PDA

Zobacz pełną wersję : D15B - remont i dłubanina - czy jest sens



Konad84
01-01-14, 22:26
Witam :)

Czego dotyczy temat - wielu wątpliwości odnośnie wspomnianego wyżej silnika D15B zakupionego przypadkiem jak i całego samochodu (6 gen HB)

Skoro pojawił się samochodzik i fajnie jeździł po SWAPIE zacząłem troszkę grzebać i tak oto popełnione zostało poniższe:
- kolektor e-bay 4-2-1 z przelotem na 2,25" i końcowym pro-ex został wrzucony w sierpniu
- lekkie koło Otoczak przy okazji też wpadło
- dolot ze stożkiem no-name przy okazji SWAPA został wstawiony w warsztacie
- kolektor ssący od W4 rozwiercony "prawie" pod przepustnicę z H22 rozwiercona też zostały wrzucone w sierpniu
- a to wszystko razem wystroił Niuton - na hamowni wynik 140KM i 144NM
(wynik zaniżony - okazało się że hamownia przekłamywała ok 8 - 10% w dół - do takich wniosków doszedł Niuton jak na koniec sprawdziłswoje auto i porównał nastepnego dnia z 2 hamowniami w Warszawie) Czy li teoretycznie Honda legitymuje się ok 150KM i tak też jedzie wg mnie i kilku "objechanych" znawców :P

Tutaj pojawiła się myśl - jak by te osiągi poprawić i tak parę pytań poniżej:

1. Obecnie ciśnienie na cylindrach równo 12 na wszystkich (sprawdzane przed Świętami) - czy ktoś miał w rękach D15B i mierzył ciśnienie na cylindrach ?

2. Ostry wałek - myślałem nad stage 2 od Jarusa żeby nie trzeba było zmieniać sprężynek - przy stage 3 fabryczne POROBNO mogą nie wytrzymać. Czy ktokolwiek pomierzył seryjny wałek z D15B i jest w stanie podzielić się wiedzą żeby porównać go z planowanym zakupem ?

3. Jakich efektów można się spodziewać po obrobieniu głowicy i wymianie wałka z obecnych 150KM (rozwiercenie delikatne gniazd i dotarcie zaworów, zebranie ok 0,2 głowicy i cienka uszczelka, szlif kanałów, lekkie honowanie ... powiedzmy standard - nie chcem przesadzić) Chodzi mi o prognozy poparte praktyką :P Jeśli takich nie ma - trudno sprawdzimy :P

4. Jak to dziadostwo ma tłoki - korbowody długością jak w D16 ale podobno tłoki hmmm i tu sprzeczność jedne "źródła" podają że są odprężające drugie żę wręcz przeciwnie - czy ktoś miał w rękach i powie jaki jest stan faktyczny ?

Szereg pytań spowodowany zaplanowaniem prac i zakupów bo może z kasą być różnie a chciałem się do tego przygotować i zrobić to na co będzie kasa za jednym razem.

Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny.
Pozdrówka :)

reaktor
01-01-14, 22:38
szczerze to ja bym sobie odpuścił dlasze dłubanie bo kazdy nastepny koń bedzie okupiony workiem pieniedzy i juz na pewno bedzie bedzie takich przyrostów jak dotychczas
moment bedzie słaby bo jest mała pojemność i i tego nie zmienisz dodatkowo bediesz sie przesuwać w górny rejestr obrotów wiec beda to raczej wyniki" na papierze" a nie na ulicy

140-150 to granica rozsądnego modzenia przy d16z6 która względnie łatwo i tanio uzyskać

pomyśl nad kompresorem m62 jak chcesz dalej kombinować

albo pomyśl nad swapem na cos wiekszego jak masz nadmiar gotówki

"no replacement for displacement"

Seba27
01-01-14, 22:43
szczerze to ja bym sobie odpuścił dlasze dłubanie bo kazdy nastepny koń bedzie okupiony workiem pieniedzy i juz na pewno bedzie bedzie takich przyrostów jak dotychczas
moment bedzie słaby bo jest mała pojemność i i tego nie zmienisz dodatkowo bediesz sie przesuwać w górny rejestr obrotów wiec beda to raczej wyniki" na papierze" a nie na ulicy

140-150 to granica rozsądnego modzenia przy d16z6 która względnie łatwo i tanio uzyskać

pomyśl nad kompresorem m62 jak chcesz dalej kombinować

x2
Nic dodac - nic ujac - "pompuj grata" - jesli silnik trzyma oliwe i jestes jego pewny :)

zakit
02-01-14, 09:54
byl kiedys taki projekt d15b ktore mialo 175km, i nie jezdzilo na papierze tylko na ulicy. a blok wcale nie pochlonol nie wiadomo ile kasy. w kazdym razie ja z wlasnych doswiadczen, po zrobieniu podobnych modow jak ty w tym silniku, wiem ze w tej chwili zrobilbym wydech od nowa, i turbił. chociaz keidys rozmawialem z sarenem na temat tego silnika, i warto jednak pokusic sie na kute tloki, a jak tloki to i korby. pompujesz wtedy 1Bar i jest zabawa :)

PixeL
02-01-14, 10:13
szczerze mowiac to tez bym szedl w doladowanie ,bo w n/a to jest malo rozwojowe wydasz wiecej kasy niz na kompresor a przyrosty bede mniejsze
mysle ze na doladowaniu 0,5 bara do 200 kucy na eatonie dobijesz a w n/a raczej bedzie ciezko z takiej pojemnosci tyle wykrzesac nie wydajac worka pieniedzy
poza tym w n/a ktos ogarniety musialby Ci policzyc cr do ostrosci walkow itd zeby to mialo rece i nogi zeby jak najwiecej koni uzyskac

