PDA

Zobacz pełną wersję : nierówne zużycie opon przednich



ppm702
20-11-05, 02:05
Wiem, że mogę dostać OPR za pytanie im sprawdziłem, ale może ktoś z Was zauważył coś podobnego u siebie, a może rozwiązał problem.

Otóż przy zmianie kół na zimówki zauważyłem zużycie wewnętrznej części bierznika przednich opon. Opony i tak już szrot więc ich nie szkoda, ale moje pytanie to:

Czy to kwestia obniżonego zawiasu i trzeba zmienić kąt pochylenia koła?
Czy może złej zbierzności i poprostu ją ustawić?

Wiem, że na maszynę mogę pojechać i zbierzność sprawdzić, ale to kasa, z którą u mnie w tym miesiącu krucho, a szkoda zimówek...

Zawieszenie -35 (same sprężyny), opony 205/45/16.

Z góry dzięki za wszelkie porady...

PS.
Jeśli trzeba będzie zmienić kąt nachylenia koła, to będę niezmiernie wdzięczny za poradę jakie CamberKit'y są godne polecenia

emg
20-11-05, 09:15
albo kąt pochylenia, albo za bardzo rozbieżne przednie koła. Ustawiałeś zbieżność po wymianie zawiasu??

LIO
20-11-05, 12:09
pochylenie kół po obniżeniu owszem może nadmiernie zużywać opony, ale jeśli nie miałeś tego wcześniej, a auto masz obniżone krócej niż pół roku, do tego ten "potfur" nie mieli kołami, to raczej bardziej prawdopodobne jest, że masz złą zbieżność kół

Pawel
20-11-05, 15:35
Miałem to samo w swojej jak miałem obniżoną, po prostu po zmianie zawiasu najlepiej jest zrobić cala geometrie (to nie jest az tak droga sprawa żeby marnować opony, koszt to ok. 120 zł)

LIO
20-11-05, 19:19
koszt to ok. 120 zł

przyjeżdżaj wiesz gdzie ? do pana Jarka i po 80zł kompletna geometria

typeR
20-11-05, 21:20
A jak pan Jarek zrobi gieometrie to nie ma ch... we wsi :D Jedz na geometrie, szkoda opon :!:

rem36
20-11-05, 21:35
na geometri moga ustaiwc tylko zbieznosc, przy zlej zbierznosci opona cala powiezchnia jest szybciej scierana. Zbieznosc ma nieduzy wplyw na faktyczny kat pochylenia kola, jesli opona jest wyraznie zuzyta na jednej stronie to trzeba zawalczyc z pochyleniem kol a do tego potrzebny jest kit ( przynajmnije z przodu), koszta SPRAWDZENIA geometri na stacji diagnostycznej kolo mnie 35pln, dostajesz wydruk i wszystko wiadomo....

ppm702
21-11-05, 10:44
Rem, to jutro odezwę się do Ciebie z prośbą o namiar. Zbieżności po zmianie sprężyn nie robiłem i to może być przyczyną... Okaże się. W każdym razie dzięki serdeczne za opinie :)

Pati
21-11-05, 16:39
ja raczej obstawiam ze zmienily sie kąty po obnizeniu i kolo stoi w negacie.

LIO
21-11-05, 20:09
no zawsze po obniżeniu auto będzie stało w jakimś negacie
Ale ppm nie ma jakiegoś hardcorowego obniżenia, żeby przez kilka miesięcy zwyczajnej nie za ostrej jazdy, mieć ściachane od wewnątrz opony

MartinS
21-11-05, 23:15
ja tez tak mam....z przodu mniej...geometria byla robiona....z Tyłu nei da sie ustawic wszystkich kątów u mnie.... wiec opony sie scieraja od wewnatrz...recepta zamiana prawej na lewa co 3 misiace :)

Tomo
22-11-05, 17:32
Camber Kit

MartinS
23-11-05, 07:59
własnie to zameirzam ogarnąć na nowy sezon :)

ppm702
23-11-05, 12:17
więc właśnie nie szaleję za specjalnie... Miałem ogarnąć geometrię już wczoraj, ale niestety zła baba czyli niejaka grypa położyła mnie do wyra i moja "żona" się zajmie sprawą geometrii. Podpilotowałbyś ją jakoś w piątek Rem i spojrzał na robotę fachowym okiem? Będę dźwięczny :)

rem36
23-11-05, 12:37
ok ogarnie sie.....

ppm702
25-11-05, 21:05
byłem. Niestety tam gdzie polecał Rem nie mieli czasu, ale odżałowałem 60PLN i zrobiłem zbieżność. Okazało się, że koła były rozbieznie w stosunky do zalecanych wartości o 0,03 (nadwyżka nad maksymalną odchyłkę wg książki). Być może to był powód skończenia opon mimo normalnego prowadzenia (małe przekroczenie marginesu błędu). Jak się ogarnę z kasą to 120PLN kosztuje pełna geometria z pomiarami. Pytanie tylko, czy nie warto wtedy byłoby od razu CamberKit'u założyć... Ale to dalsza przyszłość.

elmer
28-11-05, 02:01
Podobno negatyw sam w sobie nie zabija opon, bardziej przyczynia się właśnie zła zbieżność, opony znikają w oczach.

rem36
28-11-05, 15:20
Podobno negatyw sam w sobie nie zabija opon, bardziej przyczynia się właśnie zła zbieżność, opony znikają w oczach.

zgadza sie! negatyw wplywa na to czy znikaja rowno czy nie...

