PDA

Zobacz pełną wersję : Civic ek 1.5 modyfikacje tego silnika ? V-TEC-E



wariat123
24-01-14, 19:31
Witam


Jestem tutaj nowy więc prosił bym o nie smianie się jesli nie czegos nie będe wiedziec ;) Jestem wielkim fanem hondy więc postanowiłem ze pierwsze auto jakie zakupie będzie to honda civic V-TEC-E tak zwany eco :P dokładniej 6 gen, Hatchback, zielony metalik (postaram się za niedługo dodac jakies zdjęcia) . Autkiem jezdziła moja siostra , ale wiecej stało niestety , postanowiłem ze ją od niej odkupie prawko za niedługo wiec pora juz cos sobie ogarnąc. Chodze do szkoły samochodowej więc podstawowe informacje mam , duzo tez czytam o tym samochodzie ale nigdzie nie moge doszukac się tej wersji silnika i czegos na temat jego modyfikacji , mam nadzieje ze ktos na tym forum wie cos o tym i mi opowie ;]

Seba27
24-01-14, 19:42
Czesc :)

Tylko ponizsze 2 linki przyszly mi na mysl :)

http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?26-!!!-REGULAMIN-FORUM-!!!-przeczytaj-zanim-napiszesz

http://www.civicklub.pl/forum/forumdisplay.php?54-VI-gen

Skydiverek
24-01-14, 21:45
Pisze się VTEC-E

ma1ster
24-01-14, 22:40
To super silnik do modowania w dół, można zrobić spalanie LPG na poziomie niecałych 7L...

motomaniak1988
25-01-14, 19:27
pierwsze od czego kazdy zaczyna to zrobienie wydechu i dolotu kolektor wydechowy 4-2-1 lub 4-1 ebay np kto co woli. potem mozna kupic klawiature i walek od d16z6 badz d16y8 przejsciowke kompa obd2-->obd1 kompa np p28 przygotowanego pod strojenie wystroic to i mozna sie cieszyc pelnym VTEC-iem do tego zestawu nie zaszkodzi zakupic regulowane kolko rozrzadu.
nastepnie mozna wziasc sie za skrzynie poniewaz masz najdluzsza w D seri przy tym silniku wiec strasznie zamula.albo kupijesz skrzynie z hb v gen 1.3 noblesse z przelozeniem glownym fd 4.4 albo budujesz hybryde z fd 4.4 3i4 z CRX-a i 5bieg z twojej skrzyni chyba najlepsze co moze byc i odczuwalny efekt.
mozesz do tego zalozyc lekkie kolo zamachowe.
no to by bylo na tyle z podstawowych rzeczy

Starstruck
25-01-14, 19:40
Ja bym zaczął właśnie od skrzyni. Min. fd. 4,25 np. z D15B2.

ma1ster
25-01-14, 20:10
Ale i tak nie osiągniemy poziomu b16 w serii, więc czy nie szkoda czasu i pieniędzy, oraz spadku bezawaryjności...

Starstruck
25-01-14, 23:26
Ale i tak nie osiągniemy poziomu b16 w serii, więc czy nie szkoda czasu i pieniędzy, oraz spadku bezawaryjności...

Z pierwszym i drugim się zgadzam w 100%, trzeciego nie rozumiem...

Seba27
25-01-14, 23:37
Ze MiniMe bedzie wg. niego bardziej awaryjne niz seria :rolleyes:

Z czym rowniez mi sie ciezko zgodzic bo jak cos jest zrobione porzadnie to bedzie jezdzic dlugo i bezawaryjnie :)

mayday-82
26-01-14, 00:58
Podstawą są 3 rzeczy:
-skrzynia min fd4,25
-4-2-1 i całość układu wydechowego 2,25" bo seria to słomka
-dolot cai/parówa jak kto woli :D
Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

fełtek
26-01-14, 11:05
Mini me to kupa siana czasu itp. Z tym silnikiem mam też od niedawna do czynienia i jest co najmniej dziwny. Ja mam skrzynie z D16Z6 i spoko to jeździ lecz jeśli od pierwszych biegów go nie cisniesz i zdarzy złapać eco to gdy nagle chcesz dobrze przyspieszyć albo czekasz na magiczne 3500rpm albo konkretna redukcja. Ktoś powie ze każde auto trzeba redukować, tak owszem. Ale tu nawet z 5 na cztery zejdziesz i auto dalej nie jedzie(przynajmniej w miarę). 3500 to jest minimum żeby to w miarę sie zbieralo.
Podsumowując trzeba się tego silnika nauczyć. L dla mnie jest to nie co uciążliwe.
Jak masz trochę siana to pakuj conajmniej D16Z6 lub jak Będziesz Mieć szczęście D15B :-)

ma1ster
26-01-14, 11:13
Ze MiniMe bedzie wg. niego bardziej awaryjne niz seria


Z pierwszym i drugim się zgadzam w 100%, trzeciego nie rozumiem...

