PDA

Zobacz pełną wersję : d16z6 - "Niechciana" podmiana skrzyni biegów



Sprocket
18-12-08, 17:20
Witam,

ostatnio w warsztacie wymieniano mi skrzynię biegów. Mam solidne przypuszczenie (graniczące z pewnością), że zamiast skrzyni od d16z6 zamontowano mi skrzynię z innymi przełożeniami, pewnie wyjętą z jakiegoś d15.

Zanim zacznę robić awanturę, chciałbym poznać Waszą opinię, czy warto się wykłócać o zamianę skrzyni na właściwą?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

skobel
18-12-08, 17:28
Jeżeli na prawdę zmienili to warto się kłócić.

jero11
18-12-08, 18:09
najlepiej sprawdź oznaczenie skrzyni.

skolopendra
18-12-08, 18:16
najlepiej sprawdź oznaczenie skrzyni.

oznaczenia nic nie powiedzą


czy warto się wykłócać o zamianę skrzyni na właściwą?
jeśli dłuższe przełożenia ci nie przeszkadzają ,to nie

Sprocket
18-12-08, 20:02
Czy dobrze rozumiem, że efektem będą gorsze osiągi (gorsze przyspieszenie)? Jeśli tak, to moim zdaniem zwiększy się również zużycie paliwa - bo będę próbował "nadrabiać" mocniejszym wciskaniem gazu...

Jeśli powyższe jest prawdą - to dłuższe przełożenia mi przeszkadzają...Więc rozumiem, że jednak powinienem zrobić małą awanturę? Tylko w takim razie jak udowodnić, że moje przypuszczenie jest prawdziwe? W końcu obie skrzynie są oznaczone "S20"...

jero11
18-12-08, 20:55
ale gdzieś chyba widziałem na necie że można poznać po wybitych numerach na obudowie skrzyni, w okolicy przegubu?

ziomal007
18-12-08, 21:03
Skrzynia od d16 jest najlepsza od d-serii. Chyba , że wsadzili od d13 z 95r :)
Zobacz poszczególne biegi do odcięcia tzn :

2 - około 100km/h
3- około 150km/h
4- około 200km/h :)

suhy
18-12-08, 22:22
przyśpieszenia będą leprze lub równe ,jedyny mankament to że skrzynia którą dostałeś może być słabsza tzn : łożyska mniejsze o mniejszej wytrzymałości i jak pałujesz to wcześniej zacznie wyć .najprościej sprawdzić wyjąć jeden przegub wew. i oblukać grubość flanszy przegubu.


ps: możesz jeszcze skroić sie na 4 i 5 tym biegu z prędkościami .(na 1,2,3 za małe różnice )

podaj z ramki jakie masz predkości na biegach a ja sprubóje powiedzieć od czego masz skrzynie.

http://images37.fotosik.pl/21/5b31571d1dbf815em.png (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5b31571d1dbf815e.html)

w oryginalnej masz przełożenie 4,25.

Sprocket
21-12-08, 18:57
Sprawdzilem predkosci na 2 i 3 biegu. Na dwojce rozkolysal sie do okolo 115 km/h, a na trojce do nieco ponad 170 km/h. Wiec skrzynia od d16z6 to to na pewno nie jest...

suhy
21-12-08, 19:47
pomijając błąd licznika i opon , to skrzynia z d15 5D .(nawet jeśli błąd to 5
% to nadal d15tyle że hatchback) no chyba że ktoś zaiwanił przełożenie i wsadził długaśne.

ps: rozumiem że wcześniej licznik pokazywał na drugim biegu około 100k/h

Sprocket
21-12-08, 20:04
wczesniej na 2 biegu rozpedzal sie do okolo 90, na trojce do nieco ponad 120. Czy na moim miejscu bys sie domagal wymiany skrzyni na wlasciwa?
PS. Ciekawe, do ilu sie teraz moze rozkolysac na piatce, hehe

karas
21-12-08, 23:25
jezeli osiagasz takie predkosci na poszczegolnych biegach to moze byc to skrzynia od d15z6 albo z8 czyli chyba najdluzsza jaka wystepuje w civach . ale za to bedziesz mial ekonomicznie:))

Pozdro

Sprocket
22-12-08, 13:54
Właśnie że obawiam się, że wcale ekonomicznie nie będzie, bo żeby się sprawnie rozpędzić trzeba bedzie mocniej gaz dusić. Np. teraz na jedynce muszę sie rozpędzać przynajmniej do 30 km/h, bo wtedy na dwojce jest okolo 2 tys obrotów...
Czyli podsumowując, rozumiem, że mam teraz skrzynię słabszej jakości i powinienem domagać się jej wymiany.

