PDA

Zobacz pełną wersję : Przegląd klimatyzacji w EJ9



wierzba
27-01-08, 15:35
Witam

Jeżeli dokladnie taki sam temat był to z góry sorrki - w "szukaj" po wpisaniu słowa klimatyzacja odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem.

Niedawno kupiłem EJ9 i wczoraj będąc przejazdem w Trójmieście zajechałem do Norauto z ciekawości zapytac ile kosztuje przegląd układu klimatyzacji - koleś do mnie że przegląd - diagnoza - 45pln.

Ja do niego a czynnik i wogóle - za bardzo się na tym nieznam jeszcze więc czekam co mi powie - a on do mnie,że dodanie czynnika to plus 200 pln i że warto by było wymienic filtry,dodac kontrast,dodac gazu ?? ?? ??

A więc chciałem zapytac - jakie to są dokladnie filtry,o co chodz z tym kontrastem,gazem.

Jak mniej więcej sprawa z przeglądem klimy wygląda.

Za wszelką pomoc z góry dzięx :hinczyk:

Bodzlo
27-01-08, 16:17
Witam

Jeżeli dokladnie taki sam temat był to z góry sorrki - w "szukaj" po wpisaniu słowa klimatyzacja odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem.

Niedawno kupiłem EJ9 i wczoraj będąc przejazdem w Trójmieście zajechałem do Norauto z ciekawości zapytac ile kosztuje przegląd układu klimatyzacji - koleś do mnie że przegląd - diagnoza - 45pln.

Ja do niego a czynnik i wogóle - za bardzo się na tym nieznam jeszcze więc czekam co mi powie - a on do mnie,że dodanie czynnika to plus 200 pln i że warto by było wymienic filtry,dodac kontrast,dodac gazu ?? ?? ??

A więc chciałem zapytac - jakie to są dokladnie filtry,o co chodz z tym kontrastem,gazem.

Jak mniej więcej sprawa z przeglądem klimy wygląda.

Za wszelką pomoc z góry dzięx :hinczyk:


Przegląd polega na wymianie czynnika w klimie ,czyli odessanie tego co jest wraz z częścią oleju osuszeniu układu ( próznia ) napełnieniu odpowiednią ilością czynnika wraz z uzupełnieniem oleju ( tyle samo co zostało wyssane chyba że został wymieniony przy okazji jakiś element np skraplacz) wymianie podlega również osuszacz ( filtr ) . Kontrast ( barwnik )w niektórych autach jest dawany fabrycznie pozatym część serwisów stosuje oleje juz z kontrastem . Kontrast pomaga przy lokalizacji ewentualnego ubytku . klime nalezy tez odgrzybiać a dokładniej parownik i wymienić przy tym filtr nawiewu
Koszt całej tej operacji zaczyna się średnio od 150zł w zależności czy klijent wymienia osuszacz czy też nie no i oczywiście kosztu samego osuszacza

Skoti
28-01-08, 11:31
Nie dawno uzupełniałem klimatyzacje i za kompletna usługe zapłaciłem 180zł. Filtru nie wymianiałem bo nie mam.

rafalb33
28-01-08, 15:35
Po sezonie mozna nawet taniej. Ja robilem serwis ( wymiana czynnika, kompletne dobicie bo sprezarka wczesniej byla nieszczelna i nic nie bylo w ukladzie, do tego proznia 40 minut wiec dosyc dlugo) w salonie suzuki :d za 140zl na jesieni.

MrUkAs
01-03-08, 21:20
Mam uszkodzona chlodnice klimatyzacji - uszkodzona tzn. ze trzeba ja wymienic, czy mozna jakos zreperowac?:)

Na Allegro widzialem, ze nowa chlodnica klimatyzacji to koszt okolo 250zl, co oprocz jej wymiany bede jeszcze musial zrobic aby klimatyzacja byla sprawna? No i czy wykonaja mi to w kazdym warsztacie mechanicznym, czy musi byc jakis specjalny?

Bodzlo
01-03-08, 23:32
Mam uszkodzona chlodnice klimatyzacji - uszkodzona tzn. ze trzeba ja wymienic, czy mozna jakos zreperowac?:)

Na Allegro widzialem, ze nowa chlodnica klimatyzacji to koszt okolo 250zl, co oprocz jej wymiany bede jeszcze musial zrobic aby klimatyzacja byla sprawna? No i czy wykonaja mi to w kazdym warsztacie mechanicznym, czy musi byc jakis specjalny?


Najlepiej wymienić ,naprawa ( spawanie) na długo nie wystarcza ,przy wymianie chłodnicy wymienia sie też osuszacz .

