PDA

Zobacz pełną wersję : EJ9 - szarpie sprzęgło przy zmianie biegu 1 na 2



_esox_
18-08-17, 19:42
Witam,

Temat może już poruszany kilka razy, jednak nie znalazłem jasnej odpowiedzi ani rozwiązania problemu.

Kilka miesięcy temu zaczęło mi szarpać przy zmianie biegu z 1 na 2 (najczęściej), trochę rzadziej z 2 na 3. Nie dzieje się to zawsze, czasem 3 razy pod rząd, czasem 1 na 20 razy. Działo się to szczególnie zauważalnie przy niższych obrotach. Gdy zmieniałem bieg jednocześnie dodając więcej gazu nie było to tak odczuwalne. Pojeździłem po mechanikach, poczytałem fora. Poduszki sprawdzone, przeguby wewnętrzne / zewnętrzne też. Przebieg auta to ok 225 tys. Wkurzyłem się i zainwestowałem w nowe sprzęgło (kompletne Exedy 2020). Przez dwa tygodnie spokój, ani razu nie było szarpnięcia. W dodatku pedał sprzęgła chodził bardzo miękko i płynnie w porównaniu do tego co było wcześniej. Mogłem też ruszyć normalnie z postoju z dwójki (wcześniej musiałem dodać dużo więcej gazu a i tak szarpało). Myślałem że problem rozwiązany. Stare sprzęgło okazało się być w dobrym stanie (okładziny), jedynie może te sprężynki miały jakby luz no i łożysko oporowe juz było do wywalenia.

Po ok. 2 tygodniach zauważyłem że znowu czasem szarpie, a pedał sprzęgła znowu chodził jakby po staremu. Co może być jeszcze przyczyną ?

Dodam jeszcze, że zauważyłem coś czego chyba wcześniej nie było - dojeżdżając np. do skrzyżowania na biegu z wciśniętym sprzęgłem i hamując, obroty zaraz przed samym zatrzymaniem spadają poniżej tych 700 (prawie do zera) tak na sekundę - dwie i potem znowu wracają do normalnego poziomu.

posejdon
20-08-17, 09:09
A to nie jest przypadkiem zapowietrzony układ sterowania? Płyn jaki ma kolor?

ma1ster
20-08-17, 13:06
Przy takich objawach, warto również sprawdzić wszystkie poduszki silnika, szczególnie tą na środku mocowaną do skrzyni, jak jest przerwana to nie pozbędziesz się szarpnięć.
Dodatkowo jeśli silnik nie utrzymuje wolnych obrotów, to warto przeglądnąć układ zasilania paliwem, może być np. problem z silniczkiem krokowym...

_esox_
27-08-17, 15:31
Z układem sterowania sprzęgłem nigdy nic nie było robione, możliwe że płyn parę lat temu był wymieniany. Poniżej zdjęcia koloru płynu.

https://zapodaj.net/0d857bb92a471.jpg.html

https://zapodaj.net/30a3601822662.jpg.html

Poduchy sprawdzał mechanik, sprawdzałem i ja - żadne nie wygląda na przerwaną (choć wszystkie są od nowości).

Co do tych wolnych obrotów - to nie zauważyłem nigdzie indziej żeby tak się spadały jak podczas tego hamowania przy wciśniętym sprzęgle. No może jedynie jakbym skręcił na maxa kierownice przy postoju to tak właśnie spadają, po sekundzie - dwóch wracają do normalnego poziomu. No i nie dzieje się to zawsze, ale raz na 10 czy 15 hamowań. Tak samo z tym szarpaniem - raz szarpie, raz nie.

Jeszcze może dodam tyle, że raz zauważyłem że guma osłony między wysprzęglikiem a skrzynia biegów była wypadnięta (od strony skrzyni biegów). Wsadziłem ją na miejsce i od tej pory nie powtórzyło się to. Może to ma jakiś związek z tym też ?

https://zapodaj.net/f7daf997d8614.jpg.html