PDA

Zobacz pełną wersję : Klima i obieg zamknięty - pytanie



Artur S.
03-07-08, 19:57
Witam!
Czy u Was obieg zamknięty klimy jest też włączony przez bardzo długi czas, nawet pomimo subiektywnego odczucia chłodu w kabinie? Chodzi o tryb klimy AUTO, temp. ustawiona na 21-22st przy zewnętrznej wg komputera powiedzmy 25-28st. Czasami jadę - od czasu do czasu w korku - nawet przez 20-30minut a obieg i tak pozostaje zamknięty, chociaż siła nadmuchu wyraźnie zdąży "zwolnić" i w kabinie czuć chłód. Zresztą nota bene - wnętrze w porównaniu z 6gen schładza się błyskawicznie :) Dzisiaj pomimo temp. na zewnątrz 31st (wg. komputera), w środku były rewelacyjne 22st.
Pzdr - Artur S.
p.s. chodzi o szczawia 5D 1.8

manticore
03-07-08, 21:09
moze to kwestia mocnego naslonecznienia czujnika przy przedniej szybie no i climatronic nieco wariuje? jutro zwroce na to uwage, ale z tego co pamietam u mnie rowniez dosc dlugo jest obieg zamkniety

browocofil
03-07-08, 21:36
U mnie tez. Z pracy wracam ok. 30 min i często do samego domu mam obieg zamknięty-oczywiście przy takich temperaturach jak dziś

semri
03-07-08, 21:41
latwiej jest schlodzic powietrze z obiegu zamkniętego niz zewnetrznego przy tak wysokiej temp ~30

zyga502
03-07-08, 22:09
Witam.
Ja co prawda mam civica 4d ,ale widzę, że system i problem jest ten sam.
U mnie jest dokładnie tak samo.Jak jest duże nasłonecznienie, to tryb auto działa na obiegu wewnetrznym.Czasami udaje mi się to "oszukać" i po kilku minutach ,gdy włączony jest obieg wewn, zwiększam temp klimy i wtedy auto przechodzi na tryb zewnętrzny i gdy zmniejszam temp do tej jaka chcę mieć, to klima pozostaje w trybie zewnętrznym.
Ale dzis byłem w trasie w b-stoku i jak wracałem do w-wy i cały czas słońce było z przodu, to ten patent nic nie zmienił ,ciągle było w obiegu wewnętrznym.Czujnik nasłonecznienia robił swoje.
A tak wogóle to kiedyś ,gdzieś czytałem ,że jak w aucie często pracuje klima na obiegu wewnetrznym, to sprzyja to rozwijaniu się pleśni i grzybów w instalacji i w filtrze.
Nie wiem jak to jest ,może coś wiecie na ten temat?

Pabloss
03-07-08, 22:57
ja jak mam obieg zamkniety a w aucie zrobis sie juz przyjemnie chlodno to wylaczam obieg wewnetrzny i przechodze na zewnetrzny.

Artur S.
03-07-08, 23:10
Robię podobnie tyle tylko, że wtedy wyłącza się (chyba?) tryb stricte AUTO.
Trochę się uspokoiłem widząc, że podobnie jest w większości naszych autek. Jak dla mnie, obieg zamknięty nie jest aż tak bardzo uciążliwy gdy jadę sam, ale z kilkoma osobami "na pokładzie" przy dłuższej jeździe jest to nieco... hmmm... "uciążliwe".
Co do pleśni i grzybów, to nie wiem na ile obieg zamknięty przyspiesza ich powstawanie, ale AFAIR najważniejsze jest wyłączenie klimy na kilka minut przed końcem jazdy tak, żeby wentylator zdążył jeszcze dobrze "przedmuchać" nawiewy.
Pzdr - Artur S.

zyga502
03-07-08, 23:37
Jeśli klima ma ustawienia auto i działa na obiegu wewnętrznym i sami sobie przestawimy na obieg zewnetrzny, to wtedy to juz nie jest "Auto klima" .

Adam79
04-07-08, 00:25
Ja mam ientycznie , czasami nawet przez 20 kilometrów klima przy duzym nasłonecznienu nie przechodzi na obieg zewnętrzny, tłumaczyłem to sobie tym ze mam czarną perłę i że jednak ciemne auta szybciej się nagrzewają.

