PDA

Zobacz pełną wersję : kłopot z dokręceniem felg stalowych.



przemo
22-11-05, 01:21
Cześć,mam pytanie,czy jest jakaś różnica jak przykręce felgi stalowe (zimówki) śrubami od alufelg???bo te śruby od alu mają inny kształt łebka (stożek) a pytam bo dzisiaj jak zmieniałem oponki na zimowe to koleś spytał się mnie dlaczego che przykręcać felgi stalowe śrubami od alu,ale ponieważ nie miałem innych śrub wi,ęc musiałem użyć tych od alufelg....poza tym albo to on słabo je dokręcił albo same się troche poluzowały bo po przejechaniu paru kilometrów chciałem sprawdzić czy są dobrze dokręcone i okazało się że można je jescze troche dokręcić więc dokręciłem je do oporu na maxa za pomocą nogi :) a może nie powinno się dokręcać felg do oporu???
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.

typeR
22-11-05, 02:30
Teoretycznie do alu są inne śruby, ale w praktyce można używac ich do stalówek. Tak, felgi powinno sie dokręcać do oporu (ale bez przesady :lol:) przy czym lepiej dokręcić za mocno niz za słabo ;)

boomer
22-11-05, 11:37
Teoretycznie do alu są inne śruby, ale w praktyce można używac ich do stalówek
Np moje nakretki od alu nie pasuja do stalowek, nie da sie dokrecic bo sa za krotkie


Tak, felgi powinno sie dokręcać do oporu (ale bez przesady ) przy czym lepiej dokręcić za mocno niz za słabo
Oczywiscie bez przesady, dokreca sie najlepiej kluczem krzyzakiem bo jest lepsze wyczucie uzytej sily

przejechaniu paru kilometrów chciałem sprawdzić czy są dobrze dokręcone i okazało się że można je jescze troche dokręcić więc dokręciłem je do oporu na maxa za pomocą nogi
Chyba przedobrzyles a to tez nie dobrze... Zycze powodzenia przy ich odkrecaniu na wiosne.

LIO
22-11-05, 16:01
kupiłem Civica z dwoma kompletami kół i nakrętek

do alumków są długie, zakończone stożkowo, to stalówek, okrągłe z taką podkładką :-)



ja zawsze dokręcam nogą, stając na kluczu, i wszystko jest dobrze

boomer
22-11-05, 16:06
ja zawsze dokręcam nogą, stając na kluczu, i wszystko jest dobrze
I nigdy nie miales problemu z odkreceniem po calej zimie? Ja mam wieksze wyczucie :)

Arv
22-11-05, 16:22
Koła powinno się dokręcać na 120Nm zazwyczaj. Skacząc po kluczu najwyżej u*****my szpilkę. Nie polecam śrub od stalówek do kół aluminiowych. Ja tak mam i już dwa razy mi się poluzowały w trakcie jazdy. (Jak wracaliśmy z Szyman w sierpniu to kilometr przed domem lewe przednie koło zaczęło tłuc)
P.S.W starszych Civach powinno się dokręcać na 110Nm.

przemo
22-11-05, 19:24
no właśnie chodzi mi o to czy przez to że dokręciłem felgi stalowe śrubami od alufelg,to czy nie będą się przez to poluzowywały???...boje się żeby przypadkiem nie stracić jednego z kół a czasami ciężko jest skontrolować czu czy akurat w danym momencie felga jest dobrze dokręcona,np.długie trasy......czy radzicice jednak zmienić śruby na te od stalówek?
a może ten kłopot z poluzowywaniem pojawia się tylko gdy dokręca się felgi alu śrubami od stalówek a nie odwrotnie?,bo w sumie też kiedyś jak próbowałem dokręcić alufelgi zwykłaymi śrubami to okazało się to niemożliwe ze względu na to że za płytko łapały ale teraz jak dokręcałem felgi stalowe śrubami od alu (czyli odwrotnie) to jednak śruby te głęboko wchodzą na szpilke.....co o tym myślicie?

Tomo
23-11-05, 14:03
najwazaniejsze zeby sruba pasowala do felgi - mamy dwa rodzaje srub: kulki i stozki oraz dwa rodzaje gniazd na felgach

hunter
10-12-05, 21:26
sądze i wiem jedno z dokrecaniem kół to nie jest zabawa że dokrecisz sobie czym będziesz chciał jak masz śruby od stalówek to kietuj je od stalówek a jak nie to proponowałbym sobie takowe nabyć. No chyba żę chcesz jechać na stresie i odpukac przeleciec sie do rowu jak sie odkrecą te od alu... wybór należy do ciebie