Wymiany najlepiej dokonac w warsztacie który zajmuje się klima tak aby odrazu napełnili i sprawdzili jak działa a nie jeżdzić od jednego do drugiego

szymon1777
09-03-08, 15:41
jak wam robią przegląd to dostają się do parownika (czyli rozkręcają schowek) i go odgrzybiają ???
bo podobno tylko tak można dobrze odgrzybic a nie popsikac sprejem w kratki wentylacji

czy tylko wymieniają czynnik chłodzący?

Bodzlo
09-03-08, 20:23
jak wam robią przegląd to dostają się do parownika (czyli rozkręcają schowek) i go odgrzybiają ???
bo podobno tylko tak można dobrze odgrzybic a nie popsikac sprejem w kratki wentylacji

czy tylko wymieniają czynnik chłodzący?


Tak masz racje dokładnie tak powinno wyglądac odgrzybianie :) i ja stosuje tylko ta metode

MrUkAs
09-03-08, 20:29
A powiedzcie jeszcze o ile wzrasta spalanie podczas wlaczonej klimatyzacji? ;)

szymon1777
10-03-08, 21:14
jak wam robią przegląd to dostają się do parownika (czyli rozkręcają schowek) i go odgrzybiają ???
bo podobno tylko tak można dobrze odgrzybic a nie popsikac sprejem w kratki wentylacji

czy tylko wymieniają czynnik chłodzący?


Tak masz racje dokładnie tak powinno wyglądac odgrzybianie :) i ja stosuje tylko ta metode

jak to sam odgrzybiasz? jak to sie robi?

bo ja myslalem ze odgrzybiac mozna tylko po spuszczeniu czynnika czyli w profesjonalnym zakladzie

wierzba
08-04-08, 22:01
Hejka

Zeby nie zakładać nowego topic'u mam pytanie do Panów z Pomorza - gdzie robicie przeglądy / serwisujecie klimatyzację w waszych autkach ??

Pytam,ponieważ u mnie nie bardzo są zakłady / warsztaty zajmujące się tym ( jest iglotech - ale to chyba tylko klima wewnątrz budynków).

Za wszelką pomoc i sugestie z góry dzięki :hinczyk:

Bodzlo
09-04-08, 19:02
jak wam robią przegląd to dostają się do parownika (czyli rozkręcają schowek) i go odgrzybiają ???
bo podobno tylko tak można dobrze odgrzybic a nie popsikac sprejem w kratki wentylacji

czy tylko wymieniają czynnik chłodzący?


Tak masz racje dokładnie tak powinno wyglądac odgrzybianie :) i ja stosuje tylko ta metode

jak to sam odgrzybiasz? jak to sie robi?

bo ja myslalem ze odgrzybiac mozna tylko po spuszczeniu czynnika czyli w profesjonalnym zakladzie


Odgrzybianie polega na "oczyszczeniu " parownika ale nie wewnątrz tylko na zewnątrz bo wilgotny parownik i ciemne miejsce do idealne miejsce dla bakteri
i nie trzeba do tego wyciagac czynnika :) A nawet gdyby to ja i tak robie to średnio 5 razy w tygodniu :d

szymon1777
12-04-08, 16:22
jak wam robią przegląd to dostają się do parownika (czyli rozkręcają schowek) i go odgrzybiają ???
bo podobno tylko tak można dobrze odgrzybic a nie popsikac sprejem w kratki wentylacji

czy tylko wymieniają czynnik chłodzący?


Tak masz racje dokładnie tak powinno wyglądac odgrzybianie :) i ja stosuje tylko ta metode

jak to sam odgrzybiasz? jak to sie robi?

bo ja myslalem ze odgrzybiac mozna tylko po spuszczeniu czynnika czyli w profesjonalnym zakladzie


Odgrzybianie polega na "oczyszczeniu " parownika ale nie wewnątrz tylko na zewnątrz bo wilgotny parownik i ciemne miejsce do idealne miejsce dla bakteri
i nie trzeba do tego wyciagac czynnika :) A nawet gdyby to ja i tak robie to średnio 5 razy w tygodniu :d

jakto na zewnątrz? chyba jest tylko jeden parownik ten za schowkiem

Bodzlo
12-04-08, 18:44
Chyba żle zrozumiałes :) Nie na zewnątrz auta . Tak parownik jest tylko jeden i odgrzybia sie jego zewnętrzną część a nie wewnątrz ( tam jest czynnik ) Najlepiej rozebrać ,czyli wyjąć schowek i wyciągnąć filtr i tam spryskać . W modelach bez filtra najlepiej troche rozkręcić dwie obudowy aby była szpara :d i tak samo spryskać

MrUkAs
12-04-08, 18:53
Ja zrobilem tak: zdjalem schowek, wyjalem filtr, napryskalem preparatu odgrzybiajacego w miejsca filtra, zakrylem zaslepka, odpalilem dmuchawe na okolo 1,5 minuty na srednim biegu, wyjalem zaslepke, wsadzilem nowy filtr :)

Dobrze wszystko zrobilem??

