PDA

Zobacz pełną wersję : stukanie podczas skrętu



bastard79
25-08-08, 19:25
Witam,

Mam problem jak w temacie, objawia się podczas skrętu w prawo (najbardziej przy zakrętach 90 stopni, przy średniej predkosci 20 km) podczas jazdy na wprost tylko po wjechaniu na wyboje lub inne nierówności. Stukot dobiega jakby z prawego tylniego koła, na początku myslałem że coś mi lata w bagażniku ale to już wykluczyłem. Stukanie jest w miare równomierne czasami głośniej czasami ciszej, zależy też od tego czy zakręt jest na równej powierzchni czy też jezdnia jest przechylona pod lekkim kątem. Wczoraj dodatkowo zapakowałem pasażera na tylne siedzenie po prawej stronie i przy skrętach miałem wrażenie jakby zaraz się coś miało urwać :/

Pytałem wiele osób każdy mówi coś innego, niestety nie mam zaufanego mechanika bo gdybym miał to już pewnie problem byłby załatwiony.


Dzisiaj byłem u kolejnego mechanika który zasugerował że mogła sparcieć guma na tulejach!

Co sądzicie o takiej diagnozie ? czy sama guma mogłaby powodować tego typu stuki ?

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi i sugestie, bo nie chcę jechać do mechanika który mi powie że muszę wymienić pół auta z racji na rocznik, a po naprawie będzie dalej stukać :P

Pozdrawiam
Marcin

dotyczy Honda CIVIC 1.3 benzyna 95 rocznik

Pablo18Kce
26-08-08, 00:32
Jak dla mnie to kłania Ci się wymiana przegubu. To ich zużycie najczęściej świadczy o różnych stukach i pukach przy skręcie. Wymień z tej strony z której słyszysz stuki i przy okazji sprawdź stan tego z drugiej strony, bo jeśli były zawsze wymieniane równomiernie, to ten drugi też za niedługo może się kwalifikować do wymiany, a jak zrobisz dwa za jednym razem to lepiej dla Ciebie i Hanki

Pozdro
Paweł

karpik85
26-08-08, 00:37
Jak dla mnie to kłania Ci się wymiana przegubu. To ich zużycie najczęściej świadczy o różnych stukach i pukach przy skręcie.
Pozdro
Paweł

Wymiana przegubu na tyle ? Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

Ja w pierwszej kolejności sprawdził bym stan gum w zawieszeniu, w szczególności dużych cukierków, a potem przejrzałbym amory, w jakim są stanie, bo już mi sie kiedyś zdarzyło, że mi jeden skrzypiał.

Pablo18Kce
26-08-08, 00:44
Wymiana przegubu na tyle ? Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

Ja w pierwszej kolejności sprawdził bym stan gum w zawieszeniu, w szczególności dużych cukierków, a potem przejrzałbym amory, w jakim są stanie, bo już mi sie kiedyś zdarzyło, że mi jeden skrzypiał.

<głupek> Sorry za pomyłkę, 12 h w pracy robi swoje, nie doczytałem dokładnie.

ruttensteiner
26-08-08, 00:59
ja tez sugeruje sprawdzenie gum i amorków bo zazwyczaj tylko to stuka.... jesli nie to to raczej nic wiecej ....
Pozdro

Toxer
26-08-08, 02:27
Ja mam dokładnie to samo. Byłem na przeglądzie ostatnio bo samochód mam około dwóch miesięcy. Mechanik popatrzył na przegub i sam się zapytał czy nic mi nie puka pod czas zakręcania, więc dosyć realna wersja ;)

bastard79
26-08-08, 10:12
Dzięĸuje za podpowiedzi teraz jak podjade do mechanika i powiem mu co ma sprawdzić, to od razu bedzie myslal ze sie na tym znam i mnie nie oskubie :)

Pozdrawiam
Marcin

Latino :)
26-08-08, 10:24
dokladnie tak jak pisza koledzy przeguby ,ale sprawdz tez koncowki drazkow i swoznie bo one tez potrafia pukac .

adolfone
26-08-08, 11:18
sprawdz czy ci nie obija tłumik o cos bo czasem jak choo...wo dopasuja to tak sie dzieje poruszaj nim na boki zobaczysz czy nie wali o cos

