PDA

Zobacz pełną wersję : emperatura wzrasta przy dużych prędkościach, rośnie poziom płynu



slonik1992
07-06-15, 17:00
Witam :)
Opiszę pokrótce swój problem. Jakiś czas temu płyn mi wzrastał i wąż od termostatu był zimny, wymieniłęm termostat objawy ustały.
Teraz gdy jadę tak ,,szybciej" 150-200, płyn w chłodnicy wywala do zbiorniczka i temperatura wzrasta na 3/4, gdy zgasze auto i przeleje płyn ze zbiorniczka do chłodnicy jest ok. Wzrasta tylko przy takich prędkościach i płyn mi wywala też tylko wtedy. W korku, na postoju nic sie nie dzieje.
Honda normalnie przyspiesza, wymieniony został płyn na prestone, chłodnica na grubszą chińczyka, termostat, silnik jest po generalnym remoncie 7 tys. km temu. Auto nie dymi, olej w normie, w zbiorniczku nie ma żadnych bąbli, czy pęcherzyków powietrza przy dodaniu gazu, zero masła pod korkiem, płynu nie ubywa tylko to że wyrzuca go przy takich prędkościach, jak auto postoi to spowrotem go wciąga do chłodnicy. Węże normalnie ciepłe i twardawe.

Co to może być ? POMOCY
Pompa wody czy coś innego ?
Może ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć ?

Ralfi
07-06-15, 23:34
Moze to byc problem chlodnicy ktora nie trzyma cisnienia przy korku i dlatego wywala to raz, dwa moze termostat ale wątpię i w najgorszym przypadku jak go przegrzales to zaczela delikatnie puszcac UPG.
Zacznij od 1 opcji, a jak nie to stawiam na trzecią.

pozdro

slonik1992
08-06-15, 00:51
korek dziś podmieniłem, zrobiłęm parę km i jest spoko, ale zobaczymy czy to akurat to :)

HEG8
09-06-15, 00:17
A wentylator chłodnicy się załącza?

cOObra
09-06-15, 00:56
Z tego co jakiś czas temu wyszukałem o v gen to może być sytuacja że jest inny korek, który puszcza przy mniejszym ciśnieniu. Chyba były dwie wartości/rodzaje korków.

slonik1992
09-06-15, 22:28
A wentylator chłodnicy się załącza?

wentylator ok, dziś jak było chłodno to tylko stan płynu wzrósł a temp. spoko.

DanielSGL
09-06-15, 22:53
no ale przy 160km/h pęd powietrza daje więcej niż wentylator:confused:

u mnie to samo się zaczyna bo idzie lato, ewentualnie płukanie układu pomoże albo i zaszkodzi... pisz tutaj co i jak za pare dni:P
poza tym to, że rośnie poziom płynu to chyba naturalny objaw? im wyzsza temperatura tym większa objętość cieczy:P

rooter666
10-06-15, 18:44
pęd powietrza żeby mógł działać to musi być chłodnica od przodu nie zapchana robactwem ;]

slonik1992
11-06-15, 19:46
Dziś wypłukałem cały układ chłodzenia, zmieniłem płyn na nowy Prestone, wymieniłem czujnik temperatury i zobaczymy co i jak będzie się działo.
Termostat jest dobry bo się otwiera.

slonik1992
14-06-15, 13:56
Podsumuję, zrobione wszystko co wymienilem a temp. nadal rosnie do 3/4 i spada, w tym czasie wentylator nie chodzi, spada samoistnie wystraczy ze dodam troszkę gazu. Wentylator na krotko chodzi na postoju te się włącza, a w trasie nic. Co jest ????

Kriss91
14-06-15, 14:04
Podjedź do warsztatu i niech zrobią test na obecność gazów i oleju w płynie chłodniczym.

slonik1992
14-06-15, 15:19
test miałem i nic nie wykazało, dodam że jak jest temp. na 3/4 to płyn w zbiorniczku jest letni, nie za ciepły

Kriss91
14-06-15, 18:13
Na pewno dobrze odpowietrzyłeś układ?

Grzesiek_Devil_
14-06-15, 19:16
Zmień chłodnice.

slonik1992
15-06-15, 04:04
chlodnica jest zmieniona, tak odpowietrzony.

slonik1992
19-06-15, 20:33
termostat wywalony, jest jakby poprawa. Ale skacze minimalnie temp. i wystarczy ze dodam gazu i spada, według mnie pompa wody ??? dodam że podczas rozgrzanego silnika moge otworzyc korek z chłodnicy i nie wywala mi płynu

cOObra
19-06-15, 21:38
termostat wywalony, jest jakby poprawa. Ale skacze minimalnie temp. i wystarczy ze dodam gazu i spada, według mnie pompa wody ??? dodam że podczas rozgrzanego silnika moge otworzyc korek z chłodnicy i nie wywala mi płynu

Posprawdzaj może elektrykę i czujniki. Wskazówka pokazuje to co komputer jej mówi, wentylator załącza tylko jeden z czujników. Z tego co pamiętam komp zbiera informację z kilku czujników i dopiero wtedy masz wychylenie wskazówki.

PS. Check lampka działa ?

slonik1992
19-06-15, 22:10
check działa, dziwna sytuacja ale została tylko pompa wody reszta sprawdzonaa

remo_02
19-06-15, 23:33
To w takim razie sam doszedles co jest nie tak😀kiedy rozrzad robiles?wymieniales przy tym pompe?niektorzy oszczedzaja i potem jest masa problemow...wymien pompe i ma byc ogien😄

slonik1992
20-06-15, 17:51
rozrząd robiłem, ale bez pompy ;/ mój błąd bo przy remoncie silnika miałem wszystko jak na ,,tacy"

cOObra
20-06-15, 19:56
A co niby miało by się w pompie wody popsuć ? Chyba że się łopatki poodrywały od wirnika przy zapier... :p. Tam są 4 elementy: korpus przykręcany do bloku, łożysko, trzpień (czy jak to zwał) i łopatki na nim osadzone. Jedyną rzeczą która się zużywa jest łożysko, szczególnie jak się pasek na pałę napnie przy wymianie (szybko można usłyszeć dziwne odgłosy z alternatora lub właśnie z pompy wody dochodzące). No i uszczelka z czasem traci elastyczność ale same łopatki są metalowe. Osobiście nie jestem zwolennikiem wymieniania wszystkiego na nowe bo tak należało by, element silnika albo jest sprawny (mieści się w normie określonej w serwisowym manualu) albo nie. Sam robiąc przekładkę d175b7 na d16z16 dorwałem silnik w którym ktoś wyjął termostat bo się silnik grzał, nie wymieniłem pompy wody bo nie miała luzów na łożysku i temperaturę mam książkową o każdej porze roku -20 i +35 i każdej prędkości -5 - 200km/h.

