PDA

Zobacz pełną wersję : piski w głosnikach



nightcrawler
03-10-05, 11:32
Witam

w mojej malej instalacji nie położyłem dwóch kabli zasilających z akumulatora - idzie + z akumulatora a - z masy wierząc ze honda nie będzie robić problemów z zakłóceniami - myliłem się :(
W zależności od obr. silnika słyszę pisk w glosnikach. Co mogę z tym robić?
czy wynalazki w stylu filtr zakłóceń z allegro działają? może samemu wstawić odpowiedni kondensator elektrolityczny na kable zasilania i problem zniknie ?
Ciekaw jestem czy da się to rozwiązać bez ciągnięcia kabla - od akumulatora

KtośTam
03-10-05, 13:39
przedzwięk z alternatora nie bierze się z powodu zle podłączonej masy, bo nie musi ona koniecznie iśc od akumulatora. zakłócenia wprowadza kabel cinchowy, a filtry jak najbardziej działają tylko obcinają pasmo.

ppm702
03-10-05, 16:13
i taki filtr niestety noe do końca wyeliminuje problem. Bedzie nadal słyszalny pisk tyle, że o wiele słabiej. Moja rada to oddać wzmacniacz do fachowca, bo prawdopodobnie gdzieś dostaje "lewą" masę albo mu jej brakuje...

MartinS
03-10-05, 21:20
jeżeli brakuej masy przyczyna może być również za cienki kabel, lub zle mocowanie masy....

a kabel cinczowy może dawac zakłucenie..u mnei tak było jak lezał blisko poduszek powietrznych i pompy paliwa....moetoda na to może też byc odizolowanie tych kabli..metadami domowymi (folią aluminiową)

ppm702
03-10-05, 22:21
folią aluminiową
tylko tak wykonany ekran dobrze jest jeszcze połączyć z masą

Lord_ZED
03-10-05, 22:38
Mi się wydaje że kable jakieś za przeproszeniem masz gówniane :/. Może trzabyło w troszke lepsze zainwestować :).

ppm702
03-10-05, 22:44
widzisz z kablami różnie bywa - kiedyś u kumpla piski były na dietz'u a po podłączeniu na próbę zwykłymi kablami TV była cisza... Ale zrobienie ekranu/przełożenie kabli powinno pomóc. Ewentualnie oddaj piec do fachowca żeby poszukał zimnych lutów i braku masy

emg
04-10-05, 11:07
jeśli mogę się wtrącić to ekran raczej z miedzi trzeba robić, bo folia aluminiowa nic nie daje - sprawdzone doświadczalnie, filtry bym sobie odpuścił, bo jak zwykle trzeba znaleźć przyczynę, a nie łagodzić skutek.

KtośTam
04-10-05, 16:18
jeśli mogę się wtrącić to ekran raczej z miedzi trzeba robić, bo folia aluminiowa nic nie daje - sprawdzone doświadczalnie

w pełni się zgodze ;)

MartinS
05-10-05, 01:01
jeśli mogę się wtrącić to ekran raczej z miedzi trzeba robić, bo folia aluminiowa nic nie daje - sprawdzone doświadczalnie

w pełni się zgodze ;)

ja bym polemizował.... w moim straym cifie pomogło.... sprawdzone doświadczalnie

emg
05-10-05, 09:40
aluminium nie jest dobrym materiałem na ekranowanie z racji słabego przewodnictwa prądu (klatki Faradaya są miedziane), czasem wystarczy o pół cm przesunąć kabelek od instalacji i wystarcza, ale jak pomogło to ok.

KtośTam
05-10-05, 11:22
ale jeżeli wchodzimy już na temat ekranów to większość kabli ekranowanych jest właśnie "folią" aluminiową. a wogóle podobno najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedni przeplot, ponieważ wtedy eliminują się wzajemnie pola wirowe przewodników.

emg
05-10-05, 11:49
aluminium tańsze i chyba bardziej dostępne, ale miedź ma lepsze właściwości pod tym względem

KtośTam
05-10-05, 17:21
aluminium tańsze i chyba bardziej dostępne, ale miedź ma lepsze właściwości pod tym względem
po raz drugi się zgodze

nightcrawler
07-10-05, 15:30
to moze wystarczy zamontowac taki filterek
http://allegro.pl/show_item.php?item=66088446
na kablu i po sprawie ?
jakie beda skutki zamontowania takiego filtru, czy zostana obciete jeszcze jakies slyszalne czestotliwosci pogarszajace jakosc brzmienia ?

emg
07-10-05, 15:57
moim zdaniem nie wystarczy - czasem taki fiterek potrafi wzmocnić piski i są jeszcze głośniejsze.

