PDA

Zobacz pełną wersję : D13b2 Problem z chłodzeniem



PINKY
17-11-05, 22:25
Witam mam silnik D13b3 v16 i problem z nagrzewaniem się skazuwka rusza się po ok 15 minutach minimalnie, jak gazwoałem ślinikiem to prawie po 30 minutach wskoczyła mi na 1/3 wskazania na desce roździelczej, wentylator na chłodnicy załączył sie ciutke powyżej 1/3 wskazani. Czy to Normalne ??? na jakiej pozycji powinna być skazówka normalnie nagrzanego silnika, chłodniac jest nowa, układ odpowietrzony czy to wina termostatu, czujnika temperatury czy też wskaźnika, jak przy tym silniczku zachowuje się układ chłodzenia bo z tgo co mi wiadomo to silnik1,5 nagrzewa się momentalni kilka minut i mamy połowe wskazania, proszę o wasze opinnie, już nie mam pojęcia jak to ugryść, mam nowy termostat ale czy ma sens go wymieniać?

Dzida
17-11-05, 22:27
Jak masz termostat to wymień...

Na pewno będzie kilka pytań mniej :)

wieshaq
17-11-05, 22:47
D13b3 v16 wooooooooooooooooow!! V16 to niespotykany model. miales na mysli 16V? :lol:


wentylator na chłodnicy załączył sie ciutke powyżej 1/3 wskazani. Czy to Normalne ???
jak najbardziej normalne. 1/3 wskaznika jest to prawidlowa temp pracy



mam nowy termostat

Jak masz termostat to wymień...
ze jak?

a tak na powaznie
tak wolne nagrzewanie sie silnika jest niemozliwe wiec moim zdaniem przyczyna lezy w czujniku temp.

Dzida
17-11-05, 22:49
mam nowy termostat


Jak masz termostat to wymień...

ze jak?


mam nowy termostat ale czy ma sens go wymieniać

Ja tu czegoś nie kapuje, czy Ty...?? Ten nowey termostat jest w furze, czy w pudełeczku jeszcze?

wieshaq
17-11-05, 22:51
o to pytamy autora...

PINKY
17-11-05, 22:57
nowy jeszcze w pudełu, dzisiaj brakło mi dnia na wymianę. A czujnk może być walnięty? jesli załancza wentylator to powinien być OK, chyba że wentylator ma jakiś inny czujnik.

Dzida
17-11-05, 22:59
Nie wiem jak to działa, ale wentylator załącza się jak jest już wysoka temperatura silnika (92 stopnie chyba), a silnik nagrzać się może z walniętym termostatem, tylko że to będzie troszeczkę dłużej trwało...

Wymiana termostatu to 30 minut roboty podobno... :)

Hycelius
17-11-05, 23:04
Jesli jest zimno to wskazówka zanim ruszy to wymaga trochę czasu.Na postoju z 8-10 minut i powinna drgnąć.W czasie szybszej jazdy jak jest mróz to nie rusza wcale.Wentylator włącza się przy około 1/3 skali.Tak jest bynajmniej u mnie jak jest mrożno.W lecie zagrzewa sie do wlasciwej temperatury w sumie bardzo szybko.Wspominasz o nowym termostacie,a właściwie wkładzie termostatu bo tam jest wkład.Jesli masz go jeszcze w pudełku to zanim rozbierzesz pół silnika weż świni przykryj kartonem chłodnice i zobacz jak szybko bedzie chwytać temp roboczą.Jak mimo tego bedzie pipu pochwu,to zmień termostat.

wieshaq
17-11-05, 23:10
rozbierzesz pół silnika :) az tak to nie. to trwa chwile. mechanik nie pwoienien wziasc wiecej niz 30 zeta za to.
moze zmien jak juz kupiles.

silnik nie moze sie tak wolno grzac bo to po prostu nie mozliwe. termostat raczej by przegrzewal silnik nie otwierajac ukladu duzego i zamykajac plyn w obiegu malym.. jesli wentylator sie zalacza to wylacznik termiczny tez ok.
problem moze tkwi rzecywiscie we wskazowce chociaz ja ze swoja nie mialem problemow. pozycz zegary od kogos. moze byc tez z obrotomierzem, zaloz i sprawdz jak wtedy sie zachowuje

Dzida
17-11-05, 23:12
termostat raczej by przegrzewal silnik nie otwierajac ukladu duzego i zamykajac plyn w obiegu malym.

Jest opcja numer 2. Termostat cały czas otwarty...

Masz -> zmień -> pisz jak się grzeje PO :)

PINKY
17-11-05, 23:12
Faktycznie z tym kartonem to dobry pomysł, jutro zamontuje i przetestuje, bo w 30 min tego napewno w życiu niewymienia :P

A jakie just u was normalne wskazanie podczas jazdy w miescie skazówki ?

Dzida
17-11-05, 23:15
w 30 min tego napewno w życiu niewymienia

Wymienią, wymienią... Wystarczy rurkę odczepić raz, wyciągnąć stary termostat dwa, wsadzić nowy trzy, założyć rurkę cztery, odpowietrzyc ukłąd pięć...

