PDA

Zobacz pełną wersję : Układ wydechowy D13B2

fxer
09-02-17, 12:41
Witam
Na wstępie chcę zahamować fale hej tu że „ło JeSu znoFu to samo”.
Znalazłem na forum wiele informacji ale cześć z nich jest strasznie chaotyczna a cześć już dawno wygasła . Ale do rzeczy. Ponieważ na rynku łatwiej znaleźć w dobrym stanie Hondę 1.3 niż 1.5/1.6, mam kilka pytań do osób które zagłębiały się w temat modyfikacji układu wydechowego.
Moja Honda 1.3 z 91 roku ma układ wydechowy w dobrym stanie ale dźwięk jaki się z niego wydobywa jest delikatnie mówiąc dość pospolity Dlatego zamierzam coś z tym zrobić.

Układ składa się z:
- kolektor wydechowy
- katalizator
- tłumik środkowy
- tłumik końcowy
Niestety nie zdążyłem jeszcze zmierzyć średnicy wewnętrznej rur ;(

Chciał bym aby ten post zaowocował dwoma propozycjami. Mianowicie:
- wersja „ekonomiczna” (150 - 250zł) gdzie zależy nam głównie na dźwięku a nie na osiągach
- wersja „na bogato” (250 - 9999zł) gdzie najważniejsze jest „uwolnienie wydechu” i zmaksymalizowanie poprawy osiągów

Wersja „ekonomiczna” będzie zapewne polegać jedynie na wymianie tłumika końcowego i może ewentualnie pozbycia się katalizatora który po ponad 20 latach pracy i tak zapewnie nie spełnia swoich funkcji.
KATALIZATOR – czym go zastąpić w taki sposób aby była możliwość przywrócenia go gdy będziemy jechać na przegląd? Czy użyć zwykłej rury czy „strumienicy” która wygląda jak katalizator? Jakiego „fi” powinna mieć taka rura/strumienica aby nie doszło do zaburzenia cyrkulacji spalin i co zrobić z sondą „lambada”?
TŁUMIK KOŃCOWY - ponieważ tłumiki dedykowane są dość drogie w tej opcji wchodzi w grę tylko tłumik „uniwersalny”. Jakie wymiary powinien mieć taki tłumik: długość, fi rury „wejściowej” , z czego zrobić rurę łączącą tłumik końcowy ze środkowym? W końcu jaki tłumik końcowy wybrać . Osobiście jestem przeciwny montowaniu byle jak największego „miotacza arbuzów ziemia-ziemia” gdyż ani to dobrze nie wygląda a paradoksalnie potrafi często nawet pogorszyć osiągi auta. 

Wersja „na bogato” będzie polegać na całkowitej wymianie całego układu od kolektorów po tłumik końcowy.
Kolektor – jakie?
Katalizator – rura czy strumienica?
Tłumik środkowy – odcinek tłumika środkowego z tłumikiem czy bez niego, jaka średnica? Na allegro są dostępne „uniwersalne” tłumiki przelotowe o różnych średnicach i długościach.
Tłumik końcowy - odcinek tłumika końcowego z tłumikiem czy bez niego, jaka średnica? Tu zapewne wchodzi w grę albo tłumik dedykowany albo naprawdę dobry (markowy) tłumik uniwersalny.

Chciał bym tu jeszcze nadmienić, że w świetle obowiązującego prawa maksymalna głośność „powinna” wynosić 93dB przy ¾ maksymalnych obrotach co dla Hond wynosi około 5,5 obr./min. Co w wersji ekonomicznej nie powinno być problemem gdyż te auta z reguły są wykorzystywane na co dzień.
Może wasze odpowiedzi na powyższy post rozwiążą problem ciągłego wracania do tego tematu i odpowiedzi w stylu „jak przytniesz coś tam i wspawasz taki teges to będzie git”
Myślę że „złożenie” 2-3 kompletów z konkretnym wyróżnieniem części powinno pomóc wielu przyszłym jak i obecnym koleżanką i kolegą.
Wszelkie zdjęcia poglądowe mile widziane.
Pozdrawiam

seku
09-02-17, 22:36
Jezeli chcesz wersje ekonomiczna to wladuj kolektor 4-2-1(ebay) i do konca rure + koncowy OEM. Powinno nie byc tak glosno i odblokujesz wydech.

Jezeli cos lepszego napisz do np djhammer i wez od niego tlumik srodkowy + koncowy oem look.I tak jak wczesniej kolektor 4-2-1. Ja mam taki zestaw 2.25cala w d16 i jeszcze nie mialem problemow przy policji ani na stacji diagnostycznych.

Co do katalizatora mozna zastosowac cat conventer. Ja nie mam i na przegladzie tez nie zwrocili uwagi na to.

HakerPL1
10-02-17, 02:36
nie ma czegoś takiego jak wersja ekonomiczna, sam kolektor chinol przekracza pułap ekonomiczny

Kaspirek
19-02-17, 20:16
a ja jestem ciekaw ile taka zabawa kosztuje z robocizną :) ta wersja i ta . Liczyłeś ?