PDA

Zobacz pełną wersję : Płyny hamulcowe DOT3, DOT4 - można mieszać, dolewać...?



AdamCIV
10-11-04, 18:23
Witam.
Poziom płynu hamulcowego zbliża mi się do minimum. Najprawdopodobniej mam zalany płyn DOT4 firmy Shell. W związku z tym mam pytanka:
1. można dolać DOT4 każdej innej firmy?
2. można dolać DOT3? (mam go sporo).
3. DOT4 jest płynem syntetycznym?
Dzięki za odpowiedzi.

Nero
10-11-04, 18:28
:shock: yyyyyyy wydaje mi sie ze zle forum wybrales :grin:

mighty
10-11-04, 18:28
ten temat to chyba powinien sie pojawic w dziale technicznym ;)

AdamCIV
10-11-04, 18:34
yyyyy -> Problemy i sugestie: ja mam problem i czekam na sugestie :grin:

boomer
10-11-04, 19:00
Zarty zartami ale kupcie sobie okulary co by dokladnie przycztac opis pod kazdym forum, jak wol jest napisane na stronie glowej ktore forum od czego... Takich bledow sie nie robi...
EDIT:
AdamCIV watku nie zamkniemy tylko przeniesiemy go na techniczne, poza pomylka pytanie dobre wiec po co kasowac, niech bedzie dla przyszlych pokolen

AdamCIV
10-11-04, 19:12
Oki, nie doczytałem, a okulary noszę.... Zwracam honor.
Zamknijcie ten temat. Nowego nie bedę tworzył, bo po co nabijać kolejne posty.

LIO
10-11-04, 19:13
plynów nie mieszamy, bo sie zwazy jeden ;)
co z tego ze masz duzo DOT3, ale DOT4 jest lepszy, nie mówiac o DOT5.1

no1tasman
10-11-04, 19:17
no fakt...plynow sie nie miesza ;)...jesli masz DOT4 lej taki sam, obojetnie jakiej firmy...

GTBart
10-11-04, 23:29
DOT4 jest oczywiscie lepszy od 3 a jesli chodzi o 5.1 hmm ja bym go do normalnego uzytkowania nie polecał, charakteryzuje sie on bardzo duza higroskopijnością (pochłanianie wilgoci z otoczenia) i musiałbyś go zmieniac max co pol roku!!!
A jesli chodzi o mieszanie to ... nie mieszaj :wink: różnych klas!
No i to czy jest syntetyczny, to zauważyłem zależy od firmy, ja mam Jurid'a syntetyka a np Agromix 4 jest na bazie mineralki!

Mystek
10-11-04, 23:58
2KC i mozna mieszac :lol:

PS. czym sie rozni to ze dot3 jest slabszy od dot4 ? przy zmianie klockow przydolby sie zmienic i plyn ?

GTBart
11-11-04, 00:14
DOT 3 to pierwszy z serii DOT'ów a od 4 różni sie chociażby jedna z najważniejszych rzecza w płynach ... temperaturą wrzenia!
Szkoda juz lac 3 4 biije ja na głowe i jest wszedzie dostepny a 3 juz powoli odchodzi w niepamiec! Acha no i 3 jest chyba w pelni mineralna a 4 juz byl rowniez syntetyczne!!!

A płyn wymienia sie co 2 lata :wink:

LIO
11-11-04, 22:11
wszystkie plyny charakteryzuja sie higoskopijnoscia, a DOT5.1 owszem wieksza, ale nie widze problemu z wymiana. Nie musisz przeciez zlewac calego plynu i od nowa zalewac, odpowietrzac itd. Wystarczy odessac strzykawka plyn ze zbiorniczka, zalac nowy, spóscic z dolu troche plynu z ukladu, dolac do zbiorniczka, ew. potórzyc ;)

mufaz
11-11-04, 22:32
Nie polecam mieszania plynow,raz wymieszalem 3z4 i wszystko na poczatku bylo ok,jednak po pewnym czasie hamulec jakby sie zapowietrzyl,nie reagowal odrazu wpadal do podlogi,trzeba bylo kilka razy deptac na hampla.Proponuje wymienicc plyn.

GTBart
11-11-04, 23:36
wszystkie plyny charakteryzuja sie higoskopijnoscia, a DOT5.1 owszem wieksza, ale nie widze problemu z wymiana. Nie musisz przeciez zlewac calego plynu i od nowa zalewac, odpowietrzac itd. Wystarczy odessac strzykawka plyn ze zbiorniczka, zalac nowy, spóscic z dolu troche plynu z ukladu, dolac do zbiorniczka, ew. potórzyc ;)

:lol: dobra rada, ale nie mów jej przy normalnych mechanikach! Zmiana płynu polega na całym jego zlaniu, przepłukaniu i odpowietrzeniu!!!
A takich rzeczy jak Ty mówisz to z hamulcami bym nie robił, a co z płynem który pozostał gdzieś tam w środku, on tak moze sobie dozywotnio tam siedziec!
Z kolei tu spuscic tam odessac itp, to juz lepiej poprostu go wymienić, no i najważniejsze ... hamulce to bezpieczeństwo! A jak chce sie taką wymiane przeprowadzić to lepiej juz nic nie robic, bo to że w zbiorniczku bedzie nowy plyn to c hyba bedzie dobre tylko dla oka!

