PDA

Zobacz pełną wersję : skrzynia/sprzeglo



arturbury
02-07-08, 08:45
Witam!

Chlopaki/dziewczyny mam pytanie. Jakies 2 miesiace temu skonczylo mi sie sprzeglo. Nie mialem chwili wolnego czasu i niestety tez pieniedzy zeby sie tym zajac i od paru dni czuje ze 3 bieg wchodzi mi z oporami. Kazdy wchodzi ok tylko ten 3 jakos dziwnie haczy.

Powiedzcie co to moze byc? Czy to juz cos grubego ze skrznia sie stalo czy moze jak wymienie sprzeglo i olej to wszystko wroci do normy?

Dzieki za odp

Motyl
02-07-08, 10:02
zgrzyta ta trójka czy tylko ciężko wchodzi??

Kedzior
02-07-08, 11:20
Miałem podobnie - stawiam na sprzęgło.

arturbury
02-07-08, 11:53
Nie slychac jakiegos zgrzytania, ale czasem wchodzi tak jakby na 2 razy. Normalnie jak wrzuca sie bieg to daje opor, ale to jest normalne. Przy tej trojce tak jakby opor byl dwa razy i to jest wyczuwalne...

Dodam jeszcze ze jak chce szybko zmienic z 2 na 3 to raczej ciezko... graniczy z cudem:confused:

CIV85
02-07-08, 13:10
u mojego ziomka to samo bylo tylko na pocztak 3 ciezko wchodizla potem 2 wymienil sprzeglo i po klopocie.wiec ja stawiam na sprzeglo

Motyl
02-07-08, 14:04
się chciałem jedynie upewnić czy jeszcze do tego nie synchro ;)

drypaul
02-07-08, 15:32
się chciałem jedynie upewnić czy jeszcze do tego nie synchro ;)

Synchro to u mnie, bo trójka wchodzi ze zgrzytem, ale tylko przy szybkiej zmianie biegów. Przy łagodnym wrzucaniu wchodzi bez zgrzytu.

Cracus
02-07-08, 21:55
Witam :) Koledzy ja mam podobny problem jak u was ze czasami jak smigam swoja hania D16Z6 EG5 i chcę wrzucić 3bieg to mi zazgrzyta tak jakby sporzegło mi niedosprzeglało i ten bieg tak jakby z oporem wchodził. A pozatym mam tez tak ze np. stoje na odpalonym silniku jakąs chwilke i nagle chce ruszyć i wrzucam jedynke a tu nagle zgrzyt a nawet nie przygazowałem więc obroty były niskie. I apropo tego mam do was takie pytanko dlaczego mi sie tak dzieje, czyzby sprzegło sie konczyło albo niedosprzegłało juz tak jak powinno czy to cos innego?? Z tym 3 biegiem to rzadko tak mam ale coraz częsciej z tą 1-nką wydaje mi się że jezeli stoje i autko nie ma wysokich obrotów to 1dynka powinna wchodzić jak w masełko hehe :D rozumiem co innego jakby były wysokie obroty to normalne że 1dynka nie bedzie chciała wejść. Więc jak wiecie co może byc przyczyna tego że mi sie tak dzieje to napiszcie coś a bede wam bardzo wdzięczny :) A i jakbyście mogli to doradzcie mi z jakiej firmy dobre sa sprzegła bądz tarcze i łożyska bo prawdopodobnie bede planował wymiane a nie znam sie na dobrych firmowych sprzegłach więc prosze doradzcie mi cos w tym kierunku :D:D Z góry wielkie dzieki! Pozderko :p

piotrek-mi
02-07-08, 23:01
"arturbury" miałem to samo, przeciągnąłem stare sprzęgło, aż była już kaplica maksymalna. Wymieniłem na nowe i wszystko wróciło do normy.
"cracus:, sprawdź pierw płyn, zobacz czy nie ma żadnych wycieków, odpowietrz i zobacz czy się coś poprawi. Jeśli nie to stawiam na sprzęgło.

arturbury
03-07-08, 05:30
No to trzeba bedzie sie tym czym predzej zajac... zeby cos wiecej sie nie rozklekotalo
Dzieki

Cracus
03-07-08, 15:04
"cracus:, sprawdź pierw płyn, zobacz czy nie ma żadnych wycieków, odpowietrz i zobacz czy się coś poprawi. Jeśli nie to stawiam na sprzęgło.


