PDA

Zobacz pełną wersję : Szczelność zbiorniczka wyrównawczego EJ2



Sewko
25-07-14, 18:38
Witajcie, mam problem, zastanawiam się, czy padła mi uszczelka pod głowicą, czy po prostu coś jest nie tak ze zbiorniczkiem wyrównawczym. Otóż jakiś czas temu zobaczyłem, że w zbiorniczku wyrównawczym jest woda i to sporo poniżej minimum, więc wylałem ją i wlałem Dynagela 2000, jednak niedawno zobaczyłem, że znowu jest tam woda, ale zmieszana prawdopodobnie z olejem sądząc po zapachu. Oczywiście znowu to wylałem i wlałem płyn chłodniczy, przejechałem się spokojnym tempem, popatrzyłem na drugi dzień i było go trochę mniej, po przechyleniu zbiorniczka wyrównawczego z zakręconym korkiem zaczął wylewać się płyn chłodniczy, to samo przy trzepaniu zbiorniczkiem. I teraz moje pytanie, czy zbiorniczek ma być szczelny i może to być tego wina, czy muszę zmienić uszczelkę pod głowicą? Samochód to EJ2 D15B7.

piotreek23
25-07-14, 20:52
Odpal zimny silnik. Odkręć zbiornik wyrównawczy ale rurkę zostaw zanurzoną. Podgazuj..jak będzie bomblować i gazować 99% UPG. Dodatkowo czy pod korkiem oleju nie ma masła.
Aby mieć pewność zmierz kompresję.

Camellia Racing
26-07-14, 11:12
EJ2 nigdy nie miało szczelnego zbiorniczka wyrównawczego.
Swoją drogą płyn w zbiorniczku powinien być w okolicach minimum przy zimnym silniku po przynajmniej nocnym postoju. Jak nagrzejesz silnik to poziom się podniesie poprzez "rozszerzalność" cieczy i powinien być pomiędzy mix a max. Wypłucz kompletnie układ chłodzenia i zalej czysty płyn bo "dolewkami" to tylko stwierdzisz, że układ jest zanieczyszczony i to będzie się mixować.

Sewko
26-07-14, 13:31
Po odkręceniu korka zbiorniczka i gazowaniu nie lecą bąbelki, a pod korkiem oleju nie ma masła. Manometr postaram się załatwić. Tylko zastanawia mnie, dlaczego płyn ze zbiorniczka znika, skoro póki co nie ma innych objawów uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Przy depnięciu nie leci też ani niebieski, ani biały dymek z rury.

piotreek23
26-07-14, 18:02
Może cieknie pompa? U mnie ciekło..po wymianie na nową..wąską stróżką którą było widać po odpaleniu silnika.

kalix495
27-07-14, 16:29
Odpal zimny silnik. Odkręć zbiornik wyrównawczy ale rurkę zostaw zanurzoną. Podgazuj..jak będzie bomblować i gazować 99% UPG. Dodatkowo czy pod korkiem oleju nie ma masła.
Aby mieć pewność zmierz kompresję.

KOmpresja nie zawsze pokaże czy jes UPG walnieta , ja miałem walniętą i kompresja była bardzo dobra odziwo . Obserwuj od korkiem wlewu czy masz masło , jak bd to na 100 % uszczelka , na zimnym silniku mogą ci też troche falowac obroty , przynajmiej ja tak miałem po rozgrzaniu było już ok .


Po odkręceniu korka zbiorniczka i gazowaniu nie lecą bąbelki, a pod korkiem oleju nie ma masła. Manometr postaram się załatwić. Tylko zastanawia mnie, dlaczego płyn ze zbiorniczka znika, skoro póki co nie ma innych objawów uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Przy depnięciu nie leci też ani niebieski, ani biały dymek z rury.

Sprawdz jeszcze na bagnecie oleju czy nie ma masłą .

piotreek23
27-07-14, 20:42
Obserwować. Pamiętać trzeba że układ może się z początku odpowietrzyć i wtedy spada poziom płynu. Po dolaniu powinno się wyrównać. Jeżeli jednak wypycha płyn ze zbiorniczka to albo masz uszkodzony ten zawór/zakrętkę co zamyka chłodnicę albo idzie przedmuch z UPG. Możesz też pomacać węże od chłodnicy czy nie są nabrzmiałe od ciśnienia jak pracuje silnik. Masło nie zawsze się robi. A i obserwuj czy olej się nie podnosi!