PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie robić diagnostykę silnika?



mcjpk
28-09-16, 19:46
Proszę bez głupich komentarzy, ale to moje pierwsze auto a wolę o nie zadbać, niż trupem jeździć ;) A ja mam takie szybkie pytanko, bo diagnostykę zawieszenia można zrobić w każdej stacji diagnostycznej i za śmieszne pieniążki, a sprawdzić silnik? Czy auto szczelne na przewodach, żadnych wycieków nigdzie, jak tam UPG, panewki, skrzynia biegów itp.. Wystarczy pod komputer podpiąć, czy coś więcej? I ile taka ocena silnika by mogła kosztować no i czy da radę takie zabiegi w każdym większym warsztacie zrobić :D

HakerPL1
28-09-16, 20:37
jak podepniesz kable i czujniki pod panewki, uszczelke pod głowicą i takie tam to jasne że wystarczy pod komputer wpiąć :D

bez tego musisz jechać na warsztat, rozłożenie i ocena stanu silnika to koszt od ok 2000zł :D

kamilen
28-09-16, 20:56
Bez przesady. Ocena stanu silnika nie jest aż tak skomplikowana. Jakiś warsztat lepszy niż średni powinien to ogarnąć za paredziesiąt złotych (no może 2-3 stówki). Sprawdzenie kompresji, wtrysków, osłuchanie silnika, ocena wizualna silnika, sprawdzenie płynów (takie porządne a nie tylko "czy są") powinny wystarczyć żeby stwierdzić czy to złom czy jeszcze pojeździ. No może jeszcze kompletna diagnostyka komputerowa.

delek
28-09-16, 21:06
Nie panikuj :). Poprostu sprawdź poziom płynu chlodzącego i oleju, zrób 500-1000km, po czym sprawdź ponownie. Panewki sam usłyszysz, podobnie zawory. Lepiej zainteresuj się wymianą rozrządu, jeśli nie masz pewności kiedy był zmieniany, lej dobry olej i ciesz się Hondą.

mcjpk
28-09-16, 21:29
Rozrząd robiony, zawory wiem że do regulacji, ale jestem ciekaw wszystkiego "w razie w" ;) ale dzięki

i goon
30-09-16, 16:37
Jeżeli chcesz sprawdzić stan silnika to na pewno trzeba wykonać:
- pomiar kompresji silnika. Tu mechanik powie min. czy uszkodzeniu
uległa uszczelka głowicy, czy są przedmuchy na cylindrach, czy
zawory się zacinają, nie domykają, czy regulacja zaworów coś pomoże.
- kamera inspekcyjna pozwoli obejrzeć jak wyglądają powierzchnie na
cylindrach, czy np. na powierzchni nie powstają jakieś niepokojące
ryski, czego następstwem jest zatarcie
- słuchawki "doktorskie" - przeważnie mechanik sprawdza czy występują
jakieś niepokojące stuki. Może stwierdzić, że np. są stuki z okolic wału
korbowego i mogą być to panewki, ale dopiero rozebranie pokaże
przyczynę.

Potem ew. pomiar ciśnienia oleju w układzie smarowania.
Powinien dać odpowiedź czy pompa oleju pracuje prawidłowo.
Nie wiem jak ma się sprawa z kanałami olejowymi?

Pozdrawiam

Jeżeli trzeba by coś jeszcze dodać to proszę. Inni też
skorzystają i będą mogli przy okazji podczas oględzin,
kontroli coś ustalić z mechanikiem