PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno d16z16 do remontu, opłacalny biznes?



CaliforniaKid
09-12-13, 17:29
Witam, możliwe, że będę miał możliwość kupienia bloku d16z6 do remontu za fajny szmal. Tutaj moje dwa pytania.

no. 1

Czy to jest opłacalne, robić remont?

Tzn wg mnie: (niezbyt ze mnie wyspecjalizowany mechanik, czytam ile mogę)

-tłoki
-pierścienie
-panewki
-uszczelniacze
-obróbka głowicy
-wszelkie uszczelnienia

no. 2

Czy człowiek (ja), który nigdy nie rozbierał silnika na części pierwsze ale ma dwie zdolne ręce i głowę na karku (pracuje jako elektronik) dałby radę w domowym garażu (dosyć dobrze wyposażonym, nie mam tylko klucza dynamometrycznego) dokonać takiego czynu? Pomijając ustawienie rozrządu i już finalne odpalenie jednostki?

Po prostu chciałbym się zorientować czy to magia z innego świata czy bym sobie wg Was, ludzi którzy już to robili poradził.

reaktor
09-12-13, 17:42
lepsza opcja niż kupno "zdrowego" za 2,5k
za ile ten słupek?

obróbkę głowicy będzie musiał ogarnąć ktoś kto sie na tym zna

resztę powinieneś dać rade

CaliforniaKid
09-12-13, 17:54
Obróbka byłaby w profesjonalnym zakładzie. Znajomy teraz robił kompletny remont w Focusie 2.0 Zetec DOHC to mu policzyli 350zł za wszystko co związane z głowicą.


Cena słupka jeszcze nie jest dogadana, narazie mam powiedziane 'fajny szmal'. Z tego co wiem to po prostu bierze oleju sporo.

Musze sobie przekalkulować jak to wyjdzie, kupno słupka + remont + graty do swapa (wiązka, kolektory, komp, aparat) + swap już u mechanika bo sam bym się nie podjął tego chyba.

Seba27
09-12-13, 19:10
Dokladnie tak zrobilem. Silnik zajechany rozebrany, wyremontowany i gotowe. W kwestii remontu to niby prosta/ nie taka prosta sprawa. Samych pierscieni nie zmieniaj a przehonuj blok najpierw. Panewki zanim wlozysz nowe przepoleruj wal. Ceny samych gratow i zrobienia tego porzadnie samemu to ponad 2000 - moze faktycznie jak reaktor pisze zdrowy slupek za 2500? Jednak ja w takie cuda nie wierzylem ze spotkam z6 w fajnym stanie a sadzilem raczej ze kupie zloma za cene cuda. Dlatego remontowalem padlo praktycznie od 0. Poza tym cena super hiper obrobki glowicy to cena za szczelnosc, planowanie i docieranie zaworow. A jak zawor do wymiany to 40zl od sztuki wiecej. Uszczelniacze zaworowe tez minimum z 70zl. Trzeba jeszcze miec prowadnice w sensownym stanie. Uszczelki, simeringi, oringi, filtry, oleje, rozrzad etc. Temat rzeka. Jak cos zapraszam do CafeGarage - jakos sie pewnie dogadamy w kwestii cen remontu, swapu, uruchomienia. Niestety chwilowo nie dysponuje zadnym z6/y8 ale moze na dniach cos wpadnie. Jak chcesz miec dla siebie, porzadnie i na dlugo to remontuj. Jak na rok czy dwa - kupuj zdrowy SWAP i tyle. Jednak remont/swap szykuj 3ke jak nic.

