PDA

Zobacz pełną wersję : Spalanie D13B7 - problem dalej nie rozwiązany :/



LechuLK
03-05-14, 01:48
Robiłem u kolegi kilka lat temu przeróbkę w D13B2 na pełny wtrysk D13B7.
Ciągle mam jednak problem z za dużym spalaniem

U mnie w mieście 10L lub trochę ponad w trasie jakieś 7,5L nieraz mniej.
Kolega ma tą samą modyfikację i pali mu w mieście 8L a w trasie ok. 6L i innym osobom też podobnie pali. Już wymieniałem sporo części ale nic to nie zmieniło.

Wymieniłem:

Sonda lambda nowa NGK
Przewody zapłonowe NGK
świece
czujnik temperatury w bloku do kompa
czujnik temperatury w bloku do licznika
termostat
sprawdzanie i przestawianie zapłonu
regulacja luzów zaworowych

i dalej bez zmian

Teraz chce sie zabrać za czujnik przepustnicy bo on w sumie był nie ruszany, taki jak kupiłem kolektor.
Możliwe że któryś kabel w wiązce jest nie podpięty lub źle podpięty i też by było zwiększone spalanie?
Czuć benzyną jak się odpali i mocno okopca świece i wydech na czarno - czyli mieszanka jest ewidentnie za bogata, mapka od jogala tak jak u innych.

Wydech mam 4-2-1 od D16Z6 potem 2 tłumiki i końcowy mtech oem look komorowy( ale miałem też ala mugena i seryjną puchę. tylko że średnicę całego wydechu mam 2 cale. Może to mieć aż taki wpływ?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź bo już nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić.

Teraz robiłem trasę 450Km w jedną stronę i przy 120-140 spalanie wyszło 7,9 -8

yautja
03-05-14, 09:00
A sprawdzałeś, czy wtryski nie ciekną?

LechuLK
04-05-14, 04:55
A jak to mogę sprawdzić, bo wtryski już wymieniałem na inne i dalej tak samo. Ale dostalem podpowiedź żeby sprawdzić sygnał sterujący wtryskami czy nie ma zwary. Sondę wypiąc czy będzie różnica. No i mapkę najlepszą od jogala załatwić bo ponoć jest kilka wersji.

LechuLK
06-05-14, 12:00
Póki co odłączyłem Sonde Lambdę i co ciekawe na komputerze pokładowym UKP pokazuje spalanie 10 albo nieraz mniejsze.
Auto jakby lepiej chodziło i przyśpieszało tak jakby bardziej miękko.

Sprawdziłem kable przy sondzie lambdzie i tam w wiązce dalej było coś robione. Sprawdzę później czy wszytko tam jest ok.
Możliwe że pomyliłem 2 kabelki białe między sobą od sondy NGK i to by coś robiło bo one są chyba od grzałki. Czy ma to jakieś znaczenie?

yautja
06-05-14, 13:03
Pewnie spore ;)
Jeden kabel "daje" plus a drugi "pobiera". Mogłeś spalić sondę.

Szczur[R]
06-05-14, 15:03
Pewnie spore ;)
Jeden kabel "daje" plus a drugi "pobiera". Mogłeś spalić sondę.

spróbuj spalić grzałkę podłączając odwrotnie wtyczkę do gniazdka, albo czajnik czy żelazko :)

jasiek09
06-05-14, 22:06
heh, tak jak wyżej, przy grzałce nie ma to znaczenia

yautja
06-05-14, 22:09
Fakt ;)
Chyba, że podpiął kabel zasilający grzałkę do sygnałowego w sondzie...

LechuLK
06-05-14, 23:54
Podłączałem normalnie według instrukcji Grzałki do Grzałek sygnał do sygnału i chyba masa z masą jak dobrze pamiętam. Tylko wcześniej w wiązce było coś kombinowane. Jutro to sprawdzę. Komp nie dawał żadnych błędów.

