PDA

Zobacz pełną wersję : Niesprawna klimatyzacja



Dominik
01-07-15, 22:23
Witam wszystkich,

od dwóch dni zauważyłem problemu z klimatyzacją w moim Civicu z 2012 r. wersja 5D. Chodzi mianowicie o mało wydajny układ od wczoraj, gdy zrobiło się ciepło.

Wczoraj wracając z pracy wsiadłem do nagrzanego auta, włączyłem klime w tryb LOW z maksymalnym nadmuchem. Po kilkudziesięciu minutach w aucie dalej było ciepło. Dzisiaj podobna sytuacja - kabina ledwie lekko schłodzona po godzinie jazdy.

Zauważyłem, że strona kierowcy znacznie słabiej chłodzi od strony pasażera mimo włączonej funkcji SYNC na panelu klimy. Grzeją natomiast obie równo. Dodatkowo wentylator klimy i kompresor chodzą cały czas, a jeszcze tydzień temu wszystko działało normalnie.
Układ jest świeżo po odgrzybianiu i wymianie filtra powietrza.

Będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu co mogło się uszkodzić. Raczej wykluczam, że układ się rozszczelnił - wówczas obie strony powinny równo słabo chłodzić.
Auto niestety już po gwarancji...

Z góry dzięki za wskazówki!

Pzdr!

adamkatowice
01-07-15, 23:21
Cześć,
mam civica 2013r i po ok. 2 latach uzupełniałem czynnik (ubyło 200g).
Koszt nabicia klimatyzacji jest znikomy, polecam. Przypuszczam, że jeżeli jeszcze nie nabijałeś od nowości klimy, to właśnie masz mało czynnika.
Powodzenia !

Dominik
02-07-15, 17:15
Cześć,

tak jak napisałeś - za mało czynnika. Było około 120g a do układu wchodzi około 480g. Klima sprawna, głowa spokojna:)

Dzięki!

dzejan
02-07-15, 20:35
Bodajże przy 60 000 km jest zalecana wymiana czynnika chłodniczego, więc pewnie był już czas.

tomag
03-07-15, 09:46
Tu czas ma znaczenie, dobrze jest to robić (uzupełniać) co dwa lata.

Tiga
03-07-15, 17:10
Dlaczego w autach trzeba uzupelniac czynnik, a w np. lodowkach nie?

Thomas207
03-07-15, 17:52
To proste. Lodowka stoi w jednym miejscu przez co ma warunki pracy duzo lepsze niz uklad klimatyzacji w samochodzie, ktory jezdzi po dziurach itd. W samochodzie uklad rozszczelnia sie w miejscach laczenia rurek, przy chlodnicy, skraplaczu. Zazwyczaj jednak ubytki sa tak male ze uzupelnienie czynnika raz na dwa lata wystarczy.

Tiga
03-07-15, 17:55
Czy w takim razie nie ma mozliwosci wykonania precyzyjniejszych polaczen pomiedzy przewodami, tak aby klimatyzacja sluzyla 20 lat bezobslugowo, tak jak do niedawna lodowki? Teraz to wyglada na to, ze rozszczelnianie sie ukladu jest kontrolowane, z gory zaplankwane...

piter7766
03-07-15, 23:43
Teraz to wyglada na to, ze rozszczelnianie sie ukladu jest kontrolowane, z gory zaplankwane...

Taka jest prawda, a co do lodówki, to pominęliście jedną ważną rzecz- w lodówce kompresor jest zamknięty w szczelnym zbiorniku ,a przewody są metalowe i wszystkie połączenia są lutowane twardym lutem, a w aucie... Kompresor na wierzchu przykręcony do trzęsącego się silnika, skraplacz i parownik mocowane do nadwozia,przewody łączące muszą być elastyczne i przez nie (gumę)ucieka czynnik. Podobno jest taki wredny ,że przez gumę przełazi :p ;) :D
Nie piszcie o lodówkach bo to nie jest forum AGD :cool:

U mnie w FN1 2009 rok ,jeszcze nikt nie zaglądał do klimy (oprócz wymian filtra kabinowego)i nadal działa dobrze :)

handman
04-07-15, 09:33
jeszcze jeden problem, o którym wspomniay mi już dwie firmy zajmujące się serwisem klimy (może to i prawda???)- mianowicie w zimie często klimy się nie używa....czasem w ogóle .... nie są smarowane uszczelnienia m.in. w sprężarce, wysychają, delikatnie się obkurczają i przepuszczają czynnik. Zazwyczaj największe straty czynnika są po zimie.

gienio
04-07-15, 18:19
Pytanko - ile powinno być czynnika w 1,8 :) 480 ?

wirtold
07-07-15, 09:10
A ile powinno być oleju?

gienio
07-07-15, 17:21
Zadzwoniłem do ASO i powiedzieli , że do 500 gr . Nabiłem 480 , i za rok sprawdzę ile zeszło . Bo po prawie 3 latach zostało 240 gr , czyli trochę mało :(

Dominik
31-08-15, 15:35
Wracam do tematu - okazało się, że chłodnica była uszkodzona od kamieni w dolnej części.