PDA

Zobacz pełną wersję : Zdechłe koniki - gdzie szukać?



havok
07-11-04, 11:51
Witam!
Jak już niektórzy wiedzą, całe stado koników mi zdechło. W związku z tym pytanie: gdzie ich zacząć szukać? Będę chciał przede wszystkim sprawdzić kompresję, ale co potem? Jeśli ok, to szukam dalej (np. świece, kable WN, katalizator, wydech - bo nie jestem pewien, czy nie są te ostatnie od nowości nie wymienione). A jeśli kompresja to tylko remont mi zostaje? Trochę za mało mi uciekło, żeby aż tak drastycznie postąpić...
Jakie macie sugestie? I może jakąś małą interpretację wyników?
Mój wykres :sad: :
http://img118.exs.cx/img118/8518/PromotoR2.jpg

Aha, mam założony dolot, może zrobię dziś zdjęcie i dorzucę.

LIO
07-11-04, 11:57
czy ty masz taki silnik jak ja D16Z6 ???
dziwnie ten wykres sie konczy przy 7000obr/min
juz wtedy bylo odciecie ?

havok
07-11-04, 12:03
Tak, silnik jest D16Z6. I rzeczywiście w tamtym miejscu jest odcięcie...a moc rośnie dalej. WTF?

LIO
07-11-04, 12:07
w tych silnikach redline zaczyna sie przy 7200, a odciecie chyba 7500 lub cos w tych granicach, u mnie na hamowni pokazalo 8500
a u ciebie ten wykres taki urwany, a jeszcze widac ze rosnie.
Moze hamowales na zimnym silniku i vtec sie nie zalaczyl, nie wiem, bo mnie juz nie bylo, nie widzialem. Przejechalbym sie tez tym autkiem to bym wiedzial czy chodzi lepiej od mojego czy gorzej, czy duzo gorzej....
A twoje odczucia jakie, ladnie jezdzi, czy raczej nie bardzo ???
z tym wykresem naprawde dziwnie,....

havok
07-11-04, 12:23
Odczucia są fajne, ale autko mam od 2 miesięcy a wcześniej jeździłem 206 1.4, więc nie mam odniesienia...

Moze hamowales na zimnym silniku i vtec sie nie zalaczyl
Przyjechałem prosto z Białegostoku, postałem może z 15-20 minut i wjechałem na rolki (wcześniej grzejąc silnik jakieś 5 minut), wskazówka temp. była stale na poziomie pracy optymalnej. A niby vtec widać jak rusza przy 4800.

LIO
07-11-04, 12:32
ten vtec taki prawie nie zauwazalny, ale jak na cieplym no to ta opcja odpada, nie wiem nie mam narazie pomyslów, ale wykres mi sie nie podoba jak juz wspominalem, niech inni sie wypowiedza, ale za wczesnie odcial, bo ta moc bylaby wyzsza. U ciebie przy 6900 jest 108KM, u mnie 120, a potem rosnie do 132, a u ciebie koniec..... dziwne

badyl
07-11-04, 12:45
Nie znam sie na tym v-tecu dobrze,dla mnie tez to dziwnie wyglada,moze cos tam nie łączy i sie wogóle nie załacza v-tec.Ale jesli to nie,to ja bym sprawdził filtry,zaplon i olej oczywiscie.Kiedys czytałem ze w starym wydechu umira sporo koni.
Pozdro. :wink:

ARTX
07-11-04, 13:05
vtec'a słychac wiec powinienes wiedziec czy sie zalancza

havok
07-11-04, 13:07
Po kupnie wymieniłem wszystkie filtry (a nawet cały dolot ;)), paski, zmieniłem olej i inne takie tam duperele nie związane stricte z silnikiem. Wygląda na to, zę trzeba się bedzie rozejrzeć za katem (w tym momencie sportowym :)) i końcowym. Na kolektor nie mam kasy (bo jak już to jakiś ładny, np. Supersprint).

havok
07-11-04, 13:08
[edit] Tu mi wysłało posta 2 razy. Przepraszam :)

ARTX
07-11-04, 13:09
OT: Supersprint bedzie moze do sprzedania 8)

badyl
07-11-04, 13:15
Jezeji masz katalizator to sprawdz czy nie jest zapchany,bo taz sie zdarza.(a najlepiej usunąc)jak go wykrecisz to musi byc przez niego przeswitywac swiatło. :roll:

havok
07-11-04, 13:37
OT: Supersprint bedzie moze do sprzedania 8)

Ja już ofertę miałem, na tego co był na allegro za 1100 czy coś takiego. Ale widzę, że już poszedł. W tym samym autku co ten kolektor siedziała też moja powerrura.

havok
24-11-04, 21:22
Odnawiam temat, bo właśnie wróciłem od mechanika. Kat został usunięty, bo zamulał - została wydmuszka.
Sprawdzono też kompresję, wszędzie równiutko 12,5 (?). Jednocześnie poprawiła się odcinka - jest na 7500rpm. Dodatkowo na wiosnę pójdzie elektryka do robienia (kopułka, palec, przewody, świece).
Póki co to mnie ten wydech denerwuje, bo i głośniejszy i trochę chrapliwy ma dźwięk moja niunia i dziwnie brzęczy na wolnych obrotach, może jeszcze trzeba końcowy wymienić?