reaktor
09-12-13, 19:25
ja sprzedałem jeden swap do remontu
właściciel zadowolony po remoncie do roboty były zawory wydechowe i coś jeszcze

teraz będę miał 2gi jak ten słupek wytargam (mam szczecie do olejo żlopów:D)

ja musze mieć auto codziennie wiec u mnie remont odpada

Seba27
09-12-13, 19:28
To wyremontuj to co wyjmiesz wreszcie! :D a nie sie pitolisz po lebkach ;)
Czy co, myslisz ze do 3ch razy sztuka? Moze fakt - 3ci bedzie szczesciarz :D

reaktor
09-12-13, 19:37
skasowali mojego przedniego civica żłopał olej kupiłem nowego po baaardzo okazyjnej cenie i tez olej opije9ale wiedziałem o tym przy zakupie)

kupiłem swap właściwie w cenie 2och kolektorów i zobaczymy co z tego wyjdzie niby ma być ok ale sie nie zdziwię jak nie będzie

z drugiej strony jest założone nowe sprzęgło i nowy rozrzad wiec sam juz nie wiem czego sie spodziewać

szukam kogos kto mi to tanio przełoży bo samemu juz nie mam siły sie z tym J88bać:D

Seba27
09-12-13, 19:40
Pincet i wpadaj jutro :)

CaliforniaKid
09-12-13, 21:12
@ Seba27 To Twoim fachowym okiem remont plus swap ile mniej więcej sosu pochłonie?

Seba27
09-12-13, 21:23
Zalezy co wejdzie w sklad twojego remontu, czy sam naruchasz czesci itd itp.
Moravicar zrobi ci remont z gwarancja i faktura za 8tysi np.
Najdrozsza kapitalke jaka robilem tu dla chlopaka z klubu to wyszlo jakies 3500 ale chcial OEMy. Usiadz na spokojnie, spisz absolutnie wszystko co jest do wymiany. Dzwon po sklepach i zorientuj sie najpierw w cenach czesci + wiazka + komp / ogar elektryki. Kompa mam z jakas lepsza koscia, wiazke tez pewnie znajde. No ja powiem szczerze ze sam bylem zaskoczony kosztami. Jak popodliczasz wszystko po kolei to nagle oczy wychodza z dojazdami, obrobkami, polerkami etc.
Sam silnik ci przerzuce za 500 - elektryka do dogadania
Temat chetnie przedyskutuje - mieszkam w NH wiec tragedii nie masz z dojazdem ;) ew. priv czy telefon - i tak ciagle na nim prawie wisze wiec kolejna 30min rozmowa nie zrobi mi roznicy. Temat rzeka - ja robie tak by klient byl zadowolony - a co chce klient to juz do dogadania.

Zielony11499
09-12-13, 23:44
właśnie robię remont. większość na częściach oem. panewki i tłoki innych firm. na chwilę obecną z wymianą sprzęgła wychodzi 3500zł :]

uszczelki oem 999zł
tłoki 610zł
panewki 249zł
szlif rozwiercanie sprawdzenie docieranie... głowica i blok 700zł
sprzęgło z kołem odelżonym 630zł
kolektor 4-2-1 ebay 300zł

koszta niemałe, jednak wiem że będzie wszystko sprawne i szybko się nie wysypie

Yotomeczek86
09-12-13, 23:51
A wliczyłeś uszczelniacze zaworowe i ewentualnie zużyte prowadnice zaworów??

Seba27
10-12-13, 00:00
A wliczyłeś uszczelniacze zaworowe i ewentualnie zużyte prowadnice zaworów??

Kurna ja tak czytalem posta wyzej i sie zastanawialem skad mi sie wziely 3klocki bez sprzegla i wydechu :D
Mistery solved - temat RZEKA - ja sie wciaz ciesze ze cie posluchalem Tomku w kwesti robienia wszystkiego, wszystkiego raz a porzadnie - zapier*** franca jak oszalala i ganiam sie z Bseriami na NJ :)
Jestem zadowolony / no moze poza ostatnia awaria altka ale jego nie ruszalem i mial prawo sie zyebac

motomaniak1988
10-12-13, 00:42
właśnie robię remont. większość na częściach oem. panewki i tłoki innych firm. na chwilę obecną z wymianą sprzęgła wychodzi 3500zł :]

uszczelki oem 999zł
tłoki 610zł
panewki 249zł
szlif rozwiercanie sprawdzenie docieranie... głowica i blok 700zł
sprzęgło z kołem odelżonym 630zł
kolektor 4-2-1 ebay 300zł

