PDA

Zobacz pełną wersję : Brak kostki do alternatora. Jaki kabel, w który pin?



czlowiekzblizna
15-09-13, 21:02
Witam.
W swoim d13b2 mam założony alternator od innej wersji (zrobił to poprzedni właściciel). D13B2 ma kostkę z 3 pinami, natomiast tutaj są już 4. Kostki oczywiście nie ma ktoś podpiął tylko jeden kabel pod alternator w miejsce L. Jest jeszcze jeden kabelek, który nie jest nigdzie podłączony. Świeci się kotrolka ładowania akumulatora. Z wiązki wychodzą tylko dwa kable (jeden podłączony) i to jeszcze zrobione na taki odpier***, że szkoda gadać. Sprawdzałem u elektryka - alternator ładuje.

Chce to jakoś ogarnąć, ale nie wiem czy muszą być podłączone tylko te dwa kabelki czy szukać w wiązce jeszcze trzeciego? Jaki kolor kabla wchodzi pod jaki pin?
http://cdn.hurtowniarozrusznikow.pl/cdn/a0155w.jpg

Tak wyglądają wejścia na alternatorze.

DFM (FR)..........sygnał wyjściowy informujący o obciążeniu alternatora (field report)
IG (R, 15)...........B+ (po stacyjce)
L (D+).................wyjście na kontrolkę ładowania

Tak wygląda omawiany alernator:
http://www.xedos.com.pl/allegro/filip/2012/10-25/2012-10-25-029.jpg

Czekam na odpowiedzi!
Pozdrawiam!

Sheiva
16-09-13, 14:12
Ten alternator jest z Concerciaka.
Faktycznie wtyczka z D13 ma 3 piny, pozostałe mają 4. Ten "dodatkowy" pin podobno odpowiada za wykrycie obciążenia, aby obroty nie spadały. W Twoim D13 reguluje tym "komp". Zatem 4 pin jest tutaj niepotrzebny.
Trzy pozostałe jednak wypada aby były.
Skoro wiszą dwa wolne przewody, to sprawdź, na którym pojawia się zasilanie na włączonym zapłonie i podłącz go do IG - kolor jest bez znaczenia, ma być zasilanie po zapłonie.
Pozostały przewód idzie pod licznik do kontrolki i podłączasz go pod L.

czlowiekzblizna
16-09-13, 18:47
Z wiązki wychodzą dwa kable w tym już jeden jest podłączony w miejsce L (nie FR jak napisałem wcześniej). W wiązce poszukać w takim razie jeszcze trzeciego tak i podłączyć wszystkie 3?
Komp wyświetla mi błąd 10 i 14.
Czy jest możliwość, że jeden z tych błędów będzie spowodowany tym podłączeniem alternatora?

Sheiva
16-09-13, 19:16
Sprawdź co się dzieje na tym przewodzie, co pozostał - zasilanie, kiedy itp.
Oraz podaj kolory obydwóch. Seryjnie, jak sam zauważyłeś, jest na 3 przewody, zatem i trzeci gdzieś powinien być.

10 na pewno nie. 14 czysto teoretycznie mogłaby być, ale pewnie nie jest.
Ogólnie wiązka do przejrzenia/pomierzenia, jeśli wszystko jest okej, to czujnik IAT (w puszce od dołu) oraz krokowy (w kolektorze po stronie kierowcy) do wymiany.

czlowiekzblizna
17-09-13, 07:49
Sheiva dzięki wielkie za odpowiedzi.
Wyjaśnij mi tylko jak wygląda proces mierzenia przwodów?
Jestem trochę nogą jeżeli o mechanike i elektrykę chodzi więc będę wdzięczny jeżeli nauczysz mnie czegoś nowego :D

Pozdrawiam