3 setki nie wplynely raczej w znaczacy sposob na zurzycie...

ppm702
28-11-05, 16:30
trzy setki w sensie norma: "0 plus/minus 0,33" u mnie było 0,36, a to już chyba znacząco :?: :oops: Tępy jestem w te klocki...

Dzida
28-11-05, 18:35
trzy setki w sensie norma: "0 plus/minus 0,33" u mnie było 0,36, a to już chyba znacząco :?: :oops: Tępy jestem w te klocki...

Sporo... U mnie nie ma nigdzie odchyłu więcej niż 0,08 a jak zdjąłem letnie teraz, (mają 3 sezony) to też idealnie nie jest... :/

rem36
28-11-05, 19:09
no 3 setki ponad norme to nie duzo... Ustawiali Ci to czy olali sprawe? z przodu jest seryjnie ujemne bo przy przekazywaniu napedu nastepuej redukcja wszelkich luzow, naprezenie gumek itd i kola faktycznie przemieszczaj sie troche wzgledem nadwozia i sa scigane przez drazki przezco zbierznosc faktyczna podczas jazdy oscyluje w okolicy 0 a na postoju w okolicach jakie sa w normie... wiec nie patrz na to ze jest 0,36 tylko ze jest 0,03 ponizej normy... Nie dali Ci wydruku? Jak wyszly pozostale kąty?



Sporo... U mnie nie ma nigdzie odchyłu więcej niż 0,08 a jak zdjąłem letnie teraz, (mają 3 sezony) to też idealnie nie jest...

No to jak 0,03 jest poro to masz prawie 3 razy gorzej.... a ja nadal twierdze ze jest to niewiele...

ppm702
28-11-05, 20:44
pozostałych kątów nie robiłem, bo dopiero dziś pensje poszły.... Ustawili na zero, czyli na środku normy. Może to i niewiele, ale od razu lepiej się prowadzi, albo to takie złudzenie...

Wydrulu nie dali, bo robili na przyrządach optycznych

glinthor
07-10-08, 13:21
Witam, trochę odświeżę wątek. Nic nie zmieniałem w przednim zawieszeniu i mimo to opony ścierają się od wewnętrznej strony. Wyczytałem gdzieś, że może byc to wina luzów w zawieszeniu i układzie kierowniczym. Mam Civica Aerodecka, pytanie co dokładnie generuje luzy?
- drążki kierownicze
- górny wachacz

co jeszcze

I jeszcze pytanie laika czym się rózni geometria od zbierzności?

blue_kos
08-11-08, 11:11
sorki ze odgrzewam.....ale chcial bym zrobic drobne podsumowanie....bo nie wiem czy dobrze zrozumialem

mam -40mm przod/tyl, zmienilem wlasnie na komplet zimowy i zauwazylem ze po ok 4-5 miesiacach uzytkowania tego zawiasu (jest nowy)
ze przednia gumy wytary sie mocno od wewnetrznej strony, tyl jest ok
Zbiezność byla robiona u znajomego recznie (nie ma maszyn do pomiarow)

Czyli to ze zuzyly sie po wewnetrznej stronie jest to wina zlych katow. tak zrozumialem z waszych wypowiedzi.
Rozumiem ze bez regulowanego wahacza nie uda sie tak wyregulowac
zbieznoscia i geometria zeby zuzycie bylo rownomiernie i "standardowe"???

Czy moze po zrobieniu pelnej geometri zimowek mi nie zjedzie od wewnetrznej strony???

!markos
09-11-08, 00:43
jaka to jest zbieznosc robiona recznie bez przyrzadow pomiarowych?

mysle, ze powinienes zaczac od NORMALNEGO ustawienia zbieznosci. takiego wiesz.. z pomiarem, ktorego wyniki wyswietlaja sie na ekranie komputera..

