PDA

Zobacz pełną wersję : Shortshifter - plusy i minusy?



yarOo_krk
03-09-13, 11:52
Siemanko,

Naszło mnie ostatnio pytanie jakie konsekwencje idą wraz z montażem shortshiftera.
Jak wiadomo plusem jest szybka zmiana biegów przez skróconą "drogę" lewarka.

Jakie są jednak minusy takiego rozwiązania. Słyszałem, że w niektórych autach padają synchronizatory skrzyni ...

Jaki negatywny wpływ ma shortshifter na skrzynie biegów?
Miał ktoś jakiekolwiek problemy związane z montażem SS?

sensej
03-09-13, 13:17
jeżdżę ponad pół roku z ss i jeszcze nie mam żadnego problemu :)

AdiWNC
03-09-13, 13:21
To samo, Tyliq robi bardzo dobre SS.

CieCHu_VI
03-09-13, 13:35
Oprócz tego, że ciężej wchodzą biegi nie zauważyłem problemów.

toXzjEee
03-09-13, 13:41
Sam założyłem SS tydzień temu, zrobiłem na nim 200 km i tak jak przedmówca potwierdzam że troszeczkę ciężej wchodzą biegi, ale mi to aktualnie odpowiada, wcześniej był taki miękki ten lewarek i aż śmiesznie mi się go używało.
Jeśli chodzi o synchronizatory to pierwsze słyszę, jak ktoś zmienia biegi jak kat to wiadomo że padną.

Saiti
03-09-13, 13:42
Oprócz tego, że ciężej wchodzą biegi nie zauważyłem problemów.

Bo masz mniejszą dźwignię ;) Ale nie jest to odczuwalne w normalnej jeździe - nie jest to ciężkie, ba, nawet lepiej, gdy trzeba użyć delikatnie większej siły łapiemy wrażenie, że biegi wchodzą precyzyjniej ;)


Słyszałem, że w niektórych autach padają synchronizatory skrzyni ...

To nie czytaj Wyborczej :D


wcześniej był taki miękki ten lewarek

Dokładnie - na shorcie lepiej czuć wbijanie biegów i jedyny minus, który ja zauważam, to ten, że czasami obija się o wydech przy wrzucacniu 5 i R :)

Jorguś, bierz Shorta w ciemno - daję Ci gwarancję zadowolenia :)

ma1ster
03-09-13, 15:20
Największą wadą może być obijanie o wydech... w takim ek4 przedłużenie o 2cm powoduje już obijanie o blachę wydechu w przypadku ori wydechu...

Z kupnem to też ryzyko, bo nie wiadomo czy wydech nie będzie do przeróbki, najlepiej wydłużyć dźwignię samemu mierząc wcześniej, o ile możemy ją wydłużyć...

Na zużycie synchronizatorów nie ma to wpływu...

AdiWNC
03-09-13, 16:58
Polecam połączenie SS + zalanie skrzynki MTF'em od Hondy - mamy i precyzje, i krótkie skoki - a biegi wchodzą nieporównywalnie lepiej niż na każdym innym płynie/oleju...

kruczekvu
03-09-13, 17:29
Słyszałem, że w niektórych autach padają synchronizatory skrzyni ...
No to jakiś kat musi jeździć żeby zabić skrzynię
Inaczej nie widzę możliwości

_Mucha_
03-09-13, 18:28
i jedyny minus, który ja zauważam, to ten, że czasami obija się o wydech przy wrzucacniu 5 i R
od co święte słowa, też tylko taki minus zauważyłem, nie to zebym reklamował ale SS od Tyliqa jest git :)

Saiti
03-09-13, 18:33
A ja obijałem na shorcie od Tyliqa ;) I co z tego, gdy będę montował kolejny to znów od niego kupię :) I to nie przy wbijaniu piątki i wstecznego w sumie, tylko przy machaniu drążkiem maksymalnie w prawo. Więc trzeba chcieć tego doświadczyć, bardzo chcieć :)

kopatshu
03-09-13, 18:54
Nie kupujcie pod żadnym pozorem taniego shitu z chin z jakiegoś stopu aluminium. Po ponad roku użytkowania ułamał się zwyczajnie w miejscu zakończenia frezu gwintu do nakręcania gałki. Teraz mam short x 2, bardziej short już się nie da chyba:rolleyes:

yarOo_krk
03-09-13, 20:26
To nie czytaj Wyborczej :D

Jorguś, bierz Shorta w ciemno - daję Ci gwarancję zadowolenia :)

Spoko, spoko. Short od tyliq juz zakupiony. Teraz jeszcze czekam na poliuretany :)
Saiti poprostu chciałem poznac opinie innych bo wiele dobrego i zlego zarazem o shortach slyszalem w roznych samochodach:)

Wysłane z mojego GT-I8190 za pomocą Tapatalk 4

FaziRBK
03-09-13, 20:32
Jak dla mnie same plusy, sam używam w dwóch Hondach. Ja mam stalowy z allegro od 3 lat w jednym aucie i nic mu się nie dzieję.

kappa
03-09-13, 20:59
Jak dla mnie same plusy, sam używam w dwóch Hondach. Ja mam stalowy z allegro od 3 lat w jednym aucie i nic mu się nie dzieję.
ej z tego co widze temat dotyczyl wplywu short shiftera na skrzynie biegów a nie o jakosciach samego short shiftera.
Ja jeżdże od roku i nie zauwzylem negatywnych skutkow. Nawet na OEM drazku sciagajac sie na swiatlach bardzo czesto przy zmianie biegu z 1 na 2 skrzynia zaskrzypiala - teraz z shortem nie mam takich problemow .