LIO
24-11-04, 23:47
havok tak jak ci mówilem, wydech stary moze zamulac, chociaz autko ladnie pracowalo, to ta wczesna odcinka mnie denerwowala :-)
Na podstawie wlasnego doswiadczenia w poprzednim cifie z zamulonym wydechem, powodujacym strasznie slabe wkrecanie sie na obroty w górnym zakresie, pomyslalem o tym, ale takze o kompie, o czym rozmawialismy.
Skoro wywalenie kata pomoglo i odcinka jestr na wlasciwym miejscu, to jestesmy w domu.
Kasowales kompa, po tej operacji, bo moze dlatego cos tam zle na wolnych obrotach. W zaleznosci od tego jak chcesz zmodyfikowac wydech, albo wyspawaj caly nowy z kwasówki, wraz z koncowym tlumikiem i ew kolektorem, albo zakladaj caly nowy seria z katem. U mnie seria i kat i dwa tlumiki i jak widac to w mocy nie przeszkadza. Ale szczerze powiem ze kata bym sie nie pozbywal, lepiej kup jakis sportowy, ale niech sobie bedzie na miejscu. A narazie jezdij jak nic sie zlego nie dzieje i zbieraj kaske na uklad wydechowy, czy to bedzie sportowy, czy seryjny.

ARTX
25-11-04, 09:09
sportowy, jak juz cos robic to zrobic raz a dobrze 8)

PS. Mam seryjny i sportowy na sprzedaz :wink:

Saxo Rulez
25-11-04, 10:06
Ale szczerze powiem ze kata bym sie nie pozbywal

Ja uważam tak jak LIO, że nie warto ruszać kata. Takie grzebanie przy seryjnym wydechu może albo coś spaprać albo coś poprawić - ale jest to przypadek i nie ma na to reguły. Dlatego należy robić cały wydech i to też pod konkretny samochód. Usunięcie katalizatora i wstawienie tam prostej rurki pogorszy sprawe a spowodowane to będzie tym że jak spaliny wylatują z silnika to pewna ich część przelatuje przez katalizator a inna wraca pod tłok i wytwarza ciśnienie zwiększające prędkośc wylotu spalin.

Powodem utraty mocy może być nie szczelny układ wydechowy albo ta "power rura" bo zakładanie stożka do samochodu seryjnego zupłnie też może pogorszyć sprawę.

ARTX
25-11-04, 10:24
Dlatego należy robić cały wydech i to też pod konkretny samochód
nie zgadzam sie :twisted:
moj wydech byl robiony pod auto hcc - sohc vtec, ja zalozylem go do swojego i dal 2x wieksze przyrosty niz u niego :P

moim skromnym zdaniem.. mysle, ze wazna jest srednica wydechu i jesli to dobierzemy to wtedy będzie git :wink:

Saxo Rulez
25-11-04, 10:34
moj wydech byl robiony pod auto hcc - sohc vtec, ja zalozylem go do swojego i dal 2x wieksze przyrosty niz u niego

Widocznie był kiepsko zrobiony :D Dobry wydech pasuje tylko do jednego silnika. Tam występują zjawiska falowe tak samo na dolocie i nie ma mowy o tym żeby np. wydech dedykowany do ITR sprawdzał się lepiej w CTR może być lepszy od serii ale napewno nie od całego przygotowanego układu pod CTR.

Zapewne jeśli zamiast serii włożyłeś do siebie sportowy wydech z innego modelu mogło się poprawić ale gdybyś założył wydech Supersprinta do Twojej Hondy było by jeszcze lepiej

ARTX
25-11-04, 10:46
wydech Supersprinta do Twojej Hondy było by jeszcze lepiej
kolektor jest supersprinta, reszta wydechu ma juz mniejsze znaczenie..
byl bardzo dobrze zrobiony pod hcc tylko w sohc vtec juz seryjnie sa dobre kolektory, stad tez w moim dal tyle kucy 8)

rem36
25-11-04, 11:44
Usunięcie katalizatora i wstawienie tam prostej rurki pogorszy sprawe a spowodowane to będzie tym że jak spaliny wylatują z silnika to pewna ich część przelatuje przez katalizator a inna wraca pod tłok i wytwarza ciśnienie zwiększające prędkośc wylotu spalin.

