PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiew i Automatyczna Klimatyzacja



fiedek
31-03-08, 20:59
Witam!!

Proszę o rzetelną odpowiedź jeśli chodzi o włączenie samego nawiewu? Czy regułą jest żeby wentylator od klimatyzacji włączał się automatycznie nawet kiedy opcja nawiewu jest np na nogi?. Włączam strzałkę poziomu nawiewu i z automatu włącza się wentylator -chyba klimatyzacji i żeby ją wyłączyć bo po co zawsze ma chodzić, trzeba wcisnąć przycisk AC i wtedy pojawia się info na komputerze pokładowym informacja że AC OFF i praca wentylatora od razu ustaje. Mam nadzieję że rozumiecie moje spostrzeżenie bo tak naprawdę nie mogę znaleźć sensu w instrukcji obsługi. Więc proszę Was o pomoc.
Dzięki

zyga502
31-03-08, 21:09
Witam.
Chyba nie do końca rozumiem o co chodzi.Ja mam sedana ,ale myslę ,że w 5d jest tak samo i klimatyzacja a nawiew to są dwie różne sprawy.Jesli na kompie masz AC OFF to klima nie działa bez względu na to, na co ustawisz i z jaką siła nawiew.Może wydaje Ci się ,że włącza się wentylator klimy ,a tym bardziej ,że wtedy masz na kompie AC ON.

pozdrawiam

kmleon
31-03-08, 23:15
Witam!!

Proszę o rzetelną odpowiedź jeśli chodzi o włączenie samego nawiewu? Czy regułą jest żeby wentylator od klimatyzacji włączał się automatycznie nawet kiedy opcja nawiewu jest np na nogi?. Włączam strzałkę poziomu nawiewu i z automatu włącza się wentylator -chyba klimatyzacji i żeby ją wyłączyć bo po co zawsze ma chodzić, trzeba wcisnąć przycisk AC i wtedy pojawia się info na komputerze pokładowym informacja że AC OFF i praca wentylatora od razu ustaje. Mam nadzieję że rozumiecie moje spostrzeżenie bo tak naprawdę nie mogę znaleźć sensu w instrukcji obsługi. Więc proszę Was o pomoc.
Dzięki

Chłopie, jak można rzetelnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie?

Wentylator to inaczej wiatrak, czyli coś co powoduje przepływ powietrza.
Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).

Klimatyzator - urządzenie do utrzymywania stałej i określonej temperatury w pomieszczeniu. Pracuje w układach klimatyzacyjnych. Działa na podobnej zasadzie jak chłodziarka. Jedna z jego części zawierająca parownik zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i schłodzeniu wypuszcza schłodzone do pomieszczenia, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz.

Ustawiając przełącznik na AC OFF wyłaczasz sprężarkę klimatyzatora, natomiast zupełnie oddzielnie sterujesz prędkością obrotową wiatraka, co ma wpływ na siłę nawiewu. Innymi przełącznikami ustawiasz również że tak się wyrażę "kierunek nawiewu" - czyli szyby nogi czy co tam innego...

Nie za bardzo wiem, co chciałbyś wyłączyć a co włączyć, z Twojego pytania to zupełnie nie wynika...

Pozdrawiam

fiedek
01-04-08, 08:48
Dobrze to inaczej zadam pytanie. Naciskam na przycisk nawiewu czyli strzałki(moc nawiewu) a info na kompie nie mam że AC ON lub AC OFF wentylator a może wiatrak włącza się i wyłącza co jakiś czas.TO klimatyzacja działa czy nie?? Może i błędnie zadaje pytanie ale gdybym wiedział o co chodzi tego tematu by nie było. Więc czy teraz mnie rozumiecie??
Chodzi mi tylko o działanie samego nawiewu i czy ta sprężarka ma być włączona cały czas czy nie? bo ja włączam siłę nawiewu i nastepnie wciskam przycisk AC i wtedy pojawia mi się na kompie AC OFF . Nie chcę używać cały czas klimatyzacji a sam już się gubię czy ona działa czy nie nie mając info na kompie.czy sam nawiew powoduje włączenie wentylatora nawet jak silnik jest zimny?bo on od razu zaczyna chodzić.Jeżdziłem starym samochodem wcześniej i nie miałem od razu słyszalnego dźwięku wentylatora więc dla mnie nie do końca jest to jasne.

zyga502
01-04-08, 09:47
Cześć
Jaką masz wersję civica 4d czy 5d?

