PDA

Zobacz pełną wersję : srs i tempomat swap. pytanie o klakson



-marcin-
01-10-16, 21:48
Hej. Zamontowalem srs i tempomat w civicu gdzie nie bylo wczesniej tego. Byla normalna bezpoduszkowa kierownica. Srs dziala tempomat tez, ale niech mi ktos wyjasni jak podlaczyc klakson i na jakiej zasadzie dziala on w tej kierownicy z poduszka. W kierownicy na przycisk klaksonu idzie plus do wtyczki od tempomatu ktory podaje tenze plus do przyciskow sterowania tempomatu. Czyli plus jest staly (ktory zreszta idzie z przekaznika). Czyli jak mniemam jest sterowany klakson masa. Masa idzie na kolumne kierownicy. Tylko jak ta masa idzie do klaksonu?

Szczur[R]
02-10-16, 15:25
Hej. Zamontowalem srs i tempomat w civicu gdzie nie bylo wczesniej tego. Byla normalna bezpoduszkowa kierownica. Srs dziala tempomat tez, ale niech mi ktos wyjasni jak podlaczyc klakson i na jakiej zasadzie dziala on w tej kierownicy z poduszka. W kierownicy na przycisk klaksonu idzie plus do wtyczki od tempomatu ktory podaje tenze plus do przyciskow sterowania tempomatu. Czyli plus jest staly (ktory zreszta idzie z przekaznika). Czyli jak mniemam jest sterowany klakson masa. Masa idzie na kolumne kierownicy. Tylko jak ta masa idzie do klaksonu?

szukaj schematu, pamiętam że któryś przewód od tempomatu był wspólny z klaksonem. Też się dziwiłem jak to ma działać, ale działało poprawnie

-marcin-
02-10-16, 21:39
Juz wiem co i jak :> Potrzebny przekaznik http://images84.fotosik.pl/52/31b7635a55586089med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/31b7635a55586089)
Z przekaznika przewod niebiesko-zielony idzie do kabla ktory wychodzi z kostki zwijacza tasmy pod kierownica, bialo-zielony to staly plus, niebiesko-czerwony do masy trabki, czarny do masy samochodu. Dzieki temu podlaczeniu mamy minus na zlaczu klaksonu w kierownicy (przekaznik klika po wcisnieciu klaksonu) i w jakis magiczny sposob :P (przekaznik nie klika) z przyciskow tempomatu na kierownicy wychodzi +12v (+12v potrzeby na dwoch przewodach idacych do kompa tempomatu). Dziwi mnie skad pojawilo sie +12v na kablach przyciskow z tempomatu skoro nei ma tam zadnego przekaznika a kablem zasilajacym idzie minus. Jak wczesniej podlaczylem pod niebiesko-zielony plus to po przycisnieciu klaksonu wywalalo bezpiecznik (na zlaczu klaksonu w kierownicy pojawil sie plus) ale tempomat dzialal bo dostawal z przyciskow +12v. Z podanym minusem tempomat tez dziala i przycisk na kierownicy daja tez +12v. Wie ktos o co tu chodzi? :P