slonik1992
20-06-15, 20:47
to co może być jak nie pompa ?

wiesko1261
20-06-15, 23:19
podmień czujnik odpowiadający za wskazanie w zegarach ( w głowicy pod aparatem , ten cienki jedno pinowy) lub sam zegar
może chłodzenie jest w porządku , a zegar wariuje
( pompa zazwyczaj jak siada to są przecieki przy niej :D hondy to nie vagi :D , by wirnik się ukręcił lub odpadł)

slonik1992
20-06-15, 23:26
podmień czujnik odpowiadający za wskazanie w zegarach ( w głowicy pod aparatem , ten cienki jedno pinowy)
może chłodzenie jest w porządku , a zegar wariuje
( pompa zazwyczaj jak siada to są przecieki przy niej :D hondy to nie vagi :D , by wirnik się ukręcił lub odpadł)

a nadmiar płynu w zbiorniczku, jak wytłumaczyć ?

wiesko1261
20-06-15, 23:54
a nadmiar płynu w zbiorniczku, jak wytłumaczyć ?

a ile się podnosi , ile wlewasz do wyrównawczego ? przelewa się z niego ?


test miałem i nic nie wykazało, dodam że jak jest temp. na 3/4 to płyn w zbiorniczku jest letni, nie za ciepły

albo nie robiłeś testu na obecność spalin - albo zle odpowietrzony ( zazwyczaj jak zapowietrzony lub siada uszczelka ,podnosi się poziom płynu )
dużym błędem było nie wymienienie pompy razem z rozrządem ( własnie wymienia się by zapobiec takim sytuacjom )
jak złapiesz za węże i przegazujesz , czuć twardnienie -przepływ wymuszenia obiegu płynu ?

ja jak zalewam układ leje do chłodnicy pod korek i do połowy wyrównawczy prawie zawsze wystarczało kilka minut na jałowych i potem normalne użytkowanie ;)
( nigdy nie musiałem grzać do załączenia wiatraka ) wiatrak ogólnie bardzo rzadko się załącza , nawet jak ciągnę przyczepkę ,mam chłodnicę seria z D14 a silnik D16 i nigdy nie przekracza wskaźnik ponad połowę a co dopiero nigdy nie widziałem temperatury 2/3 na zegarze :)

slonik1992
21-06-15, 00:08
Chłodnica do pełna, zbiorniczek pusto i po kilkunastu kilometrach zbiorniczek pod korek postoi troche i znowu go wciąga. Nie mam odpowietrznika w głowicy, przy tym wejsciu węża. Węzę normalne da się ścisnąć, czuć normalnie obieg płynu nic więcej.

York22
21-06-15, 11:58
Kolega miał identyczne objawy jak Ty, ale w VII gen D16V1. Też szukaliśmy najpierw po podzespołach, podmienialiśmy czujniki, termostaty, korki i inne duperele. W końcu pojechał i zrobił test na obecność tlenku w płynie chłodniczym (czy jak to się tam nazywa :) ) i też nic nie wykazało. W końcu nie było się czego już czepić to zdarliśmy głowicę i po wymianie uszczelki problem ustał i auto już do dzisiaj jeździ bez żadnych problemów.

cosmo-pl
21-06-15, 12:14
Ogólnie robić remont silnika i nie wymienić rozrządu?? Druga sprawa mogła źle siąść UPG. Osobiście zacząłbym od pompy i ogólnie rozrządu. Po niej może być nie widać, i mało tego, na niskich obrotach działa, a na dużych się ślizga. Masz typowy objaw dla pompy albo UPG.

slonik1992
21-06-15, 14:38
dodam że nawet jak temp. rośnie to bez problemu dziś otworzyłem korek w chłodnicy i płyn mi nie uciekł ( na rozgrzanym silniku).
Płyn na postoju w chłodnicy jak otworzek korek stoi w miejscu, normalne to ?

pablo__89
21-06-15, 15:15
Nie jest normalne. Na rozgrzanym silniku jak otworzysz korek to powinien trysnąć ci gorący płyn na łapska, jak tak się nie dzieje to korek nie trzyma ciśnienia w układzie lub masz gdzieś nie szczelność.
Jeśli test na spaliny w układzie wyszedł negatywnie to ja bym głowicy nie ruszał.

slonik1992
21-06-15, 15:31
Nie jest normalne. Na rozgrzanym silniku jak otworzysz korek to powinien trysnąć ci gorący płyn na łapska, jak tak się nie dzieje to korek nie trzyma ciśnienia w układzie lub masz gdzieś nie szczelność.
Jeśli test na spaliny w układzie wyszedł negatywnie to ja bym głowicy nie ruszał.

czyli gdzie szukać przyczyny teraz ?

pablo__89
21-06-15, 15:58
Dalej w układzie chłodzenia. Jeśli oczywiście niema spalin w płynie. Sprawdź korek i jego gniazdo w chłodnicy może właśnie tam gdzieś puszcza lub zaciąga powietrze gdy silnik stygnie. wężyk idący od korka do dna rezerwuaru też musi być szczelny by nie zaciągał układ powietrza zamiast płynu.

slonik1992
21-06-15, 16:17
Dalej w układzie chłodzenia. Jeśli oczywiście niema spalin w płynie. Sprawdź korek i jego gniazdo w chłodnicy może właśnie tam gdzieś puszcza lub zaciąga powietrze gdy silnik stygnie. wężyk idący od korka do dna rezerwuaru też musi być szczelny by nie zaciągał układ powietrza zamiast płynu.

będę szukał, pierwszy krok to kupiłem tą część co jest wąż do głowicy mocowany z odpowietrznikiem, bo u mnie niestety go nie ma.

York22
21-06-15, 19:00
Dalej w układzie chłodzenia. Jeśli oczywiście niema spalin w płynie. Sprawdź korek i jego gniazdo w chłodnicy może właśnie tam gdzieś puszcza lub zaciąga powietrze gdy silnik stygnie. wężyk idący od korka do dna rezerwuaru też musi być szczelny by nie zaciągał układ powietrza zamiast płynu.

