PDA

Zobacz pełną wersję : WESTGATE



Mystek
26-11-04, 12:31
male [OT] A co to ten westGate !?

boomer
26-11-04, 12:37
Wastegate to zawor upustowy, oddaje nadmiary spalin

LIO
26-11-04, 15:52
Jesli juz to wydaje mi sie ze: "wastegate" umożliwia dostosowanie doprowadzonych do turbin strumieni spalin do każdorazowego punktu pracy silnika.
Zawór blow-off powoduje szybszą reakcję przepustnicy oraz umożliwia utrzymanie większego ciśnienia doładowującego .

boomer
26-11-04, 15:57
czytalem gdzies o wastegate Greddy - zawory greddy odprowadzaja nadmiar spalin bezposrednio do atmosfery, wykorzystywane w wyscigach torowych. czyli rozmawiamy o tym samym bo jesli dostosowuje strumien spalin to ich nadmiar upuszcza.


Zawór blow-off powoduje szybszą reakcję przepustnicy oraz umożliwia utrzymanie większego ciśnienia doładowującego
A nie przypadkiem utrzymanie stalego cisnienia np. przy odjeciu gazu, zmianie biegow itp?
Qrde za duzo tych zaworow jak sie jest na N/A do spamietania :)

LIO
26-11-04, 16:01
Najlepiej proponuje temat wydzielic do dzialu technicznego, to sobie podyskutujemy i poczekamy na opinie turbinowych. Ja sie nie znam kompletnie na turbo i sobie gdybam zaslyszane opinie.
A moderator bedzie mial okazje dokonac nowej kombinacji alpejskiej, czyli wydzielenia czesci tematu i przesuniecia go gdzie indziej. ;)

hcc
26-11-04, 17:34
male [OT] A co to ten westGate !?

to jest zawor ktorym reguluje sie cisnienie doladoania. tzn. jesli chcemy popmpowac 1 bar to regulujemy tak sprzezyne wastgate zeby sie zawor otwieral powzej zadeklaroanych 1 bar i nadmiat wypuszczal w powietrze.



Zawór blow-off powoduje szybszą reakcję przepustnicy oraz umożliwia utrzymanie większego ciśnienia doładowującego .

BOV czyli Blow off to rowniez zawor ale on ma za zadanie oproznic sprezone cisnienie w ukladzie dolotowym kiedy zamyka sie przepustnica, gdyz wtedy cisnienie poszko by z powrotem w lopatki turbiny mogac ja uszkodzic. to tak w skrucie :)

LIO
26-11-04, 17:44
No to wiem, ze blow-off to zawór upustowy (charakterystyczne pssss :-) po puszczeniu pedalu gazu) i wlasnie poprzez to ze pozbywa sie powietrza z ukladu dolotowego po zamknieciu sie przepustnicy (chroniac lopatki turbiny) powoduje szybsza reakcje przepustnicy (jak napisalem), skutkiem czego jest utrzymanie wiekszego cisnienia doladowujacego (jak napisalem :-) ).
wastegate, jak napisalem reguluje strumien spalin doplywajacych do turbiny ( a wiadomo ze jest ona napedzana spalinami ), wiec jesli bedzie jej nadmiar to je wydali na zewnatrz, aby cisnienie nie przekroczylo tego ustalonego.
Wiec chyba w bledzie nie bylem. :-)

rem36
26-11-04, 17:47
a blow off i wastgate to nie to samo, nie znam sie na tuningowym nazewnictwie ale z opisu wynika ze obydwa robia dokładnie to samo. Napisz cos wiecej np. w ktorym miejscu układu znajduje sie jeden a gdzie drugi??

boomer
26-11-04, 17:48
Czyli ja tez po czesci mialem racje :) hehehe wszystko jasne :)

LIO
26-11-04, 17:50
No nie,
blow off upuszcza nadmiar powietrza, a wastegate upuszcza nadmiar spalin

jinjet
26-11-04, 18:12
tez nie wiedzialem o o w tym chodzi a jzu wiem. i nawet umiem juz tematy dzielic 8)

Bayer
26-11-04, 18:25
Ktory zawor musi byc odpowiedzialny za podtrzymanie cisnienia turbo, aby po zmianie biegu nie spadaly obroty turbiny i nie miala dolka przy zmianie na nastepny bieg ?