Oczywiście, że po mini me, cały samochód będzie miał większe skłonności do tego, żeby pewnego dnia zawieść... Oczywiście względem nie dotykanej serii, takiej jak kolega wyżej posiada...

lukasrz
26-01-14, 13:23
Ale tu nawet z 5 na cztery zejdziesz i auto dalej nie jedzie(przynajmniej w miarę). 3500 to jest minimum żeby to w miarę sie zbieralo.
Podsumowując trzeba się tego silnika nauczyć. L dla mnie jest to nie co uciążliwe.
Jak masz trochę siana to pakuj conajmniej D16Z6 lub jak Będziesz Mieć szczęście D15B :-)

Szczerze to nie rozumiem o co Ci chodzi. Silnik jak silnik, poza możliwą pracą na 12V i ubogiej mieszance 20:1 to nie wiem co tu trzeba się uczyć. Na pewno nie jest to silnik do upalania, to tylko 114KM. Jak chcemy, możliwie najszybciej przyśpieszyć to min 4500-5000rpm i jakoś to jedzie... na miasto ujdzie.

Za modzenie tego silnika bym się nie brał, rzeźbienie w g... ale co kto woli, wiadomo i z D13 można ładne liczby wycisnąć. Ale jak dla mnie jak ma być 1 wałek to tylko d16

Muzyk-Grzes
26-01-14, 13:32
potem mozna kupic klawiature i walek od d16z6 badz d16y8

Ze MiniMe bedzie wg. niego bardziej awaryjne niz seria

Z czym rowniez mi sie ciezko zgodzic bo jak cos jest zrobione porzadnie to bedzie jezdzic dlugo i bezawaryjnie

Ja się zgodzę bo jak założysz klawiature i wałek z D16Z6 na głowice D15Z6 bez obróbki głowicy to będą problemy. Te elementy sa do siebie fabrycznie pasowane a nie p&p .Co innego jak przełożysz całą głowicę.

mayday-82
26-01-14, 14:06
Ja się zgodzę bo jak założysz klawiature i wałek z D16Z6 na głowice D15Z6 bez obróbki głowicy to będą problemy. Te elementy sa do siebie fabrycznie pasowane a nie p&p .Co innego jak przełożysz całą głowicę.

Co ty wogole za glupoty wypisujesz jakie problemy po wlozeniu walka i klawiatury d16z6 wiesz to z doswiadczenia czy slyszales gdzies przypadkiem??? Dokupujesz przejscowke z obd2a na obd1 + p06/28 w ktorym wylaczasz grzalke sondy lambda pozniej strojenie i cieszysz sie pelnym vitkiem :)

Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

fełtek
26-01-14, 15:57
Szczerze to nie rozumiem o co Ci chodzi. Silnik jak silnik, poza możliwą pracą na 12V i ubogiej mieszance 20:1 to nie wiem co tu trzeba się uczyć. Na pewno nie jest to silnik do upalania, to tylko 114KM. Jak chcemy, możliwie najszybciej przyśpieszyć to min 4500-5000rpm i jakoś to jedzie... na miasto ujdzie.