Yotomeczek86
03-09-13, 23:49
Podobno przy turbo można SS krzywdę skrzyni zrobić.. ale co i jak to nie wiem więcej

Brylant1
04-09-13, 00:31
W N/A tez mozna. Ss skraca czas zmiany biegu przez co synchronizator ma go mniej na wykonanie tej samej roboty czyli wyhamowanie zebatki do danej predkosci. Watpie zeby ktos wyciol sprawne synchro bo ma ss, glowna przyczyna glownie bedzie nie do konca sprawne sprzeglo albo zle zgranie wcisniecia sprzegla ze zmiana biegu a nie sam ss.

Minusami SS sa jak koledzy wczesniej wspomnieli wiekszy opor przy zmianie biegu i to ze moze wadzic o wydech.

Seba27
04-09-13, 00:34
Podobno przy turbo można SS krzywdę skrzyni zrobić.. ale co i jak to nie wiem więcej

Jestem w stanie zgodzić sie tylko w 1sposob czyli:
Turbo wcale skrzyni nie naprawi a bardziej tylko dojedzie a SS moze jedynie szybciej dokończyć ten proces.
Ale nie zdazylo mi sie bym zajechał skrzynię shifterem. Dodatkowo zawsze zanim dojedziesz skrzynię, dojedziesz turbo albo silnik. Jak zalozysz turbo do H i na nie ruszona skrzynię która nie przewiduje takich obciążeń - juz sie prosisz o kłopot.
Nie ma opcji ze shifter ma negatywny wpływ na skrzynię - jedynie jak ktos biegów zmieniać nie potrafi ale to juz zupełnie inna bajka...

Brylant1
04-09-13, 00:46
Uwierz ze akurat w hondach skrzynie sa wytrzymale i nikt nawet nie mysli zeby cos w nich zmieniac jesli sa prawne montujac softa/turbo. W innych markach czesto skrzynia jest ograniczeniem przy takich modyfikacjach.

Seba27
04-09-13, 00:59
Chodzi mi o to ze jak zgrzyta juz i jeszcze zalozysz turbo i shifter bez zmiany nawet oleju to z cała pewnością nie przestanie zgrzytac a zacznie częściej. Skrzynię dają radę jak sie umie ich używać. Dzis po przeważnie 6-8 rożnych wlascicielach te skrzynie juz maja po kilkaset tysięcy wiec sa twarde bo działają, a tymi autami raczej sie gniecie. Nie przecze absolutnie - wiem co moja czasem znosi.

Brylant1
04-09-13, 01:39
Zgadzam sie z tym w 100%;)

ma1ster
04-09-13, 18:55
Z punktu widzenia mechaniki czynność szybkiej zmiany biegów może przyczynić się do szybszego zużycia synchronizatorów... Powodem jest zwiększone tarcie na ciernym stożku synchronizatora. Potrzebujemy wyhamować koło w szybszym czasie, a co za tym idzie siła tarcia wzrasta...

areqq
06-09-13, 00:44
Latam na shorcie od Tyliq'a dwa lata i jakoś mi skrzynia nie klękła, a zrobiłem ze 40-50 tys km w tym czasie. Zgrzyta tylko wtedy kiedy sam spierdzielę zmianę biegu i nie zgram sprzęgła z ruchem lewarkiem. Wymieniłem przy okazji najbardziej zużyte tulejki przy dźwigni bo poprzedni właściciel auta chyba trzymał rękę ciągle na dźwigni - latała strasznie. Dodatkowo mam poliuretany Energy Suspension i jest nieźle. Biegi wchodzą z odpowiednim moim zdaniem oporem i co najważniejsze operuje się właściwie samym nadgarstkiem. Ja już nie potrafię inaczej :D

Darióż
08-09-13, 02:47
ja odczułem jedynie tyle że jedynka ciężej wchodzi, btw pytanko, jak zakładaliście shorta to góra wyginała się w stronę przodu czy tyłu samochodu? :D
jak wyjmowałem lewarek to wyginał się on do przodu, ale wg mnie shorta lepiej byłoby zamontować odwrotnie...

xandu
08-09-13, 11:22
powinien, przynajmniej w vi gen, wyginac sie do tylu.

Tanis
09-09-13, 10:29
Co do shorta to wg mnie fajniej biegi wchodzą, a szczególnie wsteczny :) Jedyny minus jaki zanotowałem, to że po wymianie mi głośniej szumi skrzynia niż przed ale to może być zbieg okolicznośći

kamil90eg4
09-09-13, 23:09
Sam niedawno zakladalem shorta i sa same plusy:) Polecam shorta od tyliqa:)

Rudy_
11-09-13, 18:49
a ja latam na SS z mtuning ze 2 lata juz i wszystko jest ok, najpierw zamontowałem że się wyginał do przodu(bo nie wiedziałem) ale stwierdziłem że się nie za wygodnie jeżdzi to zmieniłem na dobre, jedyny minus to taki że przy zmianie bardzo rzadko coś tam skrzypiało ale to gniło z nadmiaru smaru ;)

Mati Ef
13-09-13, 16:38
Jest jakaś różnica między "markowymi" shortami a tymi tanimi allegro?? Czy może lepiej samemu przerobić swoją wajchę;P ? Widziałem ostatnio nawet takiego manuala:p

ma1ster
13-09-13, 19:13
est jakaś różnica między "markowymi" shortami a tymi tanimi allegro?? Czy może lepiej samemu przerobić swoją wajchę;P ? Widziałem ostatnio nawet takiego manuala

Oczywiście, że lepiej przerobić oem, a nie płacić za jakiś chiński towar... poza tym te aluminiowe lubią pękać podczas zmiany biegów po pewnym zmęczeniu materiału...