Konad84
02-01-14, 11:32
Zamieszczone przez reaktor
szczerze to ja bym sobie odpuścił dlasze dłubanie bo kazdy nastepny koń bedzie okupiony workiem pieniedzy i juz na pewno bedzie bedzie takich przyrostów jak dotychczas
moment bedzie słaby bo jest mała pojemność i i tego nie zmienisz dodatkowo bediesz sie przesuwać w górny rejestr obrotów wiec beda to raczej wyniki" na papierze" a nie na ulicy

140-150 to granica rozsądnego modzenia przy d16z6 która względnie łatwo i tanio uzyskać

pomyśl nad kompresorem m62 jak chcesz dalej kombinować
x2
Nic dodac - nic ujac - "pompuj grata" - jesli silnik trzyma oliwe i jestes jego pewny

Panowie - wiem ze nie ma sensu ładować worka pieniędzy - ale akurat rególowane kółko doszło i jest w perspektywie ostry wałek na stage 2 - żony pomysł na prezent :)

Pytanie ponownie brzmi czy i jakie wyniki można by osiągnąć bez pompowania - na to zawsze przyjdzie czas a ten sezon chciałbym pojeździć jeszcze w mini może w Ełku albo na Dajtkach - dla czystej zabawy jak ostatnie postawienie na kole i pożar nadkoli :P Auto ma mi dawać radość bez turbo jak narazie - pewnie na przyszły rok znudzi się wynik poniżej 2xx KM i wleci turbina - ale narazie to pieśń przyszłości.



byl kiedys taki projekt d15b ktore mialo 175km, i nie jezdzilo na papierze tylko na ulicy. a blok wcale nie pochlonol nie wiadomo ile kasy.

Już na chwilę obecną auto daje sobie radę - na zakonczeniu sezonu na Ornecie "1 miejsce" w mini - a i zabawne przejazdy z B16 też pokazały że nie ma lekko z moim autem.
Właśnie o coś takiego mi chodzi - mam możliwość na rozsądnym układzie dogadać się z kolegą który obrobił już swoją głowicę (konstrukcja 1,4 V-TEC z forum obecnie rzeźbi D16 :P) ma dostęp do dobrego zaplecza warsztatowegoi zna się na tym - jak skończymy ten "mini projekt/remont" na pewno więcej informacji pojawi się odnośnie wielu rzeczy z D15B i postępowaniem z nim. Powinna być właśnie zdejmowana głowica bez rozbrajania żeby policzyć jaki tam wałek siedzi i jaka zmiana może nastąpić po wymianie na ostrzejszy - jeśli pomiary nie pokażą że jest warto to po prostu tego nie będzie i tyle - zostanie sama obróbka głowicy - w końcu 1,1k za sam wałek ulicą nie chodzi ...



w kazdym razie ja z wlasnych doswiadczen, po zrobieniu podobnych modow jak ty w tym silniku, wiem ze w tej chwili zrobilbym wydech od nowa, i turbił. chociaz keidys rozmawialem z sarenem na temat tego silnika, i warto jednak pokusic sie na kute tloki, a jak tloki to i korby. pompujesz wtedy 1Bar i jest zabawa

Jak wyżej - na turbo jeszcze przyjdzie czas ale na pewno nie na ten sezon :P
PS. W jakim silniku dłubałeś podobnie ? Też D15B ?? Masz może zdjęcia czy oznaczenia tłoków itp itd ? Materiały "archiwalne" z wykonywanych prac ?

Pozdrówka :)

gruszkin
02-01-14, 15:09
ale on dłubał w d15b z 5 gena.

W tym 3 stage-owym zapomnij o zabawach z wałkiem-jest zupełnie inna konstrukcja niż w klasycznych d16z6 i pochodne i wcześniejszych d15b. Tutaj możesz bawić sie tylko z dodatkami i blokiem silnika-głowica jest unikatowa i nikt nie robił do niej w aftermarkecie części. Swoją drogą ja mam d15b3 3 stage, mam dolot paróa passwordJDM, kolektor 4-2-1, wydech 2 cale z kwasówki przelot, strojony był i wypluł 139,8 KM i 143Nm. Także wydaje mi się że wynik któy masz na papierze z tym silnikiem-jest wiarygodny

wiesko1261
02-01-14, 17:07
Konrad na właśnie ten JDM-owy z jajka (Vgen) pełny vtec( D15B seryjnie-130KM)
a ten wynik był zaniżony o 8-10%
mi pokazało 120km w d14
a dla Krzyśka z d16z6 to samo 120km

Konad84
02-01-14, 20:37
Przed rozebraniem silnika pomiar ciśnienia wykazał równą 12-tkę na wszystich - tylko teraz trzeba by to przeliczyć na CR - kalkulator podesłał Wiesko ale brakuje danych - może uda się pomierzyć do końca tygodnia wszystko to wrzucę dane faktyczne z fotkami :)

To co jest pewne to tłoki - siedzą P08 :) Rozebrane, sprawdzone i zrobiona fotka - dlatego właśnie o takie informacje pytałem na samym początku :)

zakit
06-01-14, 03:21
zobacz sobie moj temat, ale ja silnika nie otwieralem, bo nie bylo po co.

i akurat mowilem tu o projekcie Szatana a nie o twoim :P
tloki sa napewno p08