Za modzenie tego silnika bym się nie brał, rzeźbienie w g... ale co kto woli, wiadomo i z D13 można ładne liczby wycisnąć. Ale jak dla mnie jak ma być 1 wałek to tylko d16
Chodzi o to ze 12v jest do 3500 obr. Bynajmniej u mnie z ta skrzynia. Ja jak jadę autostrada 120km/h jeszcze przed 3500obr i depne mu to w ogóle nie jedzie dopoki powoli powoli nie przekroczy 3500obr. Wtedy dostaje "konkret kopa"W silniku bez eco vitka przy takiej prędkości depniesz i będzie się zwawiej zbierać. Mój kolega w ek ma identycznie z inna od serii skrzynia.

karas
26-01-14, 17:00
fełtek u mnie to zjawisko nie wystepuje. Pali sie ekono wciskam gaz, ekono blyskawicznie gasnie i obroty calkiem żwawo rosna do tych 7 tys obr nawet jezeli jade na 2 tys obrotów. Ida tak samo szybko do 3,5 tys obr jak do 7 tys. Wiadomo ze na 5 czy 4 biegu obroty rosna wolniej ale na 3 czy 2 biegu nie mam zadnego problemu z przyspieszaniem z niskich obrotow a skrzynie mam z d14 czyli 2 bieg do prawie 100km/h 3 do 140km/h.
nie wydaje mi sie zeby bylo tak jak piszesz tzn ze silnik caly czas na kazdym biegu do 3500 obr chodzi na 12 v a pozniej przelancza sie na 16 v. Ten silnik normalnie chodzi na 16 v natomiast tylko przy spelnieniu nastepujacych warunkow tzn: obr do 3500 tys + delikatne obchodzenie sie przepustnica silnik przechodzi na 12 v i spala uboga miesznke-na tym polega vtec w tym motorze dlatego nazywa sie vtec-e. Co wiecej kontrolka ekono nie zawsze odzwierciedla przejscie na 12v, auto nie przejdzie w tryb 12 v na 1i 2 biegu oraz jezeli silnik jest niedogrzany czy masz za malo oleju

mayday-82
26-01-14, 18:01
Tak dla przypomnienia jakby ktoś nie wiedział jak działa VTEC-E

Silniki z VTEC-E poniżej pewnych obrotów pracują praktycznie na 12 zaworach. Cztery zawory dolotowe można powiedzieć, że są nieaktywne. Krzywki sterujące ich pracą mają niemal okrągły kształt przez co zawory prawie się nie unoszą. Piszę „prawie”, ponieważ mimo wszystko zawory te są lekko unoszone, aby nie ulegały przegrzaniu. Główna porcja powietrza dostaje się jednak przez pozostałe zawory, co sprzyja także zawirowaniu mieszanki i jej lepszemu wymieszaniu z paliwem.

http://s2.blomedia.pl/autokult.pl/images/2011/06/VTEC-E.jpg


„Normalna” krzywka ma jednak nieco ostrzejszy zarys niż standardowe krzywki w silnikach bez systemu VTEC. Pracuje ona przez cały czas, ale dzięki prawie zamkniętemu drugiemu zaworowi, spalanie paliwa jest niższe, a stosunek powietrza do paliwa osiąga wartość nawet 20:1. Po przekroczeniu pewnej wartości obrotowej obie dźwignie zaworowe są spinane, a nie pracujące wcześniej zawory otwierają się teraz tak samo jak pozostałe.

3-stopniowy VTEC

Ta konfiguracja jest swoistym połączeniem zalet SOHC VTEC oraz VTEC-E. Na każdą parę zaworów przypadają trzy krzywki, a każda ma inny kształt. Pierwsza z nich jest niemal okrągła, tak jak w przypadku VTEC-E. Kolejna odpowiada za średni wznios zaworów i wykorzystywana jest przez większość zakresu obrotowego silnika. Ostatnia, środkowa krzywka, zapewnia największy wznios. Dźwignie zaworowe poszczególnych krzywek mogą być łączone stopniowo.

http://s2.blomedia.pl/autokult.pl/images/2011/06/faza1.jpg

Przy niskich obrotach, poniżej 2500, silnik pracuje w trybie oszczędnym (12-zaworowym) tak jak ma to miejsce w VTEC-E. Cztery zawory nie są unoszone prawie wcale, a pozostałymi czterema steruje krzywka o średnim wzniosie. Po przekroczeniu 2500 obr./min. załączana jest druga faza pracy. Olej pod ciśnieniem sterowany elektrozaworem powoduje przesunięcie się górnego sworznia i spięcie dwóch skrajnych dźwigni zaworowych, co powoduje pracę wszystkich zaworów dolotowych na podstawie kształtu krzywki o średnim wzniosie.