Dobi
04-07-08, 07:58
U mnie też pobnie zachowuje się klima (duże słońce, mocno nagrzany samochód), po pewnym czasie przechodzi klimtyzacja w obieg zewnętrzny. Faktem jest że niekiedy długo to trwa.

Pabloss
04-07-08, 11:26
Artur cyt. "Co do pleśni i grzybów, to nie wiem na ile obieg zamknięty przyspiesza ich powstawanie, ale AFAIR najważniejsze jest wyłączenie klimy na kilka minut przed końcem jazdy tak, żeby wentylator zdążył jeszcze dobrze "przedmuchać" nawiewy."


No nie wiem jak z tym przedmuchem ale wydaje mie sie ze to nic nie da. Przecież przedmuch bez klimy to powietrze nie suche (jak po klimie) tylko wilgotne a miedzy innymi wilgoć sprzyja rozwijaniu sie bakteri i grzybów w przewodach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Na codzień jeżdżę Octavią (słuzbowa) i mam tam włączona klime przez cały rok równiez w zimie i po 1,5 roku użytkowania tego samochodu nigdy nie czułem niemilego zapachu lub czegos podobnego.

browocofil
04-07-08, 16:54
Robię podobnie tyle tylko, że wtedy wyłącza się (chyba?) tryb stricte AUTO.
Pzdr - Artur S.
Ale z tego co wiem (między innymi z korespondencji na tym forum) to pozostałe nastawienia będą w trybie Auto, a w szczególności system będzie starał się utrzymać zaprogramowaną temperaturę

Artur S.
04-07-08, 23:03
Dlatego napisałem "chyba" i "stricte AUTO" ;)

Ad. postu Pablossa: to co napisałem o "wietrzeniu nadmuchów" to po prostu zapamiętany fragment jakiegoś artykułu, który czytałem dawno temu kiedy kupiłem pierwszy samochód z klimą. Aczkolwiek wcale nie twierdzę, że nie masz racji i takie wietrzenie może być faktycznie bez sensu.

Pzdr - Artur S.

Del_Rey
09-06-09, 23:12
Czesc, jestem raczej nowy na tym forum i moze odswieze troche temat.Mam pytanie związane z klimą. Jezdze sobie 4d na automacie.Glownie na miescie. Mam zawsze włączoną apcję AUTO.Wg instrukcji pisze,żeby ten tryb wyłączać bardzo żadko i starać się na nim cały czas jezdzic. Prawda to? Samochód pali mi na miescie ok 10,5- 10,8/100 na kompie. I tak sobie mysle,że moze jak nie jest ciepło,to olać ten tryb AUTO,bo jak go wylacze, to spada mi spalanie w podobnych warunkach do niecalych 10 l/100. Mozna tak,oczywiscie by nie było jakis negatywnych skutkow dla samochodu?A moze jestem całkiem leszczem i instrukcje zle interpretuje? Dzieki za info uprzejmym osobom z góry :)

semri
09-06-09, 23:24
Klimę się używa w razie potrzeby, tzn. dla komfortu, po co się zatruwać. Lecz należy co jakiś czas ją włączyć żeby "nie zardzewiała".

Umberto
10-06-09, 00:56
a ja w tym roku ostanio w kwietniu klimę włączyłem:(
maj i czerwiec to raczej ogrzewanie: we włikend kobiete do domu odwoziłem to jej i sobie dupsko podgrzałem tak zimno... brrr

zyga502
10-06-09, 09:06
Klimę się używa w razie potrzeby, tzn. dla komfortu, po co się zatruwać. Lecz należy co jakiś czas ją włączyć żeby "nie zardzewiała".

dokładnie tak jak napisał kolega,klima to nie jest rzecz w aucie ,które należy mieć włączone cały czas jak np światła (a tak OT to macie włączniki automatyczne świateł ,bo ja tak i sobie chwalę),ale należy ją włączyć co jakiś czas nawet zimą,bo czynnik chłodzący także uszczelnia instalację ,także Del_Rey tryb Auto w klimie nie jest konieczny cały czas

radmac
10-06-09, 16:25
a mi akurat tryb auto super odpowiada. wcześniej jeździłem autami z ręczną regulacją (z klimą i bez) i bardzo mi tego brakowało.
za ciepło? skrecam gałke w lewo, za zimno - skręcam gałkę w prawo. i bajo. nie muszę się zastanawiać gdzie ma wiać i jak. nie musze się zastanawiać czy już powinienem włączać klimę żeby nasmarować czy jeszcze trochę, zapomniałem włączyć czy nie. pojeździjcie koledzy dłużej autem z ręczną regulacją i bez klimy... odechce się wam narzekania.