LIO
09-11-08, 10:03
takie były kiedys urzadzenia, bez komputerów, na linki

!markos
09-11-08, 12:12
nie wylapales ironii. znowu.

rownie dobrze samemu mozna sobie poustawiac zbieznosc miarka z castoramy. ale to bedzie taki raczej malo precyzyjny pomiar..

dziadu
09-11-08, 16:56
Only camber kity. Temat przerabialem na 4 swoich civicach. Zbieżność koł przednich też ustawiałem.

blue_kos
10-11-08, 11:16
. takiego wiesz.. z pomiarem, ktorego wyniki wyswietlaja sie na ekranie komputera..
koles zakladajac mi sprezyny odrazu skorygowal na ile mogl zbieznasc, i zdawalem sobie sprawe ze komputera to on w oczach nie ma i ze idealna to ona nie bedzie


takie były kiedys urzadzenia, bez komputerów, na linki

dokladnie


ale to bedzie taki raczej malo precyzyjny pomiar..

zdawalem sobie z tego sprawe, moje pytanie brzmi czy da sie ustawic tak zbieznosc zeby przy -40/-40 nie scinalo mi srodka przednich opon, w tak krotkim czasie 4-5 miesiecy?
Czy trzeba kupowac regulowane wachacze, czy obedzie sie bez nich???
I ile kosztuje zrobienie zbierznosci przod/tyl gdzie cytuje...

. wyniki wyswietlaja sie na ekranie komputera..

:)

Pati
11-11-08, 20:32
wewnetrzna strone opny bedzie jadło bo masz koła w negatywie.
taki shellserv czy cos w tym stylu robi geometrie za 80 plnow. zanim jednak pojedziesz do jakiegokolwiek warsztatu, zapytaj czy przyjmą obnizony samochod.

blue_kos
12-11-08, 07:51
zapytaj czy przyjmą obnizony samochod.

dzieki, czyli nie uda sie zmniejszyc (poprzez ustawienie zbieznosci) scierania sie opon tak zeby takie zuzycie wychodzilo naprzyklad po 10tysiach a nie 4-5tysiacach?

na zbieznosc jade jutro :] zobaczymy jak beda sie zachowywaly zimowki, mieka guma padnie raz dwa :/

stashek
12-11-08, 09:52
blue_kos jakiej szerokosci masz gumy? Co do ustawiania zbieznosci, to mi po załozeniu zawiasu kazano pojezdzic tydzien, dwa i wtedy dopiero przyjechac na zbieznosc, narazie po 12 tys nic mi nie zdarło (5 tys km miałem -60/-40, a 7 tys robie teraz na konie 1110)

blue_kos
12-11-08, 09:57
blue_kos jakiej szerokosci masz gumy? Co do ustawiania zbieznosci, to mi po załozeniu zawiasu kazano pojezdzic tydzien, dwa i wtedy dopiero przyjechac na zbieznosc, narazie po 12 tys nic mi nie zdarło (5 tys km miałem -60/-40, a 7 tys robie teraz na konie 1110)

mam
lato 195/45/16", zbieznosc zrobil mi typek "recznie" odrazu po wymianie sprezyn, tak jak wczesniej pisalem
zima 175/65/14"
i sprezyny -40/-40
rozumiem ze nie masz regulowanych wachaczy?

stashek
12-11-08, 11:33
Nie mam, a scieranie wewnetrznej strony opon przy takiej szerokosci to ponoc norma. Brat ma w Leonie 205 i tez mu starło wewnetrznie, nie ma obnizanego auta, u ojca w peugeocie 407 na 215 to samo

blue_kos
12-11-08, 12:20
tylko j
Nie mam, a scieranie wewnetrznej strony opon przy takiej szerokosci to ponoc norma. Brat ma w Leonie 205 i tez mu starło wewnetrznie, nie ma obnizanego auta, u ojca w peugeocie 407 na 215 to samo

tylko ja wczesniej przed gleba przejechalem na nich 2 sezony i wysztko bylo okej nie zauwazylem wzmozonego zurzycia....a teraz lipa :/

woPo
14-02-10, 19:23
Co zrobić z zuzyciem zewnerznej części opony? Na letnich po jednym sezonie, zewnętrzna część jest trochę ściachana, wewnętrzna jak nowa. Czy przy glebie to normalne?

Lcfr
14-02-10, 20:45
przy glebie wewnetrzna sie zużywa
zewnetrzna to musiałbys miec mega pozytyw albo zbieznośc źle ustawioną...

spychu
14-02-10, 21:23
przy glebie wewnetrzna sie zużywa
zewnetrzna to musiałbys miec mega pozytyw albo zbieznośc źle ustawioną...
Albo *******zielać szybciej po winklach :)

woPo
14-02-10, 21:47
Albo *******zielać szybciej po winklach :)

To chyba to ;)

Zbieżność robiłem 2 razy po założeniu gleby.
A w moim mieście jest rond od cholery, koło domu 2 wielkie, na które zawsze po 20 nie umiem sie opanowac zeby wjezdzac i wyjezdzac wolno :p

spychu
14-02-10, 22:02
Nie masz co dramatyzować skoro tylko zniszczyłeś zewnętrzne ranty w swoich oponach :D

Ja od połowy lutego 2009 do listopada 2009 zabiłem praktycznie całkiem nowe opony i na ten sezon będę chyba musiał kupić coś nowego :D