http://s2.blomedia.pl/autokult.pl/images/2011/06/faza2.jpg

Powyżej 6000 obr./min. aktywowana jest 3 faza, w której olej pod ciśnieniem trafia do obydwu kanałów. Pierwszy sworzeń pozostaje w swojej pozycji, a dołącza do niego drugi, który spina pracę wszystkich trzech dźwigni zaworowych. W takim układzie sterowanie zaworami dolotowymi odbywa się przy pomocy trzeciej, środkowej krzywki o „sportowym”, najostrzejszym kształcie.

http://s2.blomedia.pl/autokult.pl/images/2011/06/faza3.jpg

Technologia zmiennych faz rozrządu VTEC zapewnia odpowiednio wysoką moc oraz stosunkowo niskie spalanie. Oczywiście w zależności od zastosowanej w silniku konfiguracji, nacisk na poszczególne parametry jest zmienny. W systemie VTEC-E priorytetem jest oczywiście ekonomia, a dzięki tej technologii otrzymujemy również podwyższoną moc.

rafal86
26-01-14, 20:06
nie wydaje mi sie zeby bylo tak jak piszesz tzn ze silnik caly czas na kazdym biegu do 3500 obr chodzi na 12 v a pozniej przelancza sie na 16 v. Ten silnik normalnie chodzi na 16 v natomiast tylko przy spelnieniu nastepujacych warunkow tzn: obr do 3500 tys + delikatne obchodzenie sie przepustnica silnik przechodzi na 12 v i spala uboga miesznke-na tym polega vtec w tym motorze dlatego nazywa sie vtec-e. Co wiecej kontrolka ekono nie zawsze odzwierciedla przejscie na 12v, auto nie przejdzie w tryb 12 v na 1i 2 biegu oraz jezeli silnik jest niedogrzany czy masz za malo oleju

wydaje mi się że mylisz się...dlatego że miałem kontrolke "vteca" czyli sygnalizowało mi kiedy idzie impuls z kompa do zaworu vtec czyli mówiąc inaczej kiedy przełącza sie na 16v i następowało to zawsze powyżej 3,5 tyś obrotów.
Do tych 3,5 rpm auto jedzie cały czas na 12v a jak świeci się econo to dodatkowo mieszanka jest uboga.

Gdyby było tak że auto non stop po odpaleniu chodzi na 16v to czemu impuls idzie do zaworu dopiero powyżej 3,5 tyś?

a co do tego "kopa" powyżej 3,5 tyś to miałem tak samo u siebie, oczywiście to kop w cudzysłowiu ale wrażenie takie jakby silnik się "odblokował" i łapał oddech - co by potwierdzało że wtedy przechodzi na 16v

karas
26-01-14, 20:25
rafal86 moge sie mylic ale na jalowym 1 i 2 biegu tez - skoro miales kontrolke vtec'a to wszystko jasne? Jak silnik jest niedogrzany chodzi caly czas na 12V? Jak ma np za malo oleju to tez caly czas smiga na 12V???

fełtek
26-01-14, 20:35
a co do tego "kopa" powyżej 3,5 tyś to miałem tak samo u siebie, oczywiście to kop w cudzy słowiu ale wrażenie takie jakby silnik się "odblokował" i łapał oddech - co by potwierdzało że wtedy przechodzi na 16v

I właśnie jest tak u mnie jak mówisz. Choć na 1 i 2 biegu nie działa Eco Vtec. Tzn po odpaleniu chodzi na 16V dopóki się silnik nie dogrzeje też Eco się nie włączy. Wiadomo że jak np. Startujesz agresywnie i od pierwszych biegów ciśniesz powyżej tych 3500 obr auto pracuje ciągle na 16V ale jeśli na 3 biegu złapie Ci Econo(bo od 3 dopiero się włącza) to później musisz przekroczyć te "magiczne" 3500 żeby jak kolega napisał złapało drugi oddech czyli przechodzi w 16V.
Mało tego. U mnie na skrzyni D16Z6 lampka Eco gaśnie już na 2500 obr i wcale nie przełącza na 16V. Może i mieszanka jest już bogatsza,ale do 3500 obr nadal jest 12V.
I dlatego mi chodzi że trzeba się nauczyć tego silnika,bo nie ma on takiej typowej dynamiki(płynności mocy) w pewnych zakresach.
Jak miałem kiedyś D14Z6 to jadąc na 5-ce redukowałem na 4-ty pieg i jakoś to szło. Teraz jadąc na 5-ce redukuje na 4-ry i nie jest powyżej 3,5tyś to nie jedzie jak powinno po redukcji. Zaznaczam że jade na piątce w trybie Econo coś koło 2500 obr. Wiadomo że jak bym jechał na 5-ce na 5 tyś obr to po redukcji by szło,ponieważ było by powyżej 3,5 tysia na 4-tym biegu.
:)
Zamieszałem :p