Mam jeszcze pytanie - mam uszkodzona chlodnice klimatyzacji (no i klimatyzacja nie dziala). Ile tak +/- kosztowaloby mnie aby dzialala klimatyzacja, jak nalezy?

Bodzlo
12-04-08, 21:26
Ja zrobilem tak: zdjalem schowek, wyjalem filtr, napryskalem preparatu odgrzybiajacego w miejsca filtra, zakrylem zaslepka, odpalilem dmuchawe na okolo 1,5 minuty na srednim biegu, wyjalem zaslepke, wsadzilem nowy filtr :)

Dobrze wszystko zrobilem??

Mam jeszcze pytanie - mam uszkodzona chlodnice klimatyzacji (no i klimatyzacja nie dziala). Ile tak +/- kosztowaloby mnie aby dzialala klimatyzacja, jak nalezy?




Spryskujesz ,zamykasz włanczasz na moment wentylator potem zostawiasz bez właczonego wentylatora na ok 15 min składasz i włanczasz went coby sie troche przewietrzyło :) najlepiej potem kilka godzin nie włanczać klimki .

chłodnica pewnie z 400zł plus wymiana i napełnienie ok 150 -200 zalezy gdzie

MrUkAs
12-04-08, 23:28
Czyli jak rozumiem nowa chlodnica (na Allegro widzialem chyba za 250zl) + wymiana i napelnienie i to wszystko?

Jezdzac z wlaczona klimatyzacja o ile wzrasta spalanie?

Gelzak
12-04-08, 23:52
Pieprze sie juz z klima od dluzszego czasu... a tu pasek nie ten a tu sprezarka nie szczelna a tu przewod dziurawy na przekaźniku konczac.
Chodz nie do konca wszystko zostalo juz zrobione ale nie ma zadnego efektu (czyt. nie leci zimne powietrze) Wedlug mnie temperatura powietrza z wentylacj niczym sie nie rozni czy jest wlaczona klima czy tylko zwykla wentylacja.
Nie wiem co mam z tym wszytkim robic bo wladowalem juz w to sporo kasy i nadal nie jest tak jak powinno. Dodam ze klima jest swiezo nabita i wszystko sie kreci no i zostala zalozona druga sprawna sprezarka.

Czekam na pomoc.

Bodzlo
13-04-08, 00:01
Czyli jak rozumiem nowa chlodnica (na Allegro widzialem chyba za 250zl) + wymiana i napelnienie i to wszystko?

Jezdzac z wlaczona klimatyzacja o ile wzrasta spalanie?


Tak to wszystko > jesli weżmiesz pod uwage komfort jazdy z klimą to zapominasz o minimalnie większym spalaniu a osobiście uwarzam ż ejeśli sie ktoś martwi ze wtedy więcej pali to znaczy ze go poprostu nie stac na luxus

[ Dodano: Sob 12 Kwi, 2008 ]

Pieprze sie juz z klima od dluzszego czasu... a tu pasek nie ten a tu sprezarka nie szczelna a tu przewod dziurawy na przekaźniku konczac.
Chodz nie do konca wszystko zostalo juz zrobione ale nie ma zadnego efektu (czyt. nie leci zimne powietrze) Wedlug mnie temperatura powietrza z wentylacj niczym sie nie rozni czy jest wlaczona klima czy tylko zwykla wentylacja.
Nie wiem co mam z tym wszytkim robic bo wladowalem juz w to sporo kasy i nadal nie jest tak jak powinno. Dodam ze klima jest swiezo nabita i wszystko sie kreci no i zostala zalozona druga sprawna sprezarka.

Czekam na pomoc.

pomiar cisnień wiele by powiedział ale całkiem mozliwe ze coś z zaworem rozpręznym :/

Gelzak
13-04-08, 00:13
Bodzlo,
Zawor rozprezny :/ ?? Nie wiele mi to mowi. A gdzie on jest i ewentualnie ile to cudo moze kosztowac? Pewnie bez oproznienia ukladu nie da sie go wymieniec?

