PDA

Zobacz pełną wersję : [Civic Hatchback 93 1,5 eg4] Stukanie w silniku



bambosz
22-10-13, 09:45
Witam,

Na wstępie - mój silniczek ma już 300 000 przebiegu ;D
Jest to silniczek 1,5, 90 KM (nr... D coś tam, podam jak będe przy aucie), Benzyna + LPG

Ostatnimi czasu w czasie jazdy z silnika wydobywa się taki stukot / cykanie.
W sobotę odwiedziłem mechanika, aby dokręcili mi zawory (to była pierwsza przyczyna stukotu, jak przyszła mi do głowy). Zawory dokręcone, stukot pozostał.
Kolejna myśl mechanika zapłon / badziewne paliwo ... przejechał się kilka km na gazie / benzynie, wciąż stukało stwierdził że to nie to.
Ostatnia opcja to panewki...

Pytanie co o tym myślicie (niestety nie ufam tym specom / mechanikom). Stukanie / cykanie słychać przy niskich lub bardzo wysokich obrotach. W okolicach około 2000 obrotów jest spokój. Najczęściej wyraźnie słyszę to wszystko tuż po zmienia biegu 1/2 2/3 później jest spokój (do około 2500 obrotów).

W jaki sposób mogę sprawdzić czy to rzeczywiście panewka ? Nie chciał bym żeby mechanik mnie zrobił w ch.. .

W ostateczności podobno konieczne może być szlifowanie wału... czy to ma sens ? Może lepiej wyjdę na zakupieniu innego silnika. Z tego co widziałem 150 000 przebiegu można kupić za 600 zł.

Czy ktoś z was przerabiał taki scenariusz ?
Czy można prosić o jakieś porady ?

W ostateczności... co polecacie wsadzić w takie autko, aby pasowało ?

Pozdrawiam.

motomaniak1988
22-10-13, 12:01
Przyczyn skutków może być kilka np prowadnice zaworów sworzone, albo panewki...
z remonty raczej bym się nie bawi bo to dość kosztowna impreza i z reguły lepiej wyjdzie kupić drugi slupek.tylko trzeba szukać żeby drugiego takiego samego ,, trupa,, nie kupić ;/
co do innych silników to masz kilka opcji np d15b7, z6 tylko ze będziesz i tak musiał trochę rzeźbic żeby przejść na pełny wtrysk z d15b2

a i nie sugeruj się przebiegiem silnika przy zakupie bo nie jeden silnik z przebiegiem 250tys może okazać się w lepszej kondycji niż ten co ma przejechane powiedzmy 150 tys

pozdro

bambosz
22-10-13, 17:10
Czyli co, jak panewki to wymienić, jak coś więcej to "zajeździć" a w międzyczasie szukać nowego silniczka ? ;p
Prowadnice zaworów ... jak to sprawdzić ?
Bo panewki podobno po odkręceniu miski olejowej widać czy siadły czy nie (coś tam ma być czerwone). Swoja drogą, dużo to w hondzie roboty ze zdjęciem miski i sprawdzeniem panewek ? Może poczekam w tym mongolskim warsztacie, żeby mi to na miejscu zrobili, jak to idzie szybko zrobić ;p.

Ojciec miał podobnie remont silnika ponad 3 tys, inny silnik 1500 zł ;D Z montażem wyszło mniej niż 2000 :)

motomaniak1988
23-10-13, 00:19
odkrecasz kolektor wydechowy zdejmujesz miske odkrecasz korby i juz cos mozna wywnioskowac,gdy panewki stukaja to raczej ich wymiana nic nie pomoze niestety... prowadnic raczej niczym nie sprawdzisz do puki glowicy nie zdemontujesz i nie porozpinasz zaworow :P

tu masz foto pogladowe jak nie powinny wygladac panewki :P (4 i 5 od lewej )

http://img248.imageshack.us/img248/7392/20121111006.jpg

bambosz
05-11-13, 21:48
Hej, dzięki za info i sorka że się nie odezwałem.

Byłem w warsztacie, auto stało w sumie 4 dni (licząc z niedzielą). Spece wymienili praktycznie cały rozrząd - bo doszli do wniosku że to jest przyczyna stukania. To nie była przyczyna stukania, ale że wszystko stare było to na dobre wyszło, mam nowe paski, pompkę i naciągacz :).