Jak napisałem wcześniej... kumpel też robił test i nic nie wykazał. Więc te testy to też nie są jakieś super pewne. Nam już do głowy po tym nic nie przychodziło bo wszystkich sposobów próbowaliśmy, więc zdjęliśmy głowicę i okazało się, że trafiliśmy.

Może sama chłodnica coś jest źle wykonana w miejscu gdzie korek siada i tam ciśnienie puszcza ? Ewentualnie zamiast kupować to podmień od kogoś jeszcze inny korek.

slonik1992
21-06-15, 19:01
uszczelka była robiona, ale nawet jakby to była uszczelka to sytuacja by sie powtarzała za każdym razem, a mi się nie grzeje po każdej jeździe, tylko raz tak raz nie.

pablo__89
21-06-15, 19:13
Sama uszczelka nie powoduje bezpośrednio grzania się silnika dopiero gdy nadmucha spalin do układu chłodzenia a w najgorszym przypadku nadmucha go tyle że górny wąż jest całkowicie pusty, płyn przestaje krążyć między silnikiem a chłodnicą. Kiedy taki silnik ostudzi się to w górnym wężu mamy same spaliny. Wystarczy kilka bąbelków w testerze tych gazów z górnego węża, a tester robi się żółty. Co do dokładności testów to o ile się je wykonuje prawidłowo to są bardzo dokładne. To są informacje potwierdzone praktycznie prze zemnie.

slonik1992
21-06-15, 19:18
mam jeszcze jeden dziwny obiaw, kończę jazdę, w zbiorniczku sa bąble, wystarczy że dodam gazu i potem ani sladu po nich, mogę gazować ile chce i nic, nawet jak wsadzę wąż od wyrównawczego w wode nie ma,

i temp. nie rosnie na max, wstawiłem foto poglądowe dochodzi do tej zółtej kreski i potem samoistnie opada, wentylator raz chodzi raz nie, albo wystarczy że przytrzymam gaz i też spadnie

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ab3e5f123205.jpg (http://naforum.zapodaj.net/ab3e5f123205.jpg.html)

cosmo-pl
21-06-15, 19:27
Sprawdź dobrze jeszcze odpowietrznik. Korek nie będzie dawał takich objawów, byłoby to bardzo dziwne. Jak pompa słabo działa to właśnie tak się dzieje jak u Ciebie. Płyn nie krąży i ten przy silniku, na małym obiegu wrze. Wzrasta ciśnienie i przerwała do wyrównawczego. Bomble mogą być z płynu, bo ucieka z niego powietrze. Inna kwestia, to pytanie czy na pewno termostat dobrze działa. Też by można zobaczyć czy się całkowicie otwiera. Jeżeli wszystko będzie sprawne, to UPG lub głowica. Robi się ciśninie w układzie i przerzuca płyn do zbiorniczka. Ogólnie test na obecność CO2 w Hondzie tak łatwo przeprowadzić dobrze.. Powodzenia, masz wszystkie odpowiedzi co może być.

slonik1992
21-06-15, 19:31
termostat wywaliłem, czyli mówisz że może być pompa ? dzieje się tak nie zawsze, w cieplejsze dni tylko, jak wyjąłem termostat jest lepiej, ale nadal płyn wywala.
Dziś zrobiłem po miescie kilka km, jazda typowo miastowa i nic, płyn ok temp. też, wróciłem do domu płyn do kreski max i temp. na chwile skoczyła

NIE MAM odpowietrznika w głowicy ...

pablo__89
21-06-15, 19:38
Bomble mogą być z płynu, bo ucieka z niego powietrze

W sensie że jest powietrze w płynie bo jest źle odpowietrzony układ ?

York22
21-06-15, 19:51
Nie chce się powtarzać, ale u kumpla identycznie było ;), ale pomijając już to przypomniałem sobie, że u niego był jeszcze taki objaw, ze po pojeżdżeniu gdy płyn się przelał do zbiorniczka to zaczynało brakować mu ogrzewania.

cosmo-pl
21-06-15, 20:04
W sensie że jest powietrze w płynie bo jest źle odpowietrzony układ ?

Gotowanie to "uciekanie powietrza" w skrócie ;) ciecz staje się gazem i ucieka w postaci bombli. ;) W garnku na początku bomble idą od dna do góry ;). Ja stawiam na pompę. Ogólnie układ jest tak wyważony aby się nie gotował, tylko grawitacyjnie chłodził. Trzeba wszystko sprawdzić i jeżeli nie, to oczywiście drogą eliminacji wyjdzie w końcu UPG ;)

pablo__89
21-06-15, 20:50
Czyli ci o parę chodziło a nie o powietrze ;)

KromaR
21-06-15, 23:41
Raczej wykluczyłbym pompę wody. Gdyby uszkodziło się łożysko po pierwsze byłoby to słychać, a po drugie płyn chłodniczy uciekał by jak głupi

slonik1992
22-06-15, 00:09
Trochę nowości dziś wieczorkiem zmieniłem zbiorniczek wyrównawczy na ten 5 gena i korek chłodnicy ścisnąłem na tych motylkach co trzyma chłodnicę żeby ściślej się dokręcał.
Efekt, 30 km jazdy i nic zbiorniczku nie przybyło, nie gotuje się i jak otwieram teraz korek to nie da rady bo płyn wywala tak jak powinno być :D
Nie wiem czy rozwiązałem swój problem, aleee jest na teraz git :cool:

wierzba
23-06-15, 11:22
@slonik1992 jak sytuacja ?

mam podobną sytuację tylko, że płynu nie przybywa, poniżej szczegóły.

miałem podobny temat w civic'u 6g - wtedy wymieniłem termostat dwukrotnie - nie pomogło, wymieniłem czujnik w głowicy i przy termostacie - nie pomogło.

teraz mam podobny problem w b16 - wracając z łdz zdarzyło się, że w trakcie trasy podniosła się temperatura do powiedzmy 2/3 wskaźnika - po chwili wróciła do normy, następnie stojąc na bramkach A1 do 3/4, odjechałem za bramkę przesunąłem temp na panelu z min na 1/2 skali i w chwilę temperatura spradła do normalnego poziomu, z powrotem temperatura na panelu na min i dojechałem do domu bez podobnej akcji.

zdarza się to na tyle rzadko, że ciężko póki co znaleźć powód - myślałem, że może przekaźnik wiatraka na chłodni, że czasami załącza wiatrak, czasami nie.
ostatnio po trochę ostrzejszej jeździe podczas chłodzenia skoczyła do 2/3 skali na zegarach a wiatrak cisza, dopiero po jakiejś chwili włączył się i zbił temparaturę.