MrUkAs
21-04-08, 14:18
U mnie za napelnienie i zrobienie wszystkiego, aby dzialala klima zawolal 120PLN :)

http://allegro.pl/item344956727_nowa_chlodnica_klimatyzacji_honda_ci vic_92_01.html - co powiecie o tej chlodnicy? Mam uszkodzona i musze kupic nowa, moge taka, czy szukac czegos innego?

Tomi.civic
21-04-08, 15:52
polecicie jakiegos magika od klimy w bydgoszczy,
Mam klime ale już od roku niedaje zimnego powietrza, musze wkoncu to zrobic ale z tego co wiem tzw. zkałady gdzie nabijaja klimy, poza ta usuga nie potrafia nic wiecej.

MrUkAs
22-04-08, 14:42
Panowie co powiecie na ta chlodnice co podalem wyzej? Godna kupienia, czy szukac czegos innego, a jesli tak to czego jakiej firmy i gdzie?

Bodzlo
23-04-08, 00:40
Bodzlo,
Zawor rozprezny :/ ?? Nie wiele mi to mowi. A gdzie on jest i ewentualnie ile to cudo moze kosztowac? Pewnie bez oproznienia ukladu nie da sie go wymieniec?


Między rurkami które wchodzą do kabiny a parownikiem . Do wymiany trzeba układ opróżnić

majkel
23-04-08, 01:53
Bodzlo a co wg ciebie powoduje że klima owszem chłodzi, ale w momencie start/stop pracy sprężarki szarpie silnikiem, falują obroty. Odrobinę pomaga czyszczenie z zewnątrz chłodnicy klimy, ew. schłodzenie jej wodą. Najgorzej jest w upalne dni - jak auto postoi na słońcu. Wtedy nie dość że są takie efekty jak opisałem to jeszcze sama klima zaczyna chłodzić dopiero po kilkunastu km. Ilość czynnika kontrolowana co sezon i ponoć prawidłowa.

Tomi.civic
23-04-08, 13:39
Bodzlo a co wg ciebie powoduje że klima owszem chłodzi, ale w momencie start/stop pracy sprężarki szarpie silnikiem, falują obroty. Odrobinę pomaga czyszczenie z zewnątrz chłodnicy klimy, ew. schłodzenie jej wodą. Najgorzej jest w upalne dni - jak auto postoi na słońcu. Wtedy nie dość że są takie efekty jak opisałem to jeszcze sama klima zaczyna chłodzić dopiero po kilkunastu km. Ilość czynnika kontrolowana co sezon i ponoć prawidłowa.

Szarpanie normalne zbyt słaby silnik.
Klima swoja sprawność osiąga dopeiro po jakimś czasie, dlatego dopiero po kilku minutach daje naprawdę zimne powietrze (wielkość parwnika) no i znowu tutaj pojawia sie slaby silnik.
Ja jeżdze jeszcze dieslem 1.9TDi nie odczuwa sie sarpania, ale spadek mocy po włączeniu klimy jest odczuwalny, ale zimne powirtrze daje prawie od momentu odpalenia silnika i klimy.

MrUkAs
23-04-08, 13:48
A w 1.5 silniku jak to bedzie wygladac? Beda problemy z szarpaniem, spadkiem obrotow, itd.?

Np. mam auto w sloncu, wchodze odpalam silnik, wlaczam klime i jak to jest od razu robi sie przyjemnie czy trzeba najpierw wysiedziec w duchocie i klima dziala dopiero po pewnym czasie?

augustflacha
23-04-08, 19:47
ja robiłem sobie przegląd w moim ej9 tydzień temu i okazało się że nie ma gazu-diagnoza była że którędyś uciekł czyli nieszczelna;ale podłączyli pod jakąś maszynę, zrobili próznię i wyszło że jest ok;gdyby była dziurawa to by mi nie nabili i koszt by był za diagnozę 25 zeta, a że wyszło oki to nabili i zabuliłem 100 zł;pytałem o odgrzybianie czy czyszczenie(bo jest i to i to,ale albo jedno albo drugie)ale wszystko wychodzi po nabiciu czy trzeba coś robić więceja i gościu powiedział że jak nie śmierdzi przy włączonej klimie i dobrze dmucha(w sensie chłodno czy spada temperatura)to jest oki i żebym przyjechał za rok to się zobaczy....i tak to wygląda...cała operacja około 40 minut i teraz mogę się cieszyć miłym chłodkiem w cieplejsze dni...klimatyzację chłodno :lol: polecam :ok:
pozdro

