PDA

Zobacz pełną wersję : Przełożenia w skrzyniach



Kszysiu
22-12-16, 13:45
Cześć

Nurtuje mnie czasem zasadność budowania skrzyń hybrydowych (3,4 z CRX). Zastanawiam się, czy to nie jest coś w rodzaju placebo "szybciej zmieniam biegi, więc pewnie szybciej przyspieszam". Domyślam się, że ktoś jakieś faktyczne wyniki z porównywania dwóch aut na torze, ale nadal nie odpowiada to na pytanie "ale jak to".

Jako, że jestem informatykiem, wpadłem na pomysł, żeby to ładnie wyliczyć.
W wolnych chwilach dłubię fajnego excela do "konfigurowania" skrzyń pod auto, na razie do D serii (dla innych z założenia będzie wystarczyło zmienić wartości przełożeń w tabelce). Mam zamiar udostępnić go publicznie... Ma pokazywać wykres mocy na kole i obroty silnika na danym biegu przy danej prędkości, ma mieć miejsce na wpisywanie danych z wykresu z hamowni, odcinki, opcję wyboru 3 różnych konfiguracji skrzyń, żeby można było sobie na wykresie to porównywać.
Nigdzie czegoś takiego nie widziałem, więc może to być fajny bajer - kto wie - może się okazać, że da się zrobić lepszą skrzynię niż popularną hybrydę?:)


Niestety stanąłem w miejscu.
Muszę jakoś przeliczyć sobie prędkość obrotową silnika na prędkość na kołach przy danych parametrach. Dla przykładu przyjąłem sobie skrzynię (wg jakiejś ogólnodostępnej tabelki) z d15b7:
przełożenie 5 biegu: 0,702
final: 4,058
średnica koła: 590mm (205/45/16 - z tego co pamiętam, jest to bardzo zbliżona średnica do seryjnego)
prędkość obrotowa: 3000rpm
Powinny mi po wyliczeniu wyjść jakieś okolice 100km/h.

Więc obstawiam, że liczy się to tak:
prędkosc obrotowa silnika*60 (żeby miec obroty na godzinę a nie minutę)/final/przelozenie 5 biegu*srednica koła /1000000 (żeby mieć średnicę koła w kilometrach a nie milimetrach)

Czyli 3000*60/0,702/4,058*590/1000000= jakieś 37km/h.

Obstawiam więc, że czegoś nie biorę pod uwagę... Jakieś przełożenia na dyferencjale czy coś?

Naprowadźcie mnie na trop... ;)

Pozdrawiam
Krzysiek

posejdon
22-12-16, 15:56
Weź pod uwagę również ciśnienie w ogumieniu. Musisz też uwzględnić poślizg ponieważ, jak wiadomo,występuje on zawsze.

A cała reszta to jusz wyszsza mametatyka wjenc sie nie wy powjem. Bylo w postawuwce ale mi sie hodzidź niech ciało.

PS. Tak poważnie to do tego Twojego równania podstaw obwód koła a nie średnicę... Wiesz jak obliczyć?

Matt_Btw
22-12-16, 16:23
Kiedys był na jakims civikowym taki zmyslny excel, że wpisywało sie obroty i wypluwało wartości na poszczególnych przełożeniach i biegach. niestety od roku nie moge go znalezc, na googlach sa tylko screeny z niego.

Kszysiu
22-12-16, 16:58
Weź pod uwagę również ciśnienie w ogumieniu. Musisz też uwzględnić poślizg ponieważ, jak wiadomo,występuje on zawsze.


Już bez zboczeń... ;)




A cała reszta to jusz wyszsza mametatyka wjenc sie nie wy powjem. Bylo w postawuwce ale mi sie hodzidź niech ciało.

PS. Tak poważnie to do tego Twojego równania podstaw obwód koła a nie średnicę... Wiesz jak obliczyć?



Najprostszych błędów szuka się latami... :) Dzieki... :) Aż mi wstyd... :P

117km/h to całkiem prawdopodobna opcja? ;)

CeeJay
22-12-16, 18:35
Do wyznaczania prędkości dla poszczególnych biegów (uwzględniając w tym średnice koła, obroty na silniku, przełożenia poszczególnych biegów i przełożenia głównego) są gotowe kalkulatory... np. http://www.zealautowerks.com/transcalc.php :)

Kszysiu
29-12-16, 13:26
Cześć

Zrobiłem kalkulator:)

https://drive.google.com/file/d/0BzuyuRHX8fznMUhiRElrRDV5bjA/view?usp=sharing
(trzeba go pobrać, nie działa w dokumentach googla, działa w excelu 2007, nie wiem jak w innych)
Trzeba:
Wklepać w źółtej tabelce jak najwięcej punktów z wykresu z hamowni (moment obrotowy a nie moc)
wpisać rozmiar opon w małej tabelce
wybrać przełożenia

Rzeczywiście hybryda wg tego opisu:
http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?2929-Og%F3lne-info-o-skrzyniach-w-silnikach-serii-D

A dokładniej to:

1-3,25
2-1,909
3-1,346
4-1,033
5- jak kto lubi
FD- 4,437- 4,25-4,056


Ma najlepszy przebieg momentu obrotowego na kole. Mam wrażenie, że brakuje w tych skrzyniach opcji trochę dłuższej jedynki, bez tego nie da się zrobić nic korzystniejszego... :)

W każdym razie zachęcam do kombinowania i czekam na jakieś konstruktywne komentarze :)
Jeśli brakuje jakiś przełożeń (np. niektóre z wyżej zaproponowanego artykułu nie zgadzały się z krążącą po necie tabelką by Furious), czy coś to piszcie, a będę się starał poprawić:)
nie ma problemu, żeby przerobić to kalkulator do B serii, czy dowolnego innego auta 5 biegowego - wystarczy zmienić dane w zielonej tabelce :)