albo temostat się przycina i nie otwiera do końca, albo coś się dzieje czasami ze sterowaniem wiatraka albo może pompa wody zaczyna nie domagać ?

cosmo-pl
23-06-15, 12:47
Albo brudny układ.

slonik1992
23-06-15, 14:40
Napisze wszystko co zrobiłem itp :P
Sytuacja taka wywala mi płyn do zbiorniczka i sie grzeje zmieniłem:
-chłodnicę
-korek chłodnicy
- zmieniłem termostat potem go wywaliłem i jeździłem bez
- sprawdziłem uszczelke upg
-czujnik wentylatora
-czujnik ten za termostatem
-nowy płyn dwa razy + płukanie calego układu
-wentylator na krótko

....a i tak dalej się grzał i płyn wywalało, więc postanowiłęm dwie najprostsze sprawy zrobić, zbiorniczek wyrównawczy z 5gena i ścisnałem korek od chłodnicy (nowy) żeby lepiej trzymał, na tych motylkach.
100 km przejechane, płyn w normie i zero wzrostu temp. jak do tej pory. Nie mam pojecia nowa chłodnica i korek nie trzymały cisnienia, wywalało płyn do zbiorniczka i grzał się dlatego że było mało płynu w obiegu :cool:

wierzba
23-06-15, 15:28
wnioskować można by było, że stary korek od chłodnicy był wadliwy :confused:

slonik1992
23-06-15, 16:38
stary i nowy ;d nie wiem jakim cudem

wierzba
23-06-15, 17:13
w sumie racja, ale ostatecznie poprawka korka i wymiana wyrównawczego na tą chwilę pomogła - o ile nie wiem co mogłoby się zepsuć w wyrównawczym o tyle wadliwy korek jest prawdopodobny - zmienię korek i będę obserwował temat.

slonik1992
23-06-15, 17:49
w sumie racja, ale ostatecznie poprawka korka i wymiana wyrównawczego na tą chwilę pomogła - o ile nie wiem co mogłoby się zepsuć w wyrównawczym o tyle wadliwy korek jest prawdopodobny - zmienię korek i będę obserwował temat.

ja bym proponował ścisnąć te motylki co trzymają korek w chłodnicy, na początek :)

slonik1992
25-06-15, 21:19
sytuacja wróciła, tylko bez wzrostu temp. :(

wierzba
26-06-15, 00:18
czyli za wysoki stan w zbiorniczku?
a na zimnym jaki poziom płynu masz?

slonik1992
26-06-15, 00:26
na zimnym ok jest, nie dziala mi nieraz nawiew ciepły i węże są miekkie jakby powietrze bylo. Jutro założe ten odpowietrznik i spróbuje odpowietrzyc, może to jest to

wiesko1261
26-06-15, 07:49
przy takich cyrkach z temperaturą ja ;) dawno bym zrzucił głowicę i wymienił uszczelkę
( planowanie-wyrównanie płaszczyzny głowicy musowo )
dmuchać musi z cylindrów do układy chłodzenia , na pewno będzie jeszcze tylko gorzej :p

slonik1992
26-06-15, 12:06
przy takich cyrkach z temperaturą ja ;) dawno bym zrzucił głowicę i wymienił uszczelkę
( planowanie-wyrównanie płaszczyzny głowicy musowo )
dmuchać musi z cylindrów do układy chłodzenia , na pewno będzie jeszcze tylko gorzej :p

uszczelka zrobiona 7 tys. km temu. Temperatura juz się nie podnosi po wymianie korka i zbiorniczka, tylko na moje oko zapowietrzony jest układ, bo raz są węże ok a raz mieciutki czyli powietrze chodzi w obiegu

wiesko1261
27-06-15, 07:39
uszczelka zrobiona 7 tys. km temu. Temperatura juz się nie podnosi po wymianie korka i zbiorniczka, tylko na moje oko zapowietrzony jest układ, bo raz są węże ok a raz mieciutki czyli powietrze chodzi w obiegu


albo źle zrobione ( może nie planowana głowica ?)
albo znowu miałeś przegrzany silnik i jest powtórka
mam w dwóch silnikach układ bez odpowietrznika i jeden silnik ( w baggym) chodzi na chłodnicy z 1 litrowego auta,bez wyrównawczego , a upala się go wyłącznie na 1 i 2 biegu :p

slonik1992
27-06-15, 09:20
planowana glowica ito
tylko ze jak zmieniłęm korek jakis czas bylo ok, teraz nie mam problemu z temp. tylko plyn idzie do zbiorniczka i bez problemu otwieram korek chlodnicy i plynu mi nie wywala

wierzba
29-06-15, 18:53
slonik1992, i jak walczyłeś coś?

slonik1992
29-06-15, 21:36
slonik1992, i jak walczyłeś coś?

walcze nadal, korek pomógł na jakis czas, potem znowu ten płyn ale bez temp. dziś chłodnicę zmieniłem i zobaczymy

wierzba
30-06-15, 17:02
daj znać jak coś się wyjaśni.

slonik1992
30-06-15, 17:05
po wymianie chłodnicy jeszcze gorzej, po ostrej jeżdzie auto na postoju osiąga temp. ponad 3/4, wiec wyjebałem chłodnicę załozyłem chińczyka (WCZEŚNIEJ ŚRODEK NA KAMIEŃ I COCACOLA W SRODEK I PŁUKANIE), odpowietrzyłem układ i jest ok, ale zobaczymy na jak długo

wierzba
30-06-15, 17:16
czyli miałeś oem - zmieniłeś na chińczyka - następnie zmieniłeś na "..." - wróciłeś do chińczyka ? się trochę zgubiłem ;)

slonik1992
30-06-15, 18:25
taaak, oem musiała być w środku zasyfiona, a wróciłem do grubszego chinczyka, czy wina cos leży w chłodnicy.

smok
30-06-15, 23:15
Jak wymieniales chłodnice z oem na jakaś tam przed grubszym chinczykiem, to czy była ona używana czy nowa?

slonik1992
01-07-15, 05:17
Jak wymieniales chłodnice z oem na jakaś tam przed grubszym chinczykiem, to czy była ona używana czy nowa?

uzywana, a co tam ?

smok
01-07-15, 15:25
uzywana, a co tam ?