Kolego wycieku to chyba raczej nie mam bo takto płynu byłoby mało i to bym zauwazył bo by brakowało. Ale powiem Ci ze odkąd mam ta hanie a to juz jakies 2 latka to jeszcze płynu zadnego ze wspomagania nie wymieniałem na nowy i może on stracił już swoje własciwości i przez to moze sie tak dzieje , co Ty na to?? A po ilu tyś km albo po jakim czasie nalezałoby zrobić wymiane starego płynu na nowy?? I jaki płyn polecacie do wspomagania, sprzęgła, kierownicy a przy okazji do hamulców?? Zwykły Dot4 czy jest cos lepszego?? :)
P.S. Jak możecie to napiszcie mi z jakich marek polecacie nowe sprzegło do D16Z6 EG5 takie zeby było jakies lepsze :D

Cracus
05-07-08, 02:46
Nikt już nic nie dopisze na ten temacik??? :D:P Zbierzcie chęci i dopiszcie coś hehe :p

piotrek-mi
05-07-08, 22:03
Ja kupiłem sprzęgło Niparts i jestem zadowolony.
Jeśli chodzi o płyny to bierz co Ci dadzą. Do hamulców dot-4, do wspomaganie niech Ci dadzą jakiś lepsiejszy, poradź się w sklepie. Nie musisz brać jakiś extra drogich płynów.
A tak na marginesie to płyny wymienia się zaraz po kupnie... Chociaż ja się przyznam, że nie wymieniłem też płynu hamulcowego i od wspomagania (praca i nie ma czasu żeby autko wstawić), z tym tylko, że jeżdżę autkiem 6 miesięcy a nie 2 latka...

Cracus
06-07-08, 10:59
Ja kupiłem sprzęgło Niparts i jestem zadowolony.
Jeśli chodzi o płyny to bierz co Ci dadzą. Do hamulców dot-4, do wspomaganie niech Ci dadzą jakiś lepsiejszy, poradź się w sklepie. Nie musisz brać jakiś extra drogich płynów.
A tak na marginesie to płyny wymienia się zaraz po kupnie... Chociaż ja się przyznam, że nie wymieniłem też płynu hamulcowego i od wspomagania (praca i nie ma czasu żeby autko wstawić), z tym tylko, że jeżdżę autkiem 6 miesięcy a nie 2 latka...

Kolego a ile Cie wyniosło te sprzegło z Niparts i gdzie je sobie zakupiłeś ?? Gdzies w necie na wysyłke czy w sklepie?? :D Pozdro

piotrek-mi
06-07-08, 15:42
Ja je kupiłem na allegro. Cena była bardzo mała bo za komplet zapłaciłem 180zł + 20zł przesyłka kurierem za pobraniem (na drugi dzień rano po zakupie kurier przyjechał). Za wymianę zapłaciłem 300zł.

waw
06-07-08, 16:51
sprzeglo wsadz Exedy, bo Niparts to tylko pakowacz-choc wsadzic moga cos ciekawego. a do wspomagania nie powinien byc czasem PSF z ASO? mialem kiedys zalane ATF(czerwony) i nie bylo problemu, ale przy okazji robenia zakupow w ASO nabylem dla pewnosci oryginalny plyn.. nie jest czerwony.
plyn do hamulcow i sprzegla-DOT 4.kup jakis ciekawy - Jurid, Ate czy cos w tym stylu. plyny w aucie co jakis czas trzeba zmienic ;) co 3 lata powinno starczyc.

spychu
08-07-08, 23:40
To ja mam kolejne pytanie do speców od skrzyń. A konkretnie mój problem jest taki, że:

1. biegi wchodzą idealnie każdy jeden bez najmniejszego zgrzytu i kłopotu
2. olej w skrzyni dopiero co był wymieniany na MTF (ok 4 tyś km temu)
3. Nie ma żadnych wycieków ze skrzyni
4. Auto na każdym biegu ciągnie do przodu bez najmniejszych oporów i problemów tak samo jak robiło to przed usterką
5. Nie ma wycieków ani ubytków płynu w sprzęgle.

A pod obciążeniem podczas jazdy na 1/2/3 biegu jest niemiłosierny metaliczny rumot i wycie objaw nie występuje na 5 biegu i jest praktycznie znikomy na 4 biegu. Po wciśnięciu sprzęgła wszystko cichnie. Gdy auto stoi na luzie z wyciśniętym sprzęgłem słychać szum. Gdy sprzęgło jest wciśnięte nie słychać nic. Ten straszny metaliczny rumot powstał jakiś tydzień dwa temu. Wcześniej tylko szumiało na luzie i wyciśniętym sprzęgle, podczaj jazdy nie było nic słychać.

I teraz moje pytanie kieruje do speców, co to może być ? Cały czas póki nie pojawił się ten metaliczny rumot byłem przekonany, że to łożysko na sprzęgle, dzisiaj w sumie 2 mechaników, pierwszy typowa mechanika pojazdowa stwierdził po przejechaniu się autem, żeby szukać nowej "używanej" skrzyni bo do wymiany na 100% są łożyska. Drugi trudniący się też mechaniką i głównie naprawą skrzyń automatycznych stwierdził to samo aby szukać skrzyni bo do wymiany są łożyska i wg niego mogło zmielić choinkę na wałku głównym dlatego skrzynia wydaje taki metaliczny rumot.

