PDA

Zobacz pełną wersję : Co może powodować krzywienie się tarcz?



pizzabhoy
12-10-14, 22:56
Cześć,

mam problem z ciągle krzywiącymi się tarczami. Swoją Hondę kupiłem jakiś rok temu i wtedy były założone kilkumiesięczne tarcze i klocki ATE i strasznie biła mi kierownica przy hamowaniu, więc po jakimś miesiącu wymieniłem tarcze na nówki Boscha. Przez zimę było w porządku aż do wiosny wiosny kiedy to problem powrócił. Wtedy też zacząłem czytać o problemie i większość pisała, że tarcze zazwyczaj krzywią się przez jej nagłe ochłodzenie, więc mając to na uwadze przetoczyłem je na samochodzie (a więc problem krzywej piasty możemy odrzucić) i dbałem aby ani jedna kropla zimnej wody jej nie dotknęła podczas jazdy (ba, nawet samochód myłem po całonocnym postoju, aby być pewny). No i od kilku dni (jakieś 3 miesiące od przetoczenia) znów zaczęło się... Ma ktoś jakiś pomysł co może powodować takie krzywienie? Zaciski raczej działają w porządku, bo po 600 km trasie tarcze nie były jakoś strasznie nagrzane więc "odbijają" i nie nagrzewają ich do czerwoności. Jestem zdesperowany do tego stopnia, że już szukałem całych zwrotnic. :(

P.S. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale tym razem samochód "trzęsię się" podczas hamowania tylko i wyłącznie z 60 do 50 km/h. (Jak np. zacznę hamować przy 120 i nacisnę hamulec do końca to 120-60 wszystko ok, 60-50 wibracje i potem 50-0 znowu bez problemu). I jeszcze uprzedzę, że na 100% to wina tarcz, bo dzisiaj podniosłem samochód i zakręciłem kołem to słychać jak obciera się tarcza o klocek

bednar_ek35
12-10-14, 23:05
Proponuje rozebrać zaciski,wyjąć tłoczek,przeczyścić,dać nowy smar pod gumki ew. je wymienić jeżeli są popękane,nasmarować prowadnice,upewnić się że piasty są proste i problem nie powinien powrócić.

kepa416
12-10-14, 23:05
Może podczas jazdy nie odbija tłoczek i się tarcze grzeją bez hamowania i stąd taka temp. Sprawdziłbym ręcznie temp tarcz po normalnej jeździe. Jak nie to szukać problemu w prowadnicach.

pizzabhoy
12-10-14, 23:19
Proponuje rozebrać zaciski,wyjąć tłoczek,przeczyścić,dać nowy smar pod gumki ew. je wymienić jeżeli są popękane,nasmarować prowadnice,upewnić się że piasty są proste i problem nie powinien powrócić.

Dzięki, zrobię to na pewno ale czy to po prostu nie usprawni pracy zacisku, a on raczej działa w porządku, ponieważ tarcze nie nagrzewają się jakoś specjalnie? I jeżeli piasta byłaby krzywa to czy nie powinno bić od razu po założeniu prostej tarczy? Poza tym tarcze były przetaczane więc chcąc nie chcąc były dopasowane do piasty.


Może podczas jazdy nie odbija tłoczek i się tarcze grzeją bez hamowania i stąd taka temp. Sprawdziłbym ręcznie temp tarcz po normalnej jeździe. Jak nie to szukać problemu w prowadnicach.

Po 600 km trasie tarcze były ciepłe ale nie gorące więc raczej odpada. :)

Pili
18-10-14, 18:29
Mam to samo już drugi raz toczyłem na samochodzie i po 3 miesiącach to samo szukam całych zwrotnic z tarczami to musi być przyczyną bo zaciski też robiłem i chodzą leciutko.

ma1ster
19-10-14, 10:43
Mam to samo już drugi raz toczyłem na samochodzie

Co to za metoda jest toczenia tarcz na samochodzie?

Tarcze które są toczone u wiejskiego tokarza mają dość duży błąd, samej obróbki. Jak sie toczy tarcze, to z jednego zamocowania trzeba przejechać powierzchnie robocze, oraz powierzchnie osadzenia na piaście, bo inaczej będzie jakiś błąd i może powodować bicie...

Po drugie jeśli tarcza jest już krzywa i ją toczymy, to wcześniejsze naprężenia które skrzywiły tarczę, zostają i czekają tylko na uaktywnienie po zagrzaniu, czy szybkim chłodzeniu tarcz. Po prostu chodzi o uwalnianie naprężeń po toczeniu...

Trzeba kupić nowe tarcze i pamiętać, aby nie myć wodą ciepłych tarcz...

Pili
19-10-14, 10:50
A gdzie ty przeczytales że toczyłem u wiejskiego lekarza? Wiesz w ogóle na czym polega toczenie na aucie? Eliminuje to bicie piasty bo co ci po tym że przetoczysz idealnie jak założysz na krzywa piaste i będzie biło.

mirasek
19-10-14, 11:55
Jak piasta ma bicie to się ją wymienia, a nie toczy tarcze pod krzywą piaste :)

Przetaczanie tarcz ma sens jeżeli tarcza ma ranty, rysy, itp. Krzywych tarcz się nie "wyprostuje" toczeniem, bo:

wcześniejsze naprężenia które skrzywiły tarczę, zostają i czekają tylko na uaktywnienie po zagrzaniu, czy szybkim chłodzeniu tarcz. Po prostu chodzi o uwalnianie naprężeń po toczeniu...

kamil39
19-10-14, 12:27
Skrzywic tarcze mogles np. przez nie oczyszczenie piast- zastosowanie na piastach smaru , badz sama piasta byla krzywa(ewentualniue trafiles felerne tarcze i musisz zmienic),
zeby schlodzenie tarcz woda spowodowało skrzywienie sie tarcz to tarcza najpierw musi miec gdzies temeprature 700 stopni- przeciez to sa jakies 3-4 wyhamowania z 150 do zera, w normalnej eksploatacji ciezko jest tak zagotowac tarcze w dupowozach, chyba ze ktos jechal zapakowany po dach.

Eliminuje to bicie piasty bo co ci po tym że przetoczysz idealnie jak założysz na krzywa piaste i będzie biło.Podstawa jest prosta piasta, przed montazem tarcz powinno sie zgodnie ze sztuka zmierzyc bicie piast- na piascie nie ma zadnej tolerancji bicia- natomiast na tarczach owszem- 5 setek mm.
Dla mnie toczenie tarcz jest porazka- przeciez jesli tarcza zostala, zle zamontowana badz na krzywe piasty to tarcze zostaly "krzywo" zuzyte i przez to bija- wiec pierscienie tarczy wentylowanej sa z roznicami grubosci- toczenie zrobi tarcze na "0" ale roznice grubosci pierscieni dalej zostana- nie trzeba pisac ze zeliwo reaguje na zmiane temperatury i material tarcz o roznej grubosci bedzie inaczej sie"rozszerzał i inaczej sie nagrzewal, oddawal cieplo..

ma1ster
19-10-14, 12:58
Wiesz w ogóle na czym polega toczenie na aucie? Eliminuje to bicie piasty bo co ci po tym że przetoczysz idealnie jak założysz na krzywa piaste i będzie biło.

Nie wiem na czym polega, możesz to wyjaśnić od strony technicznej?

Pili
19-10-14, 13:01
Z tymi naprężeniami macie rację, muszę kupić nowe zwrotnice najlepiej z tarczami, koszt używanych taki jak toczenia.