Nic śledzę wątek, bo też mam problem ze skaczącą temperaturą...:(

slonik1992
02-07-15, 00:09
dziś wpadła nowa pompa wody, ukłąd jeszcze raz odpowietrzony jutro zobaczymy co i jak :)
Temperatura rosła po jakimś czasie lekko dodałem gazu nagle spadała do normalnego poziomu

slonik1992
02-07-15, 21:44
pompa nic nie dała, dziwna sprawa jest bo wentylator sie nie zalacza jak woda sie gotuje a wskazowka temp. na liczniku jest ok. Co to może być ?

wierzba
02-07-15, 22:04
to teraz wskazania na desce są ok a płyn się gotuje?

slonik1992
02-07-15, 22:32
taak nieraz tak jest, dzis sprawdzalismy płyn kiedy zalacza sie wentylator, agdzy zaczyna sie gotowac i gotuje wentylator nie rusza a wskazowka na zegarach stoi w polowie

dam01ian
02-07-15, 22:48
podepne sie pod temat. Silnik d16z6 2,5k km po kapitalnym remoncie. Podczas jazdy "w trasie" (ponad 120km/h) lub podczas postoju i trzymaniu na obrotach powyżej 4k wskazówka rośnie sukcesywnie pod czerwone pole, nie nagle lecz powoli...po odpuszczeniu wentylator chwilke pochodzi i temp. wraca do normy. Silnik nie okazuje żadnych śladów przegrzania, nie gotuje wody ani nic z tych rzeczy... Dodam ze chłodnica nowa i termostat nowy, czujnik wody i termo włącznik też.
Proszę o odpowiedź.

slonik1992
02-07-15, 23:42
a płyn w zbiorniczku ?

dam01ian
03-07-15, 00:24
płyn w zbiorniczku zachowuje sie prawidłowo nie wywala płynu do niego, nie ma bąbelków, masła itp.

wierzba
03-07-15, 11:18
taak nieraz tak jest, dzis sprawdzalismy płyn kiedy zalacza sie wentylator, agdzy zaczyna sie gotowac i gotuje wentylator nie rusza a wskazowka na zegarach stoi w polowie
coraz dziwniejsza sytuacja - płyn się gotuje a wskazania czujnika są ok ?
zmieniłeś pompę wody, chłodnię, termostat - jaki ? sprawdzałeś go może przed wymianą ?
praktycznie wszystko wymienione - może przekaźnik od załączania wiatraka w skrzynce koło aku ?
.tak czytam ten wątek i głupieję bo sam muszę rozwiązać podobny temat - najgorsze, że zdarza się to bardzo rzadko i trudniej o diagnozę.

slonik1992
03-07-15, 11:36
temat mozna uznać za rozwiązany- USZCZELKA POD GŁOWICĄ :(

slonik1992
03-07-15, 13:39
kolejne pytanie: zakładać uszczelkę z d16y8 ? planować ? ile ?

smok
03-07-15, 14:02
temat mozna uznać za rozwiązany- USZCZELKA POD GŁOWICĄ :(

Skąd taki wniosek, wiem, że tylko to zostało, ale może byłeś gdzieś coś mierzyles, że wyszło UPG?

dam01ian
03-07-15, 16:29
proszę nie zamykac bo u mnie temat dalej aktualny ;/

slonik1992
03-07-15, 19:40
zrób test na obecnośc spalin w układzie chłodzenia, ja robiłęm i wymieniałem wszystko a dziś test pokazał upg ;/

dam01ian
03-07-15, 19:42
jak wygląda taki test?

slonik1992
03-07-15, 19:45
zakładają korek gumowy na wejście chłodnicy, jakis tam płyn niebieski jest, odpalasz fure jak płyn zmieni barwe na zielony to spaliny sa w ukłądzie = uszczelka
... wpisz w google sa filmiki

dam01ian
03-07-15, 19:51
tylko ja nie podejrzewam upg bo jak napisalem nie mam zadnych objaw dmuchniecia uszczelki widocznych przeważnie w tego typu sytuacji... silnik pracuje i jezdzi jak należy a temp wariuje przy wyzszych obrotach...

slonik1992
03-07-15, 20:06
juz masz objaw temp. wriuje przy wyzszych obrotach u mnie od tego sie zaczelo

dam01ian
04-07-15, 00:56
ale wywalało Ci płyn do zbiorniczka

pablo__89
04-07-15, 01:29
Jeśli ci wywala płyn ze zbiorniczka a górny wąż robi się pusty to masz UPG.

slonik1992
04-07-15, 11:28
ale wywalało Ci płyn do zbiorniczka

są różne objawy, kiedys tylko mi się grzała a płyn był ok

dam01ian
04-07-15, 20:21
bo moze było cos nie tak z podzespołami i po dłuzszym przegrzaniu padła UPG ;/

slonik1992
04-07-15, 20:57
Tak wygląda nie oem uszczelka po 4 miesiącach :(

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/a4a2ba80585e.jpg (http://naforum.zapodaj.net/a4a2ba80585e.jpg.html)
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/4899963dd385.jpg (http://naforum.zapodaj.net/4899963dd385.jpg.html)

dam01ian
04-07-15, 22:25
nie zauważyłeś resztek farby w zbiorniczku, i na korku chłodnicy?

wiesko1261
04-07-15, 22:40
lepiej wypukaj silnik ( kanały układu chłodzenia i cały układ ) :) bo będzie powtórka -zamiast płynu jakaś mazia na uszczelce się osadziła
ja mam u siebie zamiennik erlinga ,w obu silnikach i nic się nie dzieje :) a ponad 70tyś przelatałem :)

bez obrazy ,myślę że źle ktoś poskładał ,nie przepłukał układu chłodzenia , a nie winę się składa na zamiennik ( z drugiej strony , na coś trzeba zrzucić winę , na pewno nie na mechanika :) dlatego nigdy nie pozwalam grzebać w moim silniku ) :p kilka silników złożyłem na erlingu i jeździ , normalnie cuda :p

slonik1992
04-07-15, 22:43
silnik robiłęm sam i cały ukłąd był płukany, to nie mazia na uszczelce tylko złuszczona farba

York22
04-07-15, 22:52
lepiej wypukaj silnik ( kanały układu chłodzenia i cały układ ) :) bo będzie powtórka -zamiast płynu jakaś mazia na uszczelce się osadziła
ja mam u siebie zamiennik erlinga ,w obu silnikach i nic się nie dzieje :) a ponad 70tyś przelatałem :)

bez obrazy ,myślę że źle ktoś poskładał ,nie przepłukał układu chłodzenia , a nie winę się składa na zamiennik ( z drugiej strony , na coś trzeba zrzucić winę , na pewno nie na mechanika :) dlatego nigdy nie pozwalam grzebać w moim silniku ) :p kilka silników złożyłem na erlingu i jeździ , normalnie cuda :p