Wg mnie nie ma takiej mozliwości ,żeby przy sterowaniu nawiewem uruchamiała się klima.Jeszcze jedna sprawa,o której piszesz -przycisk (tzw strzałki) nie zmienia siły nawiewu czyli wentylatora, a jedynie kierunek nawiewu.Może Ci sie wydawać ,że nagle slyszych wentylator,bo gdy nawiew jest ustawiony na nogi to jest ciszej, a jak ustawisz np na tułów to robi sie lekko głosniej.
Jesli naciskasz przycisk klimy i wyskakuje AC OFF to znaczy ,że wcześniej miałeś klimę włączoną.
Wentylator chłodnicy raczej sie nie włączy przy zimny silniku
A moze jeździsz na włączonym obiegu wewnętrznym, wtedy wentylator jest głośny,a klima jest AC OFF?
Pytam o takie sprawy ,żeby wykluczyć różne sprawy.

pozdrawiam

Dobi
01-04-08, 09:56
W przypadku klimatyzacji automatycznej (ustawione na stracie na AUTO) jest tak że dotknięcie ręką sterowania jakieś funkcji powoduje to wyłączenie jej ze sterowania automatycznego (dotyczy to sterowania sprężarką, nawiewem, kierunkiem nawiewu). Jak ustawi się tylko siłę nawiewu to tylko ona jest sterowana ręcznie (ma wartość jaką się ustawiło) AC ON w Hondzie oznacza włączenie sprężarki klimatyzacji na stałe (no może poza mrozem), AC OFF wyłączenie na stałe sprężarki, pozostałe funkcje sterowane są nadal automatycznie np. siła nawiewu - co powoduje że układ będzie się starał
nadal utrzymać określoną temperaturę, co nie zawsze bez AC jest możliwe.
Jeśli chodziło o wentylator klimatyzacji ten przy chłodnicy, to w trybie AUTO załącza się trochę nadmiarowo nawet przy zimnym silniku. Samo działanie sprężarki też sterowane jest automatycznie tzn. w trybie AUTO może działać lub nie. W poprzednim samochodzie miałem wskaźnik który wskazywał działanie sprężarki i dzięki temu praca systemu była bardziej przejrzysta.

Artur S.
01-04-08, 12:03
a info na kompie nie mam że AC ON lub AC OFF wentylator a może wiatrak włącza się i wyłącza co jakiś czas.
W wersji 5D jest tak:
Kiedy włączysz nawiew na górną szybę (przyciskiem nad górną strzałką do regulacji siły nawiewu), załącza Ci się klima i dmuchawa na full - to takie "pseudo-błyskawiczne odraszanio-ogrzewanie" przedniej szyby. Jeśli teraz zmniejszysz np. trochę siłę nawiewu, to na wyświetlaczu pojawi Ci się jedynie jej poziom, natomiast nie będzie informacji ani gdzie ten nawiew leci, ani w jakim stanie jest sprężarka - ON czy OFF. A będzie w trybie ON, więc klima jest załączona i powietrze wciąż jest wydmuchiwane na szybę - powinna Ci się świecić żółta dioda na przełączniku. W tym trybie cykliczne "załączanie nawiewu" to prostu cykl pracy sprężarki, a nie wentylatora.
Dopiero wciśnięcie przycisku przełącznika A/C lub MODE wyłączy klimę i przełączy nawiew tam gdzie sobie ustawisz.
O to Ci chodziło? ;)
Pzdr - Artur S.