Sorki jesli cos nie tak napisalem ale ja jestem mechanikiem i jak slysze takie rady to mi sie slabo robi :wink:

Mystek
11-11-04, 23:40
to rozumiem ze tego 5.1 do stockowego cifa sie nieoplaca zalewac ? w takim razie jakiej marki polecacie tego dot4 i jaka cena ?

Toreto
11-11-04, 23:46
to rozumiem ze tego 5.1 do stockowego cifa sie nieoplaca zalewac ? w takim razie jakiej marki polecacie tego dot4 i jaka cena ?

Hmm z tego co sie orientuje to wogóle shell ma wszystko drogie i oleje i płyny hamulcowe wiec warto pofatygować sie do sklepu z olejami i tam napewno dobiora Ci plyn o bardzo podobnej klasie i po nizszej cenie...

GTBart
11-11-04, 23:47
Ja nie polecam zalewac tym 5.1 bo i po co, no ale jak kto lubi, to tak jak wszyscy zachwycaja sie klockami ferrodo racing do normalnego auta, tylko nikt ni bierze pod uwage tego ze one zaczynaja pracowac dopiero po osiągnięciu bardzo duzej temperatury, ktorej nie osiagniesz w miescie a co gorsza one bez tego hamuja gorzej niz zwykle. Wiem ktos powie ze mozna raz czy 2 razy ostro zahamowac, no tak tylko po co, rzeby scierac opony, szybciej konczyc klocki ... no ale co kto lubi!!!

A jesli chodzi o plyn polecam JURID'a w cenie chyba cos kolo 7zl za pol litra, wiem ze nei jest drogi al enie pamietam ile kosztuje w kazdym razie jest ze 2 razy drozszy od polskiego plynu!!

LIO
12-11-04, 10:12
GTBart, moja teoria jest taka. Plyn chlonie wode z otoczenia, po pewnym czasie jest jej tak duzo % ze plyn nie ma 100% wlasciwosci. Jesli nawet gdzies zostanie jakis sporadyczny procent "starego" plynu, to calosc wykaze sie i tak duzo wieksza skutecznoscia, a obecnosc wody mozesz liczyc w promilach, a to nie pogorszy pracy ukladu.

elmer
12-11-04, 12:13
to rozumiem ze tego 5.1 do stockowego cifa sie nieoplaca zalewac ? w takim razie jakiej marki polecacie tego dot4 i jaka cena ?

ZTCP to DOT 5.1 jest tak mniej wiecej dwa razy drozszy od DOT 4.

Czy sie oplaca? Jesli masz slabe klocki, to zalanie 5.1 nie da Ci wiele. Ale fakt faktem, ze zagotowanie DOT 4 to kwestia trzech dobrych hamowan ze 130 km/h.

Adam R.
12-06-06, 18:06
nie bede zakladal nowego tematu

czym przeplukac uklad :?:

Fawor
12-06-06, 18:14
jesli krwionośny to wódką, moczowy polecam piwem ;)
A tak na serio jesli tylko do przepłukania do zakup jakis najgorszy szmelc DOT3. Jesli bedzie zalane i od razu zlane to rodzaj płynu nie robi żadnej róznicy. No chyba, ze mozna przepłukac układ płynem w ogole nie związanym z hamulcowym :roll: O tym nie wiem i z chęcią sie dowiem :)

Adam R.
12-06-06, 18:24
a moze by podpiac kompresor i przedmuchac porzadnie :?: ciekawe czy bedzie to rownoznaczne z przelukaniem :?:

oczywiscie mowie o ukladzie bez ABS`u

Wombat
12-06-06, 21:07
na buteleczakch z płynem jest informacja z jakimi specyfikacjami mozna go mieszac. generalnie 3 z 4 to badzo swobodnie. z 5.1 juz gorzej z 5 wogóle nie

Płyny dzielą sie na takie na bazie bez siliconu (non silicon base) czyli 3 ,4 , 5.1 na płyny na bazie bez siliconu czyli 5 (silicon base) oraz płyny mineralne LHM .

Dla przykłady temp płunu Motula DOT 4 to ponad 312 stopni. Tutaj reguł nie ma i trzeba po prostu czytac etykietki

eVok
14-06-06, 17:47
płukaj denaturatem

qba1983
15-06-06, 18:29
dobrze, a powiedzcie mi jak mam wymienic plyn w civicu z ABSem :?: w manualu czytalem ze to powinno sie robic tylko w serwisie, ale czy aby na pewno nie da sie tego samemu jakos zrobic :?:
czy jedynym sposobem bedzie dolewanie do zbiorniczka i spuszczanie z zaciskow :?: :!:

civic45
06-07-06, 00:59
OT4 jest oczywiscie lepszy od 3 a jesli chodzi o 5.1 hmm ja bym go do normalnego uzytkowania nie polecał, charakteryzuje sie on bardzo duza higroskopijnością (pochłanianie wilgoci z otoczenia) i musiałbyś go zmieniac max co pol roku!!!
A jesli chodzi o mieszanie to ... nie mieszaj różnych klas!
a czy pan nie pomylił tego dota 5.1 z 5.0 bo co do drugiego to się zgadzam ale z tym pierwszym to nie do końca ;)
pozatym doty 3,4,5.1 są mieszalne i nic się nie dzieje poza spadkiem parametrów z wyższej klasy na niższą (przy mieszaniu nie należy tylko mieszać baz silikon z minerał )
jeśli ktoś ma obiekcje co do tego to proszę zerknąć na etykietę produktu to sprawa się wyjaśni