PDA

Zobacz pełną wersję : IX Sport 1.8 2016 - jaki czynnik w układzie klimatyzacji?



Artur S.
01-01-17, 22:31
Witam,
mam pytanie jak w tytule do użytkowników modeli civic'ów z roku 2016, najlepiej w wersji sport 1.8.
Przeżyłem szok kiedy otworzyłem kilka dni temu przednią maskę i zauważyłem, że jest nalepka informująca o nowym czynniku 1234yf w układzie klimatyzacji. Do głowy mi nie przyszło pytać o taką rzecz w salonie bo byłem całkowicie przekonany, że honda do końca w IX gen będzie stosowała stary czynnik. Niestety, nigdzie w necie nie znalazłem informacji o civicu na ten temat.

Oczywiście szok jest związany z kosmicznymi kosztami serwisowania takiej klimy i w zasadzie był to jeden z głównych powodów, dla którego już jakiś czas temu zrezygnowałem z zakupu m.in. Qashqai'a na rzecz IX... Chyba nie muszę pisać jak bardzo jestem na siebie wqr@#$ :mad:

Pzdr - Artur S.

Thomas207
03-01-17, 16:10
OK połowy roku modelowego 2016 zmieniono czynnik, była o tym zmiana w biuletynie serwisowym którego większość ASO nie czyta o nie informuje klientów :)

agrestrybnik
03-01-17, 16:46
moj sport jest z produkcji czerwiec 2016 i tez to mo, w jkk Katowice jak go brolem, to na stanie co zech go ogladal, do dzisiaj go maja, sport z produkcji kwiecien 2016 , tez ten czynnik nowy jest

_posen
03-01-17, 18:11
omg :( a to Ci syfiasta niespodzianka. U mnie w pierwszym polificie (2014) jest nadal r134 czy jak to sie tam zwie.

Civmann
04-01-17, 22:33
Witam,
mam pytanie jak w tytule do użytkowników modeli civic'ów z roku 2016, najlepiej w wersji sport 1.8.
Przeżyłem szok kiedy otworzyłem kilka dni temu przednią maskę i zauważyłem, że jest nalepka informująca o nowym czynniku 1234yf w układzie klimatyzacji. Do głowy mi nie przyszło pytać o taką rzecz w salonie bo byłem całkowicie przekonany, że honda do końca w IX gen będzie stosowała stary czynnik. Niestety, nigdzie w necie nie znalazłem informacji o civicu na ten temat.

Oczywiście szok jest związany z kosmicznymi kosztami serwisowania takiej klimy i w zasadzie był to jeden z głównych powodów, dla którego już jakiś czas temu zrezygnowałem z zakupu m.in. Qashqai'a na rzecz IX... Chyba nie muszę pisać jak bardzo jestem na siebie wqr@#$ :mad:

Pzdr - Artur S.

A to ci dopiero niespodzianka, byłem pewien że dopiero od 10 gena dadzą to dziadostwo. W nowych Jazzach też już jest. To że droższa wymiana to pikuś, poczytaj sobie o łatwopalności i toksyczności...
Na pocieche, po gwarancji można wymienić zawory i dostosować klime do starego czynnika co prawda nie wiem czy w hondzie ale w innych markach już czytałem że się da.
Jak dla mnie to HFO 1234yf to samo zło i z pewnością jeśli tylko się da będę unikał takich aut w przyszłości.
A czy ktoś się orientuje od którego rocznika 9 gen ma inwigilację w postaci czarnej skrzynki ?

piotrmat79
01-02-17, 10:41
Na pasie przednim masz tabliczkę i tam musi być napisane czy masz r134 czy ten nowy

kaka84
03-02-17, 08:06
ja nikogo nie namawiam ale chwalili się że ten nowy czynnik można by nawet wlewać do starych klimatyzacji bez żadnych przeróbek co świadczy żę stary można wlewać do nowych:D

Artur S.
03-02-17, 17:03
Pewnie że można! Tylko instalację z nowym czynnikiem trzeba najpierw przerobić (zdaje się, że wymienić jakieś zawory), następnie dokładnie przepłukać usuwając aktualny czynnik, i dopiero potem napełnić od nowa starym gazem. Z tego co kojarzę koszt takiej operacji oscyluje w okolicach 1k PLN jak nie więcej. Oczywiście w aucie na gwarancji oznacza to jej utratę...
Tak BTW: nie wiem czy to prawda - mam nadzieję że nie, ale gdzieś wyczytałem że nowy czynnik oprócz tego że jest niebezpieczny (rzekomo nie jest to do końca potwierdzone przy takich ilościach, jakie są w układzie klimatyzacji), to z racji swojej mniejszej gęstości szybciej się ulatnia, wymuszając tym samym częstsze "nabijanie klimy" - podobno nawet co 2 lata. Również podobno jest mniej wydajny/słabiej chłodzi w stosunku do starego czynnika, ale to osobiście zweryfikuję dopiero latem....


