze silnikowi lepiej sie pracuje i lepiej jedzie(to a prawde bylo czuc) ale nie byla to zasluga liczby oktanowej.

nikt jeszcze nie odwolal sie do moich argumentow( co z tym sprezaniem i obrotami)

Misiek12
20-01-09, 17:34
czytajac caly watek mam w takim razie pytanie. ktore hondy maja sterowanie zaplonem? (pamietam ze chyba nawet stary poldek caro atu ma takie sterowanie wiec hondy by nie mialy?) Pytanie dodatkowe: czy honda D15Z6 ktora posiadam ma takie sterowanie?

qba1983
20-01-09, 17:45
nie niema, z serii D (6gen) to bedzie d16y8 i d15z7(to chyba tyle)
w Bserii jest(ale nie wiem czy we wszystkich wersjach

spychu
20-01-09, 18:12
nie niema, z serii D (6gen) to bedzie d16y8 i d15z7(to chyba tyle)
w Bserii jest(ale nie wiem czy we wszystkich wersjach

Kuba nie wiem czy zauważyłeś, że ja cały czas mówię o swoim D14 a ono seryjne nie jest. Jak również nigdzie nie napisałem, że do seryjnego D14 lepiej będzie lać PB98. Ja cały czas piszę z jakich powodów ja leje V-Powera.

I cały czas trzymam się teorii, że PB98 obniża moc jak to uczyniło w testowanym CCS. Nic innego nie komentuję, nigdzie nie napisałem, że PB98 podnosi moc.

Poza tym z tego co pamiętam to byłe Dyla D14 też nie było serią i miało też 110KM.

LechuLK
20-01-09, 21:30
Ja słyszałem, że do starszych samochodów nie opłaca się lać 98 bo nic się nie zyskuje. U mnie się to potwierdza bo nie odczuwam różnicy jak zaleje 98. Leje zawsze 95 do D13B2.

taz666
22-01-09, 16:39
(porownanie do FSO jest nie zbyt udane)



Wiem, było celowo trochę przejaskrawione żeby pokazać Ci że porównanie Hondy do CC (nawet sporting) też nie jest zbytnio udane... Chyba że porównywałbyś jedną z pierwszych generacji Civica bo mniej więcej na tym etapie zaawansowania technologiczmego jest silnik CC :D

qba1983
22-01-09, 18:20
nie chce sie juz klocic,(testu na hondzie nie znalazlem:D)
nie porownywalem silnika w sesie technologinczym, wedlug mnie w temacie ktory poruszamy nie ma to znaczenia bo;
w oba silniki nie maja sterowania zaplonem, nie maja czujnika spalania stukowego, oba spalaja mieszanke paliwa w tych samych proporcjach( 1:14,5)
To wszystko, wedlug mnie daje jakis poglad na to co daje paliwo 98 w porownaniu do 95. chodzi o to ze silnik hondy nie jest w jakis specjalny spospob przystosowany do spalania paliwa 98.
malo tego silnik hondy 1,4 zazwyczaj ma mniejszy stopien sprezania niz CCS, co akurat pokazuje ze teoretycznie silnik hondy ma mniejsze prawdopodobienstwo wystapienia spalania stukowego oraz ze CCS bardziej potrzebuje paliwa 98

p.s. tak jak zapowiedzialem, wlalem Vpowera na shellu, i .... hmmm... szczerze obiektywnie(naprawde sie staralem), ale nie widze roznicy, moze troche jak by ladniejsz dzwiek jest (ale za to glosniejszy) zobaczymy jak spalanie wyjdzie. moze proponuje i wam zalac 95 na jakiejs czesto uczesczanej stacji.

dawid3211
22-01-09, 20:18
Eeee, a co ma oktanowość paliwa do "kopa"? To tylko kolejny mit

...jak dla mnie to kolejny mit w koncu 95 a 98 -> to tylko 3 oktany a wiec czy to az tak duzo zebysmy cos "poczuli"?? raczej nie..

michalm320
03-02-09, 12:27
Ja osobiście wyczytałem w Auto-Świecie że do zwykłych silników czyli takich jak ma większość użytkowników na tym forum nie zaleca się lania paliwa o większej liczbie oktanów jak 95 z tej prostej przyczyny że 95-tka ma większą kaloryczność od 98 a co za tym idzie spada moc silnika i zwiększa się spalanie w przypadku zalania 98. Ja leje 95 i jest ok....od czasu do czas wleje 100 oktanowego Shella i to wszystko