szubek
10-06-09, 17:48
dokadnie tak samo jak w temacie już zakładałęm wątek na ten temat....dla mnie osobiście tryb auto jest do kitu:( szczególnie jeśli chodzi o bardzo długie zamknięcie dopływu powietrza z zewnątrz i utrzymywanie stałej tem. w kabinie wg. mnie w ogóle jej nie utrzymyje i tak trzeba wajchować gałka temperatuty bo albo jest za zimno albo za gorąco.

Vincentus
14-07-10, 23:13
Ale to nie jest normalne, zeby az tak dlugo trzymal obieg zamkniety - to musi byc moim zdaniem jakas wada konstrukcyjna czy cos, do ktorego Honda sie nie chce najwyrazniej przyznac. Jezdze na co dzien roznymi autami i tylko tutaj spotkalem sie z czyms takim.

Rozumiem, jest goraco, korek itd. to niech sobie trzyma przez jakis czas ten obieg zamkniety. Ale potem, jak wyjade na trase, juz dawno powinien wylaczyc. A dzis trzymal mi ponad 1.5h ciagle na zamknietym, bez wzgledu na wszystko. Jest to bardzo zastanawiajace, bo w innych autach z auto klima tak sie po prostu nie dzieje.

wowo
15-07-10, 09:45
Witam
rzeczywiście tryb AUTO jest niedopracowany, ostatnio jeździłem przy temp. zewnętrznych >30st i przy AUTO, temp. ustawiona na 22st. układ działał tak:
na początku wentylator na max. i obieg wewnętrzny przez ok 20min.
dalej obroty wentylatora spadły do min. i obieg przełączył się na zewnętrzny,
po ok. 15 min. znowu obieg na wewnętrzny i wentylator na wysokie obroty, i tak w kółko.
Wg. mnie lepsza jest opcja "półautomatyczna" tzn. najpierw AUTO i po schłodzeniu wnętrza, ustawienie obrotów wentylatora na 2 lub 3 kreski.
Wtedy cały czas klima jest na obiegu zewnetrznym i temperatura jest taka jak ustawilismy.
Pozdrawiam

gancio
15-07-10, 15:03
Po powyższych postach, cieszę się że mam klimę manualną. To ja mam nią dyrygować a nie ona mną.

Vincentus
15-07-10, 17:35
Widac wyraznie, ze te cyrki z utrzymywaniem non-stop obiegu zamknietego zaczynaja sie pojawiac przy okolo 28 - 30 st. C. Ponizej tego dziala tak jak powinno.

jacob
15-07-10, 18:25
Czyli mam rozumiec ze jak zalacze tryb auto i po schlodzeniu samochodu wlacze tryb zewnetrzny to nie dziala wtedy klimatyzacja automatyczna?

semri
15-07-10, 18:56
Czyli mam rozumiec ze jak zalacze tryb auto i po schlodzeniu samochodu wlacze tryb zewnetrzny to nie dziala wtedy klimatyzacja automatyczna?

jako tako działa, tylko ze bierze powietrze do schłodzenia z zewnątrz, co mu przy takiej pogodzie ciężej idzie schłodzić

julian
16-07-10, 12:01
u mnie od 2 tygodni jest praktycznie non stop obieg zamknięty. nawet jak wracałem z helu w nocy (choć temp była na zewnątrz 26stopni...) to nie chciał przeskoczyć, a temp w kabinie ustawiłem na 23-24 stopnie. ale sądzę, że to jest typowe dla takiej pogody, system ułatwia sobie pracę, mieląc już wstępnie schłodzone powietrze z kabiny.
jeśli chodzi o automatyczne działanie, to u mnie jest mniej więcej tak: włączone auto, wkurzam się po 30 minutach na obieg zamknięty, wciskam zasysanie świeżego powietrza i w moim odczucie jest to jedyny element poza automaczynym nastawieniem przez komputer klimy. intensywność nawiewu i regulację kierunku nadal wykonuje auto.