Hikiel
22-12-08, 14:18
Slabszej jakosci moze nie, poprostu o innej specyfikacji ale ja na Twoim miejscu domagalbym sie wymiany.

qba1983
22-12-08, 16:09
jezeli osiagasz takie predkosci na poszczegolnych biegach to moze byc to skrzynia od d15z6 albo z8 czyli chyba najdluzsza jaka wystepuje w civach . ale za to bedziesz mial ekonomicznie:))

chyba troszke zgadujesz... w z6 i z8 nie bylo wcale najdluzszych przelozen. kolega nie ma tej skrzyni, tym bardziej ze mowa jest o skrzyni s20(a w d15z6 i z8 byly s40)
najkrutsza skrzynia byla chyba w d15b8 i z1 i patrzac na uzyskiwane predkosci to raczej na bank tam siedzi wlasnie ta skrzynia


Właśnie że obawiam się, że wcale ekonomicznie nie będzie, bo żeby się sprawnie rozpędzić trzeba bedzie mocniej gaz dusić. Np. teraz na jedynce muszę sie rozpędzać przynajmniej do 30 km/h, bo wtedy na dwojce jest okolo 2 tys obrotów...
Czyli podsumowując, rozumiem, że mam teraz skrzynię słabszej jakości i powinienem domagać się jej wymiany.
ekonomicznie to bedzie na bank, nie bede teraz tlumaczyl, ale chodzi o to ze silnik jest najbardziej wydajny przy obciarzeniu(co wlasnie taka skrzynia robi)
jakosciowo skrzynka nie jest gorsza na pewno. teraz zastanow sie na czym ci zalezy, chcesz zeby bylo okonomicznie i nie zalezy ci na osiagach to zostaw... coc majac d16z6 chyba bardziej liczy sie VTEC
Z czym pojechales do mechanika?... jesli mial ci naprawic sktrzynke to moze mu sie nie chcialo robic, tylko wymienil na dobra,a ta naprawi sobie w wolnej chwili i tylko z jego nie wiedzy zrabal ci przyspieszenie, w takim przypadku mozesz mu powiedziec co zrobil i grezecznie poprosic o wymiane. Ale jesli jechales z wymiana sprzegla, a on ci wymienil skrzynke(niby z przypadku:confused: - nie rozumiem) to bym chyba zrobil porzadna awanture.

suhy
22-12-08, 21:14
jakosciowo skrzynka nie jest gorsza na pewno z tym że nie napewno

http://images34.fotosik.pl/423/590d2e93278e161fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/590d2e93278e161f.html) po prawej z d16z6.
jak masz pecha to dostała ci sie taka z 5 mniejszymi łożyskami.(niż w d16z6)i często padają .
ale tak czy inaczej takie wydłużenie nie wpłynie dobrze ani na komfort ani na zmniejszenie spalania.
poza tym skrzynie sie skraca nie wydłuża ....
a fakt "rolki" na klijęcie jest karygodny i powinien zakończyć sie urwaniem jajec.

ps: hybrydy ,skrzynie do sportu,naprawa,specjalne na zamówienie itp.na priwa :)

qba1983
22-12-08, 21:33
...jak masz pecha to dostała ci sie taka z 5 mniejszymi łożyskami.(niż w d16z6)i często padają ...

jak czesto?? chcesz powiedziec ze czesciej niz te z duzymi lozyskami... nie przesadzasz troche?