Pati
26-11-04, 18:28
Bayer: BOV

wastegate jest przy turbinie, a bov jest na rurze dolotu tuż przed przepustnicą

Bayer
26-11-04, 20:20
Dokładnie chodzi mi to ze jak puszczasz pedal gazu to slychac strzaly z wydechu (i ogien) to chyba jest wlasnie potrzymanie turbo, tzn aby turbina nie zmniejszala pred.obr. to potrzeuje ja cos napedzac, a skoro puszczasz gaz to paliwo przestaje bys podawane normalnie, niewiem czy dobrze to tlumacze...

Mystek
26-11-04, 20:36
Kurde ale panowie zakreciliscie jeszcze ze 3 razy przeczytam caly temat od nowa i moze zalapie ;)

badyl
26-11-04, 21:39
Ale sie krecicie hehe,proponuje jakas lekture w stylu Budowa silników spalinowych i turbodoładowanych. :D Szczeze to sam nie kumam o tyz zawoze na wydechu?

Tomo
27-11-04, 15:44
wastegate to po polsku zawór regulujący maksymalne ciśnienie doładowania

Jak wiadomo zeby sie turbosrezarka krecila (pompowala powietrze do silnika) potrzebuje spalin ktore ja napedzaja. Im mniejsza turbosprezarka tym mniej spalin potrzeba zeby sie rozkrecila (pompowała). W wiekszosci turbosprezarek mamy wewnetrzny zawor regulujacy cisnienie doladowania (WASTEGATE). Jest to poprostu klapka na sprezynce ktora pod cisnieniem spalin otwiera sie i przepuszcza spaliny do wydechu omijając łopatki turbiny (powodujac ze pompuje równo i stabilnie). Dzieki temu turbina pracuje plynnie i latwo mozna ja wyregulowac i dostosowac do samochodu.

Mystek
27-11-04, 16:01
A moze jakies foto macie jak to wyglada pod maska i w ktorym jest miejscu ten Wastegate i BOV ?

Tomo
27-11-04, 16:26
Zawory upustowe mają podobne zadanie co te wczesniejsze - regulacja, kontrolowanie doładowania. Bezwładność łopatek turbiny powoduje że po odpuszczeniu nagłym gazu cisnienie nadal jest pompowane i uderza w zamknietą przepustniece, powietrze wytwarza duze cisnienie po 2giej stronie turbiny i ja hamuje. Wtedy przy ponownym dodaniu gazu turbina musi sie rozpedzac od nowa i zajmuje sporo czasu zanim samochod znow osiagnie moc wyjsciowa. To jest tkzw. turbo dziura. Dlatego stosujemy te zaworki.

Dzielimy je na:
- divertery- Oddaja one nadmiar powietrza przed turbine.

- Zewnętrzne zawory upustowe. Wypuszczaja powietrze do atmosfery z harakteryastycznym sykiem.

EDIT:


A moze jakies foto macie jak to wyglada pod maska i w ktorym jest miejscu ten Wastegate i BOV ?

Blow off/zawor upustowy jest zwyle w polowie drogi na rurkach pomiedzy turbina a przepustnica.

http://www.jsturbo.com.pl/obrazki/schemat.gif

LIO
27-11-04, 16:34
turbo dziura, to tez chyba dolne zakresy obrotów, ponizej których przez uklad przechodzi zbyt mala ilosc spalin, mogaca napedzic turbine. Czym wieksza turbina tym ten lag bedzie wiekszy.

