PDA

Zobacz pełną wersję : B16A2 - problem z "lunch control" - silnik gaśnie



Marcin_rally
25-11-13, 22:41
Witam

Mam świeżo złożoną B16A2 pod rajdy, właśnie sobie spokojnie docieram silnik i w międzyczasie pewnien elektronik skonstruował mi regulowany LAUNCH CONTROL wraz z shiftlightem itp.

Niewiem jak ten launch control jest skonstruowany ale jest zrobiony na bazie urządzenia BEE*R REV LIMITER. Czyli sterowany jest z ręcznego. Kiedy zaciągne ręczny to załącza się procedura startu. Urządzenie podłączyłem pod obrotomierz i ECU. Przy ECU rozwiązałem to tak że rozciąłem PIN A22 i go tak zostawiłem rozciętego natomiast rozciąłem też A21 i w niego się wpiąłem ( urządzenie odcina masę do cewki ). I tu zaczynają się problemy....

Silnik mam na dotarciu więc nie kręce go wyżej niż 3500 rpm. Ustawiłem sobie to urządzenie na 3400 obr. częstotliwosc odcięcia dałem też w miarę szybką, daje w palnik i efekt jest taki że odcina mi obroty jak normalne launch control ale tylko ze dwa razy po czym przy 3 odcięciu silnik gaśnie. Może mi ktoś powiedzieć jaka może być przyczyna ?

Generalnie w tym urządzeniu moge sterować odcięcie na 3 sposoby: przekaźnik, mosfet i tranzystor. Jak narazie testuje to na przekaźniki który słychać na sucho że fajnie "cyka". Teraz mam pytanko: czy silnik mi gaśnie z takiego powodu że jeśli odcina przy 3400 to poprostu nie ma czasu załapać masy na cewke drugi raz i powiniene ustawic lunch control na np. 5000 czy raczej przyczyna może być gdzieś indziej ?

Zauważyłem też że jak podłączyłem urządzenie pod zwykła żarówke to przy puszczeniu nogi z gazu na chwile się nie świeci i dopiero po chwili żarówka się zaświeca. Tak jakby przez chwile to urządzenie nie dawało masy.

Na marginesie mówiąc to efekt jest poprawny jeśli np. przy rozgrzanym wydechu w momencie kiedy odciął mi ze 2 razy to zanim silnik zgasł to poleciał spory ogień z wydechu aż mi drzwi w garażu otwarło :D ? Chyba tak to powinno działać że świece na chwile tracą iskre natomiast wtryski dalej podają paliwo ? :D

Pozdrawiam

jedna_brew
25-11-13, 23:00
hej,
w tekst wdała się pewna literówka - "LUNCH CONTROL" to w wolnym tłumaczeniu nic innego jak "kontrola (kontrolka) drugiego śniadania". pewnie chodziło ci o "LAUNCH CONTROL"?

Marcin_rally
25-11-13, 23:17
Ajjj przepraszam, już to poprawiam :)

luchuma
25-11-13, 23:21
zalewa swiece i gasnie

LC ktory sie dodaje przy strojeniu odcina paliwo

Marcin_rally
25-11-13, 23:40
Też tak pomyślałem że je zalewa. Ten LC przy strojeniu dodawany wiem że odcina paliwo, ale tutaj prościej było zrobić odcinanie zapłonu. Sugerowałem się urządzeniem BEE*R REV LIMITER, to urządzenie też odcina tylko zapłon a świece się nie zalewają więc zastanawiam się w czym różnica ? Niżej filmik z youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=yzXzOoxUSqI


Jak widać wszystko działa jak należy :confused: , niewiem może spróbować na wyższych obrotach ? Chociaż w sumie u niego słychać że ustawił w miare niskie. To urządzenie w filmiku na 100% podłączone jest tak jak u mnie, tzn pod PIN A21.

robivitez
26-11-13, 09:18
Przekaźnik jest do takiej zabawy duuuzo za wolny. :) Zapłon musi odcinac tranzystor. A i mosfet to tez jest tranzystor. ;) Metal–Oxide–Semiconductor Field-Effect Transistor.

Pokaz fotki launch control. Tez mam w planach zrobic cos takiego, ale do buggy z silnikiem 125cc z chinskiego ATV. :cool:

Marcin_rally
26-11-13, 18:59
Ooo dzięki za sugestię, być może to jest przyczyna :) Fotki wrzuce dzisiaj późno wieczorem lub jutro :) Urządzenie fajne bo mam w nim shiftlight na 2 lampki, regulację przy jakich obrotach ma być górna odcinka, regulacja obrotów odcinki na launch control i dodatkowo regulacja częstotliwości odcinania czyli albo wolne na np. mokry asfalt, albo szybkie agresywne odcinanie jak w WRC :D

Marcin_rally
26-11-13, 22:53
Wrzucam obiecane zdjęcie rev-limitera :)

http://zapodaj.net/2b6e8f770d734.jpg.html

robivitez
27-11-13, 09:16
No ładnie, ale liczyłem bardziej na fotki elektroniki w srodku. :D

No to teraz kolega elektronik niech robi wersje 2.0 ;) O co mi chodzi? Ze mozna odbierac sygnal z ABS czujnika na tylnim kole i na podstawie tego regulowac obroty silnika po starcie. Taki LC i TC w jednym. ;)

Marcin_rally
27-11-13, 23:21
Hehe no LC i TC to już lekka przesada :cool: ale opcja niezła :) sorry ale zdjęć nie moge zrobić to mam już wszystko tak poskręcane że wyjęcie tego to duuuużo roboty, ale z ciekawości zajrzałem do środka to jest tam tego sporo hehe :)

P.S

Wersja 2.0 na tranzystorze już się robi :) po weekendzie testy i obowiązkowo prześlę filmik z działania ;)