Artur S.
16-07-10, 13:38
Tak informacyjnie: kiedyś pytałem w kilku ASO o możliwość takiego skalibrowania klimy (w szczególności trybu AUTO), żeby układ na obiegu zamkniętym działał krócej. Odpowiedź identyczna w każdym z serwisów: "NIE DA SIĘ!".
Pzdr - Artur S.

Pik
16-07-10, 14:39
Robicie z igly widly. Wystarczy wymusic przyciskiem obieg zewnetrzny. Klima przelaczy sie w tryb polautomatyczny i steruje wszystkimi parametrami poza ustawionymi przez kierowce.

Maroslaw
16-07-10, 22:47
ja muszę pochwalić mojego civa, steruje idealnie.
tj. przy tej temp. (33-34stC) ustawiona 24. na początku wentylator na maxa i obieg zamknięty. po 2-3 min. zaczyna słabnąć ale obieg dalej wew. po 5, max 10min. przestawia się na zewnętrzną. Nie zauważyłem żeby podczas dłuższej jazdy przełączało się na obieg wew. Jedynie co się zmienia to siła nadmuchu. Jeżeli słońce zaświeci na czujnik na desce, to wentylator się ożywia.

Ca$h
17-07-10, 14:20
tez jest opcja zeby po czasie zwiekszyc pokrętłem temp i potem powoli ją obnizac wtedy obieg sie nie zamyka :) (oczywiscie w ramach rozsadku tak do 21-22)

szubek
18-07-10, 22:33
Już kiedyś opisywałem dokładnie taki problem i był taki wątek i widzę, że u Wszystkich tryb auta działa kiepsko. Zamkniety obieg wg. mnie jest stanowczo za długo bo w aucie nie da się jechać nawet 10 min na zamkniętym bo jest strasznie duszno mieli cały czas to samo powietrze.

Trochę od tematu ale dot. klimy pyt. do tych co maja dwie strefy - czy strefa pasażera dział u Was prawidłowo, bo u mnie to raczej tylko pseudo druga sterfa bo jak zmieniam temeraturę dla pasażera to i tak u niego wieje jak cholera i za zimno, nie ma znaczenia czy jest 20 czy 27 dopiero jak dojdzie do HI to leci ciepłe powietrze. Swoją drogą ciekawe jak to jest rozwiązane jak jest tylko jeden czujnik temperatury wewnetrznej po stronie kierowcy.

Ca$h
18-07-10, 23:41
co do "duala" to dziala ale nie tak ze po jednej stronie dasz HI a po drugiej LO, dziala w jakies tam okreslonej roznicy temperatur, jak dam na HI i LO to wszedzie leci HI moze jest to tez priorytet ustawien kierowcy (choc przez chwile myslalem ze jest cos skopane :/) ale jak sie da 18-23 to roznica jest odczuwalna, zreszta cala ta funkcja to jeden bajer, moze mialo by to wieksze znaczenie przy czterostrefowej...

Pabloss
23-07-10, 15:32
Jeśli klima ma ustawienia auto i działa na obiegu wewnętrznym i sami sobie przestawimy na obieg zewnetrzny, to wtedy to juz nie jest "Auto klima" .

no nie do końca bo temperatura nadal jest automatycznie utrzymywana na zadanym poziomie więc nie do końca mogę się zgodzić.

zyga502
23-07-10, 20:39
no nie do końca bo temperatura nadal jest automatycznie utrzymywana na zadanym poziomie więc nie do końca mogę się zgodzić.

a skąd wiesz ,że klima trzyma zadaną temp ,a nie tylko dmucha zimnym powietrzem :confused:

Pabloss
27-07-10, 15:51
no jak to skąd ? automatyczna klimatyzacja reguluje szybkość dmuchawy oraz temperaturę odnosząc się głównie do temperatury wewnątrz auta oraz odczytu z czujnika nasłonecznienia (tego blisko szyby). Jeżeli wszystko jest sprawne :-) to jest właśnie celem automatycznej klimatyzacji. A skąd wiem że działa ? a stąd że wsiadając do nagrzanego auta najpierw dmuchawa chodzi na wysokich obrotach a po schłodzeniu do zadanej temperatury sama (automatycznie) zmniejsza obroty co świadczy o tym że czujnik odnotował zrównanie się temperatury zadane z temperaturą wewnątrz auta.

