PDA

Zobacz pełną wersję : Termostat



ambasador
29-01-14, 22:02
Koledzy - pytanie mam proste jeżeli dolny wąż od chłodnicy jest zimy po przejechaniu 30 km - to znaczy że padł termostat??

Wiem, że na forum było to poruszane kilkadziesiąt razy ale mam dylemat. W zasadzie silnik nagrzewa się dość szybko jak na obecną temperaturę - rano ok. -14 stopni. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów w mieście trzyma się ładnie połowy jak Takeo Fujisawa przykazał, ale na trasie jak się przyciśnie to potrafi opaść do ok 30 proc. Podobnie jest chyba przy spokojnej jeździe też lekko może opaść. W zasadzie temperatura niska i to bardzo, płyn ok nie znika, chłodnica na górnym płacie jest ciepła na korku ciepło też czuć. Któregoś razu przejechałem 7 km i rzucając szmatę na korek odkręciłem go na chwilkę - poszła para i płyn gorący, więc chyba krąży, silnik się nie grzeje, a przynajmniej wskazówka tego nie sygnalizuje.

W zasadzie już nie wiem a dylemat mam ponieważ gadałem z mechanikiem i powiedział, że wszystko jest w porządeczku - po prostu jest zimno i taki mamy klimat.
Podpowiecie ??? Interesuje mnie przede wszystkim czy wasze przewody są też zimne i cz ciepłe ? W pracy silnika nie zauważyłem żadnych niepokojących oznak.

motomaniak1988
29-01-14, 22:49
wez np odpal auto i niech stoi na wolnych obrotach jakis czas obserwuj czy dolny waz robi sie cieply jesli tak to masz padniety termostat a jesli jest zimny (chlodny) to jest ok. dolny waz robi sie cieply jak auto chodzi dlugi czas i termostat otworzy duzy obieg. a teraz zima to termostat moze nawet nie otworzyc duzego obiegu na postoju :) jesli auto ci normalnie grzeje w srodku to raczej nie ma zadnego problemu.

sebawo
30-01-14, 12:20
Z drugiej jednak strony nawet przy szybszej jeździe nie powinna wskazówka opadać, sprawny termostat powinien utrzymać temperaturę optymalną.
Wymieniałeś go kiedyś? A płyn? To nie są drogie rzeczy, więc bym wymienił dla pewności. Chodnicę masz chłodną na całym dole czy tylko miejscami?
Po 30km dolny wąż powinien być co najmniej letni, a na pewno nie zimny...Prznajmniej tak jest u mnie i to po 18km z czego większość trasą...


po prostu jest zimno i taki mamy klimat.

haha, ktoś tu się za dużo polityków nasłuchał :D
Powtórzę, sprawny termostat nie ma prawa pozwolić na takie szopki, -15 to nie jest jakaś extremalnie niska temperatura. Niskie temperatury czuć bardziej po temp. oleju, płyn powinien zawsze nagrzać się do temperatury roboczej (okolice 90*C).

Wymień ten płyn i termostat, wyjdzie Cie jakieś 70PLN a będziesz pewny, że to nie z tego powodu.

ambasador
30-01-14, 18:11
Dzięki koledzy, płyn na 100 % dobry wymieniałem przed zimą, o termostacie nie pomyślałem, wymieniany ok 2 lata temu - może 3. Dół chłodnicy nie był oglądany. jedyne co to ten wąż - zimny, na trasie dziś przy redukcji do 3 i wyprzedzaniu temp płynu spadła na wskazówce 1/2 skali do 1/4 gwałtowanie, a potem wzrost, może czujnik ? ale wąż zimny zrobiłem 40 km w różnych warunkach 5 min od zgaszenia sprawdziłem, pod maską ciepło a wąż dolny zimny, górny ciepły ...

Z tego wnioskuje, że silnik jest niedogrzany ? bo się raczej nie przegrzewa ?
Trzeba wymienić termostat.....

motomaniak1988
30-01-14, 20:38
wyjmij termostat i mozesz go wrzucic do wody i zagotowac zobaczyc jak sie zachowuje przy jakiej temp sie otwiera. ew czujnik moze swirowac ale zacznij moim zdaniem od termostatu bo lepiej zebys silnika nie ugotowal gdy sie np zatnie jak teraz zaczyna prawdopodobnie szwankowac, jak bedziesz mial watpliwosci to go wymien nie majatek a moze cie uchronic przed klopotami :P
ogrzewanie masz dobre w aucie bo jesli slabe to tym bardziej bym sie termostatem zainteresowal.?

MarcinWL
30-01-14, 21:09
Ja też miałem problem z dogrzaniem silnika i wnętrza, wymieniłem termostat i silnik nagrzewa się 2 minuty przy -10 za oknem, wymiana nie jest trudna, wystarczy klucz nasadowy 10, kombinerki i godzina wolnego czasu http://forum.samnaprawiam.com/silnik-benzyna-wymiana-termostatu-civic-v-gen-vt643.htm