ppm702
07-10-05, 20:21
taki filterek daje radę, ale tylko DIETZ'a (sprawdzone). Jednak nadal po jego zamontowaniu nie jest idealnie (piski są tylko na tyle ciche, że szum opon je zagłusza). No i niestety obcina część pasma. Także ja bym nie polecał, ale każdy ze swoją kaską robi co chce :D Jak ja wydałem niepotrzebnie 80PLN na filtr DIETZ'a to dlaczego ktoś może nie wydać :?: ;) :lol:

Wg. Zasady "ożeń się - a co masz mieć lepiej niż my?" :D

A tak na poważnie nie polecam :!:

nightcrawler
07-10-05, 20:51
to co mi pozostaje ?
bawic sie w obwijanie kabli sygnałowych folia - widac ze sa juz foliowane w srodku
kable marki Boss przywedrowaly z USA
radio clarionek wmiare mlode podpiete pod fabryczna instalacje zasilajaca radia zapomoca odpowiednich przejsciowek.

ppm702
07-10-05, 20:54
przełóż instalację albo jak CI pisałem oddaj wzmak do fachowców, żeby poszukali zimnych lutów i gdzie może gubić masę :!:

nightcrawler
07-10-05, 21:12
zrobie test z innym wzmakiem i na roznych czinczach


przełóż instalację
co przez to rozumiesz

ppm702
07-10-05, 21:13
rozumiem przez to takie ułożenie kabli sygnałowych żeby nie biegły równolegle do kabli napięciowych bo w ten sposób indukowane na nich pole magnetyczne powoduje piski

nightcrawler
07-10-05, 21:28
nie ma mozliwosci ulozenia inaczej niz rownolegle
u mnie ida sygnalowe po lewej sronie od drazka zmiany biegow, zasilajace po prawej, jest miedzy nimi ok 40-50cm przerwy.
Moge je oddalic blizej progow ale czy to cos da ?

ppm702
07-10-05, 22:00
własnie tak się kładzie kable - prądowe pod lewym progiem a sygnałowe pod prawym :)

-=SauroS=-
08-10-05, 16:01
własnie tak się kładzie kable - prądowe pod lewym progiem a sygnałowe pod prawym :)

I zobacz jeszcze czy czincze nie idą gdzieś koło silnego pola magnetycznego np. obok komputera, albo przewodów zasilających jakieś pompy. Na próbę wyjmij je całkiem i układaj w różnych miejscach. Zobacz czy dalej piszczy. Jeżeli tak to zrób ekran z folii aluminiowej i podłącz ją z jednej strony do masy. Jak tylko owiniesz to nic ci to nie da. Podłączenie dwoch mas na końcach też nie będzie dobre, bo powstanie kolejna pętla po masie. Moim zdaniem masz po prostu kable źle położone i to prawdopodobnie gdzieś gdzie czincze schodzą się z kablami zasilającymi do wzmaka, albo kablami głośnikowymi, czyli pod kanapą albo w bagażniku. Postaraj się je lepiej odseparować, nie zwijać ich razem pod kanapą itp., itd.. Niech w drodze do samego wzmaka nigdzie się nie schodzą. W BMW jest taki problem dosyć często. Tam pomaga wymiana szczotek w alternatorze.
Zakładanie filtra to pomyłka jakaś, bo odcina ci pasmo które głośnik normalnie powinien przetwarzać. To tak jakbyś sobie zwrotnice dodatkową zainstalował.

kenny
30-10-05, 20:54
No i mnie się przydarzyło. Po wymianie kabli na porządne ;), puszczeniu elektrycznych (16mm2) prawym progiem, a czinczy i głośnikowych pod lewym, podłaczeniu wszystkiego do wzmaka w bagażniku, mam bardzo ciekawe efekty dzwiękowe nawet bez muzy!!! ;)
Słyszę gwizd/pisk zgodny z wysokością obrotów (prawie jak turbina :D ) oraz w momencie włączania czy to kierunkowskazów, czy to świateł stop, czy innych - pojawiają się trzaski :|

Fajnie bo jeszcze dwa dni temu miałem bałagan z kablami, wszystko było pozwijane i leżało pod fotelem pasażera i nic sięnie działo, był czysty dzwięk seryjnych głośników :)

Help, pls!!!