marzyniu
01-04-08, 13:44
fiedek-zgadza sie tak jak piszesz,wciskasz strzaleczki i wlacza sie automatycznie klima musisz ja wylaczyc przyciskiem AC,ja robie to samo
pozdro :aloha:

browocofil
03-04-08, 00:06
O ile pamiętam (nie siedzę w tej chwili w samochodzie) to sprawa ma się tak: jeśli klima była w trybie AUTO i naciśnie się "strzałkę" to na wyświetlaczu pojawia się wskaźnik siły nawiewu, a klima (sprężarka) działa nadal, zaś powietrze kierowane jest ta, gdzie skierował je tryb AUTO. Jeśli wciśniemy MODE, to możemy regulować "kierunek". Generalnie, jeśli chce się wyłączyć klimatyzację, to trzeba nacisnąć A/C, a potem "strzałką" i MODE ustawić sobie jak się chce. No i oczywiście temperaturę...tylko tu mam wątpliwość. Czy jeśli przejdziemy na "ręczne sterowanie" komputer będzie starał się (oczywiście w miarę możliwości, bez włączania sprężarki) utrzymać ustawioną temperaturę? Czy też może w trybie ręcznym pokrętło temperatury działa jak standardowe pokrętło niebieskie-czerwone :)

manticore
03-04-08, 08:25
tylko tu mam wątpliwość. Czy jeśli przejdziemy na "ręczne sterowanie" komputer będzie starał się (oczywiście w miarę możliwości, bez włączania sprężarki) utrzymać ustawioną temperaturę? Czy też może w trybie ręcznym pokrętło temperatury działa jak standardowe pokrętło niebieskie-czerwone :)

wydaje mi sie, ze gdy wlaczymy na AUTO a nastepnie wylaczymy klimatyzacje AC OFF, komputer tak czy inaczej bedzie sie staral utrzymac ustawiona temperature :)

jacektp
03-04-08, 11:47
tylko tu mam wątpliwość. Czy jeśli przejdziemy na "ręczne sterowanie" komputer będzie starał się (oczywiście w miarę możliwości, bez włączania sprężarki) utrzymać ustawioną temperaturę? Czy też może w trybie ręcznym pokrętło temperatury działa jak standardowe pokrętło niebieskie-czerwone :)

wydaje mi sie, ze gdy wlaczymy na AUTO a nastepnie wylaczymy klimatyzacje AC OFF, komputer tak czy inaczej bedzie sie staral utrzymac ustawiona temperature :)

Na pewno tak jest - sterownik stara się utrzymać zadaną temperaturę - przetestowałem

fiedek
03-04-08, 11:57
z powyższych wypowiedzi wynika że jednak klimatyzacja będzie się włączać z automatu mimo że wciska się strzałkę(nawiew) w pierwszej kolejności (nawet jak zapytał jeden z Forumowiczów o to czy pobiera powietrze z zewnątrz? odpowiadam tak pobiera z zewnątrz). i wtedy żeby wyłączyć klimatyzację trzeba wcisnąć przycisk AC i wtedy na kompie pojawi się info AC OFF. czyli wynika że to jest regułą. Zadałem wam to chcąc uniknąć zbędnego poboru prądu jak i większego zużycia paliwa ale dzięki wszystkim za udzielone odp.

PS. jeszcze tylko jedna odp. co do zapytania innego Forumowicza- co chcę włączyć?a co wyłączyć?
Chcę włączyć sam nawiew bez załączania klimatyzacji bo tego nie chcę .Ale wychodzi na to że tak nie można zrobić jak na początku wypowiedzi stwierdziłem. Ale jeśli jestem w błędzie proszę o dalsze wypowiedzi. sugeruję się tylko informacjami od WAS.

manticore
03-04-08, 12:06
Chcę włączyć sam nawiew bez załączania klimatyzacji bo tego nie chcę .Ale wychodzi na to że tak nie można zrobić jak na początku wypowiedzi stwierdziłem. Ale jeśli jestem w błędzie proszę o dalsze wypowiedzi. sugeruję się tylko informacjami od WAS.

jak najbardziej mozna tak zrobic. Ustawiasz sobie temperature, wlaczasz AUTO a potem cykasz AC OFF i klima nie chodzi, chodzi sam nawiew.
generalnie jakichkolwiek ustawien bys nie robil (kierunek, temperatura i moc nawiewu), gdy potem cykniesz AC OFF to na tych ustawieniach bedzie dzialac sam nawiew, bez klimy.

