PDA

Zobacz pełną wersję : gaz a zapłon



Łukasz81
01-04-08, 21:35
Witam i z góry przepraszam że nie znalazłem nic na ten temat.
wiec zacznę od tego że mam w swojej hondzie silnik D15b7 i gaz 2 generacji.
problem w tym że słyszałem różne opinie i porady na temat ustawienia zapłonu przy gazie
ale nadal niewiem jak ma być ustawiony, czy przyspieszony ( niby lepiej sie zbiera na gazie)
czy na znaki jak książka pisze. niewiem co z jazdą na benzynie kiedy zapłon będzie przyspieszony. nie bedzie słabsza?? czy może to w jakiś sposób zaszkodzic??
wogóle to mam problem z wolnymi obrotami jak większość użytkowników posiadających gaz w Hani. auto przygasa , trzęsie silnikiem a o nadmuchu czy ogrzewaniu tylnej szyby nie ma mowy bo już całkiem jest lipa. czy to wina zapłonu??
Dodam że wszystko co ważne przy gazie mam nowe np kable świece kopułka palec itp.
krokowy wyczyszczony!
Proszę o pomoc w tej sprawie bede bardzo wdzięczny. pozdrawiam.


Aha słyszałem jeszcze że można krokowy jakoś przestawić
wypiąć kostkę, odpalić auto, i jakąś śrubką ( na imbus )podnieść obroty potem wpiąć kostkę RESET i wszystko gra. niewiem czy nie zepsuję krokowego więc narazie się za to nie biorę. proszę o pomoc.

Bassmaster
01-04-08, 22:32
Żaden gazownik mi nie grzebał przy zapłonie, czyli mam ustawiony taki jaki jest najlepszy na benzynie i nie mam problemów na gazie. Autko na LPG zawsze będzie słabsze niż na benzynie (zwłaszcza II gen.).
Pamiętam że także miałem problem z wolnymi obrotami podczas włączania ogrzewania tylnej szyby ale wyczyszczenie krokowego i regulacja zaworów pomogły (nie jest idealnie ale dużo lepiej).
Moim zdaniem problem może leżeć w prawidłowym dobraniu dawki gazu na wolnych obrotach (zbyt uboga mieszanka powoduje telepanie silnika, podobnie i za bogata ale wtedy widzisz, że samochód spala nadmierne ilości gazu).
Jedź najpierw do gazowników i niech ci wyregulują wolne obroty najlepiej na analizatorze spalin z odczytem lambdy (ma być ~1.000).
Wnioskuję, że na benzynie nie ma żadnych problemów tylko mocy brak przez mikser ;)

NFS
01-04-08, 23:39
zapłon na gazie powinno sie nieco przyspieszyc bo gaz spala sie wolniej od beny i trzeba go wczesniej zapalac. z moich obserwacji wynika ze takie przyspieszenie zapłonu skutkuje wyczuwalnymi(nawet dupohamownia) wynikami.
niestety jak zwykle minus tego jest taki ze zeby na benie przy przyspieszonym zapłonie nie wystepowały negatywne skutki(spalanie stukowe) musisz lac tylko paliwo o wysokiej liczbie oktanowej. minimum 98.

Łukasz81
02-04-08, 09:00
zawory i wolne obroty już ustawiałem wiec juz niewiem co robić pomocy!!!
aha moj gaz ma dopiero pół roku a zapłon przyspieszony dość mocno. pozdrawiam

rafalb33
02-04-08, 09:55
a zapłon przyspieszony dość mocno
O ile stopni??

Łukasz81
02-04-08, 15:38
niewiem dokładnie ale ok 30 stopni ( prawie na maxa) ale zapier... nieziemsko
wydaje mi sie że na benie osłabł i boję sie że to moze mu zaszkodzic.. A co do wolnych obrotów to próbowałem już wszystkiego oprócz przestawiania krokowego i nic. pomocy!!!!!!!

rafalb33
02-04-08, 15:42
niewiem dokładnie ale ok 30 stopni ( prawie na maxa) ale zapier... nieziemsko
To zdecydowanie za duzo! Na benzynie wogule nie bedzie jezdzil przy takim zaplonie. A nie zdziwilbym sie jakbys mial spalanie stukowe. Ja jak mialem 20 stopni to byla lipa ;) .Ustaw na 18-19max.

NFS
02-04-08, 17:46
moze własnie dlatego nie ma wolnych bo masz zapłon za wczesny. u mnie jak przestawiłem na max to wolne zaczeły dziwnie nierowno chodzic.

Łukasz81
02-04-08, 19:03
panowie przed chwilą ustawiłem na jakies 10 - 15 i jest poprawa a auto sie ładnie zbiera. ale obroty nadal 600 na gazie:(((( jak wszystko włącze to mniejsze.

rafalb33
02-04-08, 19:08
W hondzie poprawnie ustawiony zaplon to 16+-2. Jezdzac na gazie najlepiej ustawic graniczna wartos czyli 18 ewentualnie 19. Skad ty bierzesz te wartosci...