rafal86
26-01-14, 20:38
kontrolka świeciła sie tylko powyżej 3,5 tyś, na zimnym silniku nie, na jałowym też nie. Ale na 1 czy 2 powyżej tych obrotów również się zapalała.
Na tej podstawie u siebie wyciągnąłem taki wniosek że uruchamiamy silnik jest 12v, jedziemy delikatnie to pali się econo wiec jest 12v + uboga mieszanka, dodamy gazu econo gaśnie jest tylko 12v a powyżej 3,5 rpm jest 16v.
Może źle myśle :)
Najlepiej to czuć na 5 biegu jadąc ze stałą predkością i deikatnie dodając gazu na granicy tych 3,5 rpm - czuć wtedy jak auto "samo" przyśpiesza.

fełtek
26-01-14, 20:41
kontrolka świeciła sie tylko powyżej 3,5 tyś, na zimnym silniku nie, na jałowym też nie. Ale na 1 czy 2 powyżej tych obrotów również się zapalała.
Na tej podstawie u siebie wyciągnąłem taki wniosek że uruchamiamy silnik jest 12v, jedziemy delikatnie to pali się econo wiec jest 12v + uboga mieszanka, dodamy gazu econo gaśnie jest tylko 12v a powyżej 3,5 rpm jest 16v.
Może źle myśle :)
Najlepiej to czuć na 5 biegu jadąc ze stałą predkością i deikatnie dodając gazu na granicy tych 3,5 rpm - czuć wtedy jak auto "samo" przyśpiesza.
Jak "kontrolka swieciła się powyżej 3500?" Kontrolka Econo?
Wiem że przy seryjnej skrzyni świeci się DO 3500 przy delikatnym operowaniu pedału. Przy nie seryjnej skrzyni świeci siędo 2500 jak u mnie i jednego kolegi :)
To z tymi odczuciami na piątce się zgadzam.

Muzyk-Grzes
26-01-14, 20:54
Co ty wogole za glupoty wypisujesz jakie problemy po wlozeniu walka i klawiatury d16z6 wiesz to z doswiadczenia czy slyszales gdzies przypadkiem??? Dokupujesz przejscowke z obd2a na obd1 + p06/28 w ktorym wylaczasz grzalke sondy lambda pozniej strojenie i cieszysz sie pelnym vitkiem

Hymm jestem jedną z pierwszych osób które wsadziły Z6 do D13 a ty pewnie na co dzień zajmujesz się zakładaniem jednej klawiatury do innej głowicy .Jakbyś składał silniki to byś wiedział że głowica jest wiercona po złożeniu pod wałek i nie każda klawiatura będzie idealnie pasować do innej głowicy. Może miałes szczęście i trafiłeś ,ale taki zabieg często kończy się tak.
http://img560.imageshack.us/img560/2867/2eud.jpg (http://img560.imageshack.us/i/2eud.jpg/)
http://img823.imageshack.us/img823/2418/qlhl.jpg (http://img823.imageshack.us/i/qlhl.jpg/)

BTW po co wyłączać grzałke sondy? Przecież sondę można założyć 4 przewodową.

rafal86
26-01-14, 20:58
Jak "kontrolka swieciła się powyżej 3500?" Kontrolka Econo?
Wiem że przy seryjnej skrzyni świeci się DO 3500 przy delikatnym operowaniu pedału. Przy nie seryjnej skrzyni świeci siędo 2500 jak u mnie i jednego kolegi :)
To z tymi odczuciami na piątce się zgadzam.

chodziło mi o kontrolke "vteca" :)

eco tylko na 3 biegu wzwyż

fełtek
26-01-14, 21:04
Czekaj bo nie rozumiem. :o Mi chodzi o zieloną kontrolkę ECONO bo innej nie ma w standardzie. Ona się świeci max do 3500 obr. Zależy od skrzyni ale nigdy powyżej.
Ty mowisz o kontrolce jakiejś dodatkowej którą sam zmodziłeś? Dobrze rozumiem?