J/W... coś musiało być zrypane przy montażu, albo silnik przegrzałeś.

slonik1992
04-07-15, 23:18
silnik przed remontem i po płukany, chłodnica nowa, robiona była kapitalka więc rozebrany na części pierwsze, złozone na oem częsciach tylko uszczelka była zamiennik

York22
05-07-15, 10:34
Tak z ciekawości to jaki zamiennik ? Bo powiem szczerze, że niejednokrotnie składałem silniki na zamiennikach Reinza czy Elringa i problemów nigdy nie było. Z tego co kojarzę to kiedyś po założeniu Ajusy była reklamacja po kilku miesiącach, ale to też był chyba taki jedyny przypadek.

slonik1992
05-07-15, 11:34
bza czy jakos tak

York22
05-07-15, 12:42
Oj to o takim wynalazku nie słyszałem

Archi
05-07-15, 17:12
Jo tyż :P ale nie dołuj sie ziom, polak mądry po szkodzie :) teraz juz tylko może być lepiej :) Pozdroo

felootno
05-07-15, 18:25
Podepne się do tematu.
Ostatnio zagotowałem płyn w zbiorniku, musiałem dolać 2i wody do chłodnicy i teraz jak robię test bąbelki lecą,a auto dalej ma moc, oleju nie ubywa, temp nie rośnie, wentylator się włącza.

Bąbelki w zbiorniku wyrównawczych: https://youtu.be/4Rker832NN0

pablo__89
05-07-15, 18:34
Podepne się do tematu.
Ostatnio zagotowałem płyn w zbiorniku, musiałem dolać 2i wody do chłodnicy i teraz jak robię test bąbelki lecą,a auto dalej ma moc, oleju nie ubywa, temp nie rośnie, wentylator się włącza.

Bąbelki w zbiorniku wyrównawczych: https://youtu.be/4Rker832NN0
Z pewnością masz przedmuch na upg

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

slonik1992
06-07-15, 12:08
Z pewnością masz przedmuch na upg x2

felootno
06-07-15, 14:00
Tak właśnie sądziłem...to jak większość z forum zamawiam oem uszczelkę z y8

slonik1992
07-07-15, 18:57
Honda ma nowa uszczelkę i jak narazie wszystko graa :D

dam01ian
08-07-15, 21:10
ja u siebie wywaliłem chińska chłodnice i założyłem oem cienką, jest znaczna poprawa ale przy pałowaniu powyzej 160km zaczyna delikatnie rosnac temperatura... Czyżby jeszcze niewydolna ta chłodnica byla? silnik d16z6.

Labed2007
08-07-15, 23:32
ja u siebie wywaliłem chińska chłodnice i założyłem oem cienką, jest znaczna poprawa ale przy pałowaniu powyzej 160km zaczyna delikatnie rosnac temperatura... Czyżby jeszcze niewydolna ta chłodnica byla? silnik d16z6.

Miałeś tą grubą chińską? Dziwne, bo ona jest o wiele grubsza niż oem i teoretycznie powinna zapewniać znacznie lepsze chłodzenie.

pablo__89
09-07-15, 00:21
Miałeś tą grubą chińską? Dziwne, bo ona jest o wiele grubsza niż oem i teoretycznie powinna zapewniać znacznie lepsze chłodzenie.

Wszystko zależy od rodzaju rdzenia. Ale na pewno nie chodzi tu o typowego grubego chińczyka .

felootno
09-07-15, 11:43
Ja miałem podobnie jak kolega wyżej. Z uszczelki zeszła farba i chyba na 1 cylindrze był przednich do kanału wodnego
http://images70.fotosik.pl/1030/aca8d86c76e432dfmed.jpg

http://images68.fotosik.pl/1031/cf55ea96f1737a32med.jpg

pablo__89
09-07-15, 12:42
Ładnie to tam dmuchało na wszystkich cylindrach :D. Ciekawostką jest że jak ma się szpilki arp to tak mocno nie wydmuc**** uszczelki i można jeszcze sporo km zrobić nie orientując się że to ona.

felootno
09-07-15, 13:44
Farba się poodklejala i trochę zostało na głowicy,a trochę na bloku. Głowica już w remoncie/planowaniu i o 15 jadę odebrać. Jak wyplukać układ chłodzenia?

Labed2007
09-07-15, 13:50
Farba się poodklejala i trochę zostało na głowicy,a trochę na bloku. Głowica już w remoncie/planowaniu i o 15 jadę odebrać. Jak wyplukać układ chłodzenia?

Bez glowicy to chyba tylko zostaje Ci plukanie wężem z woda.ale jak wszystko poskladasz to zalej plukanke do chlodnic z woda destylowana,spusc. Potem
zalej jeszcze raz wode destylowana ale czysta
Zlej ponownie i dopiero plyn. Biezaca woda która będziesz plukal układ zostawi trochę kamienia.

dam01ian
09-07-15, 18:54
Miałeś tą grubą chińską? Dziwne, bo ona jest o wiele grubsza niż oem i teoretycznie powinna zapewniać znacznie lepsze chłodzenie.

była to nieco grubsza chłodnica niz oem ale nie "gruby chińczyk" tylko jakis aftermarket za 100zł... założę oem VTI 22mm i zobaczę czy będzie jakaś poprawa

wierzba
09-07-15, 19:40
oem vti jak się nie mylę miała 26mm, 22mm ma seryjne ej9

dam01ian
09-07-15, 19:48
mniejsza z tym w każdym razie sporo grubsza i wydajniejsza ;P

spoon83
09-07-15, 23:46
U mnie dzisiaj podczas jazdy pojawił sie podobny problem, wskazówka temperatury poszła prawie na maxa. Zbiłem temperaturę ciepłym nawiewem, po wyłączeniu ciepłego nawiewu temperatura z normalnego położenia do ponad 3/4 wskakuje po 10 sekundach, wentylator załącza się z dużym opóźnieniem( jak się włączy to po 10 sekundach wskazówka wraca na normalny poziom na skali). I najgorsze że ubyło mi litr płynu z chłodnicy. I teraz pytanie dotyczące korka: po jeździe jak zgasicie auto to słychać dość głośne bulgotanie i syczenie z korka? Bo od pewnego czasu tak mam, ale problem z temperaturą mam od dzisiaj. Na razie wykluczę najprostsze rzeczy typu: termostat, korek ale boję się że to będzie upg

pablo__89
09-07-15, 23:54
Niema czego się bać, zamawiaj uszczelkę i do roboty.