Siny26
26-08-08, 23:51
koledzy sie wildze rozpędzili z tymi przegubami ;] a tu chodzi o tył:cool:
hm..do tego wszystkiego trzeba jeszcze dołączyć łożysko i bębny może okładzina sie zajechała i nieraz blokuje.

dEboo
27-08-08, 16:28
to co sam możesz zrobić to zdejmij koło z którego dobiega dźwięk zdejmij bęben i przeczyść możliwe że nagromadził się syf i ci szumi i na zakrętach stuka(ja tak miałem okazało się że blacha była zgniła podwinęła się i podczas przechyłów na zakręcie stukało mi z tyłu). Przeczyść bębny z rdzy zobacz czy bęben swobodnie się obraca i nie haczy o nic. jeżeli to nie pomoże jak ktoś już tutaj zasugerował poruszaj tłumikiem końcowym i zobacz czy gdzieś nie tłucze(może urwała ci się jakaś guma od tłumika). Jak podniesiesz te feralne koło poruszaj na boki kołem po pukaj w nie zobacz może zlokalizujesz źródło tego dźwięku...

bastard79
10-09-08, 13:02
sprawdz czy ci nie obija tłumik o cos bo czasem jak choo...wo dopasuja to tak sie dzieje poruszaj nim na boki zobaczysz czy nie wali o cos

przyznam szczerze że twojej podpowiedzi nawet nie brałem pod uwagę, a właśnie to okazało się powodem owego stukania :D mechanik wziął hanie na podnośnik i od razu przesunął lekko tłumik i teraz jeździ jak nówka z salonu ;)

koszt naprawy 5 zł na browar dla mechanika :)

temat do zamknięcia

RDN
08-06-10, 00:16
Witam,

Odkopię trochę temat, bo objawy mam takie same jak opisane w pierwszym poście, ale żadna z metod zdaje się nie skutkować. Generalnie pod obciążeniem (bo jak jeżdżę sam to wszystko jest ok) stuka w prawym tylnym kole przy wybojach i skręcie w lewo.

Dosłownie trzy dni temu wymieniłem tuleję wahacza poprzecznego bo była już sparciała, ale stuka tak samo głośno.

Amortyzator po testach domowymi sposobami działa dobrze. Jeżeli dwóch chłopa na parkingu naciska go z całej siły to powinien być większy nacisk niż jak z tyłu siedzi pasażer podczas zwykłej jazdy, a nie słychać najmniejszego stuku. Dodatkowo zaglądałem w mocowanie od strony bagażnika, żeby zobaczyć czy siedzi w gnieździe, nie jest odkręcony, poluzowany itp. ale wygląda w porządku.

Tłumik końcowy siedzi mocno, przynajmniej ręcznie nie jestem w stanie go poruszyć na więcej niż centymetr - dwa.

Łożyska też ok, jakiś czas temu w warsztacie przyglądali się im dokładnie, bo miałem inny problem który dawał podobne objawy jak łożysko, ale okazało się, że to pęknięty tłumik środkowy, który rurą niósł dźwięk pod prawe tylne koło. Tak czy inaczej - na dwóch różnych stacjach diagnostycznych patrzyli w łożysko jakieś 3 miesiące temu.

Może podczas wymiany tłumika środkowego i łączeniu go z końcowym coś zostało zamocowane nie tak i teraz stuka? Ale gdyby to był tłumik, to by stukał chyba niezależnie od obciążenia? Co jeszcze to może być? Butla na gaz zamontowana w miejsce zapasówki się poluzowała? Nie chcę wydawać kasy na kolejne przeglądy, wymiany itd. jeżeli nie rozwiązują one problemu, dlatego wszelkie sugestie bardzo mile widziane :).

Civic 98, EJ9, 1.4 90kM.

Pozdr

sebapl88
18-06-10, 11:08
Panowie zapytam tu bo nie chcę zakładać nowego tematu jakie przeguby polecacie? o muszę u siebie wymienić a nie znam się na tym nie chcę żeby to był nie wiadomo jak drogi ten przegub polećcie coś ?