Tomo
27-11-04, 16:39
turbo dziura, to tez chyba dolne zakresy obrotów, ponizej których przez uklad przechodzi zbyt mala ilosc spalin, mogaca napedzic turbine. Czym wieksza turbina tym ten lag bedzie wiekszy.
jak mówimy ciągle o tym samym silniku to tak

Mystek
27-11-04, 16:45
Tomo dlaczego jeszcze nie masz T ? wiesz wszytsko wiec ... :P

Tomo
27-11-04, 16:47
Nie stać mnie na dobra instalke. Pozatym teoria to nie wszystko.

Pati
27-11-04, 20:57
to so powoduje, ze samochod strzela i trzyma cisnienie turbiny jak spadna obroty to podtrzymanie turbo i steruje sie to elektroniką - dawkuje paliwo i steruje zaplonem tak, zeby cisnienie spalin bylo wystarczajaco duze by napędzić turbine.

NFS
16-05-05, 19:53
Przepraszam ze odswiezam stary wątek, ale cos nie daje mi spokoju...

Czy da sie zrobic do normalnego silnika(non turbo) imitacje takiego BOV? strasznie mnie kreci takie "psss... przy puszczaniu gazu" :D

PS:zabrzmiało jak wyznania fetyszysty :)

mighty
16-05-05, 19:57
na ebayu są chyba takie gwizdki

badyl
16-05-05, 20:51
chyba takiego efektu raczej nie otrzymasz bez tego czegos (TURBOSPREZARKA)

PAT
16-05-05, 20:55
zaloz turbo nie bedziesz musial kupowac imitacji BOVa :)

Javo
16-05-05, 21:33
:? ale zenada...

nagraj sobie na plyte taki dzwiek i sobie pusc...

PAT
16-05-05, 23:24
ale zenada...

nagraj sobie na plyte taki dzwiek i sobie pusc...
no wlasnie tak powinnien zrobic :lol: :lol: kurde pomysly sa piekne...

Adam R.
16-05-05, 23:41
:? ale zenada...

nagraj sobie na plyte taki dzwiek i sobie pusc...
no i podlacz sobie pod SMT i wystroj tak zeby przy puszczaniu gazu automatycznie odtwarzal nagranie

PAT
16-05-05, 23:57
hehe no juz wystarczy tych szyderstw :)

Peter
17-05-05, 01:06
Loża Szyderców... :wink:

NFS
17-05-05, 11:20
bla, bla, bla...

ale da sie czy nie?

!markos
17-05-05, 11:45
nie da sie.

turbo to turbo, atmosfera to atmosfera. jedno robi psss (albo i nie jak jest diverter), drugie nie.

maciek
17-05-05, 12:03
1.Kochamy odgrzane kotlety ;)
2.Vanila RICE

ps. Markos - super fota w podpisie.

ARTX
17-05-05, 12:24
Geje sie rozbrykały :twisted:

next time beda ostrzezenia :D

NFS
25-07-06, 15:15
nie bede zakładał nowego tematu wiec odgrzewam kotleta.


odkryłem ze geje nie miały racji. w d13b2 da sie zrobic imitacje BOVa :D

wystarczy podłaczyc EACV(baton po prawej od gaznika na kolektorze ssącym) przez jakis gwizdko podobny shit. teraz tylko podłaczyc to oddzielna rurą, dac w połowie jakis pseudo gwizdek(czy cos innego co bedzie swiszczało pod wpływem podcisnienie z kolektora), na koncu filtr jak do odmy i mamy BOVa... muahahhahahha :P

Adam R.
25-07-06, 15:32
ale bov dziala przy nadcisnieniu

maciek
25-07-06, 16:05
VTB

NFS
25-07-06, 17:01
wiem ze BOV działa przy nadcisnieniu(odrobiłem prace domową) ale chodzi mi o pssst,pssst lub tsssp,tsssp.

LIO
25-07-06, 17:02
psst tez jest jak sie nagra i pusci z audio

to jest dzial techniczny, a nie popierdółka ;) wiec o takich rzeczach tutaj nie bedziemy rozmawiac