zyga502
27-07-10, 21:24
a stąd że wsiadając do nagrzanego auta najpierw dmuchawa chodzi na wysokich obrotach a po schłodzeniu do zadanej temperatury sama (automatycznie) zmniejsza obroty co świadczy o tym że czujnik odnotował zrównanie się temperatury zadane z temperaturą wewnątrz auta.

nie wiem czy dobrze rozumiem, klima nie jest na auto ,a schłodzi Ci nagrzane auto do temp na wyświetlaczu i będzie ją utrzymywała?
nie chce mi się w to wierzyć

semri
27-07-10, 21:42
jednak tak jest, niezależnie czy jest tryb auto i sami przełączymy na zewn, czy nawet mając wyłączoną klime to wentylacja będzie dążyć do zadanej temperatury poprzez schładzanie powietrzem zewnętrznym czy ogrzewaniem silnikiem.

zyga502
27-07-10, 22:38
czyli w sumie nie ma to sensu i potwierdza ,że klima w civicu jest spier...i climatronic w vag bije ją na głowę i to za mało powiedziane,jak klima sama może trzymać temp jak nie jest w trybie auto,nie rozumiem tego

radmac
27-07-10, 22:42
Oj Zyga, climatronic w VAG działa tak samo jak i jakakolwiek normalna "klima automatyczna" w każdym innym aucie każdej innej marki. i Twoje plucie na klimę civic'a jest bez sensu. Jedyne co, to że może wcześniej wyłącza obieg zamknięty. to tyle.

"jak klima sama może trzymać temp jak nie jest w trybie auto,nie rozumiem tego " - a jak ma działać? jeśli nie zmienisz którychś z ustawień (mode/siła wiatraka/AC on-off) na manualne, to będą działać w trybie auto, ergo będą próbować trzymać temperaturę dostępnymi środkami nie nastawionymi na auto. A to że nie świeci się "auto" to dlatego, że któreś z ustawień jest na manualu.

To, co Ty nazywasz "trybem Auto" znaczy tyle, że WSZYSTKO JEST AUTO. Ciężko to zrozumieć?

zyga502
28-07-10, 20:08
i tu się mylisz kolego klima w VAG kładzie na łopatki klimę w civicu,dla mnie to nie porozumienie ,gdy tryb wewnętrzny działa przez kilkadziesiąt minut,i to nawet jak w aucie jest fajnie

co do reszty wypowiedzi masz ,rację nawet w instrukcji napisali ,że trybie AUTO,gdy się przestawi coś ręcznie to reszta funkcji i tak działa automatycznie ,tylko znika napis AUTO i zostaje tylko temp

radmac
28-07-10, 21:28
Przypominam... silnik 1.8 został stworzony nie dla osiągów a dla małego zużycia paliwa. Klima ma bezpośrednie na to przełożenie ergo wsadzili mniejszą pompę/kompresor/jak zwał tak zwał. Mniejszą przez to mniej wydajną. Moja stara Vectra (96 rocznik, 2.0l) miała tak na oko dwa razy większą pompkę do klimy - i to w manualu. Fakt, wiało zimnym, że hej... testowałem jeszcze dwa lata temu i świeżo po nabiciu było 4°C na kratkach. Ale czuć było jak moc silnika siada z klimą - nieporównywalnie z Civikiem, a moc silnika w miarę podobna 136 w Vectrze (jak wyjeżdżała z fabryki) a 140 w hani.

Więc zależy kto co lubi - mniejsze spalanie i zabawa z klimą czy mocna klima ale spalanie większe.

gongor
28-07-10, 23:27
Mnie denerwuje że w deszcz tym autem nie da się jeździć bez klimy - zara wszystko zaparowane - albo coś źle robię. A co do obiegu zamkniętego to dajcie spokój i tak tera będzie zimno i padać. :D :D

wojtek1963
28-07-10, 23:30
Ja też w czasie deszczu bez klimy nie pojadę bo nic nie widać. Obowiązkowo musi chodzić klima i wtedy wszystkie szyby czyste.

solowiec
29-07-10, 10:01
Ale marudzicie. Kupuje się w ASO owiewki i się śmiga z uchylonymi lekko szybkami i po deszczu:)
Do civica 4d kosztują ok 250zł ale montaż ok. 100zł bo to na śrubki itd.

wojtek1963
29-07-10, 12:18
Ale jaki hałas w środku przy szybszej jeździe po mokrej nawierzchni.