To nie zupełnie prawda, poniewaz fale ktore odbijaja sie od katalizatora sa efektem nie pozadanym i napewno nie zwiekszaja predkosci wylotu spalin bo poruszaja sie w przeciwnym kierunku. Cała sztuka budowy układu wylotowego polega na dobraniu odpowiedniej srednicy i długosci kanałów, pamietajac przy tym o zachowaniu jak najwiekszej gładkości w celu zmniejszenia oporów przepływu oraz o kacie zagiec na tyle małym aby nie powodował odbijania fal. Długość i srednice dobieramy w taki sposob aby zapewnic jak najlepsze parametry przy danych obrotach. Chodzi o to ze spaliny z cylindra wydostaja sie z predkośćia dzwieku i ich predkość szybko maleje w skutek oporow oraz podcisnienia ktore za soba wytwazaja, układ nalezy dobrac tak aby to podcisnienie "pomagało" w wylocie kolejnej porcji spalin, im dłuzszy układ tym ten punk bedzie wypadał dla nizszych obrotów a im krótszy dla wyższych, podobny wpływ ma średnica ukłądu. Katalizator pomijajac jego konstrukcje jest puszka rozpreżeniowa w ktorej cisnienie spalin oraz predkość sa obniżane. Jego wyciecie i wstawienie rurki powoduje jakby przełuzenie układu az do pierwszego tłumika co zwykle ma negawtywny wpływ na parametry lecz w połączeniu ze zmniejszonymi oporami przepływu powduej czesto drobny przyrost mocy choc tak naprawde jest to sprawa losowa.

havok
25-11-04, 19:02
ARTX, ile chcesz za sport-kata?


Ja uważam tak jak LIO, że nie warto ruszać kata.

Ja też tak uważam, ale akurat nie miałem pod ręką wolnych ponad 2000 PLN na wydech z kolektorem ani sportowego kata pod ręką. Teraz mam wydmuszkę (nie wiem, co tam z nim było, ale wyjścia były dwa: wyciąć i wstawić rurkę lub wybebeszyć i zostawić na miejscu dla kontroli ;) ). Z kilku względów chcę to zmienić, o czym dalej...


Powodem utraty mocy może być nie szczelny układ wydechowy albo ta "power rura" bo zakładanie stożka do samochodu seryjnego zupłnie też może pogorszyć sprawę.

Czy dolot jest zły, to niech się wypowie poprzedni właściciel (to chyba Khalada - Lio, miałeś poszukać zdjęć w archiwum ;) ), który robił go pod wymiar, ale nie pamiętam gdzie. Ja tam zakładać tego stockowego kilo plastiku nie będę, najwyżej pójdę dalej w all motor tuning :).

Teraz proszę o poradę co mogę zrobić w obecnej sytuacji. Mój cel - żeby auto pozostało jak najbardziej ciche, bez utraty mocy (przynajmniej, wzrost mile widziany).
Myślałem nad MG, w sensie zastąpienia katalizatora ichnim rezonatorem (czy jakkolwiek się to nazywa) oraz wstawieniem końcowego (albo z MG, albo M-Tech). To tak na początek. Potem kolektor. Dalsze plany nieznane, bo i kasy mało :(.

Saxo Rulez
25-11-04, 21:20
Dam Ci radę taką, nie przerabiaj na siłę i w pośpiechu. Ja jeszcze jeżdze autem 100% seria a to dlatego że chce zacząć od jakiegoś komputera np. DASTEK (www.dastek.co.za) I tobie też to radze, olej te M-Techy i inne drobne przeróbki bo jeśli myślisz długoplanowo to na początek Komp to podstawa. Popierwsze pozwoli Ci lepiej wysterować seryjną jednostkę, bo przecież przy masowej produkcji silników i oprogramowań do seryjnych ECU zawsze jest bład w trakcie produkcji i nie wszystko jest idealnie zestrojone. Poza tym potem dzięki temu komputerowi każdą kolejną przerubkę możesz dokładnie zestroić z silnikiem. Nawet power-rurę :)

Oczywiście jet pewna wada CENA. Ale myślę że naprawdę warto odłożyć. Zwykły chip Ci tego nie zapewni bo chip to półśrodki

ARTX
25-11-04, 21:53
ARTX, ile chcesz za sport-kata?
ja sprzedaje albo caly wydech / na 3 tłumikach gdzie jest cicho i głowy nie urywa :lol: / bez kolektora albo sam kolektor Supersprinta, no albo to i to :D

moje osobiste zdanie to zacznij od wydechu - tak jak ja to zrobilem 8) podstawa to odetkac wydech, pozniej dolot.


niech się wypowie poprzedni właściciel (to chyba Khalada
to nie auto Khalada :? On mial 1.6 na automacie :lol:

LIO
25-11-04, 21:55
ARTX, chodzi o dolot, havok kupil dolot chyba od Khalada

ARTX
25-11-04, 22:04
havok kupil dolot chyba od Khalada
a on miał dolot :?: nie wydaje mi sie bo mial LPG :lol:

LIO
25-11-04, 22:15
havok kupil dolot chyba od Khalada
a on miał dolot :?: nie wydaje mi sie bo mial LPG :lol:
Jak polowa klubowiczów, a doloty maja.