mayday-82
26-01-14, 22:33
Hymm jestem jedną z pierwszych osób które wsadziły Z6 do D13 a ty pewnie na co dzień zajmujesz się zakładaniem jednej klawiatury do innej głowicy .Jakbyś składał silniki to byś wiedział że głowica jest wiercona po złożeniu pod wałek i nie każda klawiatura będzie idealnie pasować do innej głowicy. Może miałes szczęście i trafiłeś ,ale taki zabieg często kończy się tak.
http://img560.imageshack.us/img560/2867/2eud.jpg (http://img560.imageshack.us/i/2eud.jpg/)
http://img823.imageshack.us/img823/2418/qlhl.jpg (http://img823.imageshack.us/i/qlhl.jpg/)

BTW po co wyłączać grzałke sondy? Przecież sondę można założyć 4 przewodową.

To musiales trafic na jakas ******a klawiature bo znam kilkanasie osob ktore kladly klawiature z walkiem d16z6 do d15z6 i zadna z nich nie miala takiej sytuacji jaka ty opisujesz oni tez mieli takie szczescie jak ja? Nie mowie ze kazda klawiatura jest spasowana z kazda glowica ale sa one montowane w tym przypadku p&p. Moze twoj walek dostal strzal i byl krzywy i wytarlo podpory?
Mozna zalozyc sonde 4 zylowa ale to kolejne koszta :D
Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

81saren
27-01-14, 01:08
HMM klawiatura dokrecona nieodpowiednia sila, brak oleju , slabe cisnienie, badz niefart :)

a wracajac do tematu ... pierwszy post wg. regulaminu = Dzien dobry i pozniej dopiero pytania ,
zle szukales jest kilka aut z takimi badz podobnymi pomodzonymi silnikami.

np. obadaj http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?91931-Civic-MA8-D15Z6-Salvadore
mozna wiecej ale po co tak zylowac malutki silniczek.

mayday-82
27-01-14, 05:46
Kazdy chce miec swoj wlasny projekt inny niz wszyscy hehe
Suma sumarum w tej chwili zamiast turbic czy klasc kompresor to swapowal bym na b18 i wtedy sie bawil ale juz po ptakach hehe
Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

motomaniak1988
27-01-14, 09:18
Każdy powiedział co wiedział wypowiedział się w temacie przytoczył swoje argumenty doświadczenia itp
teraz niech kolega podejmie decyzję co zrobić z silnikiem rozum swój ma niech więc kombinuje ;p czy swapowac czy modzic swoje econo ;p

Muzyk-Grzes
27-01-14, 22:10
HMM klawiatura dokrecona nieodpowiednia sila, brak oleju , slabe cisnienie, badz niefart
Wiesz brałem kiedyś (a raczej zamawiałem) u ciebie wałek CompCams 59300 nie bawił bym się raczej w skręcanie głowicy "na rękę" mam 3 różne klucze dynamometryczne więc zły moment odpada, olej zalany świeży , cisnienie OK ,co do niefartu auto przejechało 101 km zanim materiał z głowicy i klawiatury "owinął" się na wałku (szczęściem nie tym co brałem od Ciebie) Wałek nie był skrzywiony czy coś bo leżał w garażu z dala od "niekorzystnych" warunków.

mayday-82
27-01-14, 22:13
Moze zostal wczesniej skrzywiony na aucie itp itd teraz mozemy tylko polemizowac nad tym co sie stalo ale to chyba narazie jedyny przypadek o jakim slyszalem takze wybacz nasze zdziwienie :D

Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

bednar_ek35
28-01-14, 03:20
Latałem na wałku i klawiaturze z Z6 w moim byłym EK3 przez 10tyś km i nic złego sie nie działo choć wałek i klawiatura były z auta po panewce i nie były w idealnym stanie,po demontażu i powróceniu do seri zero uszkodzeń w głowicy a mini robiłem przy przebiegu 300tyś i przez te 10tyś dość często ogień.

Muzyk-Grzes
28-01-14, 12:50
ale to chyba narazie jedyny przypadek o jakim slyszalem takze wybacz nasze zdziwienie

Widać była inna przyczyna niż złe spasowanie klawiatury i głowicy. Ale takę własnie sugerował kolega ,który składa silniki w Toyocie oraz szlifierz ,który na co dzień remontuje głowice i silniki, stąd moje podejście do tematu.