Pabloss
29-07-10, 23:18
nie rozumiem zyga dlaczego przeszkadza ci że w trybie auto klima zamyka dopływ powietrza z zewnątrz. Brakuje ci wtedy powietrza czy co??? Dla mnie to wręcz przeciwnie, uważam że to dobre rozwiązanie ponieważ łatwiej jest schłodzić całe wnętrze auta ==CAŁE=== to znaczy również z tyłu samochodu na obiegu wewnętrznym niż na zewnętrznym przy np. +38 C. A czy to trwa 5 minut czy 30 minut to dla mnie nie ma znaczenia. Nie wpływa to na komfort podróżowania, a wręcz przeciwnie polepsza go poprzez szybsze osiągnięcie zadanej temperatury.

gongor
30-07-10, 14:32
No tylko że obieg zamknięty ma pewien minus. Wsiądź z 3 osobami i niech każde z nich używa innych perfum. Gdy to wszystko się zmiesza można walnąć pawia na kierownicę :o

zyga502
30-07-10, 20:59
pabloss ,to nie tak ,że mi przeszkadza obieg wew,bo tak i już,oprócz tego co napisał gongor ,obieg wew,długo używany jest niezdrowy dla Ciebie jak i np dla filtra przeciwpyłkowego,co tu dużo mówić,pewnie w te upały nie raz siedziałeś w jakimś pokoju i okno to pewnie uchyliłeś co (no chyba ,że pomieszczenie klimatyzowane),teraz podziel to przez 10 i masz wnętrze auta i oddychasz tym samym powietrzem mielonym wielokrotnie przez różne przewody ,urządzenia ,które sam wydychasz,nie umiem podać bardzie jasnego i prostego wytłumaczenia,sam sobie dopowiedz,tak naprawdę używanie obiegu wewn na dłuższą metę jest wręcz nie zalecane

a co do klimy w civicu,to pewnie jest tak jak napisał ktoś wyżej,zainstalowali osprzęt ,który sobie po prostu nie radzi i stąd "idzie" przez np 40 min (tak miałem) na łatwiznę i zamyka obieg na wew,
Nie jestem fanem VAG,bo to moja 2 honda ,ale nadal twierdzę ,że tam klima działa wręcz idealnie,a w civicu do dupy

Lynx07
30-07-10, 23:57
Ja też w czasie deszczu bez klimy nie pojadę bo nic nie widać. Obowiązkowo musi chodzić klima i wtedy wszystkie szyby czyste.

Tak to jest wkurzające. Jak tylko wyłączy się klimę to zaraz szyby parują :/

bunet
31-07-10, 12:30
to nie tylko civic tak ma.
w drugiej furze(skodzie) mam tak samo.
W oplu też tak było,
chyba to jest norma

ga_cex
31-07-10, 12:42
Koledzy - jest na to sposób....
zwolnić i mniej chuchać (wraz ze wzrostem prędkości w zakrętach wzrasta tempo bicia serca i oddech - ot i mamy przyczynę) ;p - w maluchu jeździło się powoli i nie parowało, a z każdym nowszym autem parowanie narasta :)

A tak serio - autka są po prostu totalnie szczelne właśnie po to aby nie tracić na sprawności klimy. Dodatkowo nie zaleca się jazdy z otwartymi oknami - przewiane uszy, kark i zimny łokieć ;p. do tego do autka wpada dużo syfu, kurzu a każdy chce mieć czystko w środku.
Niestety jesteśmy skazani na parowanie wewnątrz - aha zwróćcie uwagę jak jedziecie ze znajomym co jest po pifku - parowanie wzrasta ogromnie.

zyga502
31-07-10, 15:27
z tym pifkiem to już kiedyś zauważyłem,nie wiem czemu ,ale tak właśnie jest

Pabloss
31-07-10, 18:38
nie wiem jak wy ale mi od czasu do czasu zdarza się przejechać autkiem bez klimy i powiem jedno TO UCZY POKORY. Już wszyscy zapomnieliśmy jak było dawniej gdzie o klimie to słyszało się w samochodach amerykańskich. Ale to tylko tak na marginesie i z góry przepraszam za zaśmiecanie tematu === nie mogłem się powstrzymać :-)