...ale tak czy inaczej takie wydłużenie nie wpłynie dobrze ani na komfort ani na zmniejszenie spalania.
na komfort ... czego...? komfort zmiany biegow, uzytkowania...? chyba wrecz odwrotnie, mniej sie namachasz na tej skrzyni.

a w sprawie spalania... ze mna mozesz dyskutowac i sie nie zgadzac, ale inzynierowie wszelakich marek, stosuja dluzsze przelozenia dla zmniejszenia apetytu na paliwo - temu nie zaprzeczysz.


z tym że nie napewno
chcesz powiedziec ze honda robila gorsze jakosciowo skrzynki do slabszych wersji silnikowych?

suhy
22-12-08, 22:26
chcesz powiedzieć ze honda robiła gorsze jakościowo skrzynki do słabszych wersji silnikowych?
__________________ nie chcemi sie po nocy łazić po warsztacie z aparatem grzebiąc w stosach żeby na chama wciskać wiedze bo potem kob może mnie nie wpuścić do domu ale czy jedna fotka ci nie wystarczy ??? pozatym to co sobie wymyśliłeś jest tylko twoje i niech tak zostanie aprosze ,i nie zawsze zgodne z rzeczywistością niestety.
jak byś dokładnie poczytał to może byś sie kapnął że budowa ,przebudowa,reperacjia ,czy inne czarymary w skrzyniach civic to moja praca od lat .i jeszcze jedno widze że odbiegasz od tematu i zamiast pomagać to robisz śmietnisko .!
moderator ...help

ps: nie gorsze , tylko mniej wytrzymałe .

qba1983
22-12-08, 22:51
nie chcemi sie po nocy łazić po warsztacie z aparatem grzebiąc w stosach żeby na chama wciskać wiedze bo potem kob może mnie nie wpuścić do domu ale czy jedna fotka ci nie wystarczy ??? pozatym to co sobie wymyśliłeś jest tylko twoje i niech tak zostanie aprosze ,i nie zawsze zgodne z rzeczywistością niestety.
jak byś dokładnie poczytał to może byś sie kapnął że budowa ,przebudowa,reperacjia ,czy inne czarymary w skrzyniach civic to moja praca od lat .i jeszcze jedno widze że odbiegasz od tematu i zamiast pomagać to robisz śmietnisko .!
moderator ...help

ps: nie gorsze , tylko mniej wytrzymałe .

chyba ci sie cos pomylilo... ja odbiegam od tematu?? w pierwszym poscie staralem sie pomoc w ustaleniu jaka kolega moze miec skrzynke, a to ty w przed ostatnim poscie zchodzisz z tematu i probujesz wmowic mi i innym ze skrzynki z malymi lozyskami sa jakosciowo gorsze od tych z duzymi... przepraszam cie ale co do jakosci ma wielkosc lozysk...
rozumiem ze ilosc przenoszonego momentu moze byc problemem w zwiazku z czasem uzytkowania, ale jakosci chyba gorszej nie maja i nie mozna napisac ze zaraz przy palowaniu ci sie rozleci!!


jak byś dokładnie poczytał to może byś sie kapnął że budowa ,przebudowa,reperacjia ,czy inne czarymary w skrzyniach civic to moja praca od lat

nie musisz mi robic zdjec, mam swiadomosc jak wyglada skrzynia biegow, moze rozbieranie i naprawa skrzynie biegow to nie moja praca. mam inna, ktora mnie satysfakcjonuje i pozwala mi na to zeby "rozbieranie skrzyni" bylo moim hobby...a to ze to twoja praca wcale nie robi z ciebie bog wie jkaiego znawcy... juz wystarczajaco duzo mozna poczytac na forum o "znawcach"(chociazy ten temat, zapewne skrzynke zdejmowal dyplomowany wieloletni mechanik... i co z tego wyszlo?) - oczywiscie bron boze nie traktuj tego jako napasc na ciebie, nie znam cie, nie wiem jakim jestes fachowcem, ale to ze nim jestes nie znaczy ze masz racje...;)



ps: nie gorsze , tylko mniej wytrzymałe .
w sumie na tym mozemy skonczyc. tak, tu masz racje...choc slowo mniej wytrzymale to chyba troche za duzo)
moze obaj mowimy o tym samym, tylko slowo pisane to trudna sztuka, i ciezko czasem przekazac cala tresc...a do tego jeszcze ja przeczytac - ze zrozumieniem

Sprocket
22-12-08, 23:33
Rany, widzę, że niechcący jakieś konflikty wywołałem...sorki...

A to wszystko przez pęknięty zderzak - jakiś gość we mnie na parkingu wjechał, no i zderzak się troszkę połamał. No i zgodziłem się na pokrycie kosztów remontu z jego OC. A że wycena "rzeczoznawcy" z MTU była śmieszna, chciałem wycenić remont w warsztacie. No i zostawiłem samochód, a przy okazji poprosiłem o przegląd - wiedziałem, że padły mi hamulce z tyłu i osłony przegubów i takiej informacji się spodziewałem. A tu dostaję telefon, że mechanizm różnicowy jest na skraju totalnej rozsypki, i że najlepiej wymienić całą skrzynię.
Od skrzyń fachowcem na pewno nie jestem, ale pamiętam, że moim pierwszym pytaniem było:
- "a czy dobierzecie właściwą skrzynię?"
- "tak oczywiście"....

