PDA

Zobacz pełną wersję : D13B2 - problem ssanie



GreenScorp
07-10-14, 21:20
Witam

Było już kilka tematów o tym, ale każdy z twórców tematu porusza podobny, lecz nie ten sam problem.

Mianowicie, w moim d13b2 pod odpaleniu silnika przy obecnej temperaturze rano gdzieś koło 5stopni celsjusza po odpaleniu załącza się ssanie co jest całkiem normalne, koło 2k obrotów.
Po przejechaniu około 3-5 km w samochodzie zaczyna robić się ciepło i temperatura na wskaźniku rośnie(wszystko wydaje grać jak należy ) . Podobno w momencie gdy silnik się rozgrzeje , wskazówka dobija prawie do połowy , i ssanie powinno ustać... dupa, wciąż na światłach bądź w korku 2k obrotów ssanie załączone, co zaczęło mnie irytować bo to ssanie przekłada się na zużycie paliwa. Zauważyłem wczoraj na trasie że przy rozgrzanym silniku (pokonanych grubo ponad 40km) i włączonym ogrzewaniu nadal ssanie załączone....2k obrotów i nie spada, lecz jednak gdy wyłączę ogrzewanie , to po chwili ssanie się wyłącza. Nie chciałem grzebać w gaźniku ze względu na brak wiedzy na jego temat, ale tak na chłopski rozum tłumaczę sobie to tak jakby silnik nie mógł utrzymać stałej temperatury pracy i odrazu gdy włączam ogrzewanie on włącza ssanie aby silnik chodził na wyższych obrotach i dogrzał silnik do prawidłowej temperatury.

Miał ktoś z was taki problem?
Co może być przyczyną?

yautja
07-10-14, 22:05
Pierwsze co obstawiam, to termostat do wymiany.

GreenScorp
09-10-14, 14:45
Termostat? Z tego co mi wiadomo (chodź mogę być nie doinformowany) termostat psuję się na dwa sposoby albo się zatnie i jest otwarty, albo jest zamknięty. Gdyby był cały czas otwarty to nie grzało by mi zbyt dobrze w środku (a grzeje mocno) a gdyby był zamknięty to cały czas by mi się grzał i mogło by to doprowadzić do sporych uszkodzeń.

Zastanawiam się również dlaczego ssanie wyłącza się dopiero gdy silnik osiąga temperaturę 90stopni a nie dużo wcześniej jak chyba prawidłowo powinno to się dziać.

yautja
10-10-14, 07:12
Albo termostat albo czujnik temperatury (są dwa - jeden podaje informacje do ECU a drugi do zegarów). Możesz na razie sprawdzić kable i rezystancję tego pierwszego, skoro na zegarach pokazuje normalnie. Jeśli nie, to termostat ;)

delek
10-10-14, 18:07
Może jeszcze termozawór wkręcony w kolektor?

yautja
11-10-14, 08:59
Ale wtedy co by to miało wspólnego z wyłączaniem ogrzewania?

delek
11-10-14, 17:51
Ja wiem no nie wiem no :cool: Może wyłączenie ogrzewania daje wzrost temperatury cieczy np. o 5*C i zaworek wtedy rusza? Najlepiej zamiast gdybać sprawdzić go na zimnym i na ciepłym silniku.