PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny problem z olejem silnikowym



Nahh
27-09-08, 17:19
otóż przy przebiegu 219 k km wymieniłem olej na Mobil 1 10W40, oraz świece na NGK
po przejechaniu 250 km chciałem sprawdzić ile oleju ubyło i tu zdziwko...bo oleju bylo jakieś 200 ml ponad miare (max na bagnecie - przy wymianie olej został zalany pod max, żeby było widać ile ubyło). Oczywiście nadmiar został natychmiast wylany z silnika.
Po przejechaniu kolejnych 100km oleju przybyło na jakieś 40-50 ml ponad miarę.

Padło podejrzenie, że jest trafiona uszczelka pod głowicą i do oleju dostaje się płyn chłodniczy.
Pod korkiem oleju było czysto, to samo jeśli chodzi o zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego (niestety nie umiem powiedzieć czy ubyło i ile płynu chłodniczego, ponieważ nie zanotowałem jego stanu przed wymianą oleju).
Spuściłem więc płyn z chłodnicy (z bloku nie spuszczałem). płyn który wypłynął z chłodnicy nie wykazywał zawartości oleju, wyglądał tak:
http://img.photobucket.com/albums/v478/Nahh_the_Evill/Civic/IMG_3789.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v478/Nahh_the_Evill/Civic/IMG_3790.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v478/Nahh_the_Evill/Civic/IMG_3791.jpg
Zalałem powoli nowy płyn chłodniczy do chłodnicy, a także do zbiorniczka wyrównawczego (pod linie max, by widzieć czy i ile ubywa).
Niestety, nie odpowietrzyłem układu, ponieważ śruba odpowietrzająca nie chciała się odkręcić :-(

Zbadałem także dziś konsystencje i zapach oleju na bagnecie. Konsystencja w normie, ale zapach...olej śmierdział trochę benzyną.
Autko to Honda Civic EG4 1992, silnik to D15B2, bez gazu.
Pracuje normalnie, równo. Zauważyłem jeszcze, że na rozgrzanym silniku, kiedy odpalam, dłużej niż zwykle pali się kontrolka oleju (ta w desce rozdzielczej).
Sprężanie na cylindrach to odpowiednio:
11, 12, 13.5, 13

Jakie są wasze pomysły co do tej usterki? gdzie może leżeć problem?

jero11
27-09-08, 21:35
widocznie pierścienie przepuszczają paliwo do bloku. Ciśnienie rewelacyjne nie jest, mierzone było na ciepłym silniku?

javor
27-09-08, 21:50
jeżeli to benzyny ci przybywa w oleju to może być np niedomykający sie wtryskiwacz albo padnięta sonda lambda jeżeli masz wtrysk, lub gaźnik do naprawy jeżeli masz gaźnik.
pierścienie napewno odpadają.
jazda na rozrzedonym benzyną oleju to niebezpieczeństwo zatarcia silnika ale niestresuj sie tylko kontroluj sytuacjie, może poprostu za dużo ci zalali oleju przy zmianie (często mechanicy przelewają bo długo on spływa do miski) ja też miałem podobnie ale po niedługim czasie przestało przybywać oleju :)

Nahh
28-09-08, 14:29
@jero11
Silnik nie był zupełnie zimny. Osobiście mam wątpliwości co do tego pomiaru i jeżeli tylko będę miał możliwość to postaram się go powtórzyć.

@javor
Tak jak napisałem wcześniej, silniczek to D15B2, czyli dwupunktowy wtrysk.
Przy wymianie zalano sporo ponad 3 litry.

Istnieje też możliwość, że to np przewody dają za słabą iskrę i paliwo nie do końca się spala.

siemens_15
03-10-08, 02:56
Nie ma co panikować. Też zmieniałem ostatnio olej w Hance i miałem podobny objaw. Wlałem taką ilość oleju żeby na zimnym silniku wskazywał na bagnecie 1/2 pomiędzy min i max. Po przejechaniu trasy ok 50km sprawdziłem poziom oleju i też był ponad max. Odessałem przez otwór bagnetu ok.80-100ml oleju i teraz na rozgrzanym silniku mam delikatnie poniżej max, a na zimnym równo w połowie. Od tamtego momentu zrobiłem ponad 700km i sytuacja się nie zmieniła, czyli na rozgrzanym delikatnie poniżej max ;)

Martin_urs
03-10-08, 11:40
Jednym przybywa, drugim ubywa... życie...

Lcfr
03-10-08, 12:22
- skoro smierdzi paliwem może to i paliwo(tylko skąd)
- możliwa też uszczelka(płyn idzie do oleju-nie musi olej isc do płynu)
wyeliminuj kolejno możliwe przypadki (zaobserwuj na początek czy płyn ubywa wraz ze wzrostem ilosci oleju, tyle ze jak niedawno wymieniales plyn to auto bedzie "brało" płyn bo sie bedzie samoczynnie powoli odpowietrzac i poziom może lekko spadac az sie to unormuje)

Nahh
11-10-08, 15:57
Zrobiłem troszkę kilometrów i wszystko się unormowało.
Oleju nie przybywa, ale też i nie ubywa (co mnie bardzo cieszy).
Płynu chłodniczego ubywa po trochę, ale dolewam na bieżąco.

obserwuję...i zobaczymy