MartinS
30-10-05, 23:38
tak jak pisali wyżej sprawdz sygnałówki czy nie ida obok komputera, czy tej pompy czy co tam jeszcze moze być.... u mnie kabel jest bardzo dziwnei ułożony ale nie gwiżdze nic...jak leżal prawei prosto to było strasznie :)

hcc
30-10-05, 23:45
Kenny sprawdz czy masz dobra mase do wzmaka!!!

kenny
31-10-05, 03:59
sprawdz sygnałówki czy nie ida obok komputera


puszczeniu elektrycznych (16mm2) prawym progiem, a czinczy i głośnikowych pod lewym
Kable sygnałowe (chinche) póściłem (patrząc na radio) na lewo na dół, nad pedałami i skrzynką z bezpiecznikami (tu może? :roll: ) i dalej wzdłuż lewego progu aż do nadkola i tam pod plastikiem pod lewy półdupek kanapy (czy tam może jest pompa? :roll: ) i pod oparciem do bagażnika.
Jeśli nie tamtędy puszczać kable to którędy? Kanałem środkowym? A może chinche progiem, a do głóśników kanałem? Albo odwrotnie??? :|



Kenny sprawdz czy masz dobra mase do wzmaka!!!
http://img454.imageshack.us/my.php?image=rimg04991hg.jpg
Kable są 16mm2, dobrze zakończone oczkami, nigdzie nie przetarte, ani nie przecięte. Puszczone dziurą obok kompa, i dalej progiem, aż do bagaznika

hcc
31-10-05, 07:45
dobrze zakończone oczkami

wlasnie o to mi chodzi, mi tez sie wydawalo ze dobrze zacisnalem i jest ok - ale coraz bardziej piski sie nasilaly az w koncu kabel wypadl z oczka :shock: u mnie sa kable 35mm i sa *****iscie ciezki wiec zle zamocowany sam sie wysuna. CZEK DYS ŁAN MORE TIME

MartinS
31-10-05, 10:53
Kenny ja mam puszczone sygnałówki przy kanale środkowym.... problem pojawia sie z pisakami u mie jak układałem pod tylna kanapa tam jest jakies gówno elektroniczne....

emg
31-10-05, 11:11
tam jest gówniana pompa paliwowa i zasilanie do niej, a sygnałówki lepiej puścić środkiem albo prawą stroną, bo z lewej w ch.. elektryki

kenny
31-10-05, 11:13
MartinS, czyli rozumiem, że masz pod wykładziną puszczone i chinche i głośnikowe?

ppm702
31-10-05, 16:54
to będzie chyba trzeba wybebeszyć znowu sedana i sygnałówki kłaść na włączonym sprzęcie "na ucho"...

kenny
31-10-05, 16:55
nawet mnie nie denerwuj... :evil: ale cóż, jak trzeba to trzeba

MartinS
31-10-05, 18:13
tak Kenny, środkiem ida sygnałówki i głośnikwe tylko z jednej storny sygnał z drugiej głosnikowe....
ja własnei kładłem na metodą na "ucho"... mało profesjonalna ale skuteczna :)

kenny
16-11-05, 12:34
****a #$^@#&^@ :evil: Rozprułem wczoraj znowu cały środek i puściłem głośnikowe od radia na dół, po prawej stronie lewarka i dalej koło ręcznego, pod wykładziną i do bagażnika. Chincze analogicznie tylko z lewej strony lewarka.
Włączam radio i dopiero sie zaczęło :shock: trzaski jakieś, słyszę każdą kontrolkę zapalającą się na tablicy!!!!!! Pochlastać się można. Próbowałem je jakoś bokiem kanapy, ale taki ****. To ja juz chyba wole pisk mojej turbinki kowalskiego w tweeterach :evil:

tfidos
16-11-05, 12:38
moze maja zbyt z*****e ekrany te kable.

kenny
16-11-05, 12:43
Każdy czincz jest innej firmy. W sumie jeden trochę noname jest, ale co do jakości drugiego to jestem pewien.
I jeszcze jedno. Te trzaski i piski są przy zapalonej stacyjce, natomiast gdy jest przekręcone na raz (tylko załączamy radio, bez kontrolek) to słychać jednolity szum. :evil:

Octane
16-11-05, 13:15
a do bagażnika ktoredy srdokiem pod kanapa?? Spróbuj ominąc wszystkie kable pod kanapa i pompe paliwa, z tad masz wszystkie zaklucenia bo slyszysz prace pompy wlasnie.

kenny
16-11-05, 13:24
Spróbuję dzisiaj je wszystkie jeszcze raz położyć :evil: Jeśli pompa jest na środku kanapy, to którędy puścić sygnał? Z prawej mam zasilanie 2x16mm2, a zlewej jakiś kabelek do baku wchodzi (mały, więc do jakiegoś czujnika pewnie).

Octane
16-11-05, 13:35
To zostaje jedynie lewa postaraj sie aby sygnalowe stykaly sie z tym kabelkiem jak najkrocej. Prawa na pewneo nie bo masz asilajace.

emg
16-11-05, 23:34
podjedź do mnie to Ci sprawdzę co jest nie tak :D :D :D