PDA

Zobacz pełną wersję : Dla tych którzy nadal twierdzą, że Honda + gaz to złooo



NFS
08-04-08, 15:52
http://world.honda.com/news/1997/4970217b.html


Honda to Test Natural Gas-Powered Civic with "Almost Zero" Emissions

Tokyo, February 17, 1997 --- Honda announced today it has developed a compressed natural gas-powered "Civic GX". Producing "almost zero" exhaust emissions, this car will be tested on public roads starting this month prior to being made available to the general public. In addition to its inherently clean nature, natural gas is also available in even larger quantities than petrol. It is also familiar as home-use gas.

Honda Motor has been researching cleaner vehicles over a long period of time. Building on this foundation, we wanted to further push the limits for natural gas-powered vehicles and add the Civic GX to Honda's fast growing family of alternative fuel and clean air vehicles.

Using a VTEC-E engine, the Civic GX combines dramatically lowered emission with performance on a par with gasoline-engined cars. To solve the cruising range problem associated with natural gas-powered vehicles before now, we have adopted an all-composite fuel tank. The advantages are one-third the weight of an aluminum equivalent while offering a driving range similar to that of gasoline-powered cars at 400km on one full tank.

The tank itself has been located in an area of the trunk providing enough crushable zone in rear end collisions. A rigid body structure further adds to passenger safety. Combining the tank, its high pressure plumbing and related accessories into one single module has also made mass production possible.

Main technical features

* VTEC-E engine for high power and low emissions.
* High 12.5:1 compression ratio taking advantage of the high Compressed Natural Gas (CNG) octane number.
* Safety valve technology from Honda's Indy program (methanol fuel).
* High precision/high response electronically controlled multi-point fuel injectors.
* Compact, lightweight, high precision accumulative fuel pressure regulator.
* All-composite CNG tank for lightweight and extended driving range.
* Modular CNG tank construction for mass production capability.
* Self-sealing tank orifice seal.
* In-tank fuel supply breaker vane.
* Tank layout allowing sufficient crushable zone + rigid body structure.

Specifications

Engine capacity 1,590cc
Maximum Power 115ps/6,500rpm
Maximum torque 13.6kgm/5,500rpm
Maximum speed 176 km/h
Curb weight 1,165kg
Fuel tank material All-composite
Fuel tank size 120 liters
Range on one tank 400km (in-house data)

Jak widać już w 1997 Honda z powodzeniem testowała gaz w civicu, a skoro oni sie za to wzieli to widocznie nie jest to takie zabójstwo dla silnika jak niektorzy twierdzą ;)

wunat
08-04-08, 15:56
wlasnie w epc widzialem ze dla `99 5d jest tez mozliwosc wybrania silnika 1.4 LPG.

Kamillor
07-09-08, 18:49
Moze tak jest, ale takie jest moje zdanie bo civic wcale nie pali az tak duzo zeby go niszczyc gazem. Z reszta teoria mowi co innego natomiast w praktyce jest inaczej. Ale dzieki za cekawy artykul.

imm3
08-09-08, 14:51
Jak się jeździ 50 km/h to może i mało pali :D

NFS
09-09-08, 19:55
Jak się jeździ 50 km/h to może i mało pali :D

mozesz rozwinąc tą błyskotliwą wypowiedz?

jacektp
10-09-08, 08:57
Honda owszem testuje i produkuje samochody na gaz ale na CNG (czyli ziemny - Compressed Natural Gas) a nie na LPG (czyli propan butan)

NFS
10-09-08, 10:47
Honda owszem testuje i produkuje samochody na gaz ale na CNG (czyli ziemny - Compressed Natural Gas) a nie na LPG (czyli propan butan)

bo jest bardziej ekologicznym rozwiazaniem. jednak nadal to gaz:)

imm3
10-09-08, 15:37
mozesz rozwinąc tą błyskotliwą wypowiedz?

Owszem honda mało pali jak się jeździ spokojnie powyżej 4 tysięcy obrotów nie jest to ekonomiczny silnik nawet jeśli ma pojemność 1.4 ;] Dlatego zagazowałem;]

jacklan
14-02-09, 18:57
ojtam jesli by nie bylo beny a tylko gaz do bysmy sie sprzeczali czy warto przerabiac hanke na bene. ja mam d15b2 na gazie i jestem zadowolony - jezdze 15tys rocznie wiec sie oplaca.

zawsze beda zwolenicy tego czy tamtego ale najwazniejsze decyzje podejmuje tzw. zasobnosc portfela. ja dzieki gazowi mam zaoszczedzone 300 PLN na miesiac... a to chyba cos :)

