PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczanie dolotu



K0LAR
25-12-17, 15:41
Witajcie, z góry przepraszam jeśli temat się pojawił niestety szukajka nie przyniosła rezultatów a szukam tego na forum od kilku dni. W FAQ były wypunktowane tematy, jednak żaden z podanych tam linków już nie działa, dlatego zdecydowałem się zadać to pytanie tutaj. Wydaje mi się to odpowiedni dział gdyż nie widzę działu stricte poświęcono tuningowi. Kończąc ten przydługi wstęp przechodzę do meritum.

Tak, zagadnienie wałkowane na wielu forach i w wielu językach jednak trudno uzyskać jakkolwiek konkretne informacje na ten temat. Domyślam się, że niejeden mógł by na ten temat napisać pracę magisterską :P, jednak chciał bym poznać chociaż podstawy. Zasadę działania rozumiem (a przynajmniej tak mi się wydaje). Tłok zasysając mieszankę poprzez otwarty zawór tworzy falę podciśnienia która przemieszcza się do końca układu dolotowego, tam zamienia się w falę nadciśnienia i wraca z powrotem do zaworu i cały ambaras w tym aby fala nadciśnienia trafiła wprost na otwarty zawór dolotowy. Rozumiem że ważny jest czas otwarcia zaworu, prędkość tej że fali w układzie (+/- Prędkość dźwięku w powietrzu choć wiem że to bardzo duże uproszczenie) oraz obroty (a raczej ich zakres) dla których chcemy uzyskać doładowanie. Znalazłem nawet kilka wzorów jednak długość dolotu wychodzi mi od 18cm do 6,5m. Chciał bym w tym temacie zebrać jakąś podstawową wiedzę odnośnie tego zagadnienia dla siebie jak i dla potomnych.

Mam nadzieję, że nie pozbawię tym sposobem nikogo pracy, a domorosłym tjunerom uświadomię że uniwersalne doloty jeśli są do wszystkiego są do niczego.
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

PS. Jeśli temat w złym dziale proszę o przeniesienie gdzie indziej.

K0LAR
26-12-17, 13:51
okej, z nadmiaru wolnego czasu i uporu maniaka udało znaleźć mi się jakieś sensowne dane na temat długości dolotu na bardzo fajnej stronce www.enginebasics.com są tam niezbędne informacje które można wykorzystać do tego typu obliczeń jednak to nie wszystko. Warto przeczytać kilka artykułów na temat zagadnień falowych, odbić i rezonansów tegoż zjawiska. myślę że średnio rozgarnięta osoba znająca podstawy angielskiego oraz w miarę kumata z matematyki jest w stanie wyprowadzić na podstawie tego odpowiednie wzory.

Co do obliczenia pojemności dolotu, jestem w trakcie szukania jakichś informacji. Na razie udało mi się znaleźć stronę poświęconą silnikom czterosuwowym samolotowym na której prowadzone są tego typu obliczenia więc uważam, że te obliczenia będą również adekwatne do silników samochodowych. Jednak z racji iż jest to strona angielska posługują się jednostkami imperialnymi co może rodzić nakładanie się błędów przybliżeń (zamiana z jednostek metrycznych na imperialne a następnie ponowne przechodzenie na jednostki metryczne).

Kolejne trudność jakie napotykam to:
1) Brak wiedzy na temat parametrów silnika. Tak wiem wszystko podane jest na Wikipedii ale tyczy się to silników wychodzących z fabryki, przez lata eksploatacji oraz dokonane naprawy i modyfikacje zupełnie zmieniają te parametry.
2) Nie wiem jaki dobór parametrów będzie optymalny dla silnika
a) Prędkość oborotowa
b) temperatura powietrza dolotowego a co za tym idzie prędkość fali (to mogę zmierzyć z w miarę przybliżona dokładnością).

Równolegle do tego projektuję kalkulator w excelu tak więc zmiana parametrów nie będzie się wiązała z ponownym mozolnym liczeniem wszystkiego.

Jak myślicie dla jakich wartości obrotowych optymalnie by było dobrać dolot? punkt maksymalnego momentu, maksymalnej mocy, czym może tak by doładowanie zaczynało się tuż przed tymi wartościami by optimum znalazło się w punkcie? jak poprawić dolny zakres obrotowy bez utraty góry lub jak wzmocnić gorę bez utraty dołu, a może obrać wartość z przedziału obrotowego w jakim najczęściej wykorzystuję silnik?