PDA

Zobacz pełną wersję : D13B2 - Zbyt bogata mieszanka



yautja
19-11-08, 08:42
Witam.
Silnik D13B2. Od pewnego czasu mam problem ze zbyt bogatą mieszanką (jest założone LPG ale problem z mieszanką jest tylko na benzynie). Na jałowych jest idealnie ale już w czasie jazdy przy przyśpieszaniu mieszanka jest drastycznie wzbogacana (zalewa gaźnik i nie przyśpiesza jak powinien). Przedtem komputer ładnie "schodził" z bogatej na optymalną przy przytrzymaniu pedału gazu na jednakowym poziomie.
Co było zrobione:
- Reset komputera był robiony 3 razy i nie ma poprawy
- Świece zmieniane na NGK w lipcu
- Kopułka i palec rozdzielacza wyczyszczone
- Sprawdzony Map Sensor
- Wymienione na nowe wężyki podciśnień
- Sonda lambda NGK działa chyba poprawnie (z niej biorę odczyty o zbyt bogatej mieszance) - nowa od Maja
Co ciekawe na LPG mieszanka jest o wiele bardziej prawidłowa, więc obstawiał bym że komputer podaje zbyt bogato benzynę. Tylko dlaczego? Wszelkie sugestie mile widziane.

skolopendra
19-11-08, 17:40
(z niej biorę odczyty o zbyt bogatej mieszance)

a w jaki sposób robisz ten odczyt?

yautja
20-11-08, 10:11
Mam podpięty miernik do sondy. Do tego zauważyłem dzisiaj efekt z goła odwrotny - przy mocnym wciśnięciu gazu mieszanka drastycznie się zubaża a potem wraca do normy. Możliwe, że brakuje powietrza przez zwężkę w dolocie. Ale było by to aż tak drastycznie odczuwalne?

skolopendra
20-11-08, 11:15
Mam podpięty miernik do sondy.

tego nie mierzy się w ten sposób.tylko oscyloskopem, miernikiem co najwyżej możesz sprawdzić napięcie na akumulatorze :D
nowa sonda ngk wcale bym się nie zdziwił jakby nie pracowała prawidłowo ,to nie oryginał ,lecz o sondach już było, więc poszukaj

yautja
20-11-08, 12:02
Miernik jest do sondy do 1V (źle się wyraziłem - chodziło o "allegrowy" wskażnik AFR). Sprawdzę połączenia przy sondzie - może się wtyczka poluzowała. Na zmianę sondy nie mam na razie ochoty, bo zimno ;)

Skoti
20-11-08, 14:49
Regulowałeś gażnik ?

yautja
20-11-08, 15:59
Sprawdziłem styk od sondy i jest OK. Czy sama sonda jest OK nie wiem, ale zakładam że tak.
Gaźnika sam nie regulowałem i nie zamierzam. Ewentualnie dam do regulacji, jeśli wszystko inne zawiedzie.

skolopendra
20-11-08, 16:17
(zalewa gaźnik

to w takim razie powinieneś mies ślad na świecach ,bo nie dopali się ona w cylindrach

yautja
20-11-08, 17:46
to w takim razie powinieneś mies ślad na świecach ,bo nie dopali się ona w cylindrachNo fakt. Na świece nie zaglądałem. Zerknę jutro po pracy.

Edit:
Do świec zaglądnąć nie byłem w stanie, bo cały dzień lało. Za to zaślepiłem z powrotem wężyk 3, żeby mi się druga przepustnica otwierała i jest lepiej, bo dostaje przez to więcej powietrza (benzyny wciąż tyle samo) i mieszanka już nie jest tak bogata. Ale problem dalej pozostaje.

yautja
01-12-08, 20:35
Wymieniłem świece na nowe. Rano zobaczę, co to zmieniło. Co myślicie o stanie starych świec?

http://images29.fotosik.pl/300/1bfdf055d97458b0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1bfdf055d97458b0)

icmen
01-12-08, 20:49
Jak dla mnie to odstęp między elektrodami spory. Wymienić i tak należało.
Ale wymieniłeś już więc napisz co i jak.

A i jeszcze sprawdź zapłon ;)

nike69
01-12-08, 23:24
mi zalewalo gaznik tak ze gasnal po zdjeciu nogi z gazu i spalanie ponad 10l problemy z odpaleniem, okazalo sie ze sa paprochy w gazniku i plywak sie zacial, radze dac do mechanika zeby ten gaznik sprawdzil

yautja
02-12-08, 08:05
Po zmianie świec nie widać różnicy. Dalej zamula przy gwałtownym przyśpieszaniu i mieszanka jest zbyt bogata. Chyba jednak to wina gaźnika. Nie zna ktoś jakiegoś fachmana od czyszczenia gaźników w Krakowie?

skolopendra
02-12-08, 15:31
Co myślicie o stanie starych świec?

ich stan jet bdb
więc nie wygląda to na zbyt bogatą mieszankę

yautja
02-12-08, 17:56
Zbyt bogata mieszanka pojawiła się niedawno (pierwszy post), więc może tego jeszcze na świecach nie być widać. Mają jakieś 2500 km.
Mam pytanie do znawców budowy gaźnika w Hondzie (jeśli tacy się znajdą). Do czego służy dysza na poniższym obrazku? Znalazłem na Forum, że to niby odpowietrzenie komory pływakowej ale jakoś mi to na odpowietrznik nie wygląda. W związku z montażem miksera mam tą dyszę zdjętą. Może to ma wpływ na skład mieszanki (za mało powietrza bo nie łapie go z tej dyszy)?
http://images27.fotosik.pl/259/288127c96ec6284fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/288127c96ec6284f.html)

yautja
12-12-08, 17:02
Problem chyba rozwiązany. Napiszę dla potomności co to było. Przekaźnik odłączający silniczek krokowy do pracy na gazie "był się zepsuł" i silniczek krokowy na benzynie pozostawał odłączony. Spiąłem go "na krótko" i wszystko wróciło do normy. Mieszanka prawidłowa, przyśpieszenie też.
Przy okazji przeczyściłem gaźnik i silniczek krokowy.