felootno
10-07-15, 02:23
Nie dawno miałem podobny objaw, tylko u mnie temperatura była w normie.gotował się płyn i wywaliło mi płyn ze zbiorniczka, po tej akcji musiałem dolać 2i do chłodnicy. Upg do wymiany

slonik1992
10-07-15, 20:48
upg x 3

dam01ian
11-07-15, 10:54
Kolejna obserwacja w moim temacie... Dzis gdy temperatura znacznie spadla auto nie grzeje się nic a nic podczas jazdy nawet przy wyższych prędkościach a wskaźnik leży troche poniżej połowy. Gdy sie zatrzymam to temp powoli rośnie i gdy dojdzie do polowy zalicza się wentylator i schładza go a wskaźnik wraca do poprzedniego położenia. Czyli wydaje mi sie wszystko jest w porządku...

Skoro podczas upałów sie grzeje a jak jest chłodniej juz nie to wciąż stawiam na chłodnicę.

Piter90
19-07-15, 14:06
Ostatnimi czasy mam tak samo u siebie. Pacjent to EK4. Jak temperatura na zewnątrz jest niezbyt wysoka to wskazówka jest poziomo (troche poniżej połowy skali). Jak przyjdą upalne dni to nie chce zejść poniżej 3/4 skali, a często podchodzi pod max. Prędkość bez znaczenia. Czy jade miastem czy trasą, czy to jest 50-100-180 km/h jest to samo. Wentylator włącza się dość późno, bo na 3/4 skali się nie włącza. Ciekawostką jest to, że na światłach wskazanie jest o jakieś 2 mm wyższe niż bez świateł. Wody nie ubywa, bąbli w zbiorniczku wyrównawczym nie widać (za to jak odkręciłem korek chłodnicy to po przegazowaniu widać malutkie bąbelki które porównałbym do tych z wszelkiej maści napoi gazowanych).
Mam filmik wskazań temperatury w trasie ale ma 15 minut, nie wiem czy komuś będzie sie chciało to oglądać, muszę go obrobić i poprzycinać z fragmentów gdzie się nic nie dzieje.
Podsumowując:
-bąbli brak (jedyne w chłodnicy po przegazowaniu na gorącym silniku o wielkości bąbli z coca-coli :D )
-grzeje się tylko gdy jest upalnie (wskazania od 3/4 do max!)
-czasami temperatura wzrasta i spada skokowo (tzn. w sekundzie strzałeczka przeskakuje np. z 3/4 pod max i na odwrót)
-różnica wskazań wskaźnika temp. na światłach i bez to jakieś 2 mm na skali (powyżej temperatury nazwijmy to "normalnej" tj. poniżej połowy róźnicy prawie nie widać, powyżej połowy różnica ok 2 mm)
-nie kopci na biało, nie ubywa wody, nie rośnie stan oleju.
-z pompy wody nie słychać nic niepokojącego.

Moje typy to: czujniki temperatury, termostat, pompa wody, UPG. Od czego zacząć i co to może być?

Kriss91
19-07-15, 14:48
Ew. odpowietrzenie, sprawdzenie termostatu, sprawdzenie obecności gazów w płynie chłodniczym.

Piter90
19-07-15, 14:57
Odpowietrzałem już dwa razy i nie pomogło. Chcę kupić OEM termostat i sprawdzę te gazy faktycznie bo szczerze powiedziawszy nie pomyślałem o tym wcześniej. Te czujniki temperatury jestem jakoś w stanie sprawdzić?
Jak okaże się UPG to trzeba będzie się zapożyczyć i zrobić kapitalkę wcześniej niż chciałem :( Bez sensu dwa razy głowicę ściągać...

pablo__89
19-07-15, 16:01
Masz upg nie ma co gdybać.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Piter90
20-07-15, 15:17
Jak komuś się mega nudzi, to filmik z trasy z nagraniem mojego wskaźnika.
Takie cuda u mnie:
https://youtu.be/dd2x9trzDBs
Sorry za muzykę w tle ale nie pomyślałem, żeby ją wyłączyć ;)

Labed2007
20-07-15, 17:47
Jak komuś się mega nudzi, to filmik z trasy z nagraniem mojego wskaźnika.
Takie cuda u mnie:
https://youtu.be/dd2x9trzDBs
Sorry za muzykę w tle ale nie pomyślałem, żeby ją wyłączyć ;)
U ciebie to bardziej wygląda na problem ze wskaźnikiem. Podmien zegary i zobacz co będzie. Możesz także sprawdzić/wyczyscic/wymienić kable masowe pod maską.

kubson012
22-07-15, 16:39
Zmienil bym termostat bo nie jest drogi a moze sie zacina i posprawdzal wtyczki od wiatraka czy czujnika mi sie tez raz wlaczal raz nie wentylator przez zasniedziala wtyczke i jak Pawel wyzej. Uszczelke zostawic na koniec jak nie ma typowych objawow wskazujacy na nia.

Piter90
22-07-15, 19:01
Wymieniłem klemy akumulatora bo "+" był już luźny, poprawiłem masy (dwa gwinty były przekręcone, po jednym na jeden kabel masowy, trzymało się "na słowo honoru"), jeden kabel masowy wymieniony (drugiego nigdzie nie udało mi się kupić bo były albo za krótkie albo za długie), poprawiłem styki, wszystkie wtyczki potraktowałem kontakt sprayem a pod masy dodatkowo smar miedziany. Dziś jest ponad 30 stopni w słońcu, a po teście miasto/trasa raczej agresywnej jazdy wskazówka nie podniosła się powyżej połowy i efekt wzrastania wskazania temperatury po włączeniu świateł zniknął. Profilaktycznie zamówiłem jeszcze termostat bo skoro japfest już w ten weekend to wolę mieć go na pewno sprawnego.
Na razie jest znaczna poprawa a właściwie można powiedzieć, że jest tak, jak powinno być. Mam nadzieję, że już tak zostanie :)

smok
22-07-15, 21:50
Wymieniłem klemy akumulatora bo "+" był już luźny, poprawiłem masy (dwa gwinty były przekręcone, po jednym na jeden kabel masowy, trzymało się "na słowo honoru"), jeden kabel masowy wymieniony (drugiego nigdzie nie udało mi się kupić bo były albo za krótkie albo za długie), poprawiłem styki, wszystkie wtyczki potraktowałem kontakt sprayem a pod masy dodatkowo smar miedziany. Dziś jest ponad 30 stopni w słońcu, a po teście miasto/trasa raczej agresywnej jazdy wskazówka nie podniosła się powyżej połowy i efekt wzrastania wskazania temperatury po włączeniu świateł zniknął. Profilaktycznie zamówiłem jeszcze termostat bo skoro japfest już w ten weekend to wolę mieć go na pewno sprawnego.
Na razie jest znaczna poprawa a właściwie można powiedzieć, że jest tak, jak powinno być. Mam nadzieję, że już tak zostanie :)

