PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana sprężyn



Veetec
10-07-08, 22:48
Witam,

Od 6 lat mam HC 1.4 4D 98r
Obecny przebieg to 182kkm. Przy ok. 140 kkm wymieniłem amory na Bilstein B4. Wg. osoby, która mi je montowała mały być odpowiednikiem fabrycznych amorów (na tym mi zależalo) ale teraz juz wiem, że powinienem wybrać KYB :). Te B4 sa jednak troszkę twardsze. Od niedawna wyraźnie pogorszył sie komfort jazdy. Auto wyraznie mocniej "tłucze sie" na nierównej drodze. Szczególnie tył. Do tego dochodzę dziwne odgłosy - podobne do klikania myszką komputerową tylko dużo głośniesze ... :)
Byłem u 2 mechaników, którzy dosyc dokladnie ogladali zawieszenie. Tuleje są OK - niektóre (2 pary z tyłu) byly niedawno wymieniane a pozostale wygladaja OK. Przednie górne wahacze, gumy i łączniki stabilizatorów oraz końc. dr. kier. były wymienione przy ok.160kkm i aktulanie wciąż wyglądają OK. Geometria też jest OK (wręcz wzorowa ponoć). Niestety obaj nie dali sie namówić na jazdę i stwierdzili ,że wg. nich wszystko jest OK ... :(
Moje podejrzenia padają na sprężyny. Czy sprężyny przy takim przebiegu i wieku auta mogą już paść i dawać taki efekt jakby auto było twardsze? Auto głownie jeżdżone jest po Wawie (od 6 lat).
Jak to sprawdzic żeby upewnic sie, że rzeczywiście są juz do wymiany?
Jeżeli tak to jakie sprężyny należy założyć? Zdecydowanie NIE zależy mi na obniżaniu i utwardzaniu auta.
Gdzie i za ile można je kupic?
Auto niedługo idzie do sprzedaży (co prawda w ramach rodziny ale tak czy inaczej nie chce dokładać dużych pieniędzy - chce to zrobic raczej nie za wysokim kosztem).