I teraz pytanie czy gdyby faktycznie zmieliło tą choinkę czy skrzynia by zachowywała się tak jak całkowicie sprawa ? Bo domniemuje, że jeśli nie zgrzyta, biegi wchodzą bez problemów i auto normalnie jeździ to jest ok. Czy jest możliwość, że to faktycznie tylko łożysko na sprzęgle ? A ten metaliczny rumot to zasługa nie wiem np docisku ? Czy rozsypującej się tarczy ?

Proszę o odpowiedź. Bo sam nie wiem co mam robić czy szukać skrzyni. Czy samo sprzęgło ?

I jeszcze jedno pytanie. Czy obudowy skrzyń S20 i S40 są takie same ? I S20 pasuje bez problemów zamiast S40 ?
Czy czujniki w skrzyni S20 mają takie same złącza jak przy S40 ?

Myślę, że jeśli już trzeba będzie zmienić skrzynie to chcę włożyć od D13B2 z racji krótszej 5 i FD aniżeli w moim D14A4.
I jeszcze jedno dlaczego wybrałem D13B2, dlatego, że sprzęgło w D13B2 i D14A4 jest takie samo jeśli chodzi o średnicą tarczy i łożysko, jest inny symbol docisku jak domniemuję mocniejszy bo średnica jest taka sama.
I pytanie jak się ma np zastosowanie sprzęgła ze skrzyni S40 od D14 np do skrzyni S20 np. od D16Z6 ? Sprzęgła od Z6 nie włożę z racji innej średnicy i nie będzie pasowało do mojego zamahu. Czy średnica sprzęgła ma jakie kolwiek znaczenie przy montażu skrzyni ? Czy S20 od Z6 będzie współgrało, ze sprzęgłem od S40 D14 ? I na odwrót czy S40 od D14 będzie współgrało ze sprzęgłem o większej średnicy od Z6 ?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdro

saper132
31-12-08, 17:03
hej wszystkim.... ja mam nastepujacy problem własnie... mam Hanie 94 r D13B2 i pewnego razu na przejazdce jakis ped..ł siadł mi tak na zadku wie dałem po gazie ze swiatel i w momencie wrzucaniu 3 biegu cos zasgrzytało... i od tamtej pory jadac hania mam dziwne uczucie... otoz ja jej w gaz silnik sie wkreca i a zawtrotnego przyspieszenia nie ma... czasami biegi ciezko wchodza ale sprawdziłem dziś płyn i ten pływaczek leży.... ale jak sie go podniesie yto widac płyn ale nie ma go za dużo...dodam ze zadnych wycieków nie było z podeała sprzegła.. i tu moje pytanie?:
- czy wymienic juz sprzegło?
- jaki powinien byc poziom płym (prosze o precyzyjna odpowiedź)
- i czy lepszy jest dot3 czy dot4 do dolewki ewentualnej??

prosze o pomoc!!
pozdrawiam

piotrek-mi
31-12-08, 17:15
Jeśli pływaczek leży to bardzo źle. Proponuję spuścić stary płyn i zalać nowym, nic trudnego, potrzebujesz jedynie jednej osoby do wciskania pedału w aucie. Koszt znikomy a może coś pomóc. Sprawdź też czy nie ma wycieków przy zbiorniczku, wysprzęglniku, pompce sprzęgła (pod pedałem sprzęgła w kabinie).
Jeśli piszesz, że przy dodawaniu gazu obroty rosną a auto nie przyspiesza tak jak powinno to tarcza sprzęgła Ci się skończyła.
Sprecyzuj dokładnie objawy.

Wracając do tematu sprzęgła Niparts z allegro to po 13tys. km., które przejechałem na tym sprzęgle - odradzam!!! Samochód dziwnie się zachowuje, szarpie, sprzęgło chodzi jakby "skokami" (zmieniałem pompkę sprzęgła i nic nie pomogło). Teraz trochę żałuję, że nie kupiłem czegoś lepszego/pewniejszego... Temat poruszany był już na forum i nikt nie wie co jest grane na 100%, może warsztat coś spieprzył, ale teraz ciężko coś wskurać... Jednym słowem ODRADZAM TANIE SPRZęGłA Z NIPART'S Z ALLEGRO...

saper132
31-12-08, 17:30
ciezko powiedziec dokladne objawy bo nie mam obrotomierza... ale slychac po silniku jak dodaje gazu jade z 60 - 70 na 2 biegu a silnik wyje... przy 100 km/h silnik wyje na 3 biegu cos nie tak... wyciekow nie ma pod pedałem sprzegła i przy zbiorniczku tez jest such... takze wiesz.... mam ja juz praiwe 3 lata... i nie interesowałem sie tym.... wszystko bylo ok.... a ile ma byc płynu...

juz wiem ile powinno być płynu... powiedz mi powiedzcie mi tylko czy dot 4 czy 3 no i czy płyn spuscic przy skrzyny...a dokładnie na łapie sprzegła.. tam na łapie jest chyba odpowietrznik... no i miejsce na szlaufik....