Cytat LIO gejmastera :P ->

"Poczekaćaż ostygnie auto.
Obejrzeć miejse gdzie dolny przewód od chłodnicy łączy się przy silniku, gdyż w tym miejscu jest termostat.
Zdjąć ten wąż i odkręcić śrubki które sięznajdują tam.
Wyjąć termostat i wsadzić nowy, poskręcać do pierwotnego stanu.
Uzupełnić płyn chłodniczy, odpalić silnik z odkręconym korkiem od chłodnicy, tak by odpowietrzyć układ i dać pochodzić troche, aż płyn zacznie wywalać górą.
Założyć korek i jazda."

http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?p=110531

PINKY
17-11-05, 23:21
he he opis świetny ale do jednej sróbki ciężko dojść, może trzeba będzie pompe paliwa lub coć w tym rodzaju co tam jest odkrecić, tam jest troszke przewodów nad obudowa termaostatu, jak se zrobie już miejsce ze do wszystkiego dojde to faktycznie wymiana to spoko 30 minut, ale da się zrobic jak trza to sie troszke przy tym posiedzi, jak trzeba to trzeba.

wieshaq
17-11-05, 23:47
Termostat cały czas otwarty...
ta opcja moze rzeczywiscie byc przyczyna ale jak

skazuwka rusza się po ok 15 minutach minimalnie, jak gazwoałem ślinikiem to prawie po 30 minutach wskoczyła mi na 1/3 wskazania

90st po 30 minutach gazowania? jesli to naprawde 30 minut bylo to ciezko mi uwierzyc w opcje nr 2. nie wiem dokladnie jaka pojemnosc ma obieg maly ale calosc w d13b2 to 3,1 litra

poswiec 3 dyszki i wymien ten termostat jesli i tak juz go kupiles to moze problem sie rozwiarze. niech sie jeszcze inni wypowiedza bo moja wieedza sie tu konczy :oops:

w zeszlym roku wymienialem termostat bo trez dlugo sie nagrzewal silnik (prawdopodobnie wlasnie jezdzilem na duzym obiegu caly czas). zmiana byla widoczna ale to roznica byla moze minuty zanim zlapal 1/3.

LIO
18-11-05, 01:11
Jesli masz go jeszcze w pudełku to zanim rozbierzesz pół silnika
:D:D:D:D
termostat znajduje się między 13, a 14 zaworem, przykrecony do wałka rozrządu ;)
troche roboty będzie z wymianą :D


Termostat mógł się przyciąć i jest otwarty cały czas, do tego jak wloty nie są niczym przykryte, to będzie się długo nagrzewał. Płyn cały czas chodzi w całym obiegu, dodatkowo cały czas schładzany jest pędem powietrza, więc nie ma kiedy się zagrzać. Niezdrowe to jest dla silnika i wpływa znacznie na spalanie.

Hycelius
18-11-05, 07:46
Dokładnie tak jak mówi Lio :) W 1.3 panowie termostat to nie ten malutki krucieć z przod co wchodzi górny wąż od chłodnicy tylko on jest wciśnięty z tyłu w okolicach obudowy fitru powietrza u dołu.Wymiana tego to na pewno nie 30 minut i napewno nie 30 zł u mechanika.

wieshaq
18-11-05, 07:53
na pewno nie 30 minut i napewno nie 30 zł u mechanika.
wymienialem i tyle kosztowalo i tyle zajelo..
ale mozliwe ze byla promocja i zamiast robic 3 godziny zrobili w pol :razz: tak zwana promocja czasowa
a 30 pln to cena z warszawskich marek (czy marków - sorry za blad jak cos, nie wiem jak to sie odmienia)

termostat jest tam gdzie napisales/

ppm702
18-11-05, 22:58
30 pln to cena z warszawskich marek
chciałeś powiedzieć spod warszawskich ;) :P a na poważnie to dobrze odmieniłeś - "Marek"

wieshaq
19-11-05, 12:19
heheee

to to nie jest warszawa?? a tak na marginesie to moj brachol (mieszka w wawie) robi u niego zawsez auto i chwali go strasznie. jakby komus bylo blisko to znajde namiar

PINKY
10-12-05, 21:11
Wita, Wreszcie dzisiaj sie zabrałem za wymiane termostatu faktycznie był walniety teraz silniczek ładnie sie nagrzewa i utrzymuje temperature podczas jazdy. Co do wymiany to faktycznie to tylko wygląda strasnie jak sie poodkręca wszystkie przeszkadzajace kalblie i weżyki to jest OK. wymiana zajeła mi ok 1 godz. z odpowietrzeniem. Dzieki wszystkim za pomocne sugestje, i sorki że tak długo nie zamykałem tego watku.

[ Dodano: Sob 10 Gru, 2005 ]
sorki za literówki, spieszyłem się :grin:

ppm702
12-12-05, 17:25
no to na razie pozwolę sobie zamknąć skoro wszystko się wyjaśniło :) Gdyby było cos do dodania bardzo proszę o PW i jedziemy dalej z tematem :)