Pzdr - Artur

spidek
04-02-17, 21:29
Ale w czym macie problem ? Nowe auto to po co uzupełniać czynnik ? W lodówce uzupełniacie co roku ? Wiadomo że auto jest w ruchu i narażone jest na uszkodzenia zewnętrzne, ale dopóki wszystko jest szczelne to robisz odgrzybianie i tyle. Znam bezwypadkowe auta które pierwsze uzupełnienie czynnika robiły po ok 8 latach od zakupu. Zanim będzie trzeba uzupełnić czynnik to będzie na tyle popularny że koszt nie będzie powalał na kolana.

piter7766
05-02-17, 19:14
W lodówce uzupełniacie co roku ?
Ja miałem poprzednio FN1 8 lat, 84000km i zero problemów z klimą ,nigdy nie było na serwisie klimy,jedynie sam kontrolowałem luz na sprzęgle kompresora i tyle.

Porównujesz lodówkę z autem??
W lodówce układ jest całkowicie hermetyczny (kompresor w metalowym zbiorniku,wszystkie przewody metalowe, cały układ bez połączeń rozłącznych to znaczy zalutowany lutem twardym). Natomiast w aucie kompresor jest na wierzchu -uszczelniacze gumowe, przewody gumowe- przez gumę powoli przenika czynnik i z czasem może go brakować.
Żeby nie było OT ,to ja mam u siebie nowy czynnik- auto odebrane 2 tygodnie temu, rocznik 2016 (daty na elementach plastikowych lipiec/sierpeiń 2016)

WR01
29-03-17, 16:16
U mnie Sport z maja 2016 ma stary czynnik r134.

rob1_s
31-03-17, 21:20
Oczywiście szok jest związany z kosmicznymi kosztami serwisowania takiej klimy i w zasadzie był to jeden z głównych powodów, dla którego już jakiś czas temu zrezygnowałem z zakupu m.in. Qashqai'a na rzecz IX... Chyba nie muszę pisać jak bardzo jestem na siebie wqr@#$ :mad:

Kosmiczne ceny serwisowania to mały pikuś z tym, jak ten czynnik zachowuje się w przypadku pożaru, a dokładniej można przeczytać tutaj https://www.hvacr.pl/hfo-1234yf-bezpieczny-czy-nie-na-pewno-obowiazkowy-od-1-stycznia-2013-598

semthex
31-03-17, 21:23
Robert ja bym tego tak nie demonizował. Tak samo ktoś może szerzyć teorie o LPG podczas wypadku. UE ustaliła i nie zmienimy tego, że jest 1234y choć faktem jest, że ktoś na tym trzepie niezłą kasę naszym kosztem.

rob1_s
02-04-17, 21:51
Tu nie chodzi o demonizowanie. Z racji wykonywanej pracy (strażak) interesuję się rzeczami, z którymi przyjdzie mi się prawdopodobnie wcześniej lub później spotkać. Wolę wiedzieć wcześniej co mogę z tym zrobić, a na co muszę uważać. Zawsze wolę 5 razy dmuchać na zimne, niż raz się sparzyć.
Co do nowego czynnika, to spotkałem się z opiniami warsztatów zajmujących sie klimatyzacjami samochodowymi, że można to zmienić. Potrzebna jest wymiana zaworów do podłączenia, jeszcze jakichś gratów i oczywiście dokładne wypłukanie całego układu. Koszt nie jest niski, ale też niewiele wyższy od pojedynczego pełnego napełnienia - i już możemy cieszyć się starym, poczciwym układem. Swoją drogą wolałbym jednorazowo dać więcej i mieć instalację klimy przystosowaną do CO2. Z tym problemu by nie było.

semthex
03-04-17, 08:00
I kto wie czy po gwarancji połowa z nas tego nie zrobi;)

Marvin22b
19-07-17, 22:25
Witam
Mam pytanie odnośnie klimatyzacji: Jest gdzieś informacja jaka temperatura powinna być przy kratce nawiewu przy włączonej klimatyzacji na maxa (obieg zamknięty) ?
Zdaje sobie sprawe że zależy to od temp. otoczenia, temp. w samym samochodzie. itd. Wydaje mi się (być może tylko wydaje) że moja klimatyzacja (auto 1,5 roku) jest słabo wydajna.. (a nie spotkałem się na forum że ktoś by narzekał na klimę). Zawsze daję tylko kilka stopni mniej niż otoczenia a i tak klima walczy na maksa a przy nawiewie leci zimne owszem ale ... no i właśnie ... nie wiem jak sprawdzić czy tak jak powinno czy coś nie tak. Przy firmowej octawce klima o wiele wydajniejsza ... stąd pytanie.

rob1_s
20-07-17, 11:56
Ja jak ostatnio nabijałem, to przy temp. zewnętrznej 27*C po kilku minutach z kratek wiało mi 6,4*C (ustawienie klimy na 18*)