PDA

Zobacz pełną wersję : Wzrost mocy po płukaniu układu olejowego?



Labed2007
01-11-15, 23:47
Witam. Mam EJ9 z silnikiem D14 - zrobiony dolot z carbon airboxem, kolektor 4-2-1 i cały wydech 2". Przebieg 265000km. Olej przez ostatnie 100 000km wymieniany średnio co 9-10tys. km. Silnik jak oglądali go fachowcy mówili że bardzo czysty(pod pokrywą zaworów i miską olejową). Zrobiłem płukanie środkiem znanej firmy. Moc wzrosła z 106 na 109KM na hamowni. Mówię sobie OK, może silnik miał jakieś osady itp. Przed kolejną wymianą oleju zalałem znowu płukankę, później znów na hamownię(auto wydawało się znów bardziej dynamiczne), i wypluło 113,2KM. To możliwe że silnik był aż tak zanieczyszczony i to tak bardzo zmniejszało moc? Zauważyłem także delikatnie cichszą pracę silnika. Spalanie bez zmian - może dlatego że przez większą elastyczność motoru po tych zabiegach jeździłem b. dynamicznie.

pablo__89
02-11-15, 00:06
A nie zmieniałeś stacji w między czasie ?

karol__w
02-11-15, 00:10
Tak na chłopski rozum - twój silnik był tak zanieczyszczony że zgubił 7,2 KM, ale mimo to przed czyszczeniem dawał prawie 18% więcej mocy niż fabryka? Raczej spróbowałbym na innej hamowni. Nie wydaje mi się żeby płukanka mogła wpłynąć w jakikolwiek sposób na moc silnika, chyba że była tam tragedia wcześniej. Cichsza praca silnika to może wrażenie subiektywne, zmieniałeś typ oleju?

mirasek
02-11-15, 00:48
Jakie warunki pomiaru, jaka temp. otoczenia na hamowni? Nie napisałeś nic o tym, a skupiłeś się na jakichś płukankach nie mających wpływu. Robi się chłodniej, a silnik zawsze ciszej pracuje na świeżym oleju. Wrzuć te 3 wykresy.

gundik1
02-11-15, 00:48
a moze, ma a to wplyw temperatury powietrza ,teraz jest chlodno

pablo__89
02-11-15, 00:50
a moze, ma a to wplyw temperatury powietrza ,teraz jest chlodno

Hamownia kompensuje to według normy. a przynajmniej powinna ;)

Labed2007
02-11-15, 10:01
Tak na chłopski rozum - twój silnik był tak zanieczyszczony że zgubił 7,2 KM, ale mimo to przed czyszczeniem dawał prawie 18% więcej mocy niż fabryka? Raczej spróbowałbym na innej hamowni. Nie wydaje mi się żeby płukanka mogła wpłynąć w jakikolwiek sposób na moc silnika, chyba że była tam tragedia wcześniej. Cichsza praca silnika to może wrażenie subiektywne, zmieniałeś typ oleju?

Mam wałek D16Y7, kolektor 4-2-1,owinięty bandażem termo dolot z airboxem i wydech 2". Wydaje mi się, że hamownia zawyża. Chociaż auto wyciąga 205km/h (4 bieg), myślę że więcej jak 105KM ten silnik w tej chwili nie ma.
Nie będę podawał jaka to hamownia, ale większość aut ma tam zawyżone pomiary - możecie się domyśleć :D. Ciekawy jest jednak wzrost po samych płukaniach.... Nie wiem jak to możliwe, ale chciałem potwierdzić wrażenia z 'dupohamowni'.
Tak, zmieniłem maxlife 5w30 na shella 5w30.

Karpiczek
05-11-15, 13:34
Ale płukałeś układ oleju, tak? Jak miało by się to przedłożyć na wzrost mocy? Lepsze smarowanie?

jedna_brew
05-11-15, 14:50
hej,

też płukałem silnik środkiem znanej firmy. przed płukanką silnik (fordowski nse) miał dokładnie 3,5 rpm przy prędkości 120 km/h na piątym biegu, po płukaniu na piątym biegu i przy prędkości 120 km/h obrotomierz wskazuje jakieś 3,3-3,4 rpm. wychodzi więc że płukanie może zmienić parametry pracy silnika, np. poprzez usunięcie starych złogów i zmniejszenie "wysiłku silnika" (obrazowanego za pomocą rpm) wymaganego do wykonania danej pracy (np. 120 km/h na piątym biegu).

sparco
05-11-15, 15:03
i nagle zmieniły Ci się przełożenia skrzyni biegów ;)

jedna_brew
05-11-15, 15:56
hej,

piszę o tym, co widziałem na własne oczy. co ja na to poradzę, że przełożenia w skrzyni się nie zmieniły? :)

Labed2007
05-11-15, 16:07
Ale płukałeś układ oleju, tak? Jak miało by się to przedłożyć na wzrost mocy? Lepsze smarowanie?

Tak, oleju. Mysle ze pierscienie sie odblokowaly, bo przed plukaniem silnik lekko dymil przy ok. 7000rpm. W te 6KM przyrostu nie wierze, hamownia na bank oszukuje. Jakby sie tym sugerowac ludzie zamiast robic tuning przez zmiane czesci/softu, robiliby plukanki LOL :d

Co do zmiany obrotow przy tej samej predkosci i biegu przez plukanie to jakis zart?

pablo__89
05-11-15, 16:37
Może wypłukało część zębów ze skrzyni xD