PDA

Zobacz pełną wersję : Rezonans i grzechotanie shifter'a, wymiana elementów gumowych, ktoś robił?



airman
23-06-08, 21:48
Witam ostatnio zauważyłem, że mój seryjny shifter coraz częściej wpada w rezonans i pojawia się denerwujące grzechotanie przy schodzeniu z obrotów. Zakładam ze elementy gumowe są już zużyte i pojawiły sie luzy.
Są jakieś zestawy naprawcze? Warto kupowac np zestaw gumek do shiftera Energy suspension? Przy okazji może zakupiłbym jakiegos short'a.

Motyl
23-06-08, 22:41
wystarczy dokręcić jedną śrubkę pod autem, na końcu drążków i problem powinien zniknać

mum666
24-06-08, 00:28
a gumy ES shiftera polecam, ale jak nie kupujesz całego zestawu to chyba troche drogo wychodzi. U mnie znaczna poprawa, fajny dźwięk jest teraz przy wrzucaniu biegu, takie ciche kliknięcie...

kubala
24-06-08, 11:37
Witam ostatnio zauważyłem, że mój seryjny shifter

Co to właściwie jest ten shifter? Bo mam bardzo podobny problem przy ruszaniu i schodzeniu z obrotów kiedy samochód drga coś w okolicach układu wydechowego wydaje metaliczne gruchotanie (mija przy większych obrotach). Tłumik nie ma żadnych dziurek. Czy to może być ?shifter?

ygor
24-06-08, 11:43
shiftyer to inaczej drazek zmiany biegow - nie wiem czemu wszyscy wszystko po angielsku musza nazywac ... co do twojego problemu to moze byc to obluzowana oslona termiczna katalizatora - czesty przypadek.

airman
24-06-08, 13:46
No fakt mogłem to poprotu nazwać drążkiem :D w temacie wydało się bardziej rzucające w oczy.

Zaraz zajrze pod auto i zobacze co można tam podokręcać :)

airman
26-06-08, 20:16
Narazie dokręciłem tylko ta śrubke na końcu lewarka biegów... Jest minimalnie lepiej.. Następnym razem spróbuje jeszcze z ta śruba przy skrzyni.

muzammil
26-06-08, 22:15
dokrecanie zadnych srubek nic nie da. Powodem drgan jest wyrobiona tulejka oraz teflonowe "wkladki" w ktorych ta tulejka chodzi(niedawno przerabialem ten temat). Taki zestaw naprawczy w ASO kosztuje 120 zl, a wiec zdecydowanie sie to nie kalkuluje;lepiej kupic ebayowy short shifter ktory ma zamiast tej tulejki lozysko.

airman
26-06-08, 23:11
Czyli co zminiłeś na short'a i jest ok?

muzammil
26-06-08, 23:24
jeszcze nie zmienilem, mam zamiar to zrobic-na razie mam inne rzeczy do ogarniecia przy aucie. twierdze jednak ze bedzie ok, tam jest wbudowane lozysko ktore powinno wytrzymac dosc dlugo, watpliwa moze byc jedynie jakosc samego shiftera...(slyszalem niezbyt dobre opinie o ebayowych shifterach).

airman
28-10-09, 13:04
Robię odkop aby powiedzieć co było problemem grzechotania :) W dolnej części dźwigni zmiany biegów, jest wsadzona tulejka z 4 gumkami i całość pracuje na 2 plastikowych kołnierzach, dodatkowo przed założeniem patyka wybieraka montowane są po obu stronach kołnierze osłaniające przed brudem.

Z czasem całość zapieka się i rdzewieje, co powoduje brzęczenie i 'twardą' pracę dźwigni.

Są 2 opcje które mogą pomóc;)
1.Nowy zestaw z ASO(tulejki, gumki). Mam foto poglądowe potrzebnych części:
http://img248.imageshack.us/i/img0249i.jpg/ fot by Kondziorny

2. Bardzo delikatne rozebranie starego zestawu(łatwo połamać plastikowe elementy i uszkodzić gumki), następnie wyczyszczenie wszystkiego dokładnie z rdzy i poskładanie z dużą ilością smaru. Tak robiłem.

W obu opcjach sprawa warta zachodu jeśli coś Wam nie pasuje w pracy waszego drążka;) Po wymianie/regeneracji wszystkie problemy ustają:)