PDA

Zobacz pełną wersję : Kompesja & olej d16y7



gruucha
28-01-17, 16:21
Cześć, mam pytanie. Jakie powinny być wartości kompresji w d16y7? Mierzyłem miernikiem za ok. 100zł od kolegi, może to nie być dość dokładne ale wyniki chyba są złe. Pokazało około 9, na jednym około 8 dodatkowo bierze olej, zalany motulem półsyntetyk wychodziło około 0,9l/1000 przy jeździe pół na pół tak do 3,5k czasem do 6k rpm. Kompresja mierzona na ciepłym silniku. Nie mogłem znaleźć w manualu jaką ma mieć wartość ;/ Na jednej ze świec był olej. Myślałem nad małym remontem na wiosnę z tego co tutaj poczytałem to do wymiany pierścienie i uszczelniacze, do tego nowy rozrząd pewnie, uszczelka pod głowicą i planowanie lub nad swapem na jakieś d16z6. Wyczytałem także, że niska kompresja mówi o tym, że silnik stary itp. ale co dokładnie może się okazać po jego otwarciu? Jak dojdzie coś jeszcze to coraz bardziej będę skłonny na swap. Jestem jeszcze zielony w mechanice więc proszę o jakieś niezbyt skomplikowane odpowiedzi. Za komentarze typu rób od razu swapa dzięki, chce się jeszcze czegoś dowiedzieć o stanie tego.

delek
28-01-17, 19:29
Przy takim poborze oleju (wycieków nie ma?) nawet nie ma co mierzyć. Porządny remont silnika wyniesie Cię pewnie połowę wartości auta - nieopłacalne. Jeśli auto normalnie jeździ, ma moc to zalej olejem 10w-50 albo nawet lepiej 15w-50 (kupisz takiego np. motula) i śmigaj dalej.

wiesko1261
28-01-17, 20:58
robiłem w kilku pomiary (niezła kondycja ) 12-13 :P , bywały też pod 14 :)
poniżej ,to coś już nie tak (10/11) zawory , gniazda nieszczelne :p

maniek__007
01-02-17, 01:15
Możesz mieć pierścienie zapieczone przez właśnie oleje typu 10w40/15w40. Ktoś wcześniej nie zdążył odgrzać oleju a już piłował samochód.
Stary sposób naftą przelać (doczytaj w necie) albo remont składając nowy silnik, czytaj stary na oem czesciach, uszczelnienie zaworów, planowanie głowicy i gniazda zawoworowe, wszelkie uszczelki, pierścienie, panewki zależy w jakim stanie są jeśli ktoś to dobrze pomierzy... rozrzad jak piszesz, olej na dotarcie potem znów olej i filtry. To mechanik z częściami koło 3tys weźmie, można tu urwać na czymś ale wiadomo.
Wtedy masz odświeżony silnik ale serie, jak dobrze złożony to na 200tys.km...
Albo szukaj coś mocniejszego z angola albo rozbitka za te pieniądze

mirasek
01-02-17, 10:52
co dokładnie może się okazać po jego otwarciu?
Takie pytania to do wróżki ;)

Kiedyś ratowałem d-serie z kompresją po 8-9, na jednym garze 0 bo ukruszony był zawór, przed awarią pobierał około 1l/1000km. Zrobiony tzw. mały remont (pierścienie + panewki nominał, głowica po regeneracji), po dotarciu motor odzyskał moc a stan oleju nie zmienia się miedzy wymianami do dzisiaj. To jest przykład że czasem się da, a czasem blok silnika jest na śmietnik a wchodzenie w szlify i nadwymiary nieopłacalne.

bartek28124683
01-02-17, 22:00
Fabrycznie powinno być 12,7 z tego co udało mi się dowiedzieć. Mam podobny problem. Na pierwszym cylindrze wyszło 13, na ostatnim tylko 8. Pozostałe nie zmierzone bo poprzedni mechanik tak doj**** świece że nie chcą wyjść. Będę musiał zostawić samochód na dłużej. Teraz leje maxlife 10w40 i bierze mi go ok 0.7/1000km, wymiana oleju na 10w50 coś da?

delek
02-02-17, 19:25
Maxlife ogranicza zużycie na zasadzie uelastyczniania (może i lekkiego spęczniania) uszczelniaczy/simmerringów. Na pobór przez pierścienie nie pomoże NIC.

bartek28124683
02-02-17, 20:03
Ktoś wie skąd się wzięła tak duża różnica między 1 a 4 cylindrem? Może tak być przez zużyte uszczelniacze zaworów?

maniek__007
02-02-17, 20:31
Albo ktoś źle ustawił zawory... i wypaliło gniazda, albo coś się dostało i porysowało cylinder, albo... albo.. albo...
nie masz samochodu od nowości, więc to mogło być wszystko, nawet upalona świeca, może i komuś przeskoczył rozrząd, pogięło zawory i zrobił to na szybko, a może i pierścienie się zapiekły

bartek28124683
02-02-17, 21:52
Jaka jest najbardziej optymistyczna opcja?