Blade-87
03-02-09, 17:54
Ja mam taka propozycje a roznoczesnie prosbe czy mogl by ktos to wsyztko podsumowac tak krotko i jak by dalo rade to napisac do jakich silników hondy civic jaka lac najlepiej benzyne

qba1983
03-02-09, 18:01
nie wkladaj kija w mrowisko;)
przeczytaj watek i sam sie zastanow, co jest dla ciebie bardziej mozliwe.

Coke
03-02-09, 20:17
ja przeczytałem bo miałem identyczną rozkmine, zalałem moje d14a4 supremą 98 i mi sie wydawało że jest szybkie.......... w baku było troche 95..... jednak w miare robionych kilometrów auto zrobiło się mulaste, wyjeździłem zupe i znów zalałem suporeme 98 i dalej jest mułowate. Podejrzewam więc że ta benzyna to bardziej szkodzi niż pomaga. Lepsze dla tego silnika jest 95.

molekss
06-02-09, 14:32
"jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać ..."


http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf

vati89
07-02-09, 00:20
Dołączę się do tematu, oszczędzałem kasę na benzynę i tankowałem na świetnej stacji carrefour czyżyny. W tym momencie nie mogę auta ruszyć z miejsca, więcej informacji o mojej usterce "TUTAJ". (http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?p=594914#post594914")

qba1983
07-02-09, 09:29
no i co chcesz przez to powiedziec?? zalales 98 i co problemu nie ma?

p.s. jesli chodzi o stacje to ja jestem zdania ze stacje czesto odwiedzane beda mialy dobre paliwo, a stacje zadko majace klientow beda mialy starsze paliwo... przez co wiecej wody (z powietrza)
dlatego twierdze ze jakosc paliwa nie zalezy od marki stacji... nie wazne czy to BP, shell czy carrefour(w koncu paliwo i tak idzie z tego samego zrodla do tych stacji)

reaktor
07-02-09, 11:04
ostatnio widziałem na sprzedaz vipera z trubo w zaleznosci od zaleanego paliwa 90- oktanow do paliwa sportwego chyba 117 okatanow moc whała sie od 800 do 1400km oczywiscie bylo to takze wynkiem zmiany oprgramowania w roznych trybach pracy z danym paliwem ael gernalnie czytalem ze ilosc oktanow i poboczne parametry maja wplyw na moc tyko w bardzo wysiloncyh jednostkach

mirasek
08-02-09, 10:17
Ja swoim d15z3 jezdziłem na 92 oktan i zupełnie nic sie nie działo, śmigał tak samo jak na 95 i 98 a jakieś subiektywne różnice wynikały raczej z tego jaki sort sie trafił a nie ile oktan miał, bo i na 98 bywało "jakby gorzej". Na 98 zauważyłem tylko stabilniejszą prace podczas jazdy 1 lub 2 biegiem poniżej 1000rpm (np. jakś parking).

plakon83
09-02-09, 15:23
qba1983 dobrze prawi, im większy obrót stacji(zysk), tym niższa skłonność właściciela do mijania się z prawem.
Ja najczęściej tankuję na BP, Orlenie, Neste, Auchanie i Shellu (Wrocław) i nie zauważam praktycznie żadnej różnicy.

między paliwem 95, a 98 poza psychologicznym efektem jest tylko niecałe 3% różnicy, gdyby nawet powodowało(a nie powoduje) 3% przyrost mocy to jest to raczej przyrost nieodczuwalny. Zakładając przebieg 20000km rocznie, przy średnim spalaniu 7l/100km i różnicy 15 groszy na litrze mamy 210pln, za które możemy kupić Hani jakiś profi filtr powietrza:)

Egon
18-02-09, 20:16
dokladnie wystarczy spojzec na te testy i poczytac troche i wszystko bedzie jasne :)

http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf

ja osobiscie musze na 98 jezdzic bo mam niezle dlubnieta glowice i obawiam sie spalania stukowego znowu nie ma az takiej roznicy w cnie :)chyba ze ktos naprawde duzo jezdzi to wtedy i owszem :)