PDA

Zobacz pełną wersję : samochód trochę dziwnie się prowadzi ?



slawas2001
04-04-14, 13:45
Witam, mam takie pytanie,

Mam wrażenie że moja civic 1,8 140 km comfort z końca 2011 dziwnie się trochu prowadzi. Może jestem przewrażliwiony i też nie jeżdżę innymi samochodami zbyt często ale wydaje mi się że samochód powinien automatycznie łapać prosty tor jazdy i jechać prosto jak strzała a tu tak nie jest.

Trudno jest mi ustawić koła w 100% prosty tor jazdy,a czym szybciej to tym trudniej, jeśli już ustawię to gdzieś po 50, góra 100 metrach lekuśko w lewo albo w prawo zakręca. Przy minimalnej fałdce na drodze od razu zaczyna w którąś ze stron delikatnie zakręcać.

Dodam że było lekkie ryśnięcie z prawej strony samochodu ale geometria poza 4-5 ' odchyleniem zbieżności lewego tylnego koła jest dobrze. Serwis mówi że w zawieszeniu nic nie widzi, na szarpakach też bodajże była sprawdzana i nic nie wyczaili.

Czy ktoś coś wie na ten temat. Te samochody tak mają czy to może coś skopane jest?

Pozdrawiam, i proszę o jakieś wskazówki.

s.

butler.gdansk
04-04-14, 14:18
Daj przejechać się w Twoim Civie komuś kto ma taki sam model, lub sam idź do salonu i zrób sobie jazdę próbną. Wrażenia subiektywne ciężko określić...

Civicrob
04-04-14, 15:14
Kiedy sprawdzałeś ostatnio wyważenie kół? To pierwsze co mi przychodzi do głowy. Inna kwestia jest taka, że im szersza opona, tym bardziej jeździ na koleinach. Ja w mojej Hance nie zaobserwowałem takiej tendencji, o jakiej piszesz.

slawas2001
04-04-14, 16:06
.. może jeszcze napiszę że to wszystko kiedy puszczam kierownicę.

Ale sprawdzę w razie czego jazdę próbną i potem ewentualnie koła..

ciśnienie jest ok, opony szersze sportowe, koła nie wyważane chyba od roku gdzieś tak ..

Jaroszy
06-04-14, 21:49
sprawdz czy kierunkowosc opon jest poprawna takie rzeczy ze zdarzaja

Valdo
08-04-14, 14:26
Ale przy zlej kierunkowosci opon ciagnalby w jedna strone, a slawas2000 opisuje, ze raz w prawo, raz w lewo i im szybciej tym trudniej. Moze wspomaganie siadlo i zamiast dostosowac sile do predkosci caly czas daje "pomoc" na maxa - wtedy mała krzywizna i przy duzej predkosci juz lecisz na bok.

slawas2001
11-04-14, 03:15
dobra więc tak:
- kierunkowość opon poprawna= zewnętrzna strona bieżnika na zewnątrz,
- ciśnienie poprawne,
- wyważanie kół sprawdzę jeżeli po następnym punkcie stwierdzicie że jest sens,

- byłem na jeździe próbnej, ale mieli tylko hatchbacka i gen wyższa bo 9tka a nie 8semka, i teraz to już jest troche inny samochód ze wzgl na to że jest zmienione zawieszenie w 9 gen odczuwalnie bardziej miękkie, i na to że jest tam belka skrętna (hatchback) a nie wielowachaczowe (sedan) , ale mogę stwierdzić że:
a. samochód testowy nie jechał prosto jak strzała bo na ?nierównościach/przy pochyłej jezdni? (droga była niezła, ale idealnie równa pewnie nie była) samochód czasem lekko jechał w prawo (dodam że nie był nowy bo chyba używany przez kogoś z salonu, pełny bagażnik, zakurzony ;) )
b. samochód miał całkiem inne działanie wspomagania, *wydaje się* że jakby sporo mocniejsze niż moje, i nie miał takiego jakby luzu po środku (=możliwe że tak odczuwane z powodu lepiej wyważonych kół, i/lub możliwe że węższych opon), ogólnie to wspomaganie pewniej pracowało w samochodzie testowym, tak jak by w moim było troszeczkę niemrawe na środku i około 1 cm ruchem kierownicy w obie strony, taki jakby luz
c. mój samochód jedzie czasem dłuższy dystans prosto przy dużych, i małych prędkościach, ale nie jest to moim zdaniem idealnie tak jak powinno - patrz podpunkt b

Co o tym sądzicie? Macie jakieś wnioski uwagi? jestem przewrażliwiony czy coś może być nie tak czy to wina opon?

ktyl
11-04-14, 09:00
gen wyższa bo 9tka a nie 8semka
Czy zwróciłeś uwagę, że piszesz na forum IX gena właśnie? Może zapytaj VIII-genowców czy znają takie przypadki...

slawas2001
11-04-14, 13:18
przepraszam, ponieważ wszedzie pisze że gen 8 był produkowany do 2011, a gen 9 od 2011, a ja mam kupiony w 2012 model z 2011 więc się po prostu pomyliłem,

zaraz napisze do działu 8 gen.