PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja - potrzebna porada



havok
22-10-05, 17:23
Jakiś miesiąc temu przestała mi działać klima. Niestety, dopiero teraz miałem możliwość się za nią wziąć. Okazało się, że "wyszedł" cały gaz/płyn i jeżdżę na suchym. Nie znam kosztów naprawy, bo nie wiadomo co się stało - może wystarczy docisnąć opaskę i napełnić, a może jakieś skraplacze/osuszacze czy inne ustrojstwa padły, co istotnie podnosi kwotę naprawy (rurki są ok, bo wymieniane w maju), na co akurat mnie za bardzo nie stać (potrzebna kasa na ubezpieczenie i przegląd przed zimą).
Pytanie brzmi: czy robić teraz, czy mogę poczekać do wiosny? Czy coś poważnego się stanie, jak poczekam?

AdamCIV
22-10-05, 23:34
czy robić teraz, czy mogę poczekać do wiosny? Czy coś poważnego się stanie, jak poczekam?
Z tego co wiem to:
- "gaz/płyn" chłodniczy jest jednocześnie "smarowidłem" dla spężarki i układu klimy, więc lepiej nie odpalać sprężarki jak go nie ma,
- jeśli jest nieszczelnośc to po ulotnieniu "gazu/płynu" może wystąpić korozja układu klimy,
- można jeździć bez "gazu/płynu", ale układ musi być zabezpieczony przed atmosferą, nie dojdzie wtedy do wewnętrznej korozji,
- jesli namieszałem to niech ktoś mnie wyprostuje :wink:

emg
23-10-05, 10:11
dokładnie tak

gregorb
07-12-05, 19:36
U mnie klima dzialala latem bez zadnego problemu (wiosna dopelnialem troche uklad po kupnie auta), ale jak teraz zalaczam klime to mam maly problem. Otoz sprezarka wentylator klimy i sprezarka wlacza sie gdzies na 5 sekund i potem juz przestaje dzialac. Nie slysze od poczatku wlaczenia tego charakterystycznego cykniecia w okolicach filtra przeciwpylkowego. W czasie napelniania ukladu wiosna zauwazono delikatny wyciek kolo jakiegos kolanka, ale serwisant mowil, ze wlasnie po dluzszym okresie wyjdzie jak duzy jest to wyciek i najwyzej przy kolejnym sprawdzaniu bedzie koniecznosc uszczelnienia.

Czy taki spadek cisnienia moze wlasnie spowodowac, ze klima zalacza sie na chwile a pozniej z powodu niedostatku cisnienia juz w ukladzie juz nie dziala ?
Czy to jedyna mozliwosc (ubytek plynu), ze klima mi nie dziala ?
Czy mozna jakos samemu sprawdzic czy mam plyn w ukladzie klimy ? Jest jakis wskaznik poziomu gdzies ?