Bodzlo
23-04-08, 22:44
ja robiłem sobie przegląd w moim ej9 tydzień temu i okazało się że nie ma gazu-diagnoza była że którędyś uciekł czyli nieszczelna;ale podłączyli pod jakąś maszynę, zrobili próznię i wyszło że jest ok;gdyby była dziurawa to by mi nie nabili i koszt by był za diagnozę 25 zeta, a że wyszło oki to nabili i zabuliłem 100 zł;pytałem o odgrzybianie czy czyszczenie(bo jest i to i to,ale albo jedno albo drugie)ale wszystko wychodzi po nabiciu czy trzeba coś robić więceja i gościu powiedział że jak nie śmierdzi przy włączonej klimie i dobrze dmucha(w sensie chłodno czy spada temperatura)to jest oki i żebym przyjechał za rok to się zobaczy....i tak to wygląda...cała operacja około 40 minut i teraz mogę się cieszyć miłym chłodkiem w cieplejsze dni...klimatyzację chłodno :lol: polecam :ok:
pozdro



Ale czasem jak juz smierdzi to jest za puzno :d Dziwny ten serwis :/
maszyna dokładnie nie sprawdzi szczelności ,zrobi tylko próznie ale jak będzi emalutka nieszczelność to nie wykryje :( i wtedy albo Azot albo UV

[ Dodano: Sro 23 Kwi, 2008 ]

Bodzlo a co wg ciebie powoduje że klima owszem chłodzi, ale w momencie start/stop pracy sprężarki szarpie silnikiem, falują obroty. Odrobinę pomaga czyszczenie z zewnątrz chłodnicy klimy, ew. schłodzenie jej wodą. Najgorzej jest w upalne dni - jak auto postoi na słońcu. Wtedy nie dość że są takie efekty jak opisałem to jeszcze sama klima zaczyna chłodzić dopiero po kilkunastu km. Ilość czynnika kontrolowana co sezon i ponoć prawidłowa.

Im wyższa temp zewnętrzna tym wyższe ciśnienie ( wysokie ) w klimie ,skraplacz gorący i wentylator nie daje rady schłodzić . gdzy cisnienie wysokie jest na poziomie 20bar spręzarka daje dośc duzy opór silnikowi i z tąd te szarpania . Niestety ale trza sie przyznać że do klimy to sie Honda nie przyłozyła :d Niemieckie auta o wiele lepiej chłodzą :/

mizer
05-05-08, 21:37
Czy do zdiagnozowania szczelnosci trzeba oproznic caly uklad ??

Bodzlo
06-05-08, 00:19
Czy do zdiagnozowania szczelnosci trzeba oproznic caly uklad ??

Zalezy , jesli w układzi ejest juz barwnik to nie trzeba bo nieszczelność będzie widać po oświetleniu lampą UV

Jeśli niema barwnika to mozna sprawdzać detektorem lub woda z mydłem ale może być cięzko . Jak juz czynnik ucieknie to najlepiej zacząć od azotu i kontroli w jakim tempie to ubywa :/

Randall
20-05-09, 11:04
Odgrzeje kotleta bo mam problem - nabiłem klime, wszystko ok, chłodzi, wiadomo ze muli sie auto ale nie dziwi mnie to. Problem jest inny - cieć który nabijał klime kazał mi kupić takiego plaka do nawiewów żeby sobie samemu odgrzybić. Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją - na początku ładnie pachniało i wogóle a teraz po pierwsze smierdzi z nawiewów a po drugie szyby parują tak, że jazda jest możliwa tylko i wyłącznie na włączonej klimie. Sam nawiew powoduje ze szyby stają się białe w kilka sekund. Co mam teraz zrobić, rozbierać całą deske i czyscić te tunele ? Czy może to zastosować: http://allegro.pl/item629427601_odgrzybiacz_klimatyzacyji.html Pomocy.

PeJot
21-05-09, 00:01
A masz filtr przeciwpyłkowy ?
Jak tak to trzeba wymienić a jak nie to pasuje rozebrać obudowę parownika pod schowkiem pasażera i odkurzaczem wyciągnąć śmieci, które tam wleciały ...

Randall
21-05-09, 09:30
Filtra nie ma. A smrod zaczal sie po uzyciu tej pianki z plaka :/

PeJot
21-05-09, 22:41
Polecam tak jak napisałem, najpierw ręcznie oczyścić wentylację pomiędzy parownikiem i wiatrakiem - znajdziesz tam sporo śmieci (liści, gałęzi itd.)

Dopiero później możesz zastosować odgrzybiacz, najlepiej piankę podawaną bezpośrednio na parownik np. po rozebraniu obudowy (jeżeli nie masz filtra) lub przez rurkę odprowadzającą wodę.

Randall
22-05-09, 10:47
Sprobuje w wolnej chwili, dzieki za porady!