koszta niemałe, jednak wiem że będzie wszystko sprawne i szybko się nie wysypie

co do lekkiego koła to jeśli auto ma być przeznaczone tylko na jakieś kresk itp to ok fajnie ;) ale jeśli auto na co dzień do pracy itd to średnio mi się to widzi
Załadujesz pełne auto ludzi wyjedziesz w drogę i auto nie będzie jechało a spalanie tez się ciut zmieni ;p
A co do uszczelek to uważam że np pod głowice nie koniecznie trzeba klasc oem cena jeszcze raz taka a np inne zamienniki typu reinz czy erling spokojnie dają radę a mamy juz 100 zł na zakup innych gratów ;) ale każdy robi jak uważa ;)

Pozdro

CaliforniaKid
10-12-13, 08:18
A co jesteście w stanie powiedzieć o jednostkach od tygryska?

Seba27
10-12-13, 08:35
A co jesteście w stanie powiedzieć o jednostkach od tygryska?

Niewiele, ale wiemy ze zwirek poleca te od muchomorka

CaliforniaKid
10-12-13, 09:29
Pytam bo dużo ludzi z forum ma od niego motory i może ktoś z was miał z nim i tymi silnikami do czynienia

Seba27
10-12-13, 09:30
"Kazdy zyd swoj towar chwali" - jak kupisz silnik na miejscu to zawsze masz do kogo miec pretensje w razie W

qureku.
10-12-13, 09:38
A co jesteście w stanie powiedzieć o jednostkach od tygryska?

Paru znajomych od niego kupował silnik, ja oddawałem swojego Civica do naprawy- każdy zadowolony w 200 % Z resztą zerknij w jego Feedback


Niewiele, ale wiemy ze zwirek poleca te od muchomorka
Za tą merytoryczną uwagę należy Ci się szacun..:rolleyes:


Jak możesz kupić te d16 w cenie koszyka gruszek, to kupuj. Wpakujesz sporo kasy w remont, ale będziesz wiedział co masz i będziesz miał zdrowy silnik do końca żywota tego Civica.. Jak nie masz tyle kasy, to szukaj zdrowego swapa

DamianPGN
10-12-13, 16:20
na romoncie nie warto oszczedzac jesli czesci to tylko oem

CaliforniaKid
12-12-13, 21:35
Szczerze mówiąc mam teraz mocny dylemat. Pchać się dalej w jajko czy po zimie szukać żaby. Nie wie co tu robić

FaziRBK
12-12-13, 22:07
Jak możesz kupić te d16 w cenie koszyka gruszek, to kupuj. Wpakujesz sporo kasy w remont, ale będziesz wiedział co masz i będziesz miał zdrowy silnik do końca żywota tego Civica.. Jak nie masz tyle kasy, to szukaj zdrowego swapa

No chyba, że kupi trupa z wałem po dwóch szlifach, klepiącymi panewkami i owalem na cylindrach to ewentualnie będzie mógł z niego zrobić stolik :)

reaktor
12-12-13, 22:55
del

Yotomeczek86
14-12-13, 12:57
na romoncie nie warto oszczedzac jesli czesci to tylko oem

OEM Pierścienie, OEM Panewki ? Zdecydowanie zakup takich elementów jest raczej idiotycznym posunięciem.. Masz bardzo dobre zamienniki które nie odbiegają jakością, oraz były wkładane na pierwszy montaż - a kosztują znacznie mniej. Panewki NPR/Taiho - pierwszy montaż/ACL/King, Pierścienie TP- pierwszy montaż/NPR/Rikeny..

Co do uszczelniaczy wałka rozrządu i wału korbowego - najlepiej oem, są tanie po prostu...
UPG może być Elring,Takoma - to przecież takie same uszczelki jak OEM, też metalowe
Uszczelka miski, pokrywy zaworów może być w zamienniku.. Np właśnie Elring, Takoma - mam te pierwsze i zdecydowanie polecam., a te drugie stosuje zaprzyjaźniony warsztat i niema w ogóle problemów z wyciekami itp. Aczkolwiek w przypadku uszczelki pod miskę niema tulejek w zamiennikach, i trzeba uważać aby jej nie rozwalić przy dokręcaniu.

