PDA

Zobacz pełną wersję : Temat z olejem ale troche inaczej



voxuran
09-04-08, 15:58
Witam
mam jedno proste pytanie. czy w domowych warunkach można rozpoznać jaki rodzaj oleju jest w silniku (syntetyk, półsyntetyk, czy mineralny) może do próbki oleju trzeba by wlać jakiś odczynnik albo coś podobnego, czy to w ogóle jest możliwe?

ygor
09-04-08, 16:00
nie

p0lish
09-04-08, 16:00
o ile dobrze kojarzę z wcześniejszej dyskusji na ten temat to bez laboratorium sie nie obejdziesz....

skolopendra
09-04-08, 16:56
bez laboratorium sie nie obejdziesz....

gdzieś czytałem ze orlen wykonuje takie badania odpłatnie ;)

sniper86
09-04-08, 17:23
ja kiedyś byłem u tak "zdolnego" mechanika który potrafił rozpoznać po zapachu ;)

"zdolnego" nie przez przypadek jest w cudzysłowu :aloha:

patyk_lks
09-04-08, 17:27
gdzies ktos kiedys pisal,ze po wlaniu do alkoholu ktors sie szybciej wymiesza. Wedlug mnie to bedzie ciekie do ogarniecia. Lepiej zalac i obserowac co ze zużyciem oleju i pracą silnika.

Gumka23
09-04-08, 21:13
Mozna wziac menzurke i metalowa kulke o srednicy minimalnie mniejszej. Lejesz olej do kazdej z menzurek i wpuszczasz kulke. Olej rozpoznasz po szybkosci opadania kulki..

Syntetyk- szybko
Polsyntetyk- wolniej
Mineralny- najwolniej

Spowodowane jest to gestoscia oleju.

Jak chcesz u siebie sprawdzic, wez probke oleju z silnika i porownaj z reszta.

stashek
09-04-08, 23:26
No ale panowie olej przepracowany ma już inne właściwości, wiec te testy z kulkami to nie wiem czy coś da. Jesli samochód nie ma gigantycznego przebiegu, nie jest mocno wyeksploatowany to najbezpieczniej jest wlać pół syntetyk, albo mineralny(nie jestem zwolennikiem mineralnego). Wszystko zależy od stanu auta

voxuran
10-04-08, 06:08
moja honda jest z 92 r. do 2003 była serwisowana w honda fugel, cokolwiek to znaczy w każdym razie jest książka serwisowa. aktualnie mam 127000 km na liczniku sądząc po wyglądzie auta wewnątrz licznik nie był kręcony ostatnia wymiana oleju miała miejsce przy 100 000 km, problem w tym ze nie wiem co tam za olej siedzi, a tematów z olejem na forum jest tyle że aż mnie rozbolała głowa.