LechuLK
01-09-14, 23:52
Problem dalej nie rozwiązany inna sonda nie pomogła. IAT też wymieniony i sprawdzony miernikiem.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły bo mi się już skończyły...

Chyba jeszcze pokombinuje z zapłonem. Teraz mam na 20stopni.

piotreek23
02-09-14, 12:43
A to spalanie sprawdzasz komputerem czy tankowaniem od baku do baku?

LechuLK
02-09-14, 14:22
Liczeniem z tankowania do pełna i tak samo pokazuje na uniwersalnym komputerze pokładowym.

piotreek23
02-09-14, 14:57
Jakiś oporów na kołach nie ma? Może hamulce się delikatnie blokują? Idzie kołami kręcić z palca na podniesionym?
Ale jeżeli piszesz że kopci to tak jak by za bogatą mieszankę dawało. Może komputer podmień? jeśli masz możliwość.

LechuLK
02-09-14, 15:13
Koła kręcą się bez oporów, na stalówkach wąskich zimowych taki sam wynik.

Kompa już podmieniłem i to samo.

Może jakiś kabelek jest nie podłączony do kompa czy coś bo było modzone przy przeróbce na B7 ale to chyba komp powinien błąd jakiś pokazać?

ps. 4 lata jak nie lepiej i problem dalej nie rozwiązany. Chyba dam auto do jakiegoś ogarniętego mechanika.

piotreek23
02-09-14, 15:51
Albo TTM :-)

LechuLK
02-09-14, 16:48
TTM? możesz rozwinąć skrót

piotreek23
02-09-14, 19:08
Ten Typ tak Ma ;-)

LechuLK
02-09-14, 21:56
Sprawdziłem czujnik tps i na postoju pokazywał 1,60V, a powinno być 0,49V. Odkręciłem przepustnicę, myślałem że trzeba wyregulować tą śrubką ale dałem do końca i się regulacja kończyła. Okazało się, że tam gdzie przychodzi czujnik przepustnicy jest źle ta część o którą zahacza czujnik (wyszło po za sprężynkę) i stąd taki odczyt. Złożę wszystko jak ma być i się okaże czy to było winne. :eek: Mimo że po całkowitym odpięciu czujnika nie było zbytniej zmiany.
Wcześniej tylko jakoś pobieżnie sprawdziłem ten czujnik jak miałem go wyjętego.

Tiga
03-09-14, 02:53
Wyjmowales tps' a? A skalibrowales go pozniej? Nie na darmo fabrycznie srubki od niego, maja zeszlifowane lebki.

LechuLK
03-09-14, 03:02
przykręciłem śrubkami a potem skalibrowałem śrubą co się opiera o nią przepustnica na 0,49V

kazik1989
03-09-14, 15:08
Nie pamiętam dokładnie ale u mnie kiedys nie była wpięta kostka położenia wału. (Ale nie pamiętam dokładnie) Sprawdz.

LechuLK
03-09-14, 16:45
Najpierw się okaże czy to TPS nie był winny. Ale ten czujnik położenia wału też bym sprawdził, tylko nie wiem gdzie się znajduje? Domyślam się że gdzieś przy wale ale gdzie dokładnie?

barnie
04-09-14, 08:19
a czy czujnik położenia wału, nie występuje tylko w OBD2?

kazik1989
05-09-14, 13:24
Jest w aparacie zapłonowym-to można wykluczyć bo to nie będzie czujnik położenia wału. Civic strojony? jak nie to na strojenie i zmniejszy się spalanie.

LechuLK
02-10-14, 13:22
Civic nie strojony, jedynie mapka od jogala na której większość osób jeździ.

Poprawienie czujnika położenia przepustnicy nic nie dało jeżeli chodzi o spalanie.

Teraz sobie jeszcze przetestowałem z zapłonem, ustawiłem maksymalnie w stronę chłodnicy, czyli opóźniony zapłon. Auto jakby ciszej pracowało, lepiej zbiera się z wolnych obrotów, można spokojnie od 2 tyś jeździć i nie trzeba go cisnąć. Po krótkiej trasie w mieście spalanie wyszło 8l/100 czyli ładnie. Tylko czy cały czas się takie spalanie utrzyma to się okaże.