Ja nie mówię że OEM jest zły.. Fajnie jest mieć wszystko na takich gratach poskładane - tylko pytanie po co? Skoro można mieć praktycznie za 1/3 ceny podobną jakość? Podpowiem, że kwestią szczelności tych uszczelek jest dobre oczyszczenie powierzchni i odpowiedni montaż.

Seba27
14-12-13, 14:26
Co do pierscieni, panewek i UPG - zgodze sie jak najbardziej ale dekiel i miska - Elring to nieporozumienie jest jakies.

Odpowiedni montaz - jezeli chodzi o miske i dekiel i uszczelki Elring to bez siliconu lac to bedzie i to szybko.
Jedna jak i druga laly juz ok 1tkm po dotarciu. Czeka mnie sciaganie i zaklejenie ich siliconem jako ten "odpowiedni" montaz. Jednak cena 2uszczelek elring jest 3razy nizsza od OEMow.

Yotomeczek86
14-12-13, 16:06
Musiałeś za mocno docisnąć ;) Ja mam u siebie elringa i bez tony siloconu.. nie leci ;)

masajet
14-12-13, 17:25
Dokładnie ja też mam uszczelkę elringa pod pokrywą zaworów, 20 tyś km nalatane i nic się nie dzieje :D

Seba27
14-12-13, 18:27
Ja mam widac szczescie do Elringa bo co bym tej firmy nie zamowil to zawsze jest jakas buba. Sciagne obydwie, *******zie siliconem i osadze jeszcze raz. Az mi sie wierzyc nie chce ze to moja wina bo niejeden silnik juz w zyciu skladalem i niejeden dekiel osadzalem. W oplu mialem to samo - uszczelka dekla lala co pare miechow az do uzycia siliconu. Widac na samej uszczelce juz sie nie sklada a pasta uszczelniajaca REINZ to podstawowy uszczelniacz. Skladajac swoj silnik chcialem jednak takich cudow ale nie mam na to juz sily, zdejme, wyczyszcze, dolepie jakims lepiszczem i bedzie trzymac bo musi a za OEMy 320zl nie dam i kropka :)

Michał102
14-12-13, 19:13
Ja w D14 miałem pod deklem najtańszą możliwą uszczelkę... nawet już nie pamiętam co to była za firma.
Podczas montażu bardzo starannie wyczyściłem płaszcznę głowicy oraz rowek w deklu za pomocą zmywacza silikonu.
Na samą uszczelkę dałem odrobinke czerwonego silikonu wysokotemperaturowego, ale tylko na tych "kantach" w okolicy wałka rozrządu (zresztą... manual chyba tez tak nakazuje).

Uszczelka przelatała ponad 20 tys. km. w międzyczasie będąc około 5 razy zdejmowana i montowana ponownie.
Nigdy nie puściła ani kropelki oleju:)

Obecnie w D16 mam uszczelkę, która była wraz ze swapem. Także kilkukrotnie zrzucałem już dekiel (malowanie, regulacja zaworów itp.) i ta uszczelka także nigdzie nie przepuszcza:)

Podstawa, to bardzo staranne oczyszczenie wszystkiego z oleju, oraz dokładne (równomierne) i LEKKIE dokręcenie dekla:)

Seba27
14-12-13, 19:23
I wyszlo ze nie umiem dokrecac srubek ;]

Nie dalem siliconu, moze stad problem? Dodam ze klientom ZAWSZE osadzam na silikonie i trzyma.
Dekiel jak i "rowek" polerowalem jednak starannie jak zawsze ;)

kuster
26-12-13, 09:35
I wyszlo ze nie umiem dokrecac srubek ;]

Nie dalem siliconu, moze stad problem? Dodam ze klientom ZAWSZE osadzam na silikonie i trzyma.
Dekiel jak i "rowek" polerowalem jednak starannie jak zawsze ;)

tez mam uszczelkę dekla z elringa i niestety poci sie delikatnie...