U mnie dzieje się podobnie, też jest efekt świateł i kierunkow, także daj znać czy pomogło czy pomogło na chwilę :)

Piter90
27-07-15, 14:38
Spostrzeżenia po trasie. Temperatura cały czas poniżej połowy, czasem odskoczyła do połowy, może minimalnie ponad, ale zaraz wiatrak zadziałał i temperatura wracała do normy (jazda autostradą - żadnych skoków temperatury, jedynie w korkach max do połowy). Gdy już temperatura wzrośnie do połowy lub deczko wyżej, to efekt włączonych świateł jest nadal widoczny, ale nie aż tak jak było.
Ogólnie jest poprawa i poza termostatem który już kupiłem nic nie będę kombinował.

Labed2007
27-07-15, 15:46
Spostrzeżenia po trasie. Temperatura cały czas poniżej połowy, czasem odskoczyła do połowy, może minimalnie ponad, ale zaraz wiatrak zadziałał i temperatura wracała do normy (jazda autostradą - żadnych skoków temperatury, jedynie w korkach max do połowy). Gdy już temperatura wzrośnie do połowy lub deczko wyżej, to efekt włączonych świateł jest nadal widoczny, ale nie aż tak jak było.
Ogólnie jest poprawa i poza termostatem który już kupiłem nic nie będę kombinował.

Płukanie układu na pewno nie zaszkodzi, u mnie poprawiło to chłodzenie i działanie nagrzewnicy.Jak włączę ogrzewanie na 1 to powietrze aż parzy po przylozeniu reki- dzisiaj jechałem w nocy a było trochę zimno to musiałem się ogrzać:) przedtem powietrze owszem było gorące ale nie aż tak.

wierzba
30-07-15, 23:31
Piter90 dziś rozmawiałem z dobrym ziomkiem i analizowaliśmy temat bo ja mam bardzo podobne objawy i ja będę badał temat zasilania - aku, alternator, zobaczymy co się okaże.
pewnie u Ciebie jak wskazówka wariowała też wiatrak nie reagował ?
nie możliwością jest aby w tak krótkim czasie temperatura tak szybko wzrastała i malała.

Piter90
31-07-15, 03:56
Wiatrak żył , że tak powiem własnym życiem. Wskazówka pokazywała jakby miało się już gotować i dopiero wiatrak się włączał. Czasem wcześniej, czasem później... różnie. U mnie zabawa z prądem (masy, styki, klemy) pomogła.

wierzba
23-09-15, 13:41
kolejne przypadki

http://i.imgur.com/JGZ9lgU.png

https://www.facebook.com/kornel.jaskiewicz/videos/507062626115732/

ktoś jeszcze zwalczył temat?

Szczery
25-10-15, 01:35
A może to wam pomoże?
http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?191617-Termostat-wymieniony-a-problem-pozostal

YaroŁódź
25-10-15, 01:42
kolejne przypadki

http://i.imgur.com/JGZ9lgU.png

https://www.facebook.com/kornel.jaskiewicz/videos/507062626115732/

ktoś jeszcze zwalczył temat?

Może UPG? mam podobny problem :/ wydaje mi się,że to uszczelka pod Głowica kolego

Labed2007
26-10-15, 00:28
Może UPG? mam podobny problem :/ wydaje mi się,że to uszczelka pod Głowica kolego

Jak wskaźnik idzie wyżej niz 1/2 skali to już jest problem.
O ile wskazania są dobre. Na tym foto widać pomalowane wskazówki, a to już może mieć wpływ na prawidłowy odczyt.

Na początek polecam wymienić termostat, czujnik temp. i zegary. Przepłukać chłodnicę i cały układ, umyć ją z zewnątrz.
U mnie wskazówka wchodziła z 1/3 na 1/2 skali w 40*C upały po dłuższej jeździe 180km/h+ na 4 biegu . Można to jeszcze zrozumieć - malutka i cienka chłodnica vs. takie traktowanie małego silniczka.
W moim aucie problem rozwiązało płukanie układu olejowego + powyższe czynności + zalanie dobrego 5W30 zamiast gęstego 10W40... Pamiętajcie że temp. oleju bezpośrednio oddziałuje na temp wody i odwrotnie.
Jeśli u was idzie wskaźnik na 3/4 skali przy tej temperaturze zewnętrznej to już ewidentnie coś jest nie tak.

Pozdrawiam.

YaroŁódź
26-10-15, 18:30
Jak wskaźnik idzie wyżej niz 1/2 skali to już jest problem.
O ile wskazania są dobre. Na tym foto widać pomalowane wskazówki, a to już może mieć wpływ na prawidłowy odczyt.

Na początek polecam wymienić termostat, czujnik temp. i zegary. Przepłukać chłodnicę i cały układ, umyć ją z zewnątrz.
U mnie wskazówka wchodziła z 1/3 na 1/2 skali w 40*C upały po dłuższej jeździe 180km/h+ na 4 biegu . Można to jeszcze zrozumieć - malutka i cienka chłodnica vs. takie traktowanie małego silniczka.
W moim aucie problem rozwiązało płukanie układu olejowego + powyższe czynności + zalanie dobrego 5W30 zamiast gęstego 10W40... Pamiętajcie że temp. oleju bezpośrednio oddziałuje na temp wody i odwrotnie.
Jeśli u was idzie wskaźnik na 3/4 skali przy tej temperaturze zewnętrznej to już ewidentnie coś jest nie tak.

Pozdrawiam.

Termostat będę wymieniał i płyn chłodniczy też wymienię,i zobaczę co i jak,jeżeli się nic nie zmieni,głowica do zrzutu planowanie :D