[edit] a jesli nie chcesz zeby Ci sie w ogole klima nawet na chwilke nie zalaczala to cykasz najpierw AC OFF. Z tego co pamietam komputer pamieta to ustawienie przy kolejnym rozruchu

browocofil
03-04-08, 19:54
Zadałem wam to chcąc uniknąć zbędnego poboru prądu jak i większego zużycia paliwa ale dzięki wszystkim za udzielone odp.
.
Nie zauważyłem specjalnego wpływu na spalanie.

Pabloss
04-04-08, 09:59
Ja jeżdże cały czas na wlaczonej klimie rownież w zimie ---- klima na AUTO i reguluje tylko temperaturą, no czasem daje na szybe aby odparowala. A co do spalania to pewnie jakie 0,5 l / 100km ----- ale akceptuje to i ciesze sie jazda w konfortowych warunkach.

kvas
10-04-08, 10:09
A propos nawiewu i klimy. Czy macie dziwny zapach taki troche plastikowy ale nieprzyjemny gdy uzywacie wyzej wymienionych? Wymienilem filtr powietrza ale nic to nie dalo. Nie jest to oczywiscie jakis HC ale zastanawiam sie czy wszyscy tak maja, a samochod nowy kurde.

manticore
10-04-08, 10:32
u mnie jak sie wlaczy klime czuc ze to klima, tzn zapach tego powietrza jest specyficzny na poczatku. Ale chyba z klima tak jest ;)

Artur S.
10-04-08, 12:15
"...a samochod nowy kurde..."
Też tak miałem po odebrania szczawia z salonu. Po dwóch miesiącach, w trakcie których włączałem klimę przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut, "zapachowy problem" zniknął.
Pzdr - Artur S.

Maciek CIVIC SPORT
10-04-08, 14:28
Ja uważam, że skoro to jest climatronic to powinno się cały czas kożystać z opcji auto, ja tak robie, sprężarka włącza się czasem nawet w zimie i potem niema problemu z nieprzyjemnymi zapachami.

Artur S.
10-04-08, 15:20
Klima wysusza. Także niestety sluzówki (oczy, nos, itd) dlatego zamiast permanentnie włączonej opcji auto wolę lekko uchyloną szybę. Przyznaje jednak, że nie mogę się doczekać upałów i sprawdzić, jak naprawdę działa klima :)
Pzdr - Artur S.

Pabloss
10-04-08, 22:22
U mnie nie ma zadnych zapachow a klina na AUTO cały czas :-)

zyga502
10-04-08, 22:31
Faktycznie klima wysusza powietrze, a co za tym idzie sluzówki itp i nawet zgodnie z instrukcją należy co jakiś czas (przy dłuższych trasach na klimie) uchylić szyber lub okno.
Co do zapachu, u mnie tak w "starej" hondzie jak i w tej nie było dziwnych zapachów.

pozdrawiam

browocofil
10-04-08, 23:27
A u mnie czasem trochę takim "plastikiem" zajedzie

Brabus19
02-06-08, 19:03
Ja dzisiaj zleciłem w Hondzie wyczyszczenie kilmy. Kosztowało mnie to 170zł i została klima odkażona i wymieniony filtr klimy. Przed wymianą czuć było nieprzyjemny zapach chociaż często jej używałem. Po odkażeniu jest o 100% lepiej.

kash_an
16-10-16, 22:24
Zapytam tutaj, żeby może nie tworzyć oddzielnego tematu a w Szybkim pytanie pewnie to szybko zginie. :-)

Ostatnio przy podłączaniu komputera do OBD ktoś mi zwrócił uwagę, że mam odpiętą rurkę czujnika od klimatyzacji. Zrobiłem zdjęcie. Rzeczywiście wygląda jakby ta rurka tak luzem sobie wisiała. Jak powinna być wpięta? Czy może czegoś do niej brakuje? Klimatyzację używam właściwie ręcznie ustawiając temperaturę - z przyzwyczajenia. A ta rurka pewnie związana jest z działaniem automatycznej?

http://i.imgur.com/DTZ0TOT.jpg

piter7766
16-10-16, 22:52
Tutaj zobaczysz wszystko jak na dłoni --> http://www.trafo.za.pl/honda/ --> Demontaże --> Centralny licznik