Panewki z listy zniknęły po tym, jak się okazało, że stukot jest słyszalny praktycznie tylko przy dodawaniu gazu.

I tu moje pytanie...
Stałem ostatnio jak idiota nad silnikiem i słuchałem..., jadąc (pod górę, z góry, na luzie, na biegu, na luzie z gazem) też słuchałem...
Rzeczywiście "stukot" jest słyszalny tylko przy dodawaniu gazu (jak jadę z góry problemu nie ma, jak pod górę stuka). W zasadzie słychać to tylko przy obciążeniu silnika (ruszanie, rozpędzanie się na 2, pedał gazu wciśnięty na maksa do podłogi).

Mój kolejny trop - "rurka" na której obraca się przepustnica (to pierwsza rzecz na drodze od pedału gazu...).
Odkryłem że ma ona luz ale w poziomie (stuka w chwili gdy ruszam nią tak jak bym chciał ją wyjąć i wetknąć).

Czy to może być powód takiego stukotu w trakcie jazdy (głównie przy dodawaniu gazu) ?
Ruszając to ręką wyraźnie słyszę że na tym luzie stuka. Niestety nie mogę stwierdzić czy ma tak być czy nie (tylko ten stuk-stuk na luzie jest taki jak ten w czasie jazdy). Dziś próbowałem tam wetknąć jakąś dodatkową podkładkę, ale to chyba nie ma sensu, bo po dokręceniu śrubki luz jest nadal.

Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć ?

motomaniak1988
05-11-13, 22:15
ustawiałes zaplon moze to spalanie stukowe? tez bedzie ,,stukot ,, przy obciazeniu silnika

nie sadze beby stukała ,,rurka ,, od przepustnicy

a jest jakas roznica w ,,stukaniu,, na zimnym czy ciepłym silniku ??

bambosz
05-11-13, 22:22
Hej,

zapłonu chyba mi nie sprawdzili (sam nie sprawdzę bo się nie znam).

Różnicy nie ma, czy ciepły, czy zimny, pyrczy tak samo - jak traktor ;(

bambosz
05-11-13, 23:46
motomaniak1988

U mnie jest to samo co tu (tyle że nie w BMW), około 5 sek zaczyna się takie cykanie, w 10, 13-14 też słychać. Ten samiuteńki dźwięk
Idealnie słychać około 18 - 20 sek.

https://www.youtube.com/watch?v=lofDcdHTZyM


Dalej (około min, jak pokazuje silnik) to już nie ten dźwięk...

motomaniak1988
06-11-13, 19:38
jezeli to taki stukot jak mowisz to albo:
-panewka
-sworzen
-albo cos z tlokiem czy pierscieniami

chyba skonczyly mi sie pomysły :P

dla swietego spokoju sprawdz ustawienie luzow zaworowych

i zmierz kompresje w silniku

jesli by cos bylo z gladzia cylindra tlokiem czy pierscieniami to powinno wyjsc na pomiarze cisnienia sprezania

bambosz
07-11-13, 11:44
Dzięki za info.
W sumie coś mi tam mechanik wspominał, że to może być sworzeń tłoka [czy jakoś tak]. Podobno jeśli to to, to można z tym jeździć ;p

Resztę posprawdzam przy okazji przejazdu koło warsztatu.
W sumie, panewki może bym sam pooglądał, tylko miskę na olej muszę znaleźć ;]

Pozdrawaim

Jak się dowiem co to było to na pewno dam znać :]

motomaniak1988
07-11-13, 11:59
W remonty to raczej bym się nie pchal bo to nie opłacalne byle jaki remont wyjdzie więcej niż zakup drugiego słupka ;)

bambosz
08-11-13, 08:53
drugi słupek - rozumiem inny silniczek ? ;D

motomaniak1988
08-11-13, 10:51
Ma się rozumieć drogi panie ;))

bambosz
20-12-13, 07:53
Bylem wczoraj u innego mechanika. Popatrzyl na auto wsiadl, zrobil rundke do okola warsztatu i powiedzial ze to nie silnik, bo sjlnik jak na 300000 jest w super stanie. Obstawia skrzynie biegow a dokladnie lozyska. Przy puszczaniu sprzegla prz silniku slucha takie... jakby tarcie... a rzegotanie pojawia sie wlasnie gdy np. ruszam, sam silnik bez biegu dziala cicho...

Co myslicie o takiej diagnozie ?