mirasek
03-02-17, 00:12
Optymistycznie góra albo dół do remontu, realistycznie góra i dół do remontu :) Sprawdź luzy zaworowe czy są odpowiednie, potem zrób próbę olejową, będziesz wiedział czy kompresja ucieka zaworami czy pierścieniami. Nie licz na cuda typu - zmienię gumki na zaworach, dam gęstszy olej i będzie cacy - nie będzie.

bartek28124683
03-02-17, 19:25
Nie liczę na cuda. Nie mam zamiaru remontować tego silnika, od początku były plany wrzucenia czegoś z vteciem ale przydało by się jeszcze pojeździć tym co jest. Ten sam mechanik który wymieniał mi świece wymieniał też uszczelniacze zaworów. Mógł coś sknocić i stąd taki problem z ostatnim cylindrem?

mirasek
04-02-17, 01:17
Uszczelniacze zaworowe nie mają nic do ciśnienia sprężania w cylindrze.

wiesko1261
04-02-17, 21:39
Jaka jest najbardziej optymistyczna opcja?

przycinający się wtrysk i wypali zawory (w gorszych wypadkach wypali dzire w tłoku :) )
jak zagazowany - LPG + uboga mieszanka (ekonomia ,ustawianie by jak najmniej palił )
zbyt małe luzy zaworowe / podparte , (niskia kompresja -niedomknięte zawory , w moment wypala gniazda - zawory :)


Nie liczę na cuda. Nie mam zamiaru remontować tego silnika, od początku były plany wrzucenia czegoś z vteciem ale przydało by się jeszcze pojeździć tym co jest. Ten sam mechanik który wymieniał mi świece wymieniał też uszczelniacze zaworów. Mógł coś sknocić i stąd taki problem z ostatnim cylindrem?
sama wymiana uszczelniaczy zaworowych , może pogorszyć spalanie oleju (osobiście miałem tak , przed wymianą nic ,po podmianie głowicy po remoncie żarła dosyć sporo :p )

bartek28124683
04-02-17, 21:55
Co ma przycinający się wtrysk do ciśnienia sprężania?

wiesko1261
04-02-17, 22:01
Co ma przycinający się wtrysk do ciśnienia sprężania?

w moment wypali zawory :p

bartek28124683
04-02-17, 23:09
Skąd diagnoza że słabe sprężanie jest przez przycinający się wtrysk?

maniek__007
05-02-17, 00:42
Wtrysk nie podlewał cylindra na bogato tylko ubogo i wypaliło gniazda zaworowe. Wtedy zawory się nie domykaja i nie ma kompresji.
Doczytaj co robi uboga mieszanka z silnikiem....

wiesko1261
05-02-17, 08:11
Nie liczę na cuda. Nie mam zamiaru remontować tego silnika, od początku były plany wrzucenia czegoś z vteciem ale przydało by się jeszcze pojeździć tym co jest. Ten sam mechanik który wymieniał mi świece wymieniał też uszczelniacze zaworów. Mógł coś sknocić i stąd taki problem z ostatnim cylindrem?

najlepiej złożyć na mechanika :P (może ? chłop bogu ducha winny ) zaniedbałeś silnik , kup sprawny inny ,najprościej

w buggy mam blok /tuleje ,tak porysowane (paznokcie można szlifować -wcześniej blok był po panewce ) i jakoś kompresja pod 13 , i jaszcze katowane na sofcie 0.5b

zaworów masz po cztery na cylinder , wystarczy jeden , nawet podparty , by stracił szczelność :p ,a nie wypali od tak sobie -trzeba mu bardzo pomóc , przez zaniedbanie właściciela motorowni

maniek__007
05-02-17, 10:41
Może nawet pomóc regulacja zaworów(chodzi o kompresje). Może któryś się nie domyka. Jest na sztywno... ale jak tak wpier**** olej to raczej pierścienie.
No ale no pobór oleju, regulacja nie pomoże

bartek28124683
05-02-17, 13:02
najlepiej złożyć na mechanika :P (może ? chłop bogu ducha winny ) zaniedbałeś silnik , kup sprawny inny ,najprościej

w buggy mam blok /tuleje ,tak porysowane (paznokcie można szlifować -wcześniej blok był po panewce ) i jakoś kompresja pod 13 , i jaszcze katowane na sofcie 0.5b

zaworów masz po cztery na cylinder , wystarczy jeden , nawet podparty , by stracił szczelność :p ,a nie wypali od tak sobie -trzeba mu bardzo pomóc , przez zaniedbanie właściciela motorowni

Mam ten samochód drugi rok, olej zmieniam co 8kkm. W jakim stanie go kupiłem to nie wiem. Z mechanikami bywa różnie, sam się o tym przekonałem. Ten na pewno świece dokręcił za mocno i teraz jest kłopot.