Dzwoniłem dziś do tego zakładu. Stanowczo twierdzą, że na bank zamontowali dobrą skrzynię, bo jest oznaczona S20 i jakieś tam przeguby czy też łożyska pasowały, a jakby była od silnika d15, to te przeguby (czy tam łożyska, nie pamiętam) byłyby mniejsze i by nie pasowały.
Na argument, że na 3 biegu pojechałem 170 km/h, więc 50km/h więcej, niż powinieniem, usłyszałem od jakiegoś pracownika, że to dlatego, że samochód jest już stary...SERIO!!! Cóż, Honda jest jak wino...

Na razie nie podam nazwy tego warsztatu, bo może jakoś się jeszcze z nimi dogadam, więc na razie nie chcę im robić antyreklamy.

Wniosek: nie należy naprawiać zderzaków z OC sprawcy, bo to dużo nerwów kosztuje...

qba1983
22-12-08, 23:59
a ile dales za ta skrzynie? moze wez sam znajdz odpowiednia skrzynke i dogadaj sie z nimi zeby ci wymienili. z tego co sie orientuje(na 99%) przeguby do serii D beda zamienne, pewnie panowie mechanicy zajzeli wlasnie w lozysko pod przegubem(tak jak pisal suhy) i stwierdzili ze to bedzie dobra skrzynka, problem polega na tym ze np w d15z8 lozyska tez sa duze:D wiec ten argument moga sobie wsadzic.
a oznaczenie s20/s40 nic nie mowi o przelozeniach, tu masz tabelke (http://img406.imageshack.us/img406/1473/dseriesbt3.png), wydrukuj i pokaz panom fachowca, niech przestudiuja ze, s20 ma rozne przelozenia(nawet z tym samym silnikiem, np. d16z6)

suhy
23-12-08, 10:47
Wniosek: nie należy naprawiać zderzaków z OC sprawcy, bo to dużo nerwów kosztuje... no nieźle .
powiedz mechanikowi że w piątej generacji 1,3 1,5 1,6 i vtec mają te same przeguby,tylko vti ma większe .
a s20 to z grubsza rocznik skrzyni a nie model i przełożenia .przełożenia można stwierdzić po winie auta lub kodzie paskowym na skrzyni.( bo nawet w tym samym modelu np: z klimą zdażają sie inne niekture biegi niż bez .)jak będą robić problemy to zadzwoń do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,oni załatwiają sprwe w minute (sprawdzone).


ps:
ale to ze nim jestes nie znaczy ze masz racje... sporo fachowców nie ma racji i tak naprawde nie wie co robi to fakt.na szczęście to moje hobby.:D

Sprocket
23-12-08, 18:47
a ile dales za ta skrzynie?

No proszę - patrzę na fakturę z warsztatu, a tam jak byk: SKRZYNIA BIEGÓW HSKM/D15Z1 165K. Czyli nawet na fakturze napisali, że jest to skrzynia z innego silnika z przebiegiem 165tys km. Czyli czasem warto czytać dokładniej faktury... Cena skrzyni: 750 zł

Dzięki za wszystkie dotychczasowe rady, pewnie do sprawy wrócę po świętach.

qba1983
23-12-08, 19:23
... Cena skrzyni: 750 zł


:eek::eek: boze, cena jak by ta skrzynka miala byc zrobiona z tytanu:D - chyba ze wliczyli w cene robocizne...
dobra skrzynie mozna kupic od 300zl, mozna sie zdecydowac na tansza, lekko wyjaca skrzynie, wymienic lozyska i smigac... a wlasnie, masz swoja skrzynke?
napraw ja. Z wymiana lozysk i mechanizmu roznicowego, cena wyszla by podobna a mial bys swoja dobra skrzynke:)

suhy
28-12-08, 18:44
Cena skrzyni: 750 zł to chyba od ufo tyle, szok.

ps:za naprawe to 200pln mechanizm 50pln itp....wyj wł 150pln.