PDA

Zobacz pełną wersję : Klima - potwierdzcie czy to termostat klimy



mizer
23-06-08, 10:11
Witam.
Klima nabita, sprezarka sie zalacza ale nie chlodzi.
Zauwazylem ze zaraz po wlaczeniu klimy wlacza sie wiatrak na chlodnicy klimatyzacji.
No i nie chlodzi oczywiscie.
Wiec jak na moje strzelil czujnik temperatury w kabinie odpowiadajacy za zalaczanie wiatraka przy niskiej temperaturze na parowniku - dobrze mysle ? :D

spder
23-06-08, 10:23
Ale sprawdź czy kompresor sie włacza, jeśli kompresor sie nie włącza, to przy parowniku, jest ten czujnik wypnij go, i zepnij na krótko, zobacz czy bedzie działać, ja tak zrobilem jak mialem padniety termostat.

mizer
23-06-08, 10:28
Sprezarka chodzi - slychac ja razem z wiatrakiem po wlaczeniu klimy no i po wlaczeniu obroty spadaja w dol wiec jest ok.

Chodzi o ten czujnik ? - wynika ze on jest pod puszka z filtrem

http://images28.fotosik.pl/235/a0b04158ea9381d3.jpg

Jezeli jest walniety termostat, to po odlaczeniu go, wiatrak powinien sie wylaczyc i powinno sie czuc ze uklad zaczal chodzic ?
O ile pamietam, najpierw zalancza sie sama sprezarka, chlodzi i dopiero kiedy temperatura spadnie kolo 3-5 C na nawiewie zalacza sie wiatrak - nie powinien chodzic od razu, nie ?

jero11
23-06-08, 10:44
włączając klimę włącza się sprężarka i wentylator, jeśli temp. na czujniku przy parowniku spadnie gdzieś do 5stopni to wyłączy się wentylator i chyba też sprężarka

Simonides
23-06-08, 10:45
mi ostatnio nie chlodzila i wydawalo mi sie ze sprezarka sie zalacza (wnioskowalem wlsnie po obrotach silnika)
co sie okazalo, ona jednak sie nie zalaczala
spiete wlasnie na krotko pokazalo ze nie dziala czujnik cisnienia (P.S. warto porownac cene z ASO ;) )
dlatego proponuje wlasnie zabawe z elektryka, u mnie elektryk spinajac raz dwa wychaczyl co nie bangla :)

mizer
23-06-08, 10:46
Dorzuc ejeszcze ze jestem 2 tygodnie po przegladzie wg ktorego cisnienia wysokie i niskie sa ok.
Sprawdze jeszcze czy moze nie wypielo mi sie cos jak wymienialem filtr od klimy w kabinie

mizer
23-06-08, 11:16
mi ostatnio nie chlodzila i wydawalo mi sie ze sprezarka sie zalacza (wnioskowalem wlsnie po obrotach silnika)
co sie okazalo, ona jednak sie nie zalaczala
spiete wlasnie na krotko pokazalo ze nie dziala czujnik cisnienia (P.S. warto porownac cene z ASO ;) )
dlatego proponuje wlasnie zabawe z elektryka, u mnie elektryk spinajac raz dwa wychaczyl co nie bangla :)
Chodzi o ten czujnik pod parownikiem - ten ktory zaznaylem na screenie z EPC ?

MrUkAs
23-06-08, 11:29
Ja jak mialem wlaniety czujnik kolo parownika to w ogole mi sie sprezarka nie zalaczala i wiatrak. Po wymianie zalacza sie sprezarka i wiatrak.

Slabo mi chlodzi, tzn. na 1 to prawie w ogole nie czuc, dopiero na 3 i 4 czuc. Co moze byc przyczyna? Klima nabita, skraplacz nowy, filtr kabinowy wymieniany... :(

Wally
23-06-08, 12:26
Ten 'czujnij' za parownikiem to termometr. Jesli powietrze nie jest zimne, sprawdz najpierw:
1. czy napewno sprezarka sie zalacza - u mnie w D14 naprawde mocno czuc zamulenie auta z klima,
2. czy nie ma ubytku - najpiepiej sprawdzic w goglach i lampie UV czy nie ma nigdzie sladow oleju/gazu - widoczny jest tylko w swietle UV,
3. jesli klima jest taka jak u mnie w D14 6gen 3D, pod zbiorniczkiem od wspomagania masz w nadkolu osuszacz - sprawdz czy przy teoretycznie wlaczonej klimie widzisz zielony wir - jesli tak to znaczy ze uklaz jest nabity,
4. sprawdz temperature przewodow klimy - ten gruby ma byc zimny, ten cienki goracy,
5. klima w 6gen jest raczej bardzo slaba, u mnie walcze juz od 2 lat i nadal nie moge uzyskac ani dobrej temperatury (np. 3-4st C) ani tez nie moge pozbyc sie strasznego zamulenia auta,
6. jesli spabo dmucha to sprawdz czy masz filtr kabinowy - moze on jest za*****y jakimis smieciami,
7. parownik moze byc zawalony jesli nie ma filtra lub jesli auto jezdzilo bez filtra - sprawdz czy sila dmuchania jest rownie slaba na klime co i bez niej,
8. jedz do kolesia od klimy i sprawdz cisnienia w ukladzie, powinno byc ok 2-3 barow na "niskim" oraz ok 15-20 na "wysokim"

Simonides
23-06-08, 12:48
Chodzi o ten czujnik pod parownikiem - ten ktory zaznaylem na screenie z EPC ?

nie nie, czujnik ten jest za lewym przednim reflektorem, w okolicy skraplacza mozna powiedziec, tylko jak napisalem u mnie wydawalo mi sie ze srezarka rusza (obciazenia na silniku) a wg. fachmanow wlasnie nie ruszala bo czujnik ten zdechl :)
idealna okazala sie diagnoza elektryka spinajacego to tak az wylapal co nie bangla :)

mizer
23-06-08, 14:48
Ok, sprawdze.
U mnie chlodzila caly czas ok.
Swiezo nabita, filtr nowy, cisnienia byly mierzone i wychodzilo ze kul jest wszystko.
Chlodzila dobrze, az tu wczoraj w upalach wlaczam - i kicha.
Moze jak wymienialem filtr to mi sie cos wypielo bo od tamtego czasu chyba jej nie uruchamialem - do wczoraj :(
Fakt, ze moze sie nie zalacza sprezarka w sumie bo obroty moga schodzic w dol przez chodzacy wiatrak ( pobor pradu etc.. ) a faktycznie podczas jazdy nie zamula tak jak zawsze.
Dzisiaj rozkrece okolice filtra, posprawdzam przewody i dam znac.
Jakby co to chodzi o zwarcie na krotko tego czujnika, tak ?
http://images32.fotosik.pl/295/66740f0143d8bca5.jpg
PO zwarciu powinna zaczac chlodzic ( jesli to to )
Czy przy wymianie tej czesci trzeba spuszczac czynnik z obiegu ?

mizer
23-06-08, 19:57
Ok, wylacznik cisnieniowy A/C zwarty i dalej nic - nie chlodzi.
Czy mozliwe zeby sprezarka nie zalanczala sie, jesli termostat jest walniety ? ( zalacza sie sam wiatrak )

mizer
23-06-08, 23:06
Sam sobie odpowiem - po wlaczeniu klimy, zmierzylem napiecie na przewodzie ktory idzie do sprzegla sprezarki.
0 V
Po zwarciu na krotko przewodu ktory idzie do wylacznika cisnieniowego klimy ( ten ktory jest wkrecany w osuszacz )
13V-14V
Czyli jasne - wlacznik cisnieniowy do wymiany.
Pozdrawiam i dzieki za info !