PDA

Zobacz pełną wersję : jak sprawdzic stan silnika?



sipo
16-10-08, 18:06
Prosze o podpowiedzenie w jaki sposob mozna sprawdzic stan silnika w samochodzie tzn czy nie pali oleju itd poniewaz szukam silnika d16z6 i nie bardzo wiem co zrobic aby nie naciac sie na cos co bedzie bralo olej litrami?
chyba dobrym rozwiazaniem bedzie sprawdzanie kompresji i hamowanie silnika to czesciowo powie jaki jest jego stan ale czy da sie zrobic cos jeszcze?

civicmag2
16-10-08, 20:13
kompresje mozna zmierzyc ,sprawdzic czy nie kopci a najlepiej pojezdzic troche i sprawdzic stan oleju , czy nie spada znaczaco no i jeszcze zostaje chamownia

Dario
16-10-08, 20:25
Dobrym sposobem jak słyszałem jest na odpalonym silniku wyjąć bagnet i dać gazu jak nie dymi to ok, ale mogę się mylić, a chamownia to dobra sprawa ale kosztuje, pozostaje kompresja i dokładne obejrzenie czy nie wywala oleju, ale może ktoś ma lepsze sposoby

skolopendra
17-10-08, 12:18
marny pomysł z ta kompresją .. często są zjechane pierścienie olejowe i pożera wtedy całe litry oleju a komprecha jest super .

the-one
17-10-08, 22:37
Prosze o podpowiedzenie w jaki sposob mozna sprawdzic stan silnika w samochodzie tzn czy nie pali oleju itd poniewaz szukam silnika d16z6 i nie bardzo wiem co zrobic aby nie naciac sie na cos co bedzie bralo olej litrami?
chyba dobrym rozwiazaniem bedzie sprawdzanie kompresji i hamowanie silnika to czesciowo powie jaki jest jego stan ale czy da sie zrobic cos jeszcze?

Na dobrze rozgrzanym silniku przyłóż czystą szmatkę do wydechu i druga osoba niech wkręci silnik na obroty. Jezeli silnik zajechany to napewno zobaczysz na szmacie pozostałości po oleju.

coupe 15
17-10-08, 22:54
witam
proponuje sprubować wykrecic swiece. po nich widać bardzo duzo kompresja jak pisaliscie wczesniej to jedno a pozeranie oleju to drugie, jak na swiecach nie bedzie czarnego widocznego syfu nagaru ( jak zwał tak zwał) to w znaczacym stopniu pzwoli ci to na okreslenie stanu silnika.nie przeszkadza zrobienietakiej operacji zaraz po zgaszeniu silnika tak wiec warto sprubowac powodzonka
:D

system87
17-10-08, 23:55
Ja na poczatku sprawdzil bym tak: przy zapalonym silniku wyciagnac bagnet, jezeli 'strzela' dymem to znaczy ze pierscienie wypracowane, druga sprawa to przy wolnych obrotach na w miare cieplym silniku z rury wydechowej nie powinnismy widziec dymu, jesli bedzie kopcilo na siwo a na bardzo ciemno przy gazowaniu znaczy ze spala olej, po tym odkrecic korek wlewu oleju, jesli bedzie pryskac olejem tzn ze gniazda zaworow sa wypracowane i kompresja ucieka gdzie moze i wywala olej, po odkreceniu swiecy powinna byc ona czysta, tzn jasny piaskowy kolor swiecy oznacza dobre spalanie, czarny nagar spalanie oleju, to mniej wiecej to co ja bym sprawdzil, tak jak koledzy wyzej pisali. Co do mierzenia cisnienia to faktycznie przy zuzytych pierscieniach olej uszczelnia cylindry i przez to komprasja moze wydawac sie prawidlowa, gdy samochod juz mamy i zaowazymy ze olej ubywa i odczowamy delikatny przyrost mocy to musimy sie szykowac na wymiane pierscieni. To tyle co mam do powiedzenia, mam nadzieje ze choc troche pomoglem, jesli cos nie tak napisalem to niech mnie ktos poprawi, pozdro

vrod
18-10-08, 01:01
na ciepłym przegazować do odcinki i zobaczyc na spaliny, na zimnym widać to najlepiej, wystraczy przegazować mocniej i spojrzeć na spaliny,, tylko nie mówie o katowaniu

pako7
19-10-08, 11:16
co do świec to nie jest to do końca tak bo jak silnik jeździ na gazie to zawsze ma białe świece..co do korka wlewu oleju po odkręceniu zawsze będzie rzucał olejem trochę olejem bo inaczej nie było by smarowania jak odkręcisz korek na wolnych obrotach i pozostawiając go na pokrywie nie powinno go zdmuchnąć po dodaniu gazu powinien być zasysany to świadczy o szczelności zaworów.jeżeli jest inaczej to jest źle.
a tak to tak jak kolega pisał wprowadzić na obroty jak spadną dodać jeszcze raz gazu jak nie ma chmury to jest ok.

herman
28-10-08, 23:32
Witam!
Jest to mój pierwszy post na forum. Nie chciałem zakładać nowego tematu to odświerzam stary. Czy w B16A2 normalne jest to ze pali troche oliwy przy normalnym użytkowaniu tzn. mało poganiany VTEC i czy na VTECu spala oliwy więcej. Sprawdziłem tylko czy w spalinach nie ma oleju jak odpale na zimnym i dam gazu to na szmacie pojawia sie troche oleju i leci delikatnie siwy dymek a jak juz złapie temp to spaliny wydają sie być bezbarwne.

Dodam ze auto z 1995. B16A2 w cupecie (celem rozwiania jakiś wątpliwości silnik po swampie co było wczesniej niewiem bo taki przyjechał z holandi prawdopodobnie).

n505x
29-10-08, 07:58
Herman, każdy silnik pali olej. Nawet w nowych samochodach często wpisują do instrukcji maksymalne spalanie oleju na 1000 km na poziomie np 0.5 litra. Oczywiście maksymalne dopuszczalne rzadko oznacza że tyle biorą. W każdym razie, jeżeli spalanie oleju między wymianami mieści się w zakresie górna kreska a dolna kreska na bagnecie, to uznaj to za normę. Oczywiście zależy to też od tego jak często wymieniasz olej :) Generalnie wysokoobrotowe silniki Hondy uważane są za zużywające olej w większych ilościach niż normalne silniki. Podobno B16 pali tej oliwy trochę jeżeli jeździsz ostrzej .Niektórzy pisali że spalanie jest już zauważalne na bagnecie po przejechaniu ostrzej autostradami kilkuset km. Z mojego doświadczenia natomiast, jeden mój B16a2 używany raczej emerycko(ale vtec przynajmniej 1 raz dziennie odpalony :) ) oleju nie pali wogóle, natomiast drugi B16 którym jeżdże już trochu tego oleju bierze po ostrzejszej jeździe. Podsumowując - jeżeli między wymianami co 10 000 km nie musisz dolać więcej jak 2 litry oleju , to nie ma się czym przejmować. Oczywiście jest to moje zdanie.