maniek__007
05-02-17, 15:01
Jak można świecę za mocno odkręcić. Może kupił nie te co trzeba i jest gwint 1mm dłuższy, przez to okopciło świecę, zrobił się nagar i może być ciężko wykręcić. Miałem tak kiedyś w accordzie w f20z1 koleś niby wymienił świecę okazało się że jak kupiłem takie jak powinny być ngk to tamte miały gwint dłuższy o 1 mm też się namęczyłem z wymianą

bartek28124683
05-02-17, 15:43
Kupiłem identyczne jak były, zresztą zgodne z manualem. Jak on wymieniał to stare wyszły bez problemu. Może to kwestia wkręcania świec na ciepłym silniku. Ja się na mechanice zbytnio nie znam, wiem tylko że mam teraz problem ze świecami.

posejdon
07-02-17, 00:20
Dobry mechanik jak świece do ciepłej głowicy wkręca. Może byłeś w Woli Dzbądzkiej?;)

gruucha
07-02-17, 00:30
Dzięki nie spodziewałem się tylu odpowiedzi. Popatrzyłem na temat dzień później i tylko ileś osób wyświetliło bez odzewu a nie pokazało mi żadnej odpowiedzi, jakiś błąd u mnie ;/


Przy takim poborze oleju (wycieków nie ma?) nawet nie ma co mierzyć. Porządny remont silnika wyniesie Cię pewnie połowę wartości auta - nieopłacalne. Jeśli auto normalnie jeździ, ma moc to zalej olejem 10w-50 albo nawet lepiej 15w-50 (kupisz takiego np. motula) i śmigaj dalej.

Wycieków nie ma na pewno, wszystko oglądnięte z każdej strony. Auto u mnie w posiadaniu od lipca i coraz więcej zaczyna żłopać niestety. Teraz zima to nie trzeba tak dolewać ale w lecie co chwilę ;/


Możesz mieć pierścienie zapieczone przez właśnie oleje typu 10w40/15w40. Ktoś wcześniej nie zdążył odgrzać oleju a już piłował samochód.
Stary sposób naftą przelać (doczytaj w necie) albo remont składając nowy silnik, czytaj stary na oem czesciach, uszczelnienie zaworów, planowanie głowicy i gniazda zawoworowe, wszelkie uszczelki, pierścienie, panewki zależy w jakim stanie są jeśli ktoś to dobrze pomierzy... rozrzad jak piszesz, olej na dotarcie potem znów olej i filtry. To mechanik z częściami koło 3tys weźmie, można tu urwać na czymś ale wiadomo.
Wtedy masz odświeżony silnik ale serie, jak dobrze złożony to na 200tys.km...
Albo szukaj coś mocniejszego z angola albo rozbitka za te pieniądze

Auto ma 245 tyś przebiegu i właśnie zastanawiam się czy jest sens grzebać przy tym silniku czy odłożyć na jakieś d16z6, wiadomo pewności też nie ma jaki stan ale czasem może się coś trafić. Dodam, że odkąd kupiłem auto lałem motula 10w-40 ale to ma małe chyba znaczenie w tym momencie



Kiedyś ratowałem d-serie z kompresją po 8-9, na jednym garze 0 bo ukruszony był zawór, przed awarią pobierał około 1l/1000km. Zrobiony tzw. mały remont (pierścienie + panewki nominał, głowica po regeneracji), po dotarciu motor odzyskał moc a stan oleju nie zmienia się miedzy wymianami do dzisiaj. To jest przykład że czasem się da, a czasem blok silnika jest na śmietnik a wchodzenie w szlify i nadwymiary nieopłacalne.

No u mnie ta kompresja jest w miarę równomierna ale jak czytam tutaj ile ma być to bardzo niska. Moc wydaje się ok, od kupna auta jest porównywalnie taka sama jakoś to jedzie ;) zmieniony kolektor dolotowy i przelot przez poprzedniego właściciela

cosmo-pl
08-02-17, 21:06
Czyli ostro jeździł, na kiepskim/niedopasowanym oleju i skończył silnik ;) Niestety hondy są czułe na tego typu zaniedbania i jeżeli wskazówka często wędruje na czerwone pole, to olej się zmienia co 5-7k km maks. Co możesz zrobić - możesz liczyć na szczęście porównywalne z tym do zgarnięcia miłej sumki w totka i szukać używanego słupka, możesz też nie robić nic - wlać 15W50 i poczekać, ograniczyć trochę zużycie (być może) i czekać, aż silnik się podda całkowicie. Możesz też rozebrać silnik i wykonać jego remont, z pomocą jakiegoś kumatego człowieka, lub u dobrego/dbałego mechanika. Oczywiście nie wiemy czy auto jest tego warte, jeżeli tak, to jest to opcja warta przemyślenia.

Właściwy pomiar, to przy na maksa otwartej przepustnicy powinien pokazywać pomiędzy 13-11. Oczywiście zawory wyregulowane, silnik ciepły - podłączenie manometru szczelne.

Różnica w 12 i 8, kwalifikuje silnik do remontu, zwłaszcza jeżeli na tym jednym cylindrze zaolejona jest świeca. Prawdopodobnie jest skrajnie sklejony pierścień i jeżeli zrobi się to w miarę szybko, to jest szansa, że silnik odżyje. Jeżeli nie to śmietnik niestety.

gruucha
12-04-17, 20:01
Ehh znowu zapomniałem hasła.. Oleju pożera więcej ale postanowiłem zostać przy aucie i zbierać na swap