Pioosz
17-03-09, 19:05
Moim zdaniem jest to dość opłacalny interes jeżeli ktoś dużo jeździ. Dla niedzielnego kierowcy to nie ma wiekszej różnicy. A nikt przecież nie powiedział, że jak ma sie gaz to się nie ma benzyny ;p Jak Jeżdze w dłużdze trasy to jade na gazie, jak chce sobie pośmigać po mieście to jeżdżę na ben. wiadomo że wtedy wieksza moc ;]

ja wydaje ok 150zł/mc na Gaz na ben bym wydawał ok 300zł

150 mam w kieszeni xD

i tak pomyślmy 150x12mc = 1800

2 lata= 3600

Ja za swoja honda z gazem dałem 4tyś czyli co 2,5roku mam nowe auto. W takiej sytuacji jakoś mnie nie zraża czy LPG szkodzi czy nie.

damianlapszys
24-03-09, 16:09
ja mam chonde 5D 96 rok. silnik D14A2 i co do wypowiedzi kamillor to sie z nim NIE zgodze. Ja mojej hani nie oszczedzam czyli obroty ponizej 4-5 tys nie schodza gdyz w tedy nie ma czym jechac. Przy takich obrotach spalanie silnika 1.4 wynosi okolo 11 litrów benzyny a to nie malol. Wiec zdecydowalem sie na gaz. Zalozylem sekwencje za 2800zl. Zrobilem na niej juz ponad 40 tys kilometrów i jest git. Co do osiagów auta to sie nie zmienily a teraz pali 11,5 litra gazu.Za miesiac robie swapa na B18C6 i tam tez montuje moja sekwencje chociaz chlopaki na spocie sie ze mnie smieja to uwazam ze ja moge jezdzic codziennie moja hania a oni caly tydzie odkladaja na benzyne aby w niedziele móc wyjechac na droge.

robakko
22-04-09, 17:58
chonde

sory ale az oczy mi sie wykrecily.... i jak tam b18c6 zeswapowane? gaz nadal w autku bo jestem ciekaw Twojego zdania o gazie w b18

szczepan358
05-05-09, 12:37
ja mam juz 2gą H w gazie i nie narzekam, wiadomo cos tam silnik dostaje w dupke od gazu ale wszystko jest kwestia oplacalnosci, ludziska pisza ze hanki duzo nie pala, to fakt ale gazu tez nie beda duzo palic, np w moim przypadku gaz to oszczednosci rzedu 400-500 zł miesiecznie wiec prosty rachunek inst 1800zł remont jak sie skopie motor ok 1500zł (strzelam) = 3300 zł. rok jezdzenia 5-6 tys oszczednosci, prosta sprawa. jezdze juz rok i nic sie niedzieje, poprzednia hanka latala 4 lata i panewki sie odezwaly ale to nie od gazu raczej

lukasz21k
07-05-09, 22:46
Ja swoja Hanką zrobiłem juz na gazie 50 tyś km i nic sie nie dzieje bo co ma sie dziac...??? Autko ma 210 000 przebiegu oleju spala na 10 000 km około 1 litra to chyba w normie poza tym nie zaluje jej obrotów i nawet przy spalaniu 11-12 litrów gazu to nie musze płakać przy tankowaniu:D Nie wiem dlaczego wszyscy czepiaja sie gazu a nikt nie czepia sie klekotajacych diesli (słyszałem od mechaników i sam też sie troche bawie w naprawy że olej opałowy jest lepszy jakościowo niż ON) a jak ktos bardzo bedzie chciał zniszczyc silnik to napewno nie bedzie mial na to wplyw stosowanego paliwa!!!

kern
08-05-09, 15:28
Witam, niedawno zagazowałem swoją HONDĘ Civic 1,5 D15Z8 98r. Niektórzy twierdzą, że dla tego silnika jest to niewskazane ze względu na zmienne fazy rozrządu. Jak na razie nie zauważyłem, żadnej różnicy jeżdżąc na gazie, oczywiście poza zaoszczędzoną kwotą - miesięcznie przejeżdżam ok 4tyś. km. Z tego co się zdążyłem dowiedzieć o tym silniku wynika, że jest tak zaprojektowany tak, że jeżdżąc oszczędnie pracuje na zubożonej mieszance, a co za tym idzie mieszanka spala się w wyższej temperaturze. Głównym argumentem przeciwników instalacji LPG w tych silnikach jest fakt, że na gazie zawory szybciej się wypalają ze względu na wyższą temperaturę spalania LPG.