PDA

Zobacz pełną wersję : wycieka olej spod uszczelki głowicy ?

kriss20
12-10-15, 11:14
witam
mam problem ze swoim d13b2. Wycieka mi gdzieś olej z silnika. Myślałem że to spod dekla zaworów ale wymieniłem uszczelkę i tam jest już sucho ale dalej gdzieś cieknie i to nie mało, po godzince robi się już niezła plama oleju. Wydaje mi się, że olej cieknie spod uszczelki pod głowicą, ale czy to jest możliwe ? Nie widzę żadnych skutków padniętej uszczelki pod głowicą. Płyn chłodniczy bez masełka, nic w wyrównawczym nie bąbli. Ogólnie silnik chodzi dobrze, jedynie ten olej skądś leci, nawet kolektor wdechowy jest cały uwalony olejem a na jego górze w przetłoczeniu zbiera się olej i robi się olejowe jeziorko ( nie mam pojęcia jak olej musiał by chlapać spod uszczelki głowicy żeby aż tam wleciał olej, ogólnie maska od spodu jest sucha :) )
Silnik fabrycznie poskładany, nigdy nie rozbierany.
Nie wiem czy to ma coś wspólnego ale w gniazdach świec też się zbiera olej bo świece też są uwalone ale tam chyba jest uszczelka w deklu zaworów i to ona przepuszcza.

Kriss91
12-10-15, 14:10
Jesteś pewny na 100% że nie poci się dekiel zaworów? Gdzie silnik jest najmocniej zapocony? Zwróć uwagę na uszczelniacze aparatu zapłonowego i wałka rozrządu. Oczyść i odtłuść wszelkie ślady olejowe, przejeździj jakiś odcinek i sprawdź ponownie.
Co do zaolejonych świec to pewnie masz do wymiany ich uszczelki, które siedzą w pokrywie zaworów.

kriss20
12-10-15, 17:32
Jestem pewny na 99.9. Wcześniej właśnie się pocił dekiel zaworów więc choć intuicja mi podpowiadała że to nie to to dla świętego spokoju kupiłem oem uszczelkę i teraz wygląda że jest suchutko. Myślałem że już jest po sprawie ale dalej zostawiam olejowy ślady. Najgorsze jest właśnie to że najwięcej cieknie gdzieś jak by z tyłu silnika choć cały silnik w zasadzie jest zalany, nie ma jak się temu dobrze przypatrzeć skąd to dokładnie cieknie bo jest tam mocno zabudowany osprzętem. Aparat zapłonowy niby może rozrabiać ale chyba nie aż tak bo po pierwsze to niedawno wymieniałem na inny a po za tym to z aparatu nie chlapało by na drugą stronę silnika :)

Najbardziej podejrzana jest uszczelka pod głowicą bo jak by właśnie wkoło niej zbiera się zawsze olej ( jest metalowa ) ale kurde nigdy nie słyszałem żeby przez padniętą uszczelkę tak kapał olej a silnik nie był nigdy otwierany więc wolał bym uniknąć nie potrzebnej ingerencji. Co to by się tam musiało stać żeby olej tamtędy gubiło.
Ogólnie silnik chodzi dobrze, równo, nie pali oleju itp.

kaczka208D
12-10-15, 17:55
Jasne, ze wyciek oleju spod uszczelki glowicy jest mozliwy, przeciez sa tam kanaly olejowe. Nie raz juz widzialem w hondzie, jesli wyciek jest naprawde duzy to trzeba robic. Jak jest to tylko zapocenie jakies to olej to.

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2

kriss20
12-10-15, 18:10
A jednak przypuszczenia się potwierdzają :(
No wycieki są nawet bardzo duże miesięcznie dolewam litr oleju przez ten wyciek.
Czym spowodowany jest taki wyciek ? Nie drożne kanały olejowe, kwestia losowa, wada ? Ogólnie samochód jeździ przez 90% swojego czasu do pracy 1,5 km w jedną stronę i tyle samo z powrotem, może to tego jest wina ? Silnik raczej nie katowany, tym bardziej na zimnym.

kaczka208D
12-10-15, 18:18
krzywa plaszczyzna glowicy, bloku, uszczelka tez juz swoje lata ma wiec tez mogla puscic akurat na kanale olejowym. Ciezko powiedziec ;)
Jak masz zamiar to robic to od razu dam rade glowica obowiazkowo do splanowania to chyba oczywiste jest, ale najwazniejsze uszczelle bierz tylko OEM honda koszt 180zl. Nigdy w zyciu nie daj sobie wcisnac Elringa nie daj boze grafitowego bo wytrzyma gora pol roku :D Sruby glowicy moga zostac stare bo raczej jesli to d13b2 to bedziesz pierwszym ktory sciaga glowice.

dzejkobjj
12-10-15, 18:26
A jaki masz przebieg w aucie? Zazwyczaj to po prostu kwestia zużycia materiału i tyle :D Każda guma ma swoją datę ważnośći ;p Głowica, jeśli się dobrze orientuje, jest aluminiowa i po kilku- kilkunastu latach pracy nie ma tak płaskiej powierzchni jak powinna i nie przylega idealnie do uszczelki.

kaczka208D
12-10-15, 18:35
uszczelka w d13 jest metalowa, a nie gumowa :D pytanie o przebieg smieszne, bo to w ponad 20 letnim auto ciezko stwierdzic. Chyba, ze kolega ma jakis bardzo zadbany egzemplarz z pelna historia co jest mega rzadkoscia.

dzejkobjj
12-10-15, 18:42
uszczelka w d13 jest metalowa, a nie gumowa

Ohh a to nie wiedziałem, mój błąd, pardą. Co nie zmienia faktu że pewnie po jakimś czasie może paść :D

kriss20
12-10-15, 18:44
No właśnie wszystko wskazuje na to, że mój ma coś koło 220 tyś ( książka serwisowa oryginalna hondy :) ). Kupiłem ją z przebiegiem 170 tyś, 50 tyś moje przez 8 lat.
No to niestety będę musiał coś z tym zrobić. Ja obwiniam chyba tą króciutką codzienną jazdę i przyznaję się bez bicia, wymianę oleju co 3, 4 lata ale za to bardzo dobry :confused: Przy okazji wypadało by wymienić pasek rozrządu bo od kupna jeszcze tego nie robiłem, zaraz okaże się że pasek to jeszcze z fabryki :)

Uszczelka będzie oczywiście OEM, pasek już raczej nie.

kaczka208D
12-10-15, 18:47
Jasne, ze moze w koncu auto juz wiekowe. W czeskim 1.4 mpi fabii oem uszczelka pada co 50 tys wiec honda przu tym wypada wzorowo :D

kriss20
12-10-15, 19:02
Chciałem tylko wiedzieć, czy to jest raczej wina samej uszczelki, zmęczenia materiału itp czy jakaś awaria typu zamulone kanały olejowe :)
Jak do tej pory to na buty więcej wydaję rocznie pieniędzy niż na naprawę hondy więc nie mam nic do niej. Jedynie szkoda rozbierać i wkładać tam łapy bo to już nigdy nie będzie fabryka. No ale co zrobić. Dzięki za odp.

yautja
12-10-15, 20:57
A sprawdzałeś pompę paliwa od dołu? Smaruje ją olej a jest tam taka dziurka, przez którą przy uszkodzeniu membrany przecieka olej. U mnie przy uszkodzonej membranie potrafiło wylać jakieś 0,5l oleju przy przejechaniu 2 km...

kaczka208D
12-10-15, 21:06
Skoro cieknie od przodu bo pisal ze olej sie zbiera na kolektorze wydechowym to malo prawdopodobne zeby cieklo z pompki ktora jest z tylu silnika :/

kriss20
13-10-15, 01:20
kaczka208D, napisałem że kolektor wdechowy/dolotowy ( może mało fachowo go nazwałem ) jest uwalony olejem, wydechowy nie :)
Kurde, muszę to koniecznie sprawdzić, tłumaczyło by to kilka faktów ciężkich do wyjaśnienia przez uszczelkę głowicy. Modlę się żeby to było to :)
Dzięki za sugestię.
ps: jakie są objawy uszkodzonej membrany ?

kaczka208D
13-10-15, 07:03
Bylem pewny, ze literowka Ci sie wkradla i braklo "y" :D Ale jesli chodzililo o dolotowy to faktycznie sprawdz ta pompe bo to moze byc tez jej wina tak jak kolega dobrze radzil :)

kid
13-10-15, 13:20
Kolego to na 99proc wina pompki przy takim ubytku. Odpal auto, otwórz maskę i zwiększ obroty, zobaczysz jak srogo leci. Pompkę wyrwiesz za 20-30zl i wymiana pół godziny.