Trochę dziwne bo wcześniej też wyprzedzałem zapłon na maxa w drugą stronę i auto paliło jak wcześniej 10l/100 a powinno mniej palić jak sie wyprzedzi właśnie zapłon a nie opóźni z tego co czytałem.

Czy zapłon w civicach jakoś sam się reguluje/koryguje przez komputer niezależnie od ustawienia aparatu?

kaczka208D
02-10-14, 13:35
Zapłon powinieneś ustawić prawidłowo na lampie stroboskopowej - tak jak dla seryjnego d13b2, rozrząd też powinien być ustawiony tak jak dla d13b2. Czytałem gdzieś, że przy strojeniu można to ustawić przez kompa ale nie wiem czy to prawda.

LechuLK
02-10-14, 14:15
Miałem zapłon tak jak w D13B2 ale teraz kombinowałem z opóźnieniem i jest lepiej. Rozrząd seryjnie jest.

Rozmawiałem z kolegą i powiedział, że widocznie spalanie stukowe było jeżeli po takim opóźnieniu lepiej silnik pracuje, przyśpiesza i mniej pali.
Dlaczego tak jest? Możliwe, że kiedyś kupiłem wałek rozrządu od D15B2/B7 który jest tak naprawdę od D16Z2.
Żeby to sprawdzić trzeba by wałek wyjąć i pomierzyć. Na tym wałku jest kółko od D13B2.

Jeżeli by się okazało, że faktycznie wałek jest od Z2 to muszę kupować kółko rozrządu od D16y7 i normalnie ustawić zapłon.
Czy mogę jeździć z kółkiem od B2 i opóźnionym zapłonem i na jedno wyjdzie?

Kółko od y7 jest podobno opóźnione o 4,5 stopnia. Czyli na seryjnym b2 jest przyśpieszone o te 4,5 stopnia. Czyli jak bym opóźnił zapłon jeżeli regulacji starczy o te 4,5 stopnia to na jedno wyjdzie?

Ps. A może to normalne, że przy opóźnionym zapłonie jest lepszy dół obrotów( bo teraz tak na pewno jest, jest to mocno odczuwalne) Nie muszę go tak cisnąć pedału gazu żeby przyśpieszał dosyć żwawo więc i spalanie mniejsze.

jogal
03-10-14, 09:43
pokaż fotki w jakiej pozycji masz teraz aparat, jak opóźniasz zapłon to auto staje się mulaste, jak przyspieszasz to bardziej nerwowe. Na opóźnionym zapłonie powinien palić więcej niż na przyspieszonym...

LechuLK
03-10-14, 15:47
https://lh3.googleusercontent.com/-aYI_v4ZTNQA/VC6oMhSP-_I/AAAAAAAACLs/vRR8d2tv5eo/w864-h648-no/IMG_20141003_152649.jpg

Wcześniej miałem na środku na lampe ustawiane na 20stopni jak dobrze pamiętam. A w takiej pozycji jak jest teraz dół jest lepszy i spalanie w mieście 9l/100 po przejechaniu 60km a wcześniej było min 10l. Ogólnie przyśpieszenie też lepsze bo UKP pokazał 8,8s do 100km a wcześniej było 9,0s
Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły czym może to być spowodowane? Wałek od D16Z2 z kółkiem z B2? Czy jeszcze jakieś inne możliwości są?

zabor
03-10-14, 17:36
Jak kiedyś po zamontowaniu MPFI do mojego D13 na mapce Jogala właśnie takie położenie aparatu (albo bardzo zbliżone, nie mam dobrego zdjęcia) po sprawdzeniu lampą było jak najbardziej prawidłowe. :) (z tym że na standardowym wałku)
Spalania po mieście oscylowały w granicy 7,7-8,7 lato i zimą dokładnie tyle samo tylko dodaj litr (nigdy nie przekraczałem 10l) mierzone przy pełnym baku sposobem prawidłowym oczywiście ;)
Aha i w lato pamiętam jak przegoniłem bak czy dwa jak idiota to doszedł do 9,5 nawet, tylko but od świateł do świateł. To było dziecinne dlatego polecam jazdę mieszaną :D

LechuLK
04-10-14, 19:09
Wcześniej zapłon ustawiałem na lampę i było na środku ale zobaczę jak to teraz wygląda.

LechuLK
19-05-16, 22:40
Możliwe że udało mi się rozwiazać problem wysokiego spalania po przez wymiane kopułki i palca aparatu. Jak mierzyłem spalanie to w miescie wychodzilo 9l a w trasie przy oszczednej jezdzie 6.1l. Tylko nie wiem czy znowu nie wróciło spalanie do 10l i ok 7.5l w trasie jak ostatnio patrzyłem.

Jak wyglądają u was świece na d13b7 z mapka od jogala bo u mnie czarne, okopcone czyli ewidentnie za bogata mieszanka, tak samo końcówka wydechu.

Też tak macie czy u was jest normalnie?

Może być coś w samym aparacie zapłonowym uszkodzone i stąd to wysokie spalanie? Pytam bo mam jeszcze bebechy z aparatu z6 i nie wiem czy warto przekładać dla testu.

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

mixturant
19-05-16, 22:56
Pewnie, że spalanie może wiązać się z uszkodzonym którymś z czujników w aparacie. Przełóż dla sprawdzenia jak masz do dyspozycji. Nic nie stracisz :) Pytałeś Jogala czy ma może jakąś inną mapę pod D13B7? Jeśli ma to podmień kość i zobacz jak będzie się spalanie kształtowało.

Świece powinny mieć lekko brązowy nalot na elektrodzie. Wtedy masz odpowiednią mieszkankę. Jak masz czarne okopcone to tak jak piszesz mieszanka za bogata. Sprawdzałeś wtryski czy nie leją?

jogal
20-05-16, 15:46
Proponuje sprawdzic dzialanie sondy lambda, bo to ona ma duzy wplyw na mieszanke, mozesz tez wstawic fotke swiec...

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L01 przy użyciu Tapatalka

LechuLK
20-05-16, 19:04
Sonde wymieniałem kiedys jak probowalem dojsc do ladu z tym spalaniem na nowa ngk i sprawdzalem miernikiem i bylo ok. Zmienie ten aparat i zobacze.

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

LechuLK
28-05-16, 14:26
Narazie dla pewnosci wymieniłem sonde lambde na jakas nowa za 100zł z wtyczka z allegro. Narazie zauwazylem ze silnik ciszej chodzi na jałowym. Chyba to dobry znak.

Poniżej zdjęcia świec, starej sondy i wydechu.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160528/fafd6904e3e81ff812f21ea2368cf60d.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160528/78a01812b8b85d0569126e56580997bf.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160528/d3f1a5e4426f1e0816703fc8f65fb3bb.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160528/dd7a54eb981fb80728459ada2fab9c77.jpg

Jak widać wszystko okopcone na czarno. Jak sonda tego nie poprawi to biore sie za aparat zapłonowy.

Jeszcze mnie zastanawia że jak próbowałem podłączyć laptopa do auta to w programie pojazywał jakieś całkiem dziwne wartości czujników itp. Nie mogłem też włączyć tego okna żeby pokazywał obrotomierz i inne wskazniki. Może gdzieś w wiązce jest coś nie tak bo była lutowana.


Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

LechuLK
30-05-16, 22:29
Po zmianie sondy spalanie bez zmian.

W między czasie wmieniłem:
Lambda(parę sztuk)
Termostat
Czujnik powietrza dolotowego
2 czujniki temperatury cieczy
Map sensor + kalibracja
Tps
Kable zapłonowe i świece
Kopułka i palec
Ustawiony zapłon i rozrząd
Komputer też wymieniałem
Wtrski

Do sprawdzenia jeszcze aparat zapłonowy
Myślę żeby posprawdzać jeszcze połączenia w wiązce przy kompie

Problem z wysokim spalaniem miałem już w d13b2 jak odblokowałem gaźnik.
Komuś przychodzi do głowy co to jeszcze może być ? Bo mi zaczyna brakować pomysłów.😑 Najprawdopodobniej to będzie coś z tych części które zostały z b2 bo jak pisałem tam też był ten problem. Może jest jeszcze jakaś pierdułka jakiś wężyk podciśnienia czy coś co ma wpływ na spalanie?

Wysłane z mojego Lenovo A3500-H przy użyciu Tapatalka

jogal
03-06-16, 19:48
Czy wszystkie swiece wygladaja tak samo czy ktoras jest okopcona, najlepiej zrob fotke wszystkich swiec? Mierzyles kompresje?

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L01 przy użyciu Tapatalka

LechuLK
16-06-16, 20:35
Z tego co pamiętam wszystkie świece tak samo okopcone. Na weekend wykręce i zrobie zdjęcie. Kompresję dawno temu robiłem i była ok. Nie pamiętam teraz wartości ale taka sama na wszystkich cylindrach.

Teraz jeszcze na postoju nagrałem film z odczytem sobdy lambda z uniwersalnego komputera pokładowego.
Z tego co ja widzę to pokazuję jakby mieszanka była za uboga i chyba komputer wtedy dodaje paliwa. Bo jak dodam gazu to wskazuje zero a dopiero po jakims czasie wskazuje dobrze co widac na filmie.

https://youtu.be/fAVsVfz5cc4

Po odpięciu lamdy która sama w sobie jest napewno sprawna spalanie jest takie same jak nie mniejsze.

Tak mi przyszło do głowy nowe kable podłaczyc od lambdy do kompa i wykluczyc przetarcie kabli.
Mogło by to być to?


Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

LechuLK
11-07-16, 21:15
Poprowadziłem nowe kable do sondy ale nic to nie dało.

Czy może aparat zapłonowy mieć wpływ na za duże spalanie.
Bo auto pracuje równo i dobrze się wkręca na obroty, ale jak ktoś pisał może tam być jakiś czujnik w aparacie czy coś co jak by było nie sprawne to by dawało taki efekt za bogatej mieszanki?

Na weekend postaram się wymienić bebechy z aparatu d16z6 i wtedy sprawdzę może w końcu to to 😠

Wysłane z mojego Lenovo A3500-H przy użyciu Tapatalka

paweltdf
12-07-16, 10:04
ja bym szukał przyczyny gdzie indziej, u mnie świece i sonda wyglądają dokładnie tak samo, a wydech mam dużo bardziej czarny a spalanie mam normalne.

mixturant
12-07-16, 10:49
Jaki masz dolot? Puszka OEM czy jakiś short arm / CAI?

Labed2007
12-07-16, 12:29
Teraz jeszcze na postoju nagrałem film z odczytem sobdy lambda z uniwersalnego komputera pokładowego.
Z tego co ja widzę to pokazuję jakby mieszanka była za uboga i chyba komputer wtedy dodaje paliwa. Bo jak dodam gazu to wskazuje zero a dopiero po jakims czasie wskazuje dobrze co widac na filmie.

https://youtu.be/fAVsVfz5cc4

Po odpięciu lamdy która sama w sobie jest na pewno sprawna spalanie jest takie same jak nie mniejsze.



Raczej wątpię że ta sonda sprawna w takim wypadku.
Ja miałem spalanie w EJ9 D14Z1 7.5-8l na trasie, miasto 10l przy normalnej jeździe. Wcześniej spalanie przy takim samym stylu jazdy było ok. 15% mniejsze.
Sonda również czarna - powinna być brązowa jak prawidłowo pracujące świece. Po odpięciu spalanie takie samo a auto zaczęło jechać lepiej. No to długo się nie zastanawiałem - kupuję sondę. Chciałem nową ale parę ulic dalej kilku gości rozbiera Hondy na części i pomyślałem, że na pewno jakąś sprawną lambdę - nie gorszą od nowej będą mieć :).

Dopiero przy trzeciej sztuce trafiłem na dobrą sondę - kupowałem używane na miejscowym szrocie z Hondami, ponoć wszystkie były sprawdzane, całe szczęście sprzedający nie robił problemów. Chociaż już się wkurzał i miałem wrażenie iż myśli, że coś cuduję na siłę....

Jak dla mnie sonda jest na 2000% winowajcą zbyt dużego spalania - zresztą po okopconej sondzie widać że mieszanka za bogata....
Chociaż taki wynik jak napisałeś w pierwszym poście nie jest jakaś specjalną anomalią - były przypadki że auta paliły 15-20l przy spokojnej i to można nazwać dopiero problemem.

kamil39
12-07-16, 13:56
Sonda ma we wnetrzu bardzo cienka warstwe aktywna, ktora mierzy zawartosc tlenu w spalinach, jak jest ona okopcona to ta warstwa aktywna wedlug mnie jest bankowo przykryta i nie daje rady realnie ocenic zawartosci tlenu w spalinach i daje sygnal o malej ilosci tlenu, wiec komp wzbogaca mieszanke...

LechuLK
12-07-16, 19:56
Jaki masz dolot? Puszka OEM czy jakiś short arm / CAI?
Wcześniej był shortram że stożkiem ostatnio oem pucha z powietrzem ze zderzaka a kilka dni temu założyłem oem dolot z rezonatorem + chce tam jeszcze doprowadzić powietrze.

Co najmniej 3 sondy lambda sprawdzałem.
1. Nowa ngk
2. Nowa ngk z wtyczką
3. Teraz ostatnio na allegro jakaś za 120zł z wtyczką.
Nagram jak chodzi ta ostatnia z nowymi kablami do końca to pokaże.

+ Wcześniej były też próby z używkami

Wątpię żeby 3 nowe lambdy były złe.

Jeszcze chce łapka do civica podłączyć przez program freelog to tam może coś zobaczę.

Wysłane z mojego Lenovo A3500-H przy użyciu Tapatalka

delek
13-07-16, 11:24
daje sygnal o malej ilosci tlenu, wiec komp wzbogaca mieszanke...
A nie na odwrót? Gdyby sonda wskazywała za małą ilość tlenu, tzn. za bogatą mieszankę, to komputer by ją zubożył :).

LechuLK
27-09-16, 15:51
Jaką sondę lambdę byście proponowali? Warunek konieczny - nowa, bo nie chce się bawić w używki w niewiadomym stanie.
To bez różnicy czy od D15B7 czy od D16Z6 wezmę?

delek
30-09-16, 21:00
Lechu ale sprawdzałeś té, ktörą masz? Głowy nie dam ale do tego jest chyba potrzebny ktoś obcykany z Hondá i oscyloskopem. Nie wiem ile masz km do Poznania ale na twoim miejscu kontaktował bym sié z checkerem, który zjadł zęby na hondach.

LechuLK
30-09-16, 23:44
Jednak sonda wydaje mi się że działa ok. Wymieniałem już kilka i na każdej to samo, zarówno nowe jak i używane.

Mam uniwersalny komputer pokładowy, mam tam podłączoną lambdę i pokazuję wykresy lambda w zakresie 0-1V

Nagram za jakiś czas jak to wygląda.
Ale wygląda to tak że po dodaniu gazu na postoju odczyt z lambdy jest zerowy a dopiero potem jakby komp podwyższał dawkę paliwa.

Jeszcze posprawdzam co się da z układem zapłonowym a jak nie to chyba trzeba stroić.

